přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 3.13 dostane nový firewall

CADservis

Linux 3.13 dostane nový firewall

Bezpečnost

Do jádra verze 3.13 bude začleněna podpora pro nový firewall nftables. Nahradí netfilter/iptables a další související subsystémy, bude ovšem poskytovat i zpětnou kompatibilitu, aby se nemusela přepisovat existující pravidla.


Firewall netfilter a jeho systém pravidel iptables jsou v linuxovém jádře už mnoho let. Nyní to vypadá, že jejich život končí. Na začlenění do linuxového jádra je připraven nový firewallový subsystém nftables. Skládá se z nové implementace filtru, nového systému pravidel (jak iptables, tak ip6tables, arptables a ebtables), knihoven a utility pro manipulaci s pravidly (nft). Součástí je i vrstva pro kompatibilitu se staršími pravidly, proto je nebude nutné přepisovat.

Důvodů, proč vzniklo řešení nftables, je celá řada. Poskytuje jednotné rozhraní pro všechny druhy pravidel (místo dosavadních čtyř), odstraňuje duplicity v kódu (což je výhodné jak z hlediska spotřeby paměti, tak pro údržbu a rozvoj kódu), přesouvá mnoho kódu z jádra do uživatelského prostoru (pravidla se předkompilují a pak se přes Netlink posílají do jádra; výsledkem je větší stabilita jádra a větší flexibilita bez nutnosti aktualizovat jádro) a zajišťuje vyšší výkon díky datovým strukturám s nižší operační složitostí.

Nahoru

Příspěvky

Linux 3.13 dostane nový firewall
Odras 22. 10. 2013, 08:24:43
Odpovědět  Odkaz 
Bezva oznámení! Už se těším na podrobný článek.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...


Infor

Public Relations

Pozvánka na konferenci Infor Inspire Online – 21. dubna 2020

InforSpolečnost Infor srdečně zve na virtuální konferenci Infor Inspire Online, která se uskuteční 21. dubna 2020. Online konference je náhradou za událost Inspire London, jež se měla uskutečnit v konferenčním centru ExCel London, zrušenou v důsledku koronavirové epidemie začátkem března. V zájmu zdraví všech participujících proto organizujeme virtuální konferenci, na které představíme nejmodernější technologie a inovace z dílny Infor.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Alvao GIF