přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, „Kryogenní“ modul má výrazně snížit spotřebu Linuxu

„Kryogenní“ modul má výrazně snížit spotřebu Linuxu

Linux

Modul do linuxového jádra nazvaný Cryogenic má za cíl výrazně snížit energetickou spotřebu systému. Využívá k tomu kooperativní shlukování I/O operací.


Alejandra Morales Ruiz včera v LKML představila nový modul do linuxového jádra, který vytvořila v rámci své diplomové práce na Technické univerzitě v Mnichově. Jmenuje se Cryogenic a má za cíl výrazně snížit energetickou spotřebu systému a tedy i produkci ztrátového tepla (odtud název). Modul využívá kooperativní shlukování I/O operací, čímž jednak prodlužuje dobu, kterou hardware tráví v režimech snížené spotřeby, současně ale také brání nadbytečným probouzením, která rovněž spotřebují nějakou energii.

Celé to funguje tak, že modul odkládá provádění neurgentních I/O operací do doby, kdy jsou zařízení aktivní (například kvůli odbavení urgentních operací) a není je třeba kvůli tomu zvlášť probouzet. Týká se to jak blokových, tak i znakových I/O operací. Nevýhodou je, že jde o kooperativní řešení, tedy aplikace musí s modulem aktivně spolupracovat (přes speciální soubory v /dev/cryogenic/) – konkrétně definovat časové okno pro odbavení požadavků.

Alejandra Morales Ruiz obhajuje diplomovou práci zaměřenou na modul Cryogenic (CC-BY 3.0)

Nahoru

Příspěvky

„Kryogenní“ modul má výrazně snížit spotřebu Linuxu
fero 20. 03. 2014, 16:05:26
Odpovědět  Odkaz 
Todle video kdybych si pustil, tak vyčerpám měsíční limit internetu na mobilu.

Situace s internetem je u nás horší než v Bělorusku, kde sem loni o prázdninách byl.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog