SUSE bonus leaderboard
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux Thermal Daemon

CADservis

Linux Thermal Daemon

Intel Open Source Technology Center

Firma Intel vydala nový, proaktivně pracující nástroj pro řízení teploty procesorů: Linux Thermal Daemon.


Standardním způsobem chlazení procesorů a dalších hardwarových součástí bývá ventilátor. Jeho otáčky lze řídit v závislosti na teplotě a tak udržovat minimální nutnou hlučnost a současně zajišťovat dostatečné chlazení. Systémy s pasivním chlazením takovou možnost nemají – a tak musejí mít buď dostatečně dimenzované chladiče nebo (pokud se běžně nepředpokládá velká zátěž) nějaký systém, který zabrání přehřátí.

Takovým systémem je i nový Linux Thermal Daemon, který vytvořili ve firmě Intel (konkrétně v Intel Open Source Technology Center). Měří teplotu procesorů, a pokud vystupuje příliš vysoko, snižuje ji různými metodami, a to s proaktivním přístupem (na rozdíl od některých řešení v BIOSu fungujících až reaktivně). Jako první využívá RAPL, následně P-stavy (SpeedStep), vkládání prázdných cyklů (PowerClamp) a T-stavy (throttling). Takto se lze vyhnout nadměrnému omezování výkonu.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog