přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá

Control

Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá

xterm_initial.png

Ideální software se hledá hůř než ideální chlap! Když jsem si před rokem začala s Ubuntu, zpočátku jsem velmi intenzívně postrádala Total Commander. K dispozici je řada alternativ, ale je to taková seznamka naslepo. Může být některý z nich "ten pravý"?


reklama

To vám bylo tak. První správce souborů, na kterého čerstvý uživatel Ubuntu narazí, je Nautilus. Nechci se ho v žádném případě dotknout, je to velmi užitečný program pro všechny, kdo upřednostňují clicking a double-clicking. Pro přechod z windowsáckého Průzkumníka je jako dělaný.

Problém je v tom, že si už skoro nepamatuju, jak takový Průzkumník vypadal. Když jsem si začala před pár lety hrát s FTP, kamarád mi doporučil Total Commander. Nejprve jsme se s tímto programem jen tak oťukávali, ale po čase se u mě usadil natrvalo a zvykli jsme si na sebe (asi jsem se mu taky líbila).

Co je v práci, není pro mě!

Přechod na Ubuntu pro mě znamenal spoustu nových super šoků. V práci jsem se v té době poprvé setkala s Krusaderem a tak mě automaticky napadlo, že ho vyzkouším i doma. Zprvu to vypadalo, že je problém vyřešen. Než se mi začal systém vtipně zakusovat. Ta moje plechovka není nejnovější, grafika sux, RAMky málo atd. Krusader si s sebou tahá hromadu Qt knihoven a počítač se rozhodl, že mi takové výstřelky, jako jsou dvě různá prostředí, nebude tolerovat. Škoda. Sice jsem nebrečela, ale uninstall byl smutný.

Na vzhledu nezáleží, hlavně že je šikovnej

Následovalo období promiskuity. Nainstalovala jsem množství softwaru, abych ho za pár dní zase odinstalovala, kupředu mě hnala touha se seznamovat a vzápětí ji střídal pocit deziluze. Velmi se mi zalíbil třeba Tux Commander od Tomáše Bžatka. Má příjemný vzhled, češtinu, detailní možnosti nastavení. Pro mě nejdůležitější funkce - podpora FTP právě pro Ubuntu Jaunty 9.04 - ale nebyla k dispozici. Přeinstalovávat se mi "to" ale nechtělo a z představy, že bych měla Tuxe kompilovat (!), mě jímala hrůza. Rozhodla jsem se tedy vyzkoušet něco jiného.

gnomecmd.png
Docela dlouho jsem pak vydržela s GNOME Commanderem. Je to pěkná dvoupanelová aplikace, která umí celkem dost věcí, včetně zmiňovaného přístupu k FTP. Nabízí relativně široké možnosti nastavení, rozšíření pomocí zásuvných modulů, záložky na lokálním disku i na oblíbených serverech. Můžete si nastavit předdefinované akce k různým klávesám i barvičky, které budou lichotit vašim očím. Nepochybuji, že spousta uživatelů s ním bude spokojena, i když neumí rozbalovat archivy. Já jsem se s ním nakonec rozešla z jediného prozaického důvodu - při spojení s FTP byly jeho reakce pomalé a těžkopádné. 

mcdefault.png

Tehdy jsem se konečně naučila ovládat Midnight Commander (na obrázku je spuštěn v Gnome-terminalu). Na první pohled sice není "nic moc", neboť nemá žádná ta efektní tlačítka a klikátka, ale počáteční nedůvěru mi dokázal vynahradit rychlými reakcemi a širokými možnostmi. Vyskytuje se téměř všude a vypadá pokaždé skoro stejně. K ovládání vám stačí klávesnice.

A bude svatba? Nebude. Fail!

Už to vypadalo, že moje hledání ideálného dvoupanelového správce souborů skončí a pohádka bude mít šťastný závěr. Proces Midnight Commanderu ale bohužel občas zůstává aktivní i po standardním ukončení a rozhodne se "viset" na pozadí a užírat mi 45% CPU. Opět mě to tedy přivádí k otázce:

Existuje nějaká schopná, funkční aplikace s GUI, která zaručuje rychlý a bezproblémový přístup k souborům a FTP? Co používají v takové situaci např. čtenáři LinuxExpresu?

 Vlastně už mi ani nevadí, když ten program nebude použitelný pro běžnou manipulaci se soubory (mám tu teď například otevřenou Filezillu, ale není to ono!). Vlastně mi už ani nevadí, že se budu muset učit další novou věc. Ani pro mě není důležité, jak ta věc vypadá, hlavně že bude fungovat. Ráda bych vyřešila tuto otázku jednou provždy. V ostatních směrech mi totiž tučňáčí operační systém vyhovuje a rozhodně ho nehodlám opustit.

Nahoru

Příspěvky

Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
jacq 12. 01. 2011, 06:35:37
Odpovědět  Odkaz 
Gnome Commander umí rozbalovat archivy. Kontextové menu (myš pravá) 1. Rozbalit do aktuálního adresáře 2. Rozbalit do ... 3. Rozbalit do /home/uživatel/... Stačí jen doinstalovat archiv, který je potřeba (unrar, 7zip ...). Vytvoření archivu opět přes kontextové menu (nastavení CVS, File Roller "Zásuvné moduly").
Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
LuFa 12. 01. 2011, 08:38:39
Odpovědět  Odkaz 
Používám Gnome Commander + gftp.
Re:Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
rionka 12. 01. 2011, 10:47:49
Odpovědět  Odkaz 
oukej, toto jsem netusila, dekuji za pouceni. nicmene zasadni problem- prodlevy - to bohuzel neresi...
Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
Renek 12. 01. 2011, 07:44:57
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj vsem.

Pouzival jsem dlouho Krusader nebo Mitnight Commander. Testnul jsem i Tux Commander, Gnome Commander a BSC. Kazdy mel sve klady i zapory.

Gnome Commander ... ma dlouhe prodlevy pri nahravani, pri pripojovani pres SSL bylo treba napred provest prikaz pres command line, jinak nevyhodil ani hlaseni a vyzvu "Are you sure you want to continue connecting (yes/no)?". Takze napred pres command line a pak teprve pouzit Gnome Commander. U FTP to bylo v pohode. Obcas pri prehravani souboru novym vyhodi hlaseni, ze jej nemuze prepsat. Takze napred vymazat puvodni na serveru a pak znova nahrat.

Krusader v nekterych verzich obcas padal a Tux Commander taktez.

BSC nebyl spatny, ale moc toho neumel )ve verzi kdy jsem jej pouzival).

MC je vynikajici a pouzivam jej nejvic. Taktez umi rozbalit archivy. Vadi mi na nem snad jen jedna vec (stejne jako u Krusaderu). Nelze si dat do seznamu pristupy tak jak to ma treba Gnome Commander nebo Tux Commander. A stale vypisovat spojeni neni zrovna moc prijemne.


R.
Vlastimil Ott Re:Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
Vlastimil Ott 12. 01. 2011, 08:45:10
Odpovědět  Odkaz 
Oba dva záložky samozřejmě umí. Krusader na to má ikonu v pravém horním rohu panelu, u MC je to Ctrl-\ (to mi nejde do ruky) nebo Pravý Alt-Levý Ctrl-q. V souboru nejsou uložena hesla, ty si můžete dát do souboru .netrc zápisem

stroj ftp.yoursite.com login ftp@www.yoursite.com password password

Viz např. http://www.trembath.co.za/mctutorial.html
Re:Re:Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
Renek 12. 01. 2011, 09:43:18
Odpovědět  Odkaz 
Dik netusil jsem. Zkusim :-)


R.
Vlastimil Ott Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
Vlastimil Ott 12. 01. 2011, 08:56:14
Odpovědět  Odkaz 
Rionko, zkus prohledat LinuxEXPRES, na toto téma je tady hafo článků.

Ještě zmíním, že znám taky:

http://emelfm2.net/wiki/ScreenShots
http://www.mucommander.com/ (máme tu článek)
http://www.4pane.co.uk/Screenshots.htm (čtyřpanelový ;-))
Re:Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
rionka 12. 01. 2011, 10:53:45
Odpovědět  Odkaz 
to bych taky mohla, misto abych tu spamovala, jak je svet zly, co? :D
Re:Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
Jakub L. 12. 01. 2011, 23:17:34
Odpovědět  Odkaz 
jojo, MuCommander je dobrý... jediná mně zatím známá vada je jednothreadovost (nelze kopírovat a zároveň pokračovat v další činnosti (v MuCommanderu, ostatní běží) )
Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
Jan 12. 01. 2011, 11:12:43
Odpovědět  Odkaz 
Dnes na rootu vysiel 4pane. Len neviem ci ma aj FTP.
Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
zaty 12. 01. 2011, 11:40:31
Odpovědět  Odkaz 
Ja to vzal z druhe strany a nejpouzivanejsi ftpka si mountuji primo do filesystemu. Tady je strucny navod https://wiki.archlinux.org/index.php/Mount_FTP. Sice pro arch, ale v Ubuntu by to nemel byt az takovy rozdil. Pak muzete s radosti pouzivat filemanager, ktery vam nejvice vyhovuje. U me je to MC protoze bezi v terminalu a Tux Commander, protoze je proste dobry :)
Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
Jirka 12. 01. 2011, 13:29:17
Odpovědět  Odkaz 
Já používám Krusader a to z toho prostého důvodu, že mi nejvíc připomíná Total Commander (jak vzhledově, tak možnostmi). Je ale třeba na rovinu říct, že na TC nemá žádný jiný souborový správce, a to ani ve Win - pan Ghisler to prostě dělá dobře a dlouho...

Mimochodem - TC funguje bez problémů ve Wine, takže pro zatvrzelé příznivce a majitele licence není zase až takový problém...

Ještě ke Krusaderu: smysl má ho používat tam, kde je nativně KDE (protože jde o KDE/Qt aplikaci) a dále tam, kde se o něj v rámci distribuce starají. Takovým příkladem je třeba openSUSE (u mě 11.3).

Taky nemám nejnovější PC (Pentium IV HT, 2,6GB RAM, grafika Matrox G550) a s Krusaderem jsem snad ještě nezažil problém. Úplně nejlepší to samozřejmě bylo ve starém dobrém KDE 3.5.9, ale po dlouhé době se dá říct, že KDE 4.x.y (u mě nyní 4.5.5) je už docela stabilní a použitelné... Problém bych tedy hledal rozhodně jinde, než v generaci/úrovni hardware.
Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
GeBu 12. 01. 2011, 13:41:11
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem jako neoptimálnější vyhodnotil DoubleCMD: http://doublecmd.sourceforge.net/
Aktuální verze ještě neumí právě Tebou potřebované FTP, ale prostě Krusader mi nějak nesedne. Krusader mi až tak nevyhovuje, že třeba pomocí Krusaderu připojím disk a pak pracuji v DoubleCMD :).
Myslím, že nová verze je naspadnutí a ta už to umět bude. Navíc je možné používat noční snapshoty: http://doublecmd.sourceforge.net/forum/viewtopic.php?f=5&t=266 http://www.firebirdsql.su/dc/
Re: Double commander
Martin K 27. 05. 2013, 14:38:10
Odpovědět  Odkaz 
Už je to. Double commander podporuje ftp a pro mě je jeasná volba. FTP, archivy otevřené v jednom okně, (rozbalení, zabalení), drag & drop v systému a návdavkem kompatibilita s rozšířeními total commandera. Co není v systému, to se dá stáhnout jako rozšíření. Neumí hromadné spouštění, ale jako rozšíření jsem ho ještě nehledal. Komu ale tohle nevadí, tak velmi doporučuji
Pavel Baksy Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
Pavel Baksy 12. 01. 2011, 18:00:57
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem kdysi sepsal něco na svůj blog: http://www.openfree.cz/serial-aplikace-ktere-pouzivam-x-souborove-manazery V současné době používám Tux Commander + Gigolo a občas Thunar (kvůli Xfce). Zkoušel jsem Krusader, ale na zabíral mi hrozně paměti a byl straně pomalý, Gnome Commander se mi prostě nelíbí (ale jo, i vzhled hraje roli) a byl tak nějak nešikovný, emelFM2 je hrozně zmatený (přece jen Totalcmd je návykový a propracovaný), MUCommander má zase málo funkcí...
rionka Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
rionka 12. 01. 2011, 18:18:54
Odpovědět  Odkaz 
Kurňa, to jsou ale zajímavé nápady... děkuji všem za hromadu námětů!
Re:Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
fri 12. 01. 2011, 19:46:49
Odpovědět  Odkaz 
můj byl tak radikální, že sám od sebe zmizel (anebo jsem jej neodeslal :-)
rionka Re:Re:Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
rionka 15. 01. 2011, 10:39:01
Odpovědět  Odkaz 
Osobně jsem nic nemazala, obvykle diskuse nijak nemoderuji. Že by druhá možnost? :)
Hledá se ideální souborový manažer: 2005 - 2011
fri 19. 01. 2011, 17:14:34
Odpovědět  Odkaz 
nejspíš ta druhá možnost - vyzněl by nejspíš tak, jako bych ti doporučoval sehnat si novou mašinu (bylo tam něco o okamžité zkušenosti s tím, jak na stroji z podzimu roku 2005 něco stahuju, současně vytahuju stopy z CD, k tomu překládám v Lokalize a poslouchám Amarok - a odezva není tak rychlá, jak bych si představoval, i když si na ni jsem ochotný počkat :-). (můžu teď už nějaký ten měsíc vidět a srovnávat rozdíl v běžném železe mezi dvěma notebooky, které dělí pět let) :-)
Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
arrange 12. 01. 2011, 20:01:41
Odpovědět  Odkaz 
Tolik metafor, hyperbol a přirovnání se v jednom článku na LinuxExpres jen tak nevidí... Taky bych chtěl umět tak psát ;)
Petr Vorálek Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
nazir 13. 01. 2011, 02:19:27
Odpovědět  Odkaz 
Nakonec jsem zkončil u MC (vyhovuje mi asi ze všech nejvíc, mimo jiné i kvůli možnosti práce přes ssh a s tím spojené možnosti si definovat, čím jaký soubor otevřít s X-kama versus bez X-ek) a občas Krusaderu (jsem KDE positivní), ale i po těch letech ještě v noci občas bulím do peřiny kvůli milovanému Directory Opus z amigy a windows...
Petr Vorálek Re:Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
nazir 13. 01. 2011, 02:21:17
Odpovědět  Odkaz 
Fujtajbl, "Skončil"!
And now for something completely different ... Far manager
iki 19. 01. 2011, 13:11:24
Odpovědět  Odkaz 
Kdyz nebrowsim, tak jsem 90% casu ve Far Manageru (editace kodu, sprava souboru, archivu, vzdalenych masin pres SFTP, transkodovani jmen a obsahu souboru). Pod Linuxem jsem si na nic jineho nezvykl. Je sice uz nejaky rok opensource, ale zatim se nenasla enrgie na portovani. Pod Wine ma omezeni a stejne neintegruje bash misto cmd, tak nakonec mam pusteny xp ve virtualboxu, nasdilene slozky $HOME, /, /var, /var/log, /tmp a shell pouzivam v nativni konzoli. Neprisel jste nekdo na to, jak ho pouzit lip?

PS: TC pro me neni, potrebuji konzoli prakticky porad.

http://farmanager.com/
Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
Ondřej Profant 28. 01. 2011, 19:58:46
Odpovědět  Odkaz 
Také jsem hledal dlouho, ale je pravda, že jsem měl jednu výhodu - nikdy jsem nepoužíval TC a tedy mi ani nechyběl.

Po obdobném testování jsem skončil u Nautila. F3 mu přidá druhý panel (rozdělí, ne otevře panel jako "panely" ve Firefoxu) a připojí se k čemukoliv. Navíc je to default správce v Gnome, čili ho tam stejně mám.
Navíc ho umí ovládat třeba i přítelkyně etc. Vše co mi chybělo šlo dopsat, jelikož Nautilus velmi jednoduše inegruje bash skripty.
Re: Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
Michal 23. 10. 2011, 17:13:36
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za nakopnutí, používám Krusader, Hledám neco pro gnome. Ale nic mi tak nesedlo do oka. Vyzkoušel jsem u Nautila trik s F3 a pak F9 no a není to nádhera. Něco se sice musí ovládat mouse, nepřišel jsem na možnost ovládání z klávesnice, ale to neva. Pokud potřebuji pouze klávesnici, tak na to mám Midnight Commander.
Hledá se ideální souborový manažer. Zn.: Spěchá
volani.webnode.cz 7. 09. 2011, 16:14:22
Odpovědět  Odkaz 
Ve windows průzkumník v gnome Nautilus :)
Na archivy ve WIN 7-zip(integrovanej do prpaveho menu) a na FTP filezilla :)

Používám jen jedno okno, al není problém 2x zmáčknout win+E a pak kliknout ctrl+na okna a dát svisle(vodorovně) okna vedle(nad) sebe :)
V nautilusovi jde dát druhý panel a pro windows je třeba freecomander.. :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

rionka

rionka


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog