přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Keynav - navigace klávesnicí

Keynav - navigace klávesnicí

Aneb pohyb myší, ale bez myši.


V dnešní době si život bez počítačové myši představíme už asi jenom těžko a tak stále patří k tomu základnímu a oblíbenému vybavení našeho počítače. Samozřejmě existují situace, kdy myš nepotřebujeme (co si budeme povídat, že) a dokonce podle některých lidí počítačová myš do pěti let vyhyne. :-)

Kdysi jsem narazil na zajímavý program s názvem keynav. Program se mi líbil a i když ho nepoužívám, tak bych vás s ním rád seznámil. Ještě než to udělám, dovolím si takovou řečnickou otázku: Jak dlouho vám trvalo než se vám podařilo počítačovou myš zkrotit tak, aby vás poslouchala?

Nemůžu si pomoct, ale musím na chvilku odbočit. S úsměvem na tváři musím vzpomenout na svou první linuxovou knížku, která se mi dostala pod ruku. V té době jsem byl pokročilý uživatel MS Windows a úplný začátečník v Linuxu, no a v této knize se na prvních několika stranách (přesněji opravdu nevzpomenu) rozebíral právě princip ovládání počítače myší...

Dnes to sice působí úsměvně, ale vím jak je složité se s myší naučit (vedl jsem nějaké kurzy pro veřejnost) a tak bych mohl s klidem v srdci říct, že to nějakou hodinu zabere - několik dnů, nebo měsíc? Ono trefit se na to pravé místo a přitom zmačknout to správné tlačítko může být (a podle mě i je) stejně těžké jako rozjet se s autem. ;-)

Ale to jsem odbočil a tak zpátky k programu. Takže pokud chcete vyzkoušet jak rychle posouvat myší bez myši, pak vyzkoušejte třeba mnou zmiňovaný keynav. Prográmek to je malý a jednoduchý. Po instalaci spusťte program keynav (třeba v terminálu zadejte příkaz keynav) a po stisknutí klávesové zkratky Ctrl + ; dojde k rozdělení obrazovky na 4 části. Dál se už používají pro výběr oblasti klávesy h, j, k a l. Příznivci editoru vi budou mít výhodu, pro ostatní platí následující:


h: vybere levou polovinu obrazovky

j: vybere spodní polovinu obrazovky

k: vybere horní polovinu obrazovky

l: vybere pravou polovinu obrazovky


Pomocí těchto kláves se bude postupně zmenšovat oblast výběru. Pokud byste výsledný obdélník chtěli celý posunout daným směrem, provedete to pomocí kláves Shift + h (resp. j, k, l). Konečně klávesou mezerník provedete přesun myši do zvolené oblasti a stisk levého tlačítka myši a klávesou Esc výběr oblasti zrušíte.

Pokud by vám přednastavené klávesy nevyhovovaly, pak je můžete předefinovat pomocí konfiguračního souboru .keynavrc ve vašem domovském adresáři. Celý proces přesunu si můžete prohlédnout v krátké animaci na stránkách projektu.

V tomhle okamžiku si můžu jenom postesknout, že jsem tu zákeřnou myš bral vůbec do ruky.. Mohl jsem ušetřit a ještě vypadat dostatečně extrémně. :-)

 

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...


Tagy