Nepodařilo se připojit k serveru.
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Poslouchejte rádio z netu

Poslouchejte rádio z netu

O tom, že se na internetu nachází nepřeberné množství rádií, netřeba povídat. Pokud ale hledáte program, který tato rádia roztřídí podle jednotlivých kategorií (za využití hlavních adresářových služeb), který vám umožní přidávat nová rádia a vytvářet záložky těch oblíbených, pak je Streamtuner určen právě pro vás.


Program toho ale umí více, ve výchozím nastavení spolupracuje s XMMS, takže stačí kliknout na rádio a můžete poslouchat. Dále umí nahrávat zvukové proudy, a tak vám nic neunikne. K nahrávání implicitně používá streamripper. V neposlední řadě je možné přidat adresář obsahující hudební soubory a jejich přehrávání umožnit přímo z prostředí aplikace. Instalace programu je snadná. Prakticky jedinou závislostí je použité grafické rozhraní, a tím je v případě Streamtuneru GTK+ 2.0. Balíček je ve většině distribucí obsažen.

Obrázek: Streamtuner nabitý stanicemi

Hledáme, posloucháme, ukládáme

Program využívá adresářových služeb SHOUTcast Yellow Pages, Live365, Xiph, basic.ch, Google Stations a punkcast.com. Kromě toho můžete umístit na záložku Local svůj vlastní adresář s hudbou. Abyste se ve všem snadno vyznali, máte k dipozici Bookmarks (záložky) a Preselections (předvolená rádia). U každého rádia můžete jedním kliknutím spustit přehrávání, nahrávání, nebo se podívat na jeho domovské stránky.

Další informace o rádiu záleží na použitém adresářovém serveru. V případě SHOUTcastu se vám kromě běžných informací o žánru, popisu rádia či právě přehrávaném hitu zobrazí i maximální a aktuální počet posluchačů včetně datového toku. Tyto informace se z důvodu velkého přenosu dat aktualizují pouze při spuštění, ale můžete je aktualizovat ručně pomocí tlačítka Obnovit.

V seznamu lze také vyhledávat, přitom se používá vámi zvolený adresářový server. Osobně bych nejvíce ocenil možnost setřídění rádií podle jednotlivých kritérií. Pokud máte omezené nebo pomalejší připojení, můžete tak snadno zvolit rádio s menším datovým tokem, nebo si zobrazit informace podle aktuálního počtu uživatelů, a tak se vyhnout některým „mrtvým“ proudům zvuku.

Co se týká nahrávání, stačí kliknout na to správné tlačítko a v XTermu se spustí streamripper, který začne ukládat záznam na disk. Implicitně se zvuk ukládá do domovského adresáře uživatele, kde si vytvoří vlastní adresář s názvem nahrávaného serveru. Pro jiné nastavení doporučuji prostudovat dokumentaci k programu streamripper.

Obrázek: Streamripper ukládá na disk

Dohráno

Sečteno a podtrženo, pokud používáte v dnešní době trošku staromódní, ale stále postačující přehrávač XMMS, patříte mezi příznivce jednoduchosti a jednoúčelových programů, nebo se jen snažíte rozšířit svoje obzory, pak je pro vás Streamtuner jednoznačně dobrou volbou. Jedinou nevýhodou je absence českého překladu.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Poslouchejte rádio z netu
luboš 8. 06. 2007, 21:15:58
Odpovědět  Odkaz 
streamtuner můžu jen doporučit, je špička a nepřeberné množství rádií různých žánrů mluví samo za sebe, jen jednu vítku-česká rádia tam nenajdete bohužel, a ještě se vám může přihodit, že na různých distrech ho ůplně nerozjedete(fedora), nebo najíždí dosti pomalu(mandriva 7)
Poslouchejte rádio z netu
JohnyN 4. 09. 2007, 13:43:57
Odpovědět  Odkaz 
Ja pouzivam v Ubuntu audio player Rhythmbox a tiez dokaze prehravat SHOUTcast, rovnako aj podcasty spolahlivo.. takze mam svoju audio library, podcast, radia v jednom playeri.
Poslouchejte rádio z netu
luboš 19. 11. 2007, 13:48:42
Odpovědět  Odkaz 
Amarok taky není k zahození

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...