přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, HP DeskJet F370 a Ubuntu

POINT.X (2018-19)

HP DeskJet F370 a Ubuntu

Tak jsem konečně zatoužil doma tisknout, skenovat a kopírovat. Volba padla na HP  DeskJet 370 a v příspěvku popíšu instalaci ovladače pro toto zařízení.


reklama

Po zapojení a zapnutí tiskárny ji Ubuntu automaticky rozpozná a nabídne možnost instalace základního ovladače, který je obsažen v distribuci. Zvolte tuto možnost, pokud nehodláte používat nadstandardní služby tiskárny, jako je například skener.

Automatické přidání tiskárny do systémuAutomatické přidání tiskárny do systému

Já bych ovšem rád skenoval, proto volím jinou cestu - oficiální ovladač firmy HP a jeho "ruční" instalaci. Ale nebojte se - program od HP má opravdu velmi dobrého průvodce a vše je jednoduché. Žluté informační okno tedy zavřu a ze stránek http://hplipopensource.com si stáhnu ovladač HPLIP. Jedná se o soubor hplip.run a je to spustitelný soubor pro jakýkoli Linux.

Instalační skript před spuštěnímInstalační skript před spuštěním

Ještě než začnete, ujistěte se, že máte ve svém Ubuntu zapnuty balíčky z Universe a Multiverse. Nyní musíte soubor spustit. A abyste to mohli udělat, musíte souboru přidělit právo spouštění. Pravým tlačítkem na souboru zvolte volbu Vlastnosti.

Změna vlastností skriptuZměna vlastností skriptu

Na kartě Oprávnění zatrhněte Povolit spouštění souboru jako programu a klepněte na Zavřít. Nyní můžete soubor (instalátor) spustit. Budete dotázáni, jakým způsobem jej chcete spustit (jedná se totiž o skript v textovém režimu).

Spustit skript, nebo zobrazit?Spustit skript, nebo zobrazit?

Zvolíte Spustit v terminálu a otevře se černé okno. Nebojte se.

Start instalace HPLIPStart instalace HPLIP

Nyní budete stále klepat na klávesu Enter. Ti hloubavější si mohou předkládané otázky číst a eventuelně zkusit nějakou volbu přepnout na jinou než implicitní hodnotu. Není to ale potřeba a ani to nedoporučuji.

Detekce systému - HPLIPDetekce systému - HPLIP

Instalátor automaticky detekuje běžící distribuci - v mém případě Ubuntu 8.04. To je správně. Pokračujte dále, otázek je cca šest a znovu připomínám - stačí jen klávesa Enter. Jednotlivé otázky ale čtěte, protože u poslední se instalátor zeptá, zdali chcete dokončit instalaci ovladače restartem počítače nebo vypnutím/zapnutím tiskárny (un-plug). Implicitně je zvoleno vypnutí - proč taky zbytečně restartovat. Jakmile budete vyzváni, tiskárnu vypněte a zapněte. Posledním stiskem klávesy Enter dokončete instalační proces v černém okně a objeví se nový - ten už je výrazně kratší.

Způsob připojení tiskárnyZpůsob připojení tiskárny

Tohle asi zná každý: Next - Next - Next - Next - Finish.

Nalezená zařízeníNalezená zařízení

Měnit nemusíte nic.

Pojmenujte si tiskárnuPojmenujte si tiskárnu

Snad jen název tiskárny - podle libosti. Hotovo. Vyřízeno. Můžete spustit GIMP a naskenovat něco ze stolu. Já zde mám poměrně usměvnou reklamu jedné banky, která mi v prvních sekundách čtení navodila široký úsměv, který přecházel v křeč na pravé straně tváře - později i levé.

Naskenovaný dokumentNaskenovaný dokument

Nakonfigurovali jste tiskárnu s oficiálním ovladačem HP v Ubuntu. Tento postup funguje stejně u všech distribucí Linuxu, které tento ovladač podporuje. A je jich hodně - tu svou tam určitě najdete.

Nahoru

Příspěvky

HP DeskJet F370 a Ubuntu
Septyk 26. 01. 2009, 13:01:47
Odpovědět  Odkaz 
Já myslel že tento software je už v Ubuntu. Tedy já ho tam mám (Kubuntu) Zapojim svou multifunkci, také HP (nevim teď model) a ani mě neupozorní že se něco stalo. V HPLIP se mi zobrazí tiskárna, soft mi umožní tiskárnu kalibrovat, čistit, při klepnutí na volbu skenovat mi spustí xsane (nebo Kooka) a skenování funguje. Instalovat jsem nemusel opravdu nic :)
Re:HP DeskJet F370 a Ubuntu
lzap 26. 04. 2009, 18:48:17
Odpovědět  Odkaz 
On ten instalační skript instaluje něco z distribuce, takže myslím, že nic "vlastního" možná ani do systému nedával...

Jinak doporučuji vyzkoušet příkazy začínající na "hp-*". Je tam spoustu funkčnosti dostupné přes jediný příkaz (třeba skenování).
Re:HP DeskJet F370 a Ubuntu
lzap 26. 04. 2009, 18:51:53
Odpovědět  Odkaz 
Ověřoval jsem to a je to opravdu tak - pokud instalační program zjistí, že distribuce má dostatečnou verzi ovladače, pak jej pouze nainstaluje (pomocí apt-getu). To je vše.
Jiří Eischmann HP DeskJet F370 a Ubuntu
Jiří Eischmann 26. 01. 2009, 21:16:47
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel ne vždy, když ta bublina oznamuje nastavenou tiskárnu, je tiskárna opravdu korektně nastavená. Koupil jsem si HP LaserJet P1006, bublina se mi objevila po zapojení tiskárny taky, ale tiskárna netiskla, trvalo mi dost dlouho, než jsem přišel na to, kde je problém. Tiskárna potřebovala proprietární firmware, takže jsem musel spustit hpsetup, který si to stáhl někde z jejich serveru a tiskárnu korektně nastavil.
HP DeskJet F370 a Ubuntu
Čiky 29. 01. 2009, 18:59:07
Odpovědět  Odkaz 
Tak mně je trochu záhadou, kde autor k téhle tiskárně přišel, protože já jsem na netu našel na stránkách HP jenom už neprodávanou 380ku :).
Chtěl bych se ale hlavně zeptat, jak to je s kvalitou skenování v Ubuntu (já jedu na 8.04 LTS), pokud se použije tento ovladač od HP. U té 380ky je uváděna možnost skenování s OCR do .doc dokumentu. Funguje tohle i v Ubuntu (Linuxu)? Rád bych si také takovou mašinku pořídil, ale bez OCR je pro mě ten skener takřka nefunkční. Díky za odpověď :).
HP DeskJet F370 a Ubuntu
IS 5. 09. 2009, 21:58:39
Odpovědět  Odkaz 
"Tohle asi zná každý: Next - Next - Next - Next - Finish." Po prvom kliknutí na Next sa mi zobrazilo "No devices found" bez ohľadu na to, či som reštartovala počítač alebo len odpojila a zapojila tlačiareň (mimochodom tú istú F370) a to isté je aj po refreshnutí. Neviete prečo?
HP DeskJet F370 a Ubuntu
Honza 8. 10. 2014, 13:44:34
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,

mam problem.. nevim kde nainstalovat balicky z Universe a Multiverse. Nasel jsem si v centru softwaru nejake balicky, kde ale tento nazev, tedy universe a multivesrse, nebyli. Dal jsem postupoval podle navodu (mam to v lUbuntu 14.04 trosku jinak), a dal nez do prikazoveho radku jsem se nedostal.

Muzete mi prosim nekdo poradit, co s tim?
HP DeskJet F370 a Ubuntu
matěj 25. 10. 2015, 11:23:43
Odpovědět  Odkaz 
Mám linux mint 17.2 . Při instalaci přes terminál to po mě chce uživatelské heslo. Jsem přihlášen ze svého účtu (admin) a když zadávám heslo, neobjevují se v terminálu žádné znaky. Když pak dám enter, napíše mi to nesprávné heslo a dál mě to prostě nepustí. Nevíte někdo co s tím???
Re: HP DeskJet F370 a Ubuntu
Ondřej Kolín 25. 10. 2015, 12:56:38
Odpovědět  Odkaz 
Heslo to píše, akorát to nezobrazuje znaky ... Stačí ho zadat a odentrovat :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

Senior Software Engineer @ Red Hat


  • Distribuce: Fedora

| blog