přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Keynav - navigace klávesnicí

Keynav - navigace klávesnicí

Aneb pohyb myší, ale bez myši.


V dnešní době si život bez počítačové myši představíme už asi jenom těžko a tak stále patří k tomu základnímu a oblíbenému vybavení našeho počítače. Samozřejmě existují situace, kdy myš nepotřebujeme (co si budeme povídat, že) a dokonce podle některých lidí počítačová myš do pěti let vyhyne. :-)

Kdysi jsem narazil na zajímavý program s názvem keynav. Program se mi líbil a i když ho nepoužívám, tak bych vás s ním rád seznámil. Ještě než to udělám, dovolím si takovou řečnickou otázku: Jak dlouho vám trvalo než se vám podařilo počítačovou myš zkrotit tak, aby vás poslouchala?

Nemůžu si pomoct, ale musím na chvilku odbočit. S úsměvem na tváři musím vzpomenout na svou první linuxovou knížku, která se mi dostala pod ruku. V té době jsem byl pokročilý uživatel MS Windows a úplný začátečník v Linuxu, no a v této knize se na prvních několika stranách (přesněji opravdu nevzpomenu) rozebíral právě princip ovládání počítače myší...

Dnes to sice působí úsměvně, ale vím jak je složité se s myší naučit (vedl jsem nějaké kurzy pro veřejnost) a tak bych mohl s klidem v srdci říct, že to nějakou hodinu zabere - několik dnů, nebo měsíc? Ono trefit se na to pravé místo a přitom zmačknout to správné tlačítko může být (a podle mě i je) stejně těžké jako rozjet se s autem. ;-)

Ale to jsem odbočil a tak zpátky k programu. Takže pokud chcete vyzkoušet jak rychle posouvat myší bez myši, pak vyzkoušejte třeba mnou zmiňovaný keynav. Prográmek to je malý a jednoduchý. Po instalaci spusťte program keynav (třeba v terminálu zadejte příkaz keynav) a po stisknutí klávesové zkratky Ctrl + ; dojde k rozdělení obrazovky na 4 části. Dál se už používají pro výběr oblasti klávesy h, j, k a l. Příznivci editoru vi budou mít výhodu, pro ostatní platí následující:


h: vybere levou polovinu obrazovky

j: vybere spodní polovinu obrazovky

k: vybere horní polovinu obrazovky

l: vybere pravou polovinu obrazovky


Pomocí těchto kláves se bude postupně zmenšovat oblast výběru. Pokud byste výsledný obdélník chtěli celý posunout daným směrem, provedete to pomocí kláves Shift + h (resp. j, k, l). Konečně klávesou mezerník provedete přesun myši do zvolené oblasti a stisk levého tlačítka myši a klávesou Esc výběr oblasti zrušíte.

Pokud by vám přednastavené klávesy nevyhovovaly, pak je můžete předefinovat pomocí konfiguračního souboru .keynavrc ve vašem domovském adresáři. Celý proces přesunu si můžete prohlédnout v krátké animaci na stránkách projektu.

V tomhle okamžiku si můžu jenom postesknout, že jsem tu zákeřnou myš bral vůbec do ruky.. Mohl jsem ušetřit a ještě vypadat dostatečně extrémně. :-)

 

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

Data, umělá inteligence a automatizace v reálném čase. Salesforce přichází s přelomo­vou inovací, kterou brzy představí i v Praze

SFLUmělá inteligence, automatizace a postupující digitalizace se stávají běžnou součástí fungování podniků. Až 70 % interakcí se zákazníky se nyní odehrává digitálně.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy