přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Krátce k BlindUbuntu 7.10.

Krátce k BlindUbuntu 7.10.

Pár odstavců k ryze české distribuci pro nevidomé redakci poslal Stanislav Plachý (via Anička Taliánová).


Díky píli Martina Sukaného se objevila varianta populární distribuce Ubuntu určená právě pro nevidomé - BlindUbuntu. Na stránkách českého Ubuntu se již zmínka o vzniku BlindUbuntu také objevila, což velice potěšilo. Komunita kolem Ubuntu je velice vstřícná.

Čím se BlindUbuntu liší od standardního Ubuntu 7.10? Martin Sukaný do distribuce obsahující odečítač obrazovky Orca a hlasovou syntézu Orca přidal ještě další komponenty - Speech-Dispatchera a českou hlasovou syntézu, dále doinstaloval Emacs a taky Speechd-el, který zajišťuje jeho ozvučení. V neposlední řadě přidal SpeakUp, který ozvučuje linuxovou konzoli a také přeložil většinu dialogů odečítače Orca.

Kromě komponent pro nevidomé je počeštěno menu live CD a přidán program Enca na převod kódování nejen češtiny. Celý systém používá kódování UTF-8, jen konzole (a tedy i editor Emacs) používá kvůli SpeakUpu kódování ISO-8859-2. Protože navíc systém Windows používá nestandardní kódování windows-1250, převodu kódování souborů se nevyhne ani prostý uživatel, který Windows používá společně s Linuxem.

Martin taky vypracoval skript pro snadnější aktualizaci distribuce. Je potřeba dát skript například do vašeho domovského adresáře a přidělit mu práva pro spuštění. Pak jej spustíte napsáním

sudo ./upgrade

třeba v terminálu GNOME a skript provede vše potřebné. Před provedením příkazu si systém vyžádá vaše uživatelské heslo, abyste potvrdili úmysl provést zásah do systému. Já jsem si ten skript dal do /usr/local/sbin a nazval ho blupg. Pomocí příkazu

chmod 700 blupg

jsem souboru přiřadil právo spouštět jen vlastníkem. Ostatní nemají právo si soubor prohlédnout, o jeho změnění ani nemluvě.

Tuto upravenou distribuci si můžete stáhnout. Podrobnosti o tom, co Martin Sukaný v BlindUbuntu udělal, se dočtete na jeho blogu a taky v souboru ChangeLog.

Existuje také e-mailová konference o BlindUbuntu. Přihlásit se můžete mailem zaslaným na adresu ubuntu-blindubuntu-request@lists_ubuntu_cz a do těla zprávy napište text: subscribe "heslo", kde místo řetězce "heslo" dosaďte své heslo, které pro tuto konferenci využijete. Alternativně se můžete přihlásit přes webové rozhraní na adrese
http://lists.ubuntu.cz/mailman/listinfo/ubuntu-blindubuntu
Stránka je standardní mailmanovská, jakých jste třeba na Braillnetu již pár potkali, takže ani tady by neměl být problém.

Distribuci jsem stáhl a odzkoušel. Martina Sukaného je nutno pochválit za velice dobře odvedenou práci.

A Martin Sukaný dodává:

 suky: Hlavní rozdíl je v upgrade skriptu
 Teďka stačí jen v samotném BlindUbuntu zadat jen/:
    bu-upgrade/
 a vše se vyřeší samo.
 Nemusí se už stahovat žádný upgrade skript, on si ho synchronizuje s internetem sám
7.10.5 je teďka aktuální (i se skriptem), viz http://nvda.venik.org/download/blindubuntu/ChangeLog

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog



Public Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »