přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem

POINT.X (2018-19)

Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem

Milí čtenáři, pomozte nám vyhledávat a nacházet školy, které používají Linux nebo open source programy ve Windows.


reklama

I když si někdo myslí, že je dnes normální a běžné používat open source, bohužel tomu tak ještě není. Je nutné o tom psát a existující řešení propagovat, stále je dost lidí, pro které je to neznámá a nová věc, které se bojí.

Co hledáme

Proto vás prosíme o spolupráci. Pomozte nám hledat školy, které používají Linux, případně open source programy ve Windows. Pokud najdete důkaz, pak ho popište - společně s URL - do komentářů. My na základě zjištěných informací školy oslovíme a požádáme je o vyplnění dotazníku - na jeho základě pak vznikne článek, ktreý si můžete přečíst.

Hledáme tedy: Linux v učebnách nebo i na serverech. Windows+OpenOffice.org, Firefox, další běžné open source programy.

TIP. Školy mají ze zákona povinnost zveřejňovat některé informace. Patří mezi ně Školní vzdělávací program, kde je stanovena výuková strategie školy. Pokud na škole chtějí učit rozdíl mezi operačními systémy, pak je to zmíněno právě v tomto dokumentu - a bude tam tedy zřejmě uvedeno i "linux". Hledejte tedy například "linux švp" - vše je ale nutné ověřit jiným způsobem! Podobných technik lze použít několik.

Co nehledáme

Mnoho škol používá open-source redakční systémy. Pokud se nejedná o něco opravdu speciálního, pak zřejmě nebude o čem psát. Proto tyto informace nehledáme - redakční systém WordPress nebo Joomla mají tisíce subjektů.

Nehledáme: WordPress, Joomla, Moodle, Google Sites. 

Jakou pomoc od vás uvítáme?

  • Pošlete nám důkaz o použití open source v škole.
  • Pomůžete nám údaje zpracovat, tj. vytvoříte přehlednou tabulku (nejprve nám prosím napište, že to chcete dělat).
  • Sami pracujete ve škole a můžete s námi článek připravit.
  • Máte informace o použití open source jinde než ve škole - ty chceme taky!

Pište prosím, těšíme se na nové náměty.

Případovky (ze škol) vycházejí v rubrice Praxe, dále pak na portálu OpenOffice.cz: Používají OpenOffice.org

Nahoru

Příspěvky

Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Pavel Hodál 2. 12. 2010, 19:45:02
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
už dva roky používáme linux na ZŠ Bakalovo nábřeží Brno. Jednak na serverech a postupně i na stanicích. Během jednoho roku jsme testovali dualboot a od letošního září běží jedna ze dvou PC učeben pouze na Ubuntu. Na webu k tomu moc informací není, ale můžete se podívat na www.bakalka.cz. Případně mě kontaktujte na hodal@bakalka.cz
Ohledně Opensource ve výuce - snažím se jej plně propagovat. Seznam používaných aplikací v hodinách informatiky naleznete zde: http://tybrdo.cz/informatika/podpora-skoleni-opensource Jedná se sice o podporu školení, ale tento kurz byl určen právě učitelům ZŠ i SŠ. Shodou okolností proběhl právě dnes :-)
Databaze skol s Linuxy...
Watcher 7. 03. 2011, 06:09:41
Odpovědět  Odkaz 
Co se tyce skol, kde je Linux ap., mozna by bylo dobre, na titul. stranku pridat jedno dalsi menu, kde by vsichni, kdo o necem vi, mohl napsat a vytvorit tak casem velikou databazi s takovymi skolami...
Protoze tohle vlakno casem mozna zapadne prachem, proto si myslim, ze vytvorit takovou databazi by bylo cool...
Vlastimil Ott Re:Databaze skol s Linuxy...
Vlastimil Ott 7. 03. 2011, 08:00:29
Odpovědět  Odkaz 
Převzali jsme web linuxveskole.cz a připravujeme tam mimo jiné také tyto informace. Včetně mapy třeba. :-)
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
op_1 2. 12. 2010, 20:07:34
Odpovědět  Odkaz 
Nebylo by jednodušší oslovit samotné školy s emailem s předmětem "přepošlete učiteli IT"? Jinak na škole ZŠ Bohuňovice používáme hlavně Openoffice.org (už i výuka a tvorba dokumentů školy - převážně), chystáme menší učebnu pro běh s xubuntu), blíže na emailu ondrej.pantlik@zsbohun.cz
Vlastimil Ott Re:Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Vlastimil Ott 5. 12. 2010, 10:42:29
Odpovědět  Odkaz 
My školy oslovujeme, ale spíše méně úspěšně - na naše prosby obvykle nijak nereagují; děkujeme výjimkám. :-) Tohle je pokus o jinou metodu.

Díky, že jste se ozval.
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
David Švarc 3. 12. 2010, 09:18:23
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
na naší škole máme 2 učebny - jedna je dualboot WIN XP/ubuntu, druhá je pouze pod ubuntu.
Letos je to náš 3. rok s Linuxem.
Na některých učiteských stanicích máme WIN, ale používáme kancelářský balík OO, jako e-mailového klienta Thunderbird. Některé běží pod Ubuntu.
http://www.sml.cz
e-mail: svarc@sml.cz

Rád se o zkušenosti podělím a od jiných načerpám nápady ;-)
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Martin Pruša 4. 12. 2010, 10:41:58
Odpovědět  Odkaz 
Střední odborné učiliště elektrotechnické Plzeň - všechny servery na Linuxu, dvě z cca 15 učeben dualboot (bude se pokračovat i v dalších učebnách). Wpkg - na cca 300 stanicích, italc - ve všech učebnách, jabber server. Další nasazování linuxu i na zaměstnanecké počítače bude následovat.
www.souepl.cz
Kontakt: prusa@staff.souepl.cz - správce sítě
Re:Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Martin Pruša 4. 12. 2010, 10:57:43
Odpovědět  Odkaz 
Ještě jsem nedodal - všude je openoffice. A v ŠVP se také linux najde dostatečně zastoupen...
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Petr Kinšt 4. 12. 2010, 16:34:11
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
v naší škole Linux bohužel nepoužíváme. Nejčastějším operačním systémem je Windows XP, ale ve výuce používáme programy jako Firefox, FreeMind, Gimp, Inkscape, GEONExT. Na některých stanicích je k dispozici OpenOffice.org.
http://www.zakladni-skola.cz
email: kinst@zakladni-skola.cz
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Jan Skořepa 4. 12. 2010, 17:40:12
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

na naší ZŠ Sion J. A. Komenského v Hradci Králové také používáme open source programy - OpenOffice, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, Audacity, Clonezilla, SystemRescueCD... Většina z nich je nainstalována na všech zhruba 50 PC (včetně učitelských NB), některé se používají při administrátorských činnostech.

http://www.sion.cz
e-mail: zs@sion.cz
Vlastimil Ott Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Vlastimil Ott 5. 12. 2010, 10:44:17
Odpovědět  Odkaz 
Moc děkujeme všem, kdo jste se ozvali. V nejbližší době se ozvou naši redaktoři s otázkami a prosbou o spolupráci. Články vyjdou tady, na OpenOffice.cz, následně pak zřejmě v openMagazinu.

Ještě jednou díky.
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Michal Hrusecky 5. 12. 2010, 20:07:01
Odpovědět  Odkaz 
Na MatFyzu by se Linuxu a open source obecne naslo hodne, ale to asi nebude ten typ skol o ktere je tu zajem...
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
laba 7. 12. 2010, 15:39:12
Odpovědět  Odkaz 
audacity:
http://www.uat.sk/index.php?stranka=projekty_net_music
Skoda, ze len tento SW. :-(
Inak velmi zaujimava skola(www.uat.sk) ;-)
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Petr Vojkovský (správce učeben IVT... 10. 12. 2010, 12:49:01
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
na našem Gymnáziu Petra Bezruče, Frýdek-Místek používáme již léta v učebnách IVT (cca 25 stanic + 1 server) Linux a open source aplikace. Zpočátku to někteří studenti a jeich rodiče nemohli "strávit", ale vytrval jsem a je to v pohodě, svobodně, zdarma a legálně :-)

petr.vojkovsky@gpbfm.cz
Re:Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Milhouse 10. 12. 2010, 13:22:38
Odpovědět  Odkaz 
No, tady by mě zajímalo, co vadilo rodičům a co to vyřešilo... :)
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Theseus 10. 12. 2010, 20:54:18
Odpovědět  Odkaz 
Nic nepřispěji, jen bych si dovolil podotknout, že školy by spíše měly hledat Vás a nebo Vám podobným lidem... Zrovna školy si troufám jsou tak zmanipulovaný různými obchodními aktivitami, že to je až běda...
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Zebra 13. 12. 2010, 10:50:31
Odpovědět  Odkaz 
Základní škola Valčíka, Ostrava-Poruba. Používají edubuntu. http://zsvalcika.eu/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1&limit=9&limitstart=63 sekce Přechod na OSS.
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Zebra 13. 12. 2010, 10:59:33
Odpovědět  Odkaz 
Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Mimo linuxu instalovaného jako další operační systém na mnoha stanicích v počítačových učebnách má tato škola již monoho let instalovaný linux na tzv Kioscích, což jsou stanice rozmístěné po chodbách školy. Po přiložení studentské karty k bezdrátové čtečce karet je uživatel automaticky přihlášen. Více info http://idoc.vsb.cz/cit/servery/kiosek/
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Roman 14. 12. 2010, 07:47:40
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,my používáme na střední odborné škole a gymnáziu ve Staňkově při hodinách obchodní korespondence a při hodinách informatiky PCLinuxOS a hlavně OpenOffice.I učitelka po nás chce ukládání domácích úkolů do otevřených formátů, protože pro ni je to jistota, že to otevře.Je opravdu nešťastná z toho kolik verzí MS Office studenti doma mají a do čeho všeho jsou schopni uložit.Proto vyžaduje otevřený standart.
http://www.obchodniakademie.cz/index1.html
Miroslav Hrončok Re:Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Miro Hrončok 6. 03. 2011, 21:57:05
Odpovědět  Odkaz 
Nemáte kontakt na někoho odpovědného? Na obecném kontaktu jsme nedostali žádnou reakci. Díky
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Michal Halenka 25. 12. 2010, 00:29:33
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den.
Linux se již přes 7 let používá na 3. ZŠ Šumperk, (www.hluchak.cz). Jediná učebna IT byla dříve na openSUSE, nyní je na Ubuntu.
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Honza 11. 01. 2011, 20:26:03
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,
když jsem loni chodil na ZŠ do Bystřice nad Olší, na počítačích v IT učebně byl v dualbootu spolu s Windowsem OpenSUSE a na chodbách byl na počítačích nainstalován Ubuntu. Ve výuce jsme používali jak OOo, tak např. Firefox. web: http://www.zs-bystrice.cz/
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Laďa 11. 02. 2011, 10:22:25
Odpovědět  Odkaz 
Podle webovek Gymnázium Boženy Němcové
- web je Geeklog
- e-learning Moodle http://www.gybon.cz/~pavbena/moodle/login/index.php
- a ve výpočetce na Linux také pamatují - http://www.gybon.cz/~rusek/vyuka/
Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Luděk Šťastný 15. 02. 2011, 10:23:47
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

na našem statku se zabýváme pořádáním dětských koňských, skautských a počítačových táborů, kde k výuce práce s multimédii, tvorbou webových stránek a základů administrace OS používáme Edubuntu Linux. Cca před dvěma týdny jsme posílali článek s podrobným popisem jeho využití na adresu redakce@linuxexpres.cz, zatím však nedorazila žádná odpověď. Prosím o informaci, zda jste email obdrželi. Více informací naleznete na adrese www.stastnystatek.cz

Luděk Šťastný
Miroslav Hrončok Re:Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem
Miro Hrončok 18. 02. 2011, 13:21:47
Odpovědět  Odkaz 
Odpověď jsem před několika dny posílal. Přišla?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog