přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Drby ze světa Ubuntu :-)

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Drby ze světa Ubuntu :-)

Co se nového chystá a děje ve světě Ubuntu


ubuntu_large1.png I když Ubuntu 7.10 (pojmenované Gutsy Gibbon) vyšlo teprve nedávno, distribuce Ubuntu nezůstává stát na místě a pokračuje rychlým tempem vpřed - v dubnu 2008 vyjde zcela nová přelomová verze Ubuntu 8.04 (nazvaná Hardy Heron), která bude mít LTS podporu trvající 3 roky pro desktop a 5 let pro server. Na uživatele Ubuntu čeká velké množství novinek týkajících se uživatelského prostředí od nových barev navržených jako černo-oranžové téma anebo kaštanově hnědé téma, nové podoby instalátoru Ubuntu i bootovací obrazovky a dalších součástí systému až po desktop theme (pozadí plochy) a nové kurzory, novinek týkajících se sítí (snazší GUI instalace sítě podle typu sítě, podpora pro ADSL připojení), bezpečnosti (snazší instalaci na šifrovaný disk integrovanou přímo v instalátoru Ubuntu, dále instalátor bude obsahovat vlastní netboot server, jenž usnadní instalaci po síti tenkých klientů z jednoho stroje pro celou síť najednou, změnu práce pod režimem roota, tedy superuživatele) a podpory (zasílání informací o instalaci linuxové distribuce Ubuntu, nová možnost při nastavení vlastního časového pásma vybrat si ze seznamu geograficky blízkých organizací a sdružení uživatelů Ubuntu, a kromě jiného i snazší instalaci pro uživatele OS Windows prostřednictvím speicálního ubuntu-setup.exe, aniž by museli stahovat ISO soubor). Jsem zvědavá jak bude nové Ubuntu 8.04 vypadat a co za nové funkce nabídne.

V nakladatelství Computer Press Brno má v nejbližší době vyjít kniha Jakuba Luckého o Ubuntu 7.10 (nazvaném Gutsy Gibbon), jejíž přílohou bude také DVD s uvedenou linuxovou distribucí. Jde o první knihu o linuxové distribuci Ubuntu na českém trhu vůbec. Těším se!

Aby těch novinek nebylo málo, objevil se na světě též unikátní projekt Ubuntu pro těžce zrakově postižené a slepé uživatele, pojmenovaný BlindUbuntu 7.10, vytvořený českým vývojářem Martinem Sukaným. Je velmi chvályhodné, že se linuxové distribuce snaží vyjít vstříc i handicapovaným uživatelům počítačů, což jim velmi usnadní komunikaci s okolním světem prostřednictvím internetu a nejen to ... Výborný počin, děkuji.

Jestliže budete chtít mít o Ubuntu ty nejčerstvější informace, můžete využít zajímavé novinky, jíž je Ubuntu týdeník, a to v češtině! Jde o projekt volně inspirovaný Ubuntu Weekly Newsletter nacházející se na anglické Wiki Ubuntu. Jak již název napovídá, novinky jsou k dispozici pravidelně každý týden a jsou souhrnem dění a informací o Ubuntu. Opomenuto není ani dění v české komunitě Ubuntu, stejně jako aktuality týkající se nově založeného občanského sdružení Ubuntu pro Českou republiku. Autorem překladu je Vojtěch Trefný. K dispozici je rovněž RSS zpráv. Výborně, aktuální informace jsou vždy vítány!

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Anna Taliánová

Anna Taliánová

Linux používám od jara 2007, začínala jsem s Ubuntu, pak jsem přešla na Debian. Baví mě objevovat a učit se nové věci, a k tomu je Linux jako stvořený.


  • Distribuce: Ubuntu, Debian
  • Grafické prostředí: GNOME LxdePublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »