přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Správa souborů s Krusaderem

Správa souborů s Krusaderem

krusader1.png

Aplikace, bez níž se mnozí uživatelé neobejdou, je správce souborů neboli souborový manažer. Léty ověřený model jsou dva panely, které představuji prostor pro operace se soubory. Tento jednoduchý koncept představuje jakýsi prubířský kámen pracovního prostředí – pokud chybí, je něco špatně.


Pokud hledáte souborový manažer pro své GNOME, jistě vás zaujme GNOME Commander, který sice není tak propracovaný jako Krusader, ale je dostatečně kvalitní a svou práci odvede měrou vrchovatou.

V Linuxu samozřejmě nechybí. Klasikou mezi souborovými manažery je Midnight Commander, na první pohled podobný svým předchůdcům z dávných dob – např. českému M602 (který však nebyl první). MC běží v terminálu, což je velká výhoda, ale může to být také nevýhoda. Proto se uživatelé poohlížejí po programu, který zapadne do jejich grafického prostředí. Jednoznačně na špici vývoje je v tomto ohledu Krusader; jak jeho název napovídá, zapadne do prostředí KDE. Navíc je jeho jméno podobné známému Konqueroru – conqueror je anglicky dobyvatel, přemožitel a crusader je zase křižák. Autoři Krusaderu zřejmě chtěli naznačit, že jejich ambice jsou větší. Ale popořadě.

Řešením je také poohlédnout se po souborovém manažeru napsaném v Javě, takový lze tedy spouštět v různých operačních systémech, nejen v Linuxu. O nich jsme psali v červnovém čísle časopisu.

Bez panelů do hospody nelez

Krusader má dva panely, které mohou mít různý poměr šířky, ale asi nejpraktičtější je 50:50. Na první pohled vypadá plocha programu nepřehledně, ale to je otázka preferencí – mnoho prvků lze vypnout, skrýt. Vezměme to odshora. Jako první je hlavní nabídka aplikace, pod ní je nástrojová lišta programu. Pak se již plocha dělí na zmíněné panely. Každému panelu patří ještě lišta nástrojů a informační lišta. Pak již následuje samotná plocha panelu se seznamem souborů a adresářů, pod kterou je opět lišta informující o velikosti vybraných souborů a adresářů. V pravé části této lišty je velmi praktické tlačítko, jemuž se budeme věnovat za chvíli.

Obrázek: Souborový správce Krusader

Pod hranou panelu je prostor, kde se zobrazují záložky. Zde narážíme na terminologický problém. Nejedná se o záložku, kterou si chceme poznačit jisté místo (zde by to byl adresář), tedy anglicky bookmark. V překladu se tím myslí to, co známe z Firefoxu nebo Konqueroru – tedy panel, anglicky tab. Nejlépe to ukáže obrázek – máme otevřený panel s výpisem obsahu adresáře. Kliknutím na ikonu vedle záložky (někdo říká „ouško“ a v podstatě je to adekvátní výraz) se nám otevře nový panel s obsahem adresáře (zde 2007 a uplne-nove). Máme tak vlastně dva panely (nebo i více, limit je zde pouze přehlednost) „na sobě“ a přepínáme se mezi nimi kliknutím na záložku nebo chcete-li ouško.

Záložky si můžete umístit na hlavní panel s ikonami a tak se rychle pohybovat mezi disky či adresáři. To ocení hlavně uživatelé Total Commanderu. Pochopitelně jsou rychlejší klávesové zkratky.

V dolní části může být ještě zobrazena příkazová řádka a pod ní tlačítka s nabídkami akcí pro funkční klávesy [F2] až [F10]. Obojí lze skrýt a získat tak více prostoru pro samotné panely. Práce s programem je jistě intuitivní, proto je na místě věnovat se spíše jeho nastavení. Protože dobré nastavení každého programu znamená poloviční úspěch.

Krusader s sebou nese všechny klady prostředí, pro něž je určen. Na to je tedy důležité nezapomenout při nastavování.

Přepřáhněte do koní

Jednoznačně první věcí, která vám nebude sedět do ruky, budou klávesové zkratky. Je zbytečné přemýšlet, proč je autoři nastavili tak nebo onak. Stejně jako v celém KDE totiž platí, že je výhodné si je nastavit podle sebe. Ne že by to bylo nutné, program samozřejmě můžete ovládat ihned po spuštění, ale je to pohodlnější. V hlavní nabídce Nastavení proto vyberte odpovídající položku a zkuste si některou klávesovou zkratku změnit. Jistě se sem několikrát vrátíte, než se vám podaří nastavit vše tak, aby vám prostředí programu vyhovovalo. Vyplatí se to.

Obrázek: Úprava klávesových zkratek

Hned další věcí, kterou jistě budete chtít změnit, jsou barvy. Můžete si je postupně nastavit jednu po druhé podle svého gusta, nebo můžete použít import barevného schématu Midnight Commander nebo Total Commander. Osobně upřednostňuji tmavé pozadí, pokud mám s programem pracovat delší dobu.

Obrázek: Barvy jsou důležité

V neposlední řadě doporučuji také úpravu nástrojových lišt, abyste měli po ruce všechny činnosti, které potřebujete. Výběrem položky Nastavení-Nastavit nástrojové lišty se zobrazí okno se dvěma panely – vlevo jsou dostupná tlačítka a činnosti, vpravo obsah lišty. Lišty jsou dvě, záleží na vás, kterou si upravíte, vyberete si mezi nimi v horní části okna.

Obrázek: Upravte si nástrojové lišty

Ještě lepší je úprava lišty každého panelu. Ta se nastaví v hlavním konfiguračním okně, tj. Nastavení-Konfigurovat Krusader-Vzhled&Chování a karta Panel Nástrojové lišty. (Všimněte si, že i zde můžete – na kartě Panel nástrojů – nastavit tlačítka nástrojových lišt.) V první řadě můžete panel zakázat – ale byla by to škoda. Zaškrtněte všechna tlačítka, ulehčíte si tím přístup na místa, kam člověk často potřebuje „jít“ (a nemyslím tím zrovna WC). První ikona vám umožní vybrat adresář, který je příliš „daleko“ na klikání – zobrazí se okno a v něm si ho vyberete. Druhá nahraje do panelu stejný adresář, jako je ve druhém panelu. Třetí až pátá vás přesunou do konkrétních adresářů: .. o úroveň výše, ~ k vám domů, tedy do /home/vase-jmeno, a / do kořenového adresáře. Poslední ikona vpravo potom synchronizuje oba panely – to, co je v jednom, zobrazuje i v druhém. Ještě zmíním informační lištu a její dvě ikony – první s hodinami je historie každého panelu – umožní vám vrátit se velmi rychle tam, kde jste před chvílí byli. A hvězdička nebo srdíčko jsou záložky, teď už opravdu oblíbená místa. A k těm se dostaneme za chvíli. Ještě jsme si neřekli, co všechno Krusader umí.

Obrázek: Nastavení lišty panelu

Obrázek: Výsledek nastavení

Je to disponent

Krusader disponuje mnoha dobrými vlastnostmi. Umí pracovat s mnoha archivy, k čemuž ovšem potřebuje všechny ty malé šikovné programy, které jistě někde v systému máte. Sám si je najde a automaticky je používá (změnu lze provést pochopitelně v nastavení). Vy jenom kliknete na archiv a můžete pracovat se soubory, které jsou v něm uloženy. To dnes samozřejmě nikoho nepřekvapí, ale je dobré vědět, že to funguje snad u všech typů archivů, se kterými přijdete do styku.

Obrázek: Zobrazený archiv

Stejně tak nezbytnou vlastností je podpora síťových připojení, normálně řečeno zabudovaný FTP a případně jiný klient. Připojení vytvoříte povelem přes Příkazy-Nové síťové spojení nebo kliknutím na ikonu v nástrojové liště, máte-li ji tam.

Obrázek: Nové připojení

Krusader obsahuje podporu pro FTP (ftp://), SFTP (sftp://), Samba (smb://) a SSH (fish://). Stačí zadat nezbytné údaje a za chvíli jste připojeni. Nyní je vhodné přeskočit k další vlastnosti, a to jsou zmiňované záložky čili poznačení místa, kam se budeme chtít vracet. To se náramně hodí právě v případě, že máme aktivní např. FTP spojení. Klikněte na ikonu srdíčka v horní panelové liště a vyberte Přidat do záložek (nebo si nastavte nějakou šikovnou klávesovou zkratku, např. [Ctrl-b]). Zadejte jméno, např. FTP: Můj web a záznam uložte. Záložky pak můžete snadno organizovat, řadit je do logických celků apod. - položka Upravit záložky se nachází ve stejné nabídce. Pokud si ještě k záložkám nastavíte rychlé klávesy, bude vaše orientace nejen na disku velmi rychlá. Pokud tedy vyberete záložku FTP spojení, program se připojí k serveru a zobrazí adresář. Poprvé většinou vyžaduje heslo, ale pak si ho už zapamatuje a příště vás přesune bez prodlení.

Obrázek: Úprava záložek

Magické tlačítko

Vrátím se ještě k onomu tlačítku s modrou šipkou, jež naleznete v pravé dolní části panelu. Po kliknutí se vysune ve spodní části nový panel, který obsahuje pět tlačítek a tedy pět funkcí. Zleva vzato: první ikona slouží k procházení adresářové struktury, jejíž obsah se odráží v horní části panelu (nebo ve druhém panelu, pokud máte kurzor v něm).

Obrázek: Panel s interaktivními funkcemi

Druhá ikona slouží k vytvoření náhledu právě vybraného souboru nebo adresáře. Spouští se k tomu programy, které daný typ souboru obsluhují v kontextu celého KDE, proto v nastavení Krusaderu nic k tomuto tématu nenajdete – musíte hledat v Ovládacím centru KDE. Zobrazuje se samozřejmě i obsah archivů, to je ale práce samotného Krusaderu. Velmi praktická je tato funkce právě při nahlížení do obsahu archivu – nemusíte jej ručně ani rozbalovat, program to udělá na pozadí a vy můžete pracovat přímo s obsahem archivu, např. podívat se na náhled dokumentu a kliknutím jej hned zobrazit.

Obrázek: Zobrazený PDF dokument z archivu .tar.gz

Pokud přeskočíme ikonu pro rychlý výběr souborů, dostaneme se k extra funkci – zobrazení obsahu celého souboru! Spustí se odpovídající aplikace (opět podle nastavení v KDE), načte soubor a zobrazí jej v rámci panelu. Je to velmi komfortní, uživateli odpadá množství zbytečných kroků. A konečně poslední ikona zobrazí místo obsazené na disku, bere při tom v potaz aktuální adresář. Jedná se o stejný kód, který je použit v programu Filelight (viz prosincové číslo 12/2006). Obsazené místo si můžete zobrazit ve formě kruhového grafu nebo barevných stupnic – modul má mnoho možností.

Obrázek: Obsazené místo formou grafu

Zdaleka to není vše

Pokusil jsem se vypíchnout nejlepší vlastnosti Krusaderu, ale všechny to zdaleka nejsou. O správci záložek jsem se jenom zmínil, ale věřte, že je to velmi propracovaný program, se kterým se velmi dobře pracuje – a spolupracuje se záložkami Konqueroru.

Hlavním tahákem mohou být tzv. uživatelské akce, tj. činnosti, které si uživatel sám nadefinuje (mnoho jich je už připravených) a které se pojí k určitým konkrétním typům souborů. Ve spojení s klávesovou zkratkou jde o další zrychlení práce. Pokud jste zvyklí na to, že vám [Alt-F5] vytvoří zip archiv, není problém si tuto akci nadefinovat – editor pro uživatelské akce je velmi propracovaný, navíc se připravuje celkové vylepšení konceptu a databanka těchto skriptů. Krusadera prostě musíte mít.

Obrázek: Ikony pro rychlý přístup k diskům

Nahoru

Příspěvky

Správa souborů s Krusaderem
xxx 11. 07. 2007, 20:01:18
Odpovědět  Odkaz 
Může mi prosím někdo vysvětlit, proč používat tento prehistorický nesmysl, respektive co Konquror nezvládne?
Re:Správa souborů s Krusaderem
kritik 25. 07. 2007, 10:49:02
Odpovědět  Odkaz 
si blb, co pouziva neproduktivny klikaci konqueror namiesto rychleho klavesnicoveho krusadera. tak ti treba.
Vlastimil Ott Správa souborů s Krusaderem
Vlastimil Ott 12. 07. 2007, 23:45:01
Odpovědět  Odkaz 
Výborně položená otázka... :-D Co mám říct... "A proč ne?" Nevím, na co se vlastně ptáte, nikde není řečeno, že to nezvládne Konqui - klidně ho používejte, je super. Já používám obojí, Krusader ale víc, protože mi prostě vyhovuje. A uživatele zajímá "dvoupanelový správce souborů", tak o něm píšeme, protože je to prostě soft, který patří ke špičce. Ve Windows taky každý xtý používá Total Commander, ačkoliv ten Průzkumník, nebo jak se přesně jmenuje, taky vyhovuje všem ostatním...
Správa souborů s Krusaderem
čtenář 8. 10. 2007, 03:29:40
Odpovědět  Odkaz 
„Krusader disponuje mnoha dobrými vlastnostmi. Umí pracovat s mnoha archivy, k čemuž ovšem potřebuje všechny ty malé šikovné programy, které jistě někde v systému máte. Sám si je najde a automaticky je používá...“.

Obecně to neplatí. Kdyby to bylo tak jednoduché, potom nevím, proč lidé píšou zoufalé dotazy na linuxová fóra, jak za pomoci Krusaderu rozpakovat ten a ten (běžný) archiv a jsou k tomu dost dlouhé diskuze...

Kdyby článek psal někdo jiný, tak bych nad tím mávl rukou, ale od renomovaného autora bych shora uvedené tvrzení opravdu nečekal.
Vlastimil Ott A přece se točí!
Vlastimil Ott 8. 10. 2007, 10:22:20
Odpovědět  Odkaz 
Obecně mi anonymové nestojí za reakci, ale zřejmě to není tak jednoduché, jak jsem si myslel. Mrzí mě, že jsem tě šokoval takovým tvrzením, ale věz, že si za tím stojím. A kupodivu to není v rozporu s desítkami zoufalých dotazů zmatených uživatelů. Protože lidé se ptají na všechno možné a někdy jsou to zcela snadno řešitelné věci. Takže znovu: Krusader využije (de)komprimační programy (např. tar, bzip2, gzip, unzip a další) v systému, aby transparentně pracoval s archivy - což nevylučuje chybu, která jistě nastat může.
Správa souborů s Krusaderem
fraktik 12. 10. 2007, 21:38:44
Odpovědět  Odkaz 
Osobne jsem s Krusaderem spokojeny:
Hledal jsem nahradu za Altap (servant) Salamander 2.5 z Win platformy a jediny program, ktery jsem byl schopen pod Ubuntu najit a ktery (alespon z vetsiny) uspokojoval me naroky je prave on.
Jen mi trosku vadi nutnost rozsahlejsi konfigurace zpocatku (viz. klavesove zkratky, uziv. akce atp)
Re:Správa souborů s Krusaderem
Vlada.Voc 5. 02. 2008, 23:36:02
Odpovědět  Odkaz 
nejsem dlouho uživatelem linuxu a hledal jsem taktéž něco co by mi vyhovovalo a krusader je ok. Jenomže mam os Mandriva 2008 Free a bohužel mi to nejde nainstalovat. stahoval jsem krusader aspoň 5x a nic.Určitě dělam něco špatně,ale nikde jsem se nedočetl co.Dík za odezvu můj meil Vlad.voc@seznam.cz
Vlastimil Ott Re:Re:Správa souborů s Krusaderem
Vlastimil Ott 6. 02. 2008, 00:17:22
Odpovědět  Odkaz 
Popiš nám, jak ho instaluješ.

(Stačí spustit program "Instalovat a odebrat software" neboli drakrpm, vyhledat "krusader", zatrhnout balíček a stisknout tlačítko "Použít".)
Správa souborů s Krusaderem
_ch4ng3d 16. 02. 2008, 13:08:20
Odpovědět  Odkaz 
A když v drakrpm Krusader k nalezení není?
Re:Správa souborů s Krusaderem
Ján Nosko 7. 05. 2008, 22:40:57
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý deň,
mám rovnaký problém. V repozitároch nemôžem nájsť krusader, dokonca ani mc. Ostatné aplikácia som zatiaľ našiel. Používam MDV 2008.0. Krusader už akože nie je v repo? Dokonca ani MC?
Mandrivu testujem, ale toto ma nepotešilo.. neviem si predstaviť distro bez mc!
Asi sa vrátim k starému-dobrému debianu.
Petr Vorálek Re:Re:Správa souborů s Krusaderem
nazir 8. 05. 2008, 15:37:31
Odpovědět  Odkaz 
Když se podívám přes ftp do mdv 2008.0 repozitářů, tak tam krusader vidím (v contribu).
Nastavte si správně seznam zdrojů balíčků...
Správa souborů s Krusaderem
gra3l 18. 07. 2008, 11:03:51
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,
už dlouho se snažím přijít na jednu malou drobnost, kterou jsem využíval v Total Commanderu a kterou v Krusaderu nemohu nalézt. Když člověk v TC změnil např. v pravém panelu disk na stejný, který byl zobrazen v levém, tak se do pravého nastavila stejná cesta jako v levém. Neexistuje nějaká podobná funkce v Krusaderu? Např. stiskem klávesové kombinace vyvolat funkci, která by aktuální panel přepnula do adresáře, který zobrazuje druhý panel. Je něco takového?
Vlastimil Ott Re:Správa souborů s Krusaderem
Vlastimil Ott 18. 07. 2008, 14:56:42
Odpovědět  Odkaz 
Alt-o
Re:Re:Správa souborů s Krusaderem
gra3l 21. 07. 2008, 10:19:16
Odpovědět  Odkaz 
Díky moc, to je skvělé.
Správa souborů s Krusaderem
Bindig 12. 08. 2008, 22:15:44
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim. Prave jsem zacal pouzivat Ubuntu Hardy a protoze jeste nemam k nemu nemam duveru (pri kazde instalaci neco zlobi desktop, aktualizace, baliky, skype atd - asi zakladni veci), tak jsem si proste nainstaloval wine a jsem v pohode, vsechny aplikace co potrebuji k praci funguji. TotalCommandera jsem si jen zkopiroval + ini soubory a běhá vpohodě. Par vecí sice nefunguje (napr. ALT F7)
ale jinak si myslim, že je to dobre resení, pro ty, kterí jsou zvyklý na TC... PS: win mam radeji na druhem HD :-)
Správa souborů s Krusaderem
Miki 14. 09. 2008, 19:32:51
Odpovědět  Odkaz 
Po instalaci Suse 11 s prostředím KDE 4.1 nelze spustit Krusader jako root.Lze to nějak nastavit ?
Vlastimil Ott Re:Správa souborů s Krusaderem
Vlastimil Ott 14. 09. 2008, 23:40:10
Odpovědět  Odkaz 
Položka v nabídce spouští příkaz "kdesu krusader". Takže pokud tohle funguje, stačí si vytvořit svou či upravit stávající.
Správa souborů s Krusaderem
Alikon 3. 01. 2009, 18:53:10
Odpovědět  Odkaz 
Krusader je super. Ekvivalent Total Commanderu byl první, co jsem při přechodu na Kubuntu hledal. Chybí mi pouze pár drobností které jsem hojně v Total Commanderu používal a to: zamčení záložky s možností změny adresáře, možnost posouvat záložky vzájemně mezi sebou a zobrazení v okně všech souborů z podadresářů (viz ctrl+b v Total Commanderu). Neumí z toho něco náhodou Krusader? Že bych jen špatně hledal...
Re:Správa souborů s Krusaderem
Alikon 3. 01. 2009, 19:04:53
Odpovědět  Odkaz 
Jo a ještě jedna funkce mi dost chybí - fronta kopírování/přesouvání a s tím spojená možnost pozastavit kopírování/přesouvání. Takhle když kopíruji několik souborů z různých adresářů, tak se pootvírá několik oken, místo toho, aby to vytvořilo jednu frontu. Dost to vadí při kopírování na MP3, která řadí písničky dle data nahrání (to se sice dá vyřešit pomocí fatsort a písničky a adresáře seřadit dle názvu, ale je to další krok navíc...). A myslím si, že fragmentaci souborů a disku několikanásobné současné kopírování taky moc neprospívá...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz