přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Drby ze světa Ubuntu :-)

POINT.X (2018-19)

Drby ze světa Ubuntu :-)

Co se nového chystá a děje ve světě Ubuntu


reklama

ubuntu_large1.png I když Ubuntu 7.10 (pojmenované Gutsy Gibbon) vyšlo teprve nedávno, distribuce Ubuntu nezůstává stát na místě a pokračuje rychlým tempem vpřed - v dubnu 2008 vyjde zcela nová přelomová verze Ubuntu 8.04 (nazvaná Hardy Heron), která bude mít LTS podporu trvající 3 roky pro desktop a 5 let pro server. Na uživatele Ubuntu čeká velké množství novinek týkajících se uživatelského prostředí od nových barev navržených jako černo-oranžové téma anebo kaštanově hnědé téma, nové podoby instalátoru Ubuntu i bootovací obrazovky a dalších součástí systému až po desktop theme (pozadí plochy) a nové kurzory, novinek týkajících se sítí (snazší GUI instalace sítě podle typu sítě, podpora pro ADSL připojení), bezpečnosti (snazší instalaci na šifrovaný disk integrovanou přímo v instalátoru Ubuntu, dále instalátor bude obsahovat vlastní netboot server, jenž usnadní instalaci po síti tenkých klientů z jednoho stroje pro celou síť najednou, změnu práce pod režimem roota, tedy superuživatele) a podpory (zasílání informací o instalaci linuxové distribuce Ubuntu, nová možnost při nastavení vlastního časového pásma vybrat si ze seznamu geograficky blízkých organizací a sdružení uživatelů Ubuntu, a kromě jiného i snazší instalaci pro uživatele OS Windows prostřednictvím speicálního ubuntu-setup.exe, aniž by museli stahovat ISO soubor). Jsem zvědavá jak bude nové Ubuntu 8.04 vypadat a co za nové funkce nabídne.

V nakladatelství Computer Press Brno má v nejbližší době vyjít kniha Jakuba Luckého o Ubuntu 7.10 (nazvaném Gutsy Gibbon), jejíž přílohou bude také DVD s uvedenou linuxovou distribucí. Jde o první knihu o linuxové distribuci Ubuntu na českém trhu vůbec. Těším se!

Aby těch novinek nebylo málo, objevil se na světě též unikátní projekt Ubuntu pro těžce zrakově postižené a slepé uživatele, pojmenovaný BlindUbuntu 7.10, vytvořený českým vývojářem Martinem Sukaným. Je velmi chvályhodné, že se linuxové distribuce snaží vyjít vstříc i handicapovaným uživatelům počítačů, což jim velmi usnadní komunikaci s okolním světem prostřednictvím internetu a nejen to ... Výborný počin, děkuji.

Jestliže budete chtít mít o Ubuntu ty nejčerstvější informace, můžete využít zajímavé novinky, jíž je Ubuntu týdeník, a to v češtině! Jde o projekt volně inspirovaný Ubuntu Weekly Newsletter nacházející se na anglické Wiki Ubuntu. Jak již název napovídá, novinky jsou k dispozici pravidelně každý týden a jsou souhrnem dění a informací o Ubuntu. Opomenuto není ani dění v české komunitě Ubuntu, stejně jako aktuality týkající se nově založeného občanského sdružení Ubuntu pro Českou republiku. Autorem překladu je Vojtěch Trefný. K dispozici je rovněž RSS zpráv. Výborně, aktuální informace jsou vždy vítány!

Nahoru

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Anna Taliánová

Anna Taliánová

Linux používám od jara 2007, začínala jsem s Ubuntu, pak jsem přešla na Debian. Baví mě objevovat a učit se nové věci, a k tomu je Linux jako stvořený.


  • Distribuce: Ubuntu, Debian
  • Grafické prostředí: GNOME Lxde