přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GMA500 je zpátky ve hře

Control

GMA500 je zpátky ve hře

Trable s kartami Poulsbo se blíží ke konci.


reklama

Karta GMA500 (Poulsbo) by se dala označit bez nadsázky za nejhůře podporovanou grafickou kartu v Linuxu. Paradoxní je, že se nachází i v netboocích, které se prodávaly s Linuxem. Jeden takový - Dell Inspiron Mini 10 - si koupila i moje sestra. Člověk by si řekl, že když si koupí počítač s Linuxem, že nebude mít problémy s hardwarem. U tohoto netbooku to tak nebylo. V předinstalovaném Ubuntu sice grafika fungovala, protože tam byla hromada patchů od Dellu, ale když se na něj nainstalovalo standardní Ubuntu, hodně věcí včetně grafiky nefungovalo. Poslední verzí, do které šly ještě dostat solidní ovladače pro Poulsbo, byla 9.10, která dnes už není podporovaná. I zde byl ale výkon dost špatný a občas se objevovaly artefakty.

Před časem byl Intelem najat jeden z nejlegendarnějších vývojářů kernelu Alan Cox. Ten dostal za úkol vytvořit nový ovladač pro Poulsbo a vylepšit tedy tuto nelichotivou situaci. A přináší to první ovoce. S kernelem 3.3 přichází kompletní 2D podpora. Vyzkoušel jsem tedy na notebooku Fedoru 17 s nejnovějším kernelem a musím říct, že jsem byl fakt mile překvapený. GNOME Shell funguje velmi pomalu, protože 3D efekty se musí přes llvmpipe vykreslovat softwarově, ale Xfce nebo GNOME Fallback Mode běhají velmi rychle. Navíc vše funguje out-of-the-box, rozlišení je správné, nejsou žádné artefakty apod. Alan píše, že makají dál a blíží se i podpora 3D. To je situace, kdy člověk ocení, že je Fedora v případě kernelu rolling release distro. Člověk nemusí čekat dalšího půl roku na lepší podporu hardware, ale dostane to už s příchodem kernelu 3.4.

Při té příležitosti jsem si po delší době chvilku hrál s prostředím Xfce a byl jsem také příjemně překvapený. Nechápu ty nářky nad tím, že Linux přichází o klasický desktop. Pro ty, kteří chtějí náhradu za GNOME 2, tedy klasický desktop se slušnými možnostmi přizpůsobení, tu je Xfce. To není žádným otloukánkem. Čile se vyvíjí a minimálně ve Fedoře je podporováno stejně dobře jako ostatní prostředí.

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok GMA500 je zpátky ve hře
Miro Hrončok 28. 04. 2012, 20:21:50
Odpovědět  Odkaz 
A co sis o Xfce myslel do teď?
Jiří Eischmann Re: GMA500 je zpátky ve hře
Jiří Eischmann 1. 05. 2012, 00:15:58
Odpovědět  Odkaz 
Dřív jsem si myslel, že je to nepěkná kopie GNOME 2. GNOME 2 je mezitím pryč a Xfce docela vyspělo (i vzhledově), proto si myslím, že lidi, kteří chtějí klasický desktop, by měli jít do Xfce místo umělého udržování GNOME 2 při životě.
Re: Re: GMA500 je zpátky ve hře
Pavel 1. 05. 2012, 23:51:56
Odpovědět  Odkaz 
Lidé, kteří chtějí klasický desktop, by měli přejít na MATE Desktop, místo umělého udržování GNOME 3 při životě. :-)
Jiří Eischmann Re: Re: Re: GMA500 je zpátky ve hře
Jiří Eischmann 2. 05. 2012, 09:34:26
Odpovědět  Odkaz 
MATE bude stejně mrtvé, jako je mrtvý fork KDE 3 - Trinity. Tyto projekty možná někomu pomůžou, že na chvíli zakonzervují to, na co jsou zvyklí, ale budoucnost nemají. Na rozdíl od Xfce, které budoucnost má.
Re: Re: Re: Re: GMA500 je zpátky ve hře
GMA500 2. 05. 2012, 11:01:26
Odpovědět  Odkaz 
Nejsem si tím tak jistý. I když při umírajícím Gnome 3 (díky otřesnému Shellu) je možné i to, že se na chvíli Xfce chytne. Budoucnost ale má jedině KDE.
Re: Re: Re: Re: Re: GMA500 je zpátky ve hře
mYse|f 6. 05. 2012, 20:11:58
Odpovědět  Odkaz 
Gnome 3.x neni vubec spatny jenom je tak trocha nedotahnuty. Nejvetsim problemem bylo to ze bez 3d akceleraci ste si neskrtli (na GNU pomerne casta zalezitost) a Gnome Fallback nebylo zrovna moc prijemne pouzivat. Sice (GNU/)Linux Mint prislo ve 12-te verzi se svou upravenou verzi GS zvanou Cinnamon a taky vznikl fork Gnome 2.x zvany MATE ale skutecne reseni pre bezneho uzivatele prislo az s vydanim systemove distribuce Trisquel GNU/Linux (coz je fork Ubuntu) ve verzi 5.5 s kodovym oznacenim "Brigantia" pri kterem se autor rozhodl pouzit GF jako zaklad a upravil ho do podoby predchazejicich verzi s Gnome 2.x. A musim uznat ze prechod z Gnome 2.x na 3.x nebyl na zadne jine mne zname distribuci tak plynuli a bezproblemovy. Az na par detailu je tezko poznat ze se nejedna o Gnome 2.x ale o upravenou verzi GF.

Trisquel GNU/Linux:
https://trisquel.info/
Re: Re: Re: Re: Re: GMA500 je zpátky ve hře
mYse|f 6. 05. 2012, 20:15:44
Odpovědět  Odkaz 
Jo a taky je mozne pouzit klasicky Compiz pro akcelerovany desktop.
GMA500 je zpátky ve hře - moje zkušenost.
Ravensun 13. 05. 2012, 14:31:47
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím.
Mám Asus Eee T91 a chtěl jsem si při koupi tohoto kusu železa na něj dát nějakou "user friendly" distribuci linuxu a ono ejhle!?! nefungovalo to, protože "GMA500 x Linux".
Tehda mě to hodně zklamalo, dokonce jsem psal dopis Intelu, zda by nemohl uvolnit zdrojové kódy pro grafickou kartu nebo napsat pro vývojáře linuxu podrobný datasheets, ale tenkrát jsem neuspěl.
Však dnes jsem narazil na váš článek a co nevidím GMA500 je už podporováno aspoň pro 2D akceleraci. To je úžasná zpráva a těším se až stáhnu nějaké distro jako Fedora či Sabayon a vyzkouším opět se to s mým Eee T91 domluví.
Až to vyzkouším a nezapomenu na můj příspěvek ve vašem blogu, tak napíši jak jsem úspěl.
Re: GMA500 je zpátky ve hře - moje zkušenost.
Ravensun 14. 05. 2012, 09:47:18
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsem neodolal a nasadil jsem XFedoru 17 (XFCE) na ten můj krám Eee T91 a vypadá to slibně. Už se dá s tím i docela pracovat. Těším se na aktualizace jádra na novější a věřím, že jestli se na GMA500 pracuje, tak to přinese ovoce. Mám takovou radost, že bych tomu vývojáři poslal pár desítek dolarů a poděkování, kdybych věděl kam :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog