přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Digitální televize se blíží

Control

Digitální televize se blíží

Je dokonce blíž než si myslíme ..


reklama

No, popravdě jsem si chtěl vyzkoušet jak moc horké to je s tou digitální televizí... Protože mám digitální/analogový tv-tuner, tak jsem se připojil na nějakou venkovní anténu (předtím jsem zkoušel i vnitřní) a jal se testovat. Nejdřív jsem zkoušel něco jako

scan /usr/share/dvb/dvb-t/cz-Praha

a podobné soubory obsahující přednastavené "vysílací frekvence", ale výsledek byl nulový. Tak jsem hledal nějaký nástroj, který se porozhlédne po okolí zda náhodou něco nezachytí sám. Odpovědí je w_scan (http://wirbel.htpc-forum.de/w_scan/index_en.html), který se umí sám porozhlédnout po okolí.

Instalace

Stáhnout si ho můžete na této stránce (hledejte Download w_scan úplně dole). Dál je třeba program zkompilovat a jistě nebude na škodu si ho také nainstalovat. V mém případě to včetně rozbalení souboru vypadalo nějak takto:

tar xvjf w_scan-20091118.tar.bz2
cd w_scan-20091118/
./configure
make
sudo make install

Hledání signálu

w_scan -c CZ

Pak to chvíli pracuje (asi 5 min?) a hledá signál...

Výsledek

Nic mi to nenašlo, tak to s tou digitalizací (tady v Hradci Králové) tak horké nebude, ale radši jsem si tu napsal postup pro příště. ;-)

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Digitální televize se blíží
baf 11. 12. 2009, 22:42:54
Odpovědět  Odkaz 
na to je nejjednoduší použít kaffeine. Umí projít všechny kanály aniž by tomu člověk musel rozumět.

Připravené konfigurační soubory nestíhájí rychlý vývoj digitalizace v čr, takže pro Brno už nejsou aktuální a kojál ještě ani neznají.
Jakub Šenk Digitální televize se blíží
Jakub Šenk 11. 12. 2009, 22:55:52
Odpovědět  Odkaz 
Zrovna jsem to chtěl napsat s tím Kaffeinem :D Je to výborný nástroj pro digitální TV...samozřejmě záleží i na kvalitě antény a podobně...

Hradec Králové by měl být dobře pokryt alespoň multiplexem 1, na další jsem nekoukal, čili chyba bude asi na Vaši straně ( pravděpodobně špatná anténa ).

Tady je pokrytí multiplexem 1:

http://i.iinfo.cz/urs/mux1_listopad_2009-125865560766077.gif

Další informace zde:

http://www.digizone.cz/

Ale tyhle stránky jistě již znáte ;)
Martin Šín Re:Digitální televize se blíží
Martin Šín 12. 12. 2009, 06:30:46
Odpovědět  Odkaz 
Ano, stránky znám. Jen si nějak nedovedu představit co si mám myslet pod pojmem špatná anténa. ;-) Ta anténa analog chytá, tak proč ne také digitál? Zkoušel jsem také tu pokojovou anténu, které podle výrobce umí "oboje" a ta chytá mizerně i analog natož digitál.

Je pravdou, že si na všem něco najdu, ale proč vyhánět čerta ďáblem (analog x digitálem), když stejně pokrytí a síla signálu zůstává nadále špatná? Můžete mi sice oponovat, že se to rozbíhá, ale takovéhle rozbíhání se bych nazval experimentální sítí, ve které není garantováno vůbec nic. :-(
Jirka Vrba Re:Re:Digitální televize se blíží
baf 12. 12. 2009, 17:06:40
Odpovědět  Odkaz 
zkus to kaffeine, ukazuje ti silu signalu a odstup signal/sum. Pomuze ti to nastavit antenu. Pokud mas pokojovou, tak to chce trochu si s tim pohrat, hlavne spravne natocit tu vrtuli.
Martin Šín Re:Re:Re:Digitální televize se blíží
Martin Šín 14. 12. 2009, 07:44:34
Odpovědět  Odkaz 
Ok, ok.. Tak jsem si ho nainstaloval, ale nikde tu nevidím možnost prohledání pásma. V nabídce DVB - Kanály je sice tlačítko Zahájit skenování, ale to zřejmě bere nastavení z těch konfiguračních souborů dvb (např. cz-Praha, atd.). Mám verzi 0.8.7, novější už něco takového má? Zatím mi přijde ten w_scan jako jediná možnost jak to prohledat.. ;-)
Jirka Vrba Re:Re:Re:Re:Digitální televize se blíží
baf 14. 12. 2009, 22:57:52
Odpovědět  Odkaz 
menu DVB - Configure DVB:
pro DVB Device nastav Source: AUTO

a pak muzes ladit bez ohledu na predpripravene soubory
Martin Šín Re:Re:Re:Re:Re:Digitální televize se blíží
Martin Šín 15. 12. 2009, 06:47:31
Odpovědět  Odkaz 
Beru zpět, je to tam. U mě se to ale jmenuje ch:All (jestli jsem na to konečně natrefil). Protože mi to stejně nic nenašlo, nemáte nějakou zkušenost s některým zesilovačem na anténní kabel? Nemusí to být pravidlem, ale znám dalšího co zde na dvb nechytá nic, ten signál je velmi slabý... Holt pouhé namalování na mapce (vyznačení, že tu je signál) zřejmě nestačí.
Jirka Vrba Re:Re:Re:Re:Re:Re:Digitální televize se blíží
baf 15. 12. 2009, 09:06:42
Odpovědět  Odkaz 
Doma mám pokojovou anténu, ta má zesilovač asi 30dB a nastavené to mám téměř naplno, protože ten pokoj je na špatnou stranu. Problém je, že pokud je anténa špatně nasměrovaná, tak zesílení moc nepomáhá, zesiluješ i šum.

Na chalupě ve Střílkách jsem zkoušel malou venkovní anténu hama s 20dB zesilovačem a na Brno to nestačilo. Soused má pořádnou anténu na střeše a chytal to i bez zesilovače. V prosinci spustili kojál a ten už chytám i na ten 'drátek' co byl u tuneru.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux