přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Lidská blbost za 60 eur

Control

Lidská blbost za 60 eur

Asi jste slyšeli o firmě, která nabízí ke stažení software zdarma, ovšem podmiňuje to registrací na portále a později si za to chce nechat zaplatit.


reklama

Nebudeme na žádné portály odkazovat, ale nebude těžké je najít. Pokud se zaregistrujete, můžete si stáhnout software, který je běžně a jinde dostupný s nějakou volnou licencí. Jenže v tomto případě vám po nějaké době přijde faktura či složenka a firma po vás požaduje zaplacení 60 eur (nebo jakoukoliv jinou částku). A vy se cítíte podvedení. Právem?

 

OpenOffice.cz

Mám na starosti portál OpenOffice.cz a vím, že na takovém podobném serveru je nabízen také kancelářský balík OpenOffice.org. Píší nám rozhořčení lidé, že nám dotyčná firma krade software a prodává ho za 60 eur. A já jim píšu, že o tom vím a nemám s tím problém. Obvykle následuje nějaká ostřejší výměna názorů a dotyčný má dojem, že v tom jedeme s tou firmou na půl.

 

Směšuje se totiž více faktů.

Kdokoliv může OpenOffice.org (a další svobodný software) prodávat. Je to legální, licence to povoluje, ovšem není to příliš férové. Proč prodávat software, o kterém víme, že je zdarma dostupný? Ten, kdo kupuje, to obvykle neví a může se cítit podvedený. Ve světě kolem našeho pupku se to ale děje taky a takových webů je hodně. Sleduji světovou konferenci uživatelů OpenOffice.org a tohle se tam řeší pravidelně. Že k tomu u nás (tedy vlastně na Slovensku ;-)) došlo až teď, mě překvapuje.

Problém s onou firmou je v tom, že vsadila na lidskou blbost - lidi nečtou obchodní podmínky. Když se tento případ objevil, zadal jsem adresu onoho webu, klikl na registraci a PŘED samotnou registrací se mi zobrazilo zaškrtávátko, že souhlasím s obchodními podmínkami a že jsem je četl. NIkdo z těch "podvedených" to zjevně neudělal.

 

Registrace vyžaduje, abyste si přečetli VOPRegistrace vyžaduje, abyste si přečetli VOP

Já ano a v sekci 7 jsem se dočetl, že cena za měsíční používání portálu je pět eur, že se smlouva uzavírá na 24 měsíců a předplácí se 12 měsíců. To je tedy těch mýtických 60 eur. Tato cena mi nepřijde nijak přemrštěná nebo "zlodějská", za pět eur si můžete předplatit spoustu webových služeb. Nevidím v tom žádné porušení zákona ani nic nemorálního.

 

 

V podmínkách  jasně stojí cena službyV podmínkách jasně stojí cena služby

Jiná věc je, co firma za dané peníze nabízí a jak vstřícná je při jednání se zákazníky (předplatiteli) nebo ve vztahu ke správním orgánům. Četl jsem, že v této oblasti už je to horší, ale to už nesouvisí se svobodným softwarem, jde spíše o úroveň podnikatelského prostředí. Třeba by to šlo i transparentně a slušně...

 

 

Logo OpenOffice.org

Proto moje rada zní (ano, trochu škodolibě): Používejte hlavu, máte ji na krku. Nevymlouvejte se na nikoho jiného, VY jste se registrovali a souhlasili jste s podmínkami. Pokud jste je nečetli, pak si za to můžete sami. Naučte se rychločtení, VOP jsou rozdělené do paragrafů a najít sekcí o povinnostech je otázka deseti sekund. Dejte si vyhledat slovo "platba" nebo "eur" nebo cokoliv. Ale nebuďte jako ovce.

 

Začněte se chovat zodpovědně, budťe nedůvěřiví a ověřujte si všechny dostupné informace. OpenOffice.org si zdarma stáhněte z našeho webu. A konečně pochopte, že mnohem horší věci vám může připravit Facebook nebo podobné weby. To bude teprve cvrkot...

Nahoru

Příspěvky

Lidská blbost za 60 eur
Aleš 14. 12. 2009, 20:06:25
Odpovědět  Odkaz 
Na jednu stranu je pravda, že podmínky by se číst měly, ale na druhou se mi vůbec nelíbí, že jde stvrdit smlouvu pouhým kliknutím na zaškrtávátko. Co když se budu chtít někomu pomstít a napíšu tam jeho iniciály?
Vlastimil Ott Re:Lidská blbost za 60 eur
Vlastimil Ott 14. 12. 2009, 20:21:08
Odpovědět  Odkaz 
Čekal bych, že přijde potvrzovací mail, ale máte pravdu, že se to stát může. To je internet a lidi by se měli chovat jednak slušně (aby na ně nikdo nemohl nic přihlásit) a jednak ostražitě (aby nemuseli platit 60 €).
Re:Re:Lidská blbost za 60 eur
stano 15. 12. 2009, 17:04:41
Odpovědět  Odkaz 
ked som sa tam ja prihlásil v podmienkach neboli žiadne poplatky ,tie tam dali až dodatočne ked začali posielat faktury a poslali mi potvrdzujúci mail kde to dali do prílohy .Bolo tam že sa dá odstúpit do dvoch týždnov ,hned som poslal že odstupujem na čo nereagovali ,tak som to považoval za vybavené a faktura prišla po mesiaci a pol.Takých je 2000 ludí a ide o normálny podvod tak nepíšte že niekto nečíta a potom plače .
Re:Re:Re:Lidská blbost za 60 eur
Dabda 15. 12. 2009, 21:49:56
Odpovědět  Odkaz 
Toto se mi stalo...Ve starých VOP bylo uvedení o možnosti odstoupení od smlouvy.A až mi došla faktura a já se hned ptala mailem firmy o co jde,tak se druhý den objevila na první stránce červeně uvedena cena stránky,ale až po mé registraci.Po týdnu už tam cena zase nebyla.Takže jak hovoří lidi,nepište o něčem o čem nevíte nic a slyšíte o tom jen z doslechu
Re:Lidská blbost za 60 eur
giza69 15. 12. 2009, 18:34:19
Odpovědět  Odkaz 
Vaz.pan autor, vytrhnete z kontextu VOP povinnosti uzivatela a písete "mudry" článok, zabudli ste však uviest aj to, ze uživatelom sa stavate po uzatvorení zmluvy a zaplateni !!! Najprv si to prečitajte cele. Ked myslite že, legalne je aj to, že firma vymaha zaplatenie domnelej pohladavky 60 E aj na neplnoletych detoch, ktore sa tam zaregistrovali, tak ste asi neboli celkom pri zmysloch pri písani tohto "úžasného článku", ktorý ste tu napísali. Pri dalšich člankoch sa najprv radšej oboznámte so skutočnostami, preštudujte si cele znenie dotknutych dokumentov alebo radšej nepíšte nič. Klamete a zavadzate tu ludí, nepravdivymi informaciami, pretože vytrhnete z kontextu len to, čo sa Vam hodí a napíšete članok.
Re:Lidská blbost za 60 eur
Pax 15. 12. 2009, 19:18:49
Odpovědět  Odkaz 
Koukám, že pán je velice chytrý. Přiznávám, že jsem došla pouze k výtahu z VOP s informací o ceně, ale myslím, že toto je dostačující. Kdyby si tento inteligentní pán stáhl někde od kohokoliv původní VOP, zjistil by mimo jiné, že se v mnoha bodech změnily, což nikomu nebylo předem sděleno a že navíc cena byla uvedena takovým způsobem, že člověk neznalý slovenského jazyka (upřímně, ne každý Čech slovenštině rozumí) prostě neměl šanci si jí všimnout. Já sama do těch VOP nahlédla a po počáteční snaze si je přečíst, jsem pár odstavců přeskočila a došla k odstavci CENA, který jsem jen tak proskěnovala, nenachází li se tam nějaká číslovka případně údaj o jakou měnu se jedná, nic sem nenašla. Kdyby mi někdo neřekl, že je to placené, řekla bych, že se jedná o free službu.
Re:Lidská blbost za 60 eur
svego 16. 12. 2009, 08:04:57
Odpovědět  Odkaz 
Autorovi asi nič nehovorí" rozpor s dobrými mravmi" a to je pojem, ktorý pozná aj zákon!
Lidská blbost za 60 eur
Vlado 14. 12. 2009, 22:02:12
Odpovědět  Odkaz 
Ono je v tej registrácii aj jeden háčik, prečo sa tam vlastne tý ľudia registrovali. Všetkých zlákala sútaž o hodnotné ceny, no neuvedomili si, že v dnešnej dobe nikto nikomu nedá nič zadarmo!
Re:Lidská blbost za 60 eur
giza 69 16. 12. 2009, 00:55:05
Odpovědět  Odkaz 
nie je to celkom tak, ako pises. Niektore deti si tam napriklad hladali basničku do skoly, a teraz maju zaplatit 60 E rocne cize , aj po deckach vymahaju 120 E za 2 roky
Ivan Bíbr Lidská blbost za 60 eur
bibri 14. 12. 2009, 22:21:14
Odpovědět  Odkaz 
>Je to legální, licence to povoluje, ovšem není to příliš férové. Proč prodávat software, o kterém víme, že je zdarma dostupný?

Ale no tak! http://www.gnu.org/philosophy/selling.cs.html

"Mnoho lidí věří, že je proti duchu GNU inkasovat peníze za šíření softwaru, případně že by poplatky měly být co nejnižší, jen na pokrytí nákladů.

My však naopak povzbuzujeme všechny distributory, aby si za svobodný software účtovali kolik chtějí či mohou. Zdá-li se vám to překvapující, uvědomte si prosím, že slovo ,,free'' má dva obecné významy ve dvou rovinách -- buď v právní nebo v ekonomické. Říkáme-li ,,svobodný software'', mluvíme o svobodném nakládání s programem, nikoliv o ceně. Znamená to, že uživatel smí svobodně používat program, měnit jej a rozšiřovat se změnami či bez nich.

Svobodné programy jsou někdy rozšiřovány zdarma, jindy za peníze. Často je totožný program dostupný oběma způsoby ze dvou míst. Tento program je však vždy svobodný nezávisle na ceně, protože uživatel má svobodu v jeho použití.

Vlastnické programy jsou většinou prodávány za vysokou cenu, ale někdy vám dá prodejce kopii zdarma. Neznamená to však, že jde o svobodný software. Ať byl placený či nikoliv, nemáte právo s ním svobodně naložit.

Svobodný software není věcí ceny -- nízká cena ještě právně neznamená, že je software svobodný. Pokud tedy redistribujete kopie svobodného softwaru, můžete vybírat podstatný poplatek a vydělat nějaké peníze. Rozšiřování svobodného software je dobrá a legitimní činnost a pokud ji provozujete, můžete z ní samozřejmě také mít zisk."


Svobodný software je projekt komunity a každý, kdo na něm nějak závisí, by měl hledat způsob, jak napomoci toto společenství budovat. Tento způsob je pro distributory odevzdávání části zisku Nadaci pro svobodný software nebo nějakému jinému projektu pro tvorbu svobodného software. Financováním vývoje pomůžete pokroku ve světě svobodného softwaru.
Vlastimil Ott Re:Lidská blbost za 60 eur
Vlastimil Ott 14. 12. 2009, 23:30:32
Odpovědět  Odkaz 
Na co přesně narážíš? Že jsem napsal, že to není férové? Tak to všichni ti lidi vnímají a nic na tom nemění celá ta pasáž, kterou nikdo z nich neviděl a nikdy číst nebude. Pokud zjistí, že si koupili něco, co je zdarma, je to pro ně podvod a z jejich pohledu to není od prodejce fér. Nebudou chtít slyšet a chápat, že nějaká licence k tomu vybízí. Já jsem těmi větami chtěl zachytit pocit těch, kteří si koupili svobodný software a nevěděli, že je svobodný (a nebudou to vědět dál, protože, jak víš, nechápou, co to je).
Re:Re:Lidská blbost za 60 eur
Deny 15. 12. 2009, 21:54:00
Odpovědět  Odkaz 
Ale VOP už je asi třikrát změněné,protože jsme si začli stěžovat,že jsme nevěděli že se platí.A firma si začla měnit jak chtěla.
Ivan Bíbr Lidská blbost za 60 eur
bibri 14. 12. 2009, 23:58:20
Odpovědět  Odkaz 
>Na co přesně narážíš? Že jsem napsal, že to není férové? Tak to všichni ti lidi vnímají a nic na tom nemění celá ta pasáž, kterou nikdo z nich neviděl a nikdy číst nebude.

Ano, na to narážím, neznalost OSTATNÍ neomlouvá, ale to neznamená, že budeme i MY "poučení" tvrdit, že to není férové.

Účtovat si peníze za free software je naprosto férové. Férový (etický) není způsob, jakým to ty uvedené stránky dělají.
Lidská blbost za 60 eur
LuFa 15. 12. 2009, 11:15:53
Odpovědět  Odkaz 
Nemyslím si, že jde o lidskou hloupost za 60 eur registrovaných uživatelů, ale o podvodné jednání firmy, která download portál provozuje. Dle posledních informací bylo na provozovatele tohoto portálu podáno trestní oznámení. Dále se postiženým obecně doporučuje nic neplatit.

Doufám, že ani v budoucnu nebude legální nic z toho, co se stalo. Myslím, že nikdo by neměl po uživatelovi služby chtít, aby po případné ceně pátral v obsáhlých obchodních podmínkách. Cena za službu má být zřejmá hned od začátku, tj. viditelně umístěna.
Lidská blbost za 60 eur
Snehuliak 15. 12. 2009, 14:01:46
Odpovědět  Odkaz 
Aká blbosť? Medzi postihnutými sú aj ľudia, ktorí sa zaregistrovali a v lehote určenej VOP od zmluvy odstúpili, tiež ľudia, ktorí sa zľakli a zaplatili - a napriek tomu im chodia od firmy upomienky. Tak kto je tu blbý?
Lidská blbost za 60 eur
giza 69 15. 12. 2009, 14:59:29
Odpovědět  Odkaz 
Registrovanim a zaskrtnutim VOP sa neuzatvara žiadna zmluva na poskytovanie určitych služieb, zmluva sa uzatvara pisomne /pripadne elektronickym podpisom/, alebo potvrdením objednavky, kde je jasne napisane čo si objednavate. VOP su len súčastou zmluvy, ktore tuto zmluvu upravuju, takze k uzatvoreniu zmluvy neprislo.To tvrdenie, ako tu prezentujete : " že je to legálne " určite nespada do Vasej kompetencie. To rozhodne sud SR, či je to legalne alebo nie, ale určite to nerozhodnete Vy. Takze svoje vyjadrenia tu mozete prezentovat po vyneseni pravoplatneho rozsudku sudu, a nie tu prezentovat Vaše vízie, čo je a čo nie je legalne. Zdravím autorov članku.
Lidská blbost za 60 eur
giza69 15. 12. 2009, 15:26:35
Odpovědět  Odkaz 
Autor članku vytrhol z kontextu VOP len niektore body, ale zabudol aj uviest bod o uživatelovi, kde sa piše : Uživatelom sa stava po uzatvoreni zmluvy s prevadzkovatelom a ZAPLATENI dohodnutej ceny služby.
Re:Lidská blbost za 60 eur
uzivatel 15. 12. 2009, 15:53:27
Odpovědět  Odkaz 
presne tak ale asi ten co pisal clanok asi bohvie ako necital VOP - no proste chudak ked takto informuje ludi - neprevdivo .. to je jeden s nich ktory vie takto podnikat ... chcel by som vediet ci cital podmienky registracie na ICQ, Facebook, MS OfFice alebo ja ked nieco kupujem cez net tiez citam VOP a nie jeden krat ... a obchod cez net - vzdy mi prisla najprv objednavka ale ma predajca telefonicky kontaktoval... alebo pristup dostanem az po zaplateni (rapidshare) ale co uz aj takyto existuju a je to ..
Lidská blbost za 60 eur
Matej 15. 12. 2009, 15:50:29
Odpovědět  Odkaz 
Autor tochto článku je totálny dement..Najprv si over fakty a ako to bolo a potom píš o ľudskej hlúposti ty debilko! takýchto kktov postrielať !
Lidská blbost za 60 eur
eva 15. 12. 2009, 16:03:41
Odpovědět  Odkaz 
nehledě na to, že ono zmíněné VOP pružně měnila jak jí vyhovovalo několikrát po sobě po odeslání první faktury.
Reagovali na diskuze podvedených lidí.
Lidská blbost za 60 eur
Bibi 15. 12. 2009, 17:01:45
Odpovědět  Odkaz 
Nezdá sa mi normálne a férové už vôbec nie, že najprv umožnia prístup na svoje stránky a využívať ich služby, a potom žiadať zaplatiť. Nerobí sa to náhodou opačne?? Najprv si vyberiem konkrétnu službu /služby/ a až po zaplatení ich budem môcť využívať. A čo tak nejaká právoplatná zmluva s riadnym podpisom oboch strán zaslaná na riadnu adresu a nie formou mailu? Už sa začalo vo veľkom o tom diskutovať a množstvo ľudí sa do toho pustilo, tak niečo na tom asi bude. Poriadna a férová firma sa chová takto? Nereagovať na odpovedné maily, a tým, čo v danej lehote zrušili zmluvu chodia naďalej výstražné upomienky. Skúste zavolať na udané tel.č. do "akože" firmy, čo sa vám ozve. 9.12 2009 bol na JOJke v správach o tomto príspevok. Pán V.O. je asi jediný so svojím názorom.
Lidská blbost za 60 eur
Martina 15. 12. 2009, 17:49:18
Odpovědět  Odkaz 
Óóó bože! Další chytrej, kterej o tom ví kulový! Kolik ti za to Pro-content platí, Vlastíku???
Lidská blbost za 60 eur
Zdenda 15. 12. 2009, 18:55:06
Odpovědět  Odkaz 
Vlastimil Ott: Na stránky Pro-content jsem narazil náhodou a jen jsem se chtěl podívat co tam vůbec je. Po kliknutí se objevilo něco v tom smyslu že obsah je viditelný jen registrovaným a nabídka registrace. Podotýkám že jsem nechtěl nic stahovat. Jen jsem se chtěl ze zvědavosti podívat co tam vůbec je. Nikde jsem neviděl nic o placení a ani mně nenapadlo že bych něco platil jen za podívání na obsah. Jenže jsem se stejně nepodíval. Po zaregistrování se nic nestalo. Aktivační heslo které na jiných serverech přijde obratem po zaregistrování nepřišlo. Vypnul jsem tedy stránku a zapomněl na to. Víc než po dvou měsících mně přišla faktura zároveň s upomínkou o nezaplacení a aktivačním heslem pro vstup na stránky, s tím že jsem s nimi uzavřel smlouvu na dva roky. V té době už jsem dávno nevěděl o co se jedná. Použil jsem heslo abych to zjistil. Jen jsem se podíval co je to vůbec za stránky které požadují 120 euro za nic a zase jsem je vypnul. To je vše co jsem s nimi měl společné. A za to mám podle Tebe zaplatit 120 Euro? Potom jsi stejná svině jako oni.
Lidská blbost za 60 eur
giza69 15. 12. 2009, 20:54:49
Odpovědět  Odkaz 
Važ. autor članku, teraz davali na tv Markiza, ze faktura bola zaslana aj dedkovi, ktory vobec nema zavedeny internet, a pozaduju od neho 60 E. Ešte stále tvrdite, že je to "legální" a nejde o podvod ? Podla Vas si mal asi deduško prečitat VOP podmienky :)) Som velmi zvedavy co sem napišete, Vy UMELEC.
Re:Lidská blbost za 60 eur
Vážený pan Giza69 15. 12. 2009, 21:06:58
Odpovědět  Odkaz 
Vy asi nechápete, co chtěl autor článku říct.
Re:Re:Lidská blbost za 60 eur
Martina 15. 12. 2009, 21:25:06
Odpovědět  Odkaz 
Ale ano, chápeme. Chtěl všem - říkejme jim třeba podvedení - říct, jaký jsou tupci a on jakej je borec. Jemu se to přece stát nemůže, on je inteligent. Když o tom nemá dostatečné informace, má si psát třeba básničky a ne se plést do něčeho, čemu nerozumí.
Re:Re:Re:Lidská blbost za 60 eur
Lidé, proboha! 15. 12. 2009, 21:50:50
Odpovědět  Odkaz 
Pane Zdendo, ta velmi otřesná zkušenost, kterou nabyl dotyčný dědeček, nemá s tím, co autor článku psal, vůbec nic společného. Snad se nepletu. Autor článku psal o lidech, kteří se registrovali. Autor článku psal o tom, že se na server OpenOffice.cz obracejí lidé, že se někde prodává software, který je jinde zadarmo. Rozepsal se také o tom, že se lidé bezhlavě registrují, jen aby nakoukli, co kde mají, aby něco vyhráli, aby měli opět další nepotřebnou věc, kterou odloží do skříně. Také nastínil nebezpečnost jiných registrací, či sociální(ch) sít(í)ě Facebook. Článek mi přijde v pořádku.
Re:Re:Lidská blbost za 60 eur
giza69 15. 12. 2009, 22:27:18
Odpovědět  Odkaz 
no čo chcel autor "rict" to teda ozaj neviem, ale napisal to tak, že primitivnejsi članok som uz davno nečital. Neuvadza tam pravdive udaje, vytrhne niečo z kontextu , a použiva to ako dokaz, pričom neuvedie skutočnosti, ktore tento dokaz uplne neguju. Neviem ci to robi zamerne alebo z nevedomosti, ale ked chce rozoberat konkretnu vec, tak si ma najprv overit skutocnosti daneho problemu a nie sem pisat bludy /vid dany priklad firmy/ a klamstva ake tu bol schopny prezentovat v tom jeho vytvore. Tak nech sem napise pan autor clanku, ako je oboznameny s danym problemom firmy ProContent ked je taky chytry a uvadza to tu ako priklad, ludskej hluposti. Podla neho je asi aj ten dedusko hlupy, ktory nema internet a ma zaplatit fakturu, To je tiez "legální", pan autor ? Podla mna je to asi podvod, podla Vas legalni, tak sa vyjadrite kto tu je blbec ??? Asi skor Vy !
Re:Re:Re:Lidská blbost za 60 eur
Lidé, proboha! 15. 12. 2009, 22:47:38
Odpovědět  Odkaz 
Mě je úplně jedno, jestli je daná společnost podvodná, nebo né. Já se tam neregistroval. Ani bych se neregistroval. V momentě, kdy mě nějaká společnost/web, prostě kdokoliv nutí k nějakému jednání, když se zaregistrujete, tak uvidíte modré z nebe, citáty, plakáty, softvéry, hardvéry, a jiné kejkle, tak se fakt neregistruju, a nedůvěřuju. No a pokud se někdo dívá na zprávy, a zvláště na Markíze, či na Nově, hej, no tak má zaručeně dobré novinky :) však? Mé heslo, ode dneška zní: o dědečka se nebojím, své údaje si uchráním!
Re:Re:Re:Re:Lidská blbost za 60 eur
giza69 15. 12. 2009, 23:05:40
Odpovědět  Odkaz 
Pan autor, tu nejde o dedecka, tu ide o to ze ste napisal primitivny, zavadzajuci a klamlivy članok. Tak si nabuduce overte skutocnosti, aby ste sem nepisal hovadiny :))
Lidská blbost za 60 eur
Lidé, proboha! 15. 12. 2009, 21:04:19
Odpovědět  Odkaz 
No já bych na obranu pana Otta řekl, že lidé jsou opravdu blbí. Už Werich se proslavil tímto starým rčením - Kde blb, tam nebezpečno. Nebo - Hloupost je největší zlo. Nebo - Pakliže člověk zvítězí nad vlastní blbostí, je vítězem nebo poraženým? V každém případě je to dobré. Nesmíte se rozčilovat, že se něco takového stalo, musíte si z toho vzít ponaučení, lidé milí, alespoň pro příště víte, že se nemáte nikde registrovat, ani na ten váš slavný fejsbůk, ani na ten váš skajp, a já nevím, na jakou další pokakanou aplikáciu :) hej!

Registrovat se někde, abych se zvědavosti podíval, co tam je, to mi připomíná důchodce v Kauflandu :) A to se vší úctou ke starším! Velmi rád a z gusta poslouchám svojí babičku, jak mi vypráví, co nového kde koupila, nežně mám ruku pod bradou, přivírám oči, a užívám si její štěbetání a to, že tu s námi ještě pořád je :)
Re:Lidská blbost za 60 eur
Dady 15. 12. 2009, 22:05:39
Odpovědět  Odkaz 
Já si třeba vedu knihu básní a citátů,tak jsem si chtěla nějaké přečíst a tak jsem se registrovala.Další Pan bůh co?Jak nemá s dědečkem nic společného?autor píše o tom,že jsme se bezhlavě registrovali a nečetli si VOP a ted pláčeme,ale děda se ani neregistroval ani nečetl VOP a přijde mu do řiti papír s tím,že dluší 60 euro a že přijdou exekutoři?ted mi řekněte že tato firma je v pořádku
Re:Re:Lidská blbost za 60 eur
Lidé, proboha! 15. 12. 2009, 22:23:41
Odpovědět  Odkaz 
Já nevím, já to pochopil celé asi špatně. Mě se nezdá, že by článek měl cosi s dědečkem společného. Mě z článku vyplynulo, že je potřeba opravdu číst podmínky a licence a ověřovat, zvláště, když někam dávám své údaje.
Lidská blbost za 60 eur
Vladimír Vojta 15. 12. 2009, 21:24:16
Odpovědět  Odkaz 
Řekl bych, že se tady směšují dvě věci; podvodné jednání jedné slovenské firmy, která vydělávala na lidské hlouposti na jedné straně a na straně druhé doporučení, aby lidé četli všeobecné obchodní podmínky, když se někdo někam registruje.

To jestli si někdo nechá nebo nenechá zaplatit za free SW, nemusí být obecně podraz. Vím o firmě, které prodává jeden free SW pod licencí GPL, ale dává za to k dotčenému SW své rozšíření zlepšující funkci toho základního SW.
Re:Lidská blbost za 60 eur
giza 69 16. 12. 2009, 01:55:56
Odpovědět  Odkaz 
Mate pravdu pan Vladimír, ja len tvrdím, že ten članok je tak stupídne napísany, že to cele vyznieva ako obhajoba podvodnych praktik spominanej firmy. Nie je predsa mozne, aby autor članku poukazoval na priklad, z ktoreho vyplyva len blbost ludi, a nepoukazal na celé pozadie tohto pripadu. Vid. vytrhnutie odstavca z VOP / ale len ktore mu pasuju do članku /, keby mal seriozny zaujem , tak by si niečo o tom aj zistil. Dozvedel by sa ze na spominane, podla neho "legální" praktiky tejto firmy uz podalo trestne oznamenie okolo 2OOO ludí, vysetruje to SOI, kriminalna policia, takze to asi nebude take "legální" ako sa to snazi tu prezentovat. Autor by mal zvážit, čo tu napíše, a neplacat tu piate cez deviate. Podla ostatnych prispevkov sa tiež da usudit, že ten članok, no ako by som to povedal......skratka stoji za hovno.
Lidská blbost za 60 eur
Zdenda: 15. 12. 2009, 21:31:22
Odpovědět  Odkaz 
Lidé, proboha! Ještě jsi nepřišel na to že jsi blb? Co by jsi poradil tomu dědkovi, co ho ukazovali na Markýze? Ani nemá internet a přišla mu upomínka o zaplacení 60 Euro.
Re:Lidská blbost za 60 eur
giža69 15. 12. 2009, 21:48:48
Odpovědět  Odkaz 
podla autora tohto primitivneho članku čo hore napisal si mal deduško asi prečítat VOP :)), ved to nevadi ze nema internet :)), dolezite je ze mu prisla "legální" faktura.
Re:Lidská blbost za 60 eur
Lidé, proboha! 15. 12. 2009, 21:58:36
Odpovědět  Odkaz 
Pane Zdendo, skutečnost, která se stala dědečkovi nemá s autorovým článkem nic společného [je to třeba administrativní chyba dané (pofidérní) společnosti, nebo podvrh někoho, kdo uvedl záměrně špatnou adresu, atd.]. Doufám, že se nemýlím. Autor článku psal o tom, že se na server OpenOffice.cz obracejí lidé, že je někde něco ke stažení za peníze, a jinde to je zadarmo. Nastínil tím, že lidé nečtou podmínky, licenční ujednání. Nastínil také nebezpečnost sociální(ch) sítě(í) Facebook. Nezlobte se na mne, ale článek byl dobrý (až na drobnou nepřesnost, kterou již komentoval uživatel bibri). Četl jste GNU licenci, víte o čem autor psal?
Re:Re:Lidská blbost za 60 eur
hojos 15. 12. 2009, 22:10:09
Odpovědět  Odkaz 
ten co to pisal by si mal najprv overit fakta,nez začne písať také somariny.A podotýkam že hned ked niekto zavolal do SOI majitel spolocnosti utiekol do nemecka+ta firma vobec nema sidlo+tie cisla nefunguju+JE TO JASNY PODVOD a je k tomu asi 1000 faktov tak mi tu nepis ze ludska hlupost.
Lidská blbost za 60 eur
Mirinda 16. 12. 2009, 00:52:48
Odpovědět  Odkaz 
jejky, ale sa necháme vyprovokovat. Ja si uznám - fakt som blbá, ale už poučená na vlastnej škode. Však tento Vlastík má pravdu, aj keď nie celú. Ja som sa na tej stránke zaregistrovala kvôli básňam a tešila som sa, že "zdarma", nikde som nevidela, že by bolo treba dačo platiť. To som si prečítala podrobne až vo VOP, ktoré mi poslali s registračným heslom, a ostala som zaskočená. Aj tým, že tam výslovne písali o nejakej cene dohodou. Nijaká konkrétna suma. Škoda, že som si to vtedy nestiahla. Povedala som si, že však keď nevyužijem heslo - neaktivujem stránku, tak sa nič nedeje, ale chcela som sa na to ešte pozrieť, lenže - začiatok školského roka bol rušný a ja som úplne zabudla na danú registráciu - pripomenuli sa mi o dva mesiace faktúrou na 60 €. Tiež som okamžite reagovala, že som ich stránku nepoužívala, pri registrácii som dokonca ani nezaškrtla, že mám záujem o súťaže, a predsa mi zaželali "veľa zábavy" na ich portáli. No ďakujem pekne. Zábavu teda mám! Fakt! Kým som z VOP vyčítala, kde im vlastne treba poslať odhlásenie, tak ma poriadne bolela hlava a oči. Však ako odpoviete na "no-reply"???? A konečne som tam našla aj slovom napísanú cenu - na mesiac päť Eur. Naozaj to nie je nejaká nehorázna suma, ale keď ju máte zaplatiť za niečo, čo nepoužívate, tak ďakujem pekne! A na rok a rok - spolu 120 €. To je už pekná sumička.
Okrem toho, všetky obchodné vzťahy majú jasne stanovené za akých podmienok sa dá nesúhlasiť a dohodnúť, lenže oni o dohodu absolútne nestoja - hoci som počula, že niekoľkým poslali nejaký pokus o dohodu. Ale inak nič. Menia si VOP ako chcú, a ešte tú zmenu si tam aj zakotvili, aby sa nič nemohlo namietať, ale namietam - lebo tam majú aj to, že každú zmenu budú dva týždne pred jej uvedením do platnosti deklarovať účastníkom mailom. Len od novembra, čo to sledujem zmenili VOP minimálne dva krát - a to práve odsek, kde sa hovorí o dohodnutej cene. Nuž, neviem kto s kým sa dohodol - so mnou ako so zákazníkom nikto - a je to tam pekne slovom i číslom i slovenská mena. Celá táto kauza je pre mňa výkričníkom dávať si pozor a najskôr poriadne čítať kde sa registrujem, a naozaj neregistrovať sa tam, kde mi niečo nie je jasné.
Takže autorovi tohto článku navrhujem iba jednu úpravu v názve "Lidská blbost za 60 + 60 eur". Lebo VOP hovorí o registrácii ako o zmluve uzatvorenej na dva roky. Ta tak.
Lidská blbost za 60 eur
aha 16. 12. 2009, 00:55:05
Odpovědět  Odkaz 
Čo vidím? Hore je reklama na nejakú "bezplatnú hru".
To znamená, že kde nie je uvedené výslovne, že ide o "bezplatnú stránku", tak je "spoplatnená"???????????????? Fíha!
Lidská blbost za 60 eur
blbý a blbejší 16. 12. 2009, 14:28:40
Odpovědět  Odkaz 
Ja len toľko, že ak od teraz zmluva bude znamenať len nejakú zmienku vo viacstranových obchdoných podmienkach, ktoré firma môže hoci kedy meniť, tak sme v háji. Nie každý je borec, väčšina nás má priemernú inteligenciu. Pre boha, ak niekto horový v prospech pro content, tak hovorý proti sebe. Hoci kedy môže natrafiť na nejakú takú firmu aj on. Ja som už nie raz podpisovala zmluvu, objednávala služby, a čítala aj obchodné podmienky. Pracujem vo firme, kde dennodenne dáme podpisovať zákazníkom zmluvy a obchodné podmienky sú príloha, a nie základ celej zmluvy, ktorá v prípade pro content ani neexistuje, je to len jedno slovo v obchodných podmienkach. To nemôžete ani vy, pán Vlastimir myslieť vážne, že hociaká zmluva by mohla vyzerať takto. Ale keď predsa, tak čo by ste povedali na to, keby nejaká firma, s ktorou máte zmluvný vzťah vy, zmenila by obchodné podmienky s dopadom napr. na dobu trvania zmluvy, aj ceny za poskytnutú službu. Veď obchodné podmienky sa môžu meniť, nie? A keď základné informácie o zmluve môžu byť súčasťou obchodných podmienok, tak všetky zmeny by boli v poriadku, nie? A tú Vašu zmluvu môžete aj vyhodiť, veď mi blbci tiež nemáme žiadnu zmluvu v ruke, len obchodné podmienky a upomienky za faktúry. To stačí, no nie? Ináč ani blbosť, ani len priemerná inteligencia by sa nemala zneužívať, a keď viac ako 2000 ľudí sa hlási s tým, že boli podvedení, tak tu asi niečo musí dosť silno smrdieť. Ani právnici nemajú jednoznačný názor, tak mi jednoduchý smrteľníci tiež si nemôžeme byť istý.
"A já jim píšu, že o tom vím a nemám s tím problém"
jirkaqwe 17. 12. 2009, 23:14:06
Odpovědět  Odkaz 
Já se těm lidem moc nedivím, že tě poté, co jim napíšeš (jestli jsi to napsal přesně takto) "A já jim píšu, že o tom vím a nemám s tím problém" považují za někoho, kdo v tom má taky prsty a vlasně jim tak poskytuje krytí.
Nebylo by lepší jim spíš napsat, že chování té firmy nemůžete ovlivnit, neboť ta firma vuči OpenOffice zádnou smlovu neporušuje a vy nemáte soudem uznatelný důvod, za co je můžete zažalovat, že žalovat je musí oni sami. Bohužel věta "Tak mě teda zažaluj" se u nás často chápe ve smyslu "Jdi do pr..., na mě nic nemáš".
Ale zas chápu, že pokuď ti rovnou chodily e-maily, kde slušných slov (např. ty, jeden, jsi atd.) bylo jako šafrnu a zbylych 90% procent slov byly ty nejsprostší nadávky, tak tě tak trochu vytočilo. To ale není důvod posmívat se těm, co naletěli, ale žádné sprosté dopisy ti nepsali.
Tím, že se někdo posmívá lidem, co takto naletí jen usnadňuje podnikání všelijakých pochybných a podvodných firem, kterým tento stav náramně vyhovuje.
Nedávno jsem viděl na jedné německé tv stanici pořad na způsob Černých ovcí. Byl tam chlapík co se zaregistroval na jeden erotický (nebo možná spíš porno) web, vypadalo to, že je zadarmo, ale pak po něm chtěli asi 60EUR. U nás by to nikoho nenapadlo s takovou firmou jakkoliv bojovat, ješte by byli rádi aby na to nikdo nepřišel a nestali se tak terčem škodolibého posměchu okolí.
Vlastimil Ott Re:
Vlastimil Ott 18. 12. 2009, 11:27:11
Odpovědět  Odkaz 
Samozřejmě jsem jim to napsal jinak, tohle jsem použil jako zkratku v tomto článku. Do mailu vysvětlím, že to neovlivníme, že je to legální, byť je jednání firmy v mnoha ohledech minimálně nemorální (nepíšu nelegální, nevím o tom, že by byla odsouzena). Lidi by samozřejmě chtěli lynčovat, jak je ostatně vidět tady. (Mimochodem děkuji za slušný a nesprostý příspěvek.)

Nejvíce všem vadí, že se na našich portálech objevuje kontextová reklama Google, kde dotyčné firmy své jednání propagují ("za vaše peníze" chtělo by se mi dodat). Lidi nás osočují, že propagujeme zločince a já opakuju, aby si zjistili, jak funguje AdSense a že u nás i na Slovensku funguje presumpce neviny, takže já s tím nic dělat nemůžu a ani nebudu.

Minule nás jeden člověk přímo obvinil, jeho mail byl na hranici slušné komunikace; odpověděl jsem stejně rázně (tzn. ostře, ne sprostě - nepíšu sprostě, stačí mi ironie, nadsázka a podobné prostředky).

Těm lidem se nechci posmívat, ale v žádném případě s nimi nesoucítím a nelituji je. Je to jen jejich chamtivost, nenažranost a hamižnost, za kterou teď právem pykají. Pokud jsou někde obchodní(!!!) podmínky, je jasné, že tam figurují peníze. Nevidím jediný důvod, proč by mi měl někdo něco dávat zadarmo - vždy za to musím něco zaplatit. Že to pro svou zaslepenost neviděli, ačkoliv jim měl radit selský rozum, je zvláštní - ale soucit není ten pocit, který to ve mně vyvolává.

Lidi furt mají dojem, že je někdo má a bude chránit. Takto se přesvědčují, že ne. A ono to bolí.

(Opakuji pro ty, kdo článek nepochopili, tj. většinu: Jednání firmy není v pořádku, nelíbí se mi a nesouhlasím s ním. Taktéž ho nijak neomlouvám a nepodporuji. Už vůbec ho nepodporují naše portály, zobrazovaná reklama pochází z automatického systému Google AdSense, kam si zadavatel vloží reklamu a ona se podle kontextu jinde zobrazí. Že se zobrazuje na našich webech, znamená, že zadavatel zacílil na "naši" cílovou skupinu a má finance na vkládání inzerce a reklamní kampaň probíhá. Ne, reklamu nestáhneme, protože v drtivé většině jsou tam legitimní reklamní bloky, jejichž zobrazení nám přináší prostředky na provoz portálu.)
Re:Re:
Milhouse 18. 12. 2009, 11:56:27
Odpovědět  Odkaz 
Poslední odstavec v závorce zpětně dodejte do článku, bude jasno a lidi se uklidní. Ale jinak máte pravdu, nikdo nás nechrání, vše si musíme zařídit sami!
Re:Re:Re:
jirka11 18. 12. 2009, 15:40:43
Odpovědět  Odkaz 
Tady ten portál a např mandrivalinux zacinaji byt silne komercni. Coz se mi nelibi. A zaroven dodavam, ze
vyjadruji jen svuj nazor a respektuji pravo ostatnich vydelavat, kdyz jim nekdo zaplati. Ja to teda nebudu !
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Re:
Vlastimil Ott 18. 12. 2009, 15:55:17
Odpovědět  Odkaz 
Nikdo vás samozřejmě nemůže nutit, všechno tady máte zadarmo, tak nevím, co přesně myslíte. Za články autorům platíme, poraďte, kde brát peníze, budeme rádi.
Re:Re:Re:Re:Re:
jirka11 18. 12. 2009, 16:32:58
Odpovědět  Odkaz 
Na to vám samozřejme neodpovim, protoze to nevim, asi kdybych nemel penize tak bych to nedelal, ale kdyz napisete toto
"Ne, reklamu nestáhneme, protože v drtivé většině jsou tam legitimní reklamní bloky, jejichž zobrazení nám přináší prostředky na provoz portálu."
Me je drtiva vetsina ukradena, ono staci kdyz vas okrade jeden. A vy to podporujete a k tomu vedete reci o hlouposti jinych. Takovych chytraku jsem videl dost a jeste uvidim (bohuzel)
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Re:Re:Re:
Vlastimil Ott 18. 12. 2009, 16:53:44
Odpovědět  Odkaz 
A co přesně vám vadí? Že jsem vyjádřil svůj názor? Nebo že potřebujeme reklamu, mezi kterou se objevuje taky něco, co vám nevoní? Taky bych o vás mohl říct, že jste kdovíco, akorát že já tady mám ksicht, takže jsem na ráně - vy jste jen anonym, který fluše zpoza rohu jedovaté sliny... nepřekvapuje mě to, takových chytráků jsem potkal dost a bohužel ještě potkám.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:
jirka11 18. 12. 2009, 17:20:56
Odpovědět  Odkaz 
Tu fotku jste si tam dal dobrovolne ne? Asi mate duvod. Vy za to berete penize ja ne. Tak asi proto jsou nase role takovehle.
To neslusne chovani jak o tom tak rad pisete je asi toto ne? " vy jste jen anonym, který fluše zpoza rohu jedovaté sliny..."
Proste myslim ze o vasi urovni se da pochybovat.
Tvarite se ze to vsechno delate pro Linux, ale ja tomu neverim. Urcite vas to bavi, ale zaroven si na tom vydelavate a to mi vadi. Ted nemluvim o nejake vyplate co si odnesete domu, ale o tom ze to je jen zacatek a za chvilku budete to pred cim vetsina lidi utekla z windows a to je komerce. Tohle mi vadi a kdyz k tomu pridam vasi aroganci ve vetsine vasich odpovedi tak muj odpor vzrusta.
Ps: zacnete se prosim chovat slusne jako profik, kdyz se tim zivite. Dekuji
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:
Vlastimil Ott 18. 12. 2009, 17:37:20
Odpovědět  Odkaz 
Pochybujte, aspoň nebudete zbytečně platit 60 eur. Arogantní jsem, když chci. Štvou mě lidi, kteří mají potřebu anonymně poučovat, a přitom nemají páru o kontextu a nemají zkušenosti, které máme my (nebo já osobně). Jako třeba vy. Navíc si myslím, že na hrubý pytel patří hrubá záplata. Ono je snadné mít na všechno recept, ale v reálu to podle něj tak úplně uvařit nejde, víte?

Zkuste doložit důkazy, kde tvrdím to, co mi podsouváte. A taky si zkuste uvědomit, že nemůžete vědět, čím se já živím, co za to dostávám a kde vydělávám. Nevíte to. Pořád jste jen anonym, nic víc...

(Navrhuji toho nechat, čímž vám neberu právo reagovat. Nebaví mě to.)
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:
jirka11 18. 12. 2009, 17:50:05
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasim ze tahle diskuse nikam nevede. Taky toho necham.
Musim opakovat co mi vadi nejvice a to je
"Tvarite se ze to vsechno delate pro Linux, ale ja tomu neverim. Urcite vas to bavi, ale zaroven si na tom vydelavate a to mi vadi. Ted nemluvim o nejake vyplate co si odnesete domu, ale o tom ze to je jen zacatek a za chvilku budete to pred cim vetsina lidi utekla z windows a to je komerce."
Cela ta vase QCM je neco co Linux kazi. Na to budeme mit urcite jiny nazor, ja vam ho nechci brát jen vyjadruji svuj nazor.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:
Vlastimil Ott 18. 12. 2009, 17:53:19
Odpovědět  Odkaz 
Teď jste se sejmul.

QCM se stará o to, aby běžel server a redakční systém. To je vše. Opravdu máte dost mizerné informace, nechme toho.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:
jirka11 18. 12. 2009, 17:57:07
Odpovědět  Odkaz 
Sejmul nesejmul. Vy vite o cem mluvim tohle je cela sit ktera zije z Linuxu. Napsal jsem spatny nazev, ale to nic nemeni
Roman Bořánek Re:Re:Re:Re:
Roman Bořánek 18. 12. 2009, 17:27:32
Odpovědět  Odkaz 
Tak to by mě zajímalo, co považujete za silně komerční... Provoz webu a tvorba obsahu se nějak zaplatit musí, k čemuž se jako na drtivé většině ostatních webů využívá reklama. Řádně označená a podle mě i v odpovídajícím množství a v odpovídající formě. A pokud jde o nějaký PR článek, tak ten je tu snad jeden za uherský rok. Samozřejmě také označený.
Re:Re:
MAtej Kolodzej 30. 12. 2009, 18:26:28
Odpovědět  Odkaz 
Vy to stále nechápete a do toho vôbec nevidíte ! Odkial beriete istotu, že v tých obchodných (!!!) podmienkach bola nejaka cena za službu?? Myslíte si, že tisíce ľudí dalo registrovať a ani jeden sa do toho nepozrel??? Prosím Vás ste smiešny !!
Re: Re:
Jan Kalina 2. 09. 2012, 22:34:01
Odpovědět  Odkaz 
Uz po funuse, ale neda mi to - Pan Ott, takze vy pohrdate ludmi, ktori sa chceli registrovat, lebo si povedzme chceli precitat basnicku? Nazyvate ich hamiznymi? Zvlastne, ze nesporne podvodny umysel druhej strany vam pripada uplne v poriadku.
Ja tvrdim, ze ziadna vasa nepozornost ani hlupost neopravnuje podvodnika, aby si na tom zalozil svoj biznis. Vas nazor legitimizuje zlu volu toho, kto podvadzat chcel! Podvodnik ostane podvodnikom, aj ked mal kvoli dobrej viere svojej obete lahsiu pracu. Mozte byt akokolvek opatrny, vzdy sa najde niekto sikovnejsi od vas (to iba par jedincov trpiacim bozskym komplexom neomylnosti si mysli opak), znamena to, ze ma pravo vas podviest?
Ja sa vas opytam - a odpovdzte uprimne - cital ste a pochopil uplne vsetko, co ste kedy na internete odklikol? A hlavne neklamte sameho seba pri odpovedi.
Re: Re: Re:
Jan Kalina 2. 09. 2012, 22:37:23
Odpovědět  Odkaz 
Vase upozornenie, ze bolo to tam JASNE napisane, zavana presne rovnakymi argumentami, ako pouzivali povodnici. Keby to tam bolo jasne napisane, tak by nemohlo vzniknut desattisice poskodenych a absencia jedneho jedineho zakaznika, ktory zmluvu uzatvoril vedome. To mnozstvo poskodenych, je neklamnym znakom, ze cela stranka bola robena umyselne tak, aby informaciu o spoplatneni kazdy prehliadol.
Viem. ze reagujem mrte neskoro, ale ludia ako vy, su schopni obvinovat obet vrazdy za to, ze sa pachatelovi dostatocne nevedela branit.
Petr Valach Re: Re: Re: Re:
Petr Valach 2. 09. 2012, 23:21:25
Odpovědět  Odkaz 
Já si ale myslím, že pan Ott na vaše otázky již před lety odpověděl. Vím, že se to v tom hnusu tady těžko loví, ale je to tak. Myslím, že je zbytečné, aby svoje stanovisko opakoval.
Re: Re: Re: Re: Re:
jan kalina 3. 09. 2012, 05:30:59
Odpovědět  Odkaz 
Jeho stanovisko je to, vdaka comu su podvodnici na koni. Katalogove podvody su uplne nezavisle na inteligencii cloveka a moze im naletiet rovnako clovek s IQ pod 80 takisto ako aprobovany vysokoskolak. Medzi poskodenymi je aj kopec pravnickych osob. Chcete vidiet zoznam napalenych institucii od podvodnej firmy Intercable Verlag ?
Toto panu Ottovi odkazuje jeden citatel - Píšeš že stát nemá chránit lidi před vlastní blbostí. Zesměšňování postižených je velmi častá obhajoba podvodníků. Ale věc se má naprosto jinak. Důvěra je prazákladní podmínkou fungování trhu a tržního systému. Důvěra v tom, že když kupuji jídlo není to jedovaté (ani to, že je to jedovaté je označené malým písmem na zadu obalu), když kupuješ telefon, tak že telefonuje apod. Důvěra je základní prvek toho, že vůbec dochází ke směně na trhu a pokud by neexistovala, systém by se zhroutil jako domeček z karet. Podvodníci, kteří tuto důvěru oslabují, oslabují fungování i jiných poctivých firem, protože to do systému přináší vícenáklady na verifikaci důvěryhodnosti prodejní informace. V absurdním případě (kdy by žádná důvěra neexistovala a všichni se snažili maximalizovat zisk amorálními podvody) to může vést k situacím, kdy vejdete do budovy s velkým názvem kadeřnictví a s malou dodanou tabulku, že vstupem do budovy souhlasíte s úvěrem za 1.000.000 korun.
Re: Re: Re: Re: Re: Re:
jan kalina 3. 09. 2012, 05:33:52
Odpovědět  Odkaz 
Tu je zoznam obeti Intercable Verlag http://www.spolecna-obrana.estranky.cz/clanky/aktuality/nova-podoba-formulare-european-city-guide.html
Predpokladam, ze podla pana Otta tam vsade pracuju iba idioti, co necitaju zmluvy. :-)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
jan kalina 3. 09. 2012, 06:03:43
Odpovědět  Odkaz 
Ja si myslim, ze ludia by mali byt chranení aspon post ente. A sice, ked sa nieco ukaze ako podvod, aby podvodnici za to boli sankcionovani. Kopec chytrakov namietne sice, ze podvody tu budu, pokial budu hlupi ludia (primitivny argument), ale aj vrazdy tu budu a lupezne prepadnutia takisto. Kvoli tomuto sa ma stat spravat tak, ze zacne tolerovat vrazdy a lupezne prepadnutia s odovodnenim, ze to aj tak nema zmysel, a obete si za to mozu samy, lebo nie su dostatocne opatrne? Ak by sa takyto postoj stal uzusom, tak by to tu bolo horsie ako divoky zapad.
Si predstavte, ze niekto by vam vykradol byt, vy by ste isli na policiu a oni by vas vyhodili s tym, ze je to iba vasa vina, lebo ste si byt dostatocne nezabezpecili. A na ulici bude stat ten zlodej a chechtat sa bude na cele kolo.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
jan kalina 3. 09. 2012, 06:25:55
Odpovědět  Odkaz 
Tieto stranky a vsetky ostatne katalogove podvody su jasnou ukazkou zneuzitia informacneho pretlaku k zlocinnym cielom.
Citujem pana Ondrejkovica - Dříve se informace určené ke skrytí schovávaly do trezoru. Dnes je mnohem účinnější je ukrýt mezi hromadu informačního balastu. Výsledek je stejný - cílový subjekt se informaci nedozví a máme alibi - "bylo to tam přeci napsáno". Cesta k novodobému zločinu je otevřena!

Nyní je mnohem jednodušší tyto informace, které mají zůstat utajeny, publikovat důmyslně maskované množstvím informačního balastu, čímž lze dosáhnout totožného nebo i účinnějšího efektu (tedy jejich zamlčení) než jejich fyzickým skrýváním. Tento jev je jednoduché vysvětlit tím, že skrytá informace zanechává obvykle stopy v ostatních (blízkých) informacích a informační mezera je tak mnohem nápadnější a to, že tam něco podstatného chybí, lze často odhalit snáze, než pokud je informační linie kompletní – byť včetně informace, kterou chceme skrýt.

Popsaný jev se nazývá „informačním smogem“ a studie na toto téma zpracované ve světě (Al Gore a jeho pojem „exformace“, Robert Skidelsky a studie o „asymetrických informacích“, apod.), ale i u nás (prof. PhDr. Rudolf Kohoutek, CSc.) hovoří jednoznačně o tom, že nadbytek informací paradoxně vyvolává pocit jejich nedostatku. V teoretických kruzích panuje taktéž obecná shoda v tom smyslu, že objektivně není v silách byť sebevzdělanějšího jednotlivce zpracovat veškeré informační podněty, které k němu přicházejí neboť objem vstupních informací mnohonásobně převyšuje stupeň mentálního rozvoje lidstva. Tzv. „informační znečištění“ je též považováno za jednu z příčin současné ekonomické krize - ekonomické subjekty zveřejňují množství ověřitelných informací, ale banky jim prostě nevěří - a nepůjčí. Proč? Co kdyby někde v tom množství byla informace, kterou lze přehlédnout?
chyba autora
(právník) 3. 09. 2012, 17:37:34
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, jen stručná reakce na článek: Autor sice hezky vysvětluje, že brát peníze za freeware licence je sice legálně v pořádku, ale zcela opomíjí fakt, že se v drtivé většině případů jedná o tzv. spotřebitelské smlouvy dle § 51a a násl. Občanského zákoníku. Pouhý registrační formulář s odškrtnutím souhlasu s VOP totiž nesplňuje podmínky podle § 53 odst. 4 písm. d) OZ a prodávající taky nesplnil své povinnosti dle zákona o ochraně spotřebitele (634/1992 Sb. zejména pak v § 12). Pokud tedy autor v takovém jednání nevidí "žádné porušení zákona ani nic nemorálního", tak zjevně nečetl zákon. Ale hlavně, že si přečetl VOP :) S pozdravem, právník.
Re: chyba autora
jan kalina 3. 09. 2012, 18:13:51
Odpovědět  Odkaz 
V kratkosti - Zmluvny vztah je zo zakona neplatny, pokial bol zalozeny na omyle jednej strany, o ktorom druha strana musela vediet.
Ti gauneri velmi dobre vedia, ze nikomu nic nemozu, iba sa spoliehaju, ze to nevedia ich obete.
Lidská blbost za 60 eur
T.Victory 4. 09. 2012, 17:05:44
Odpovědět  Odkaz 
tak medzi tých blbých patrí aj autor tohto článku. Obchodné podmienky majú byť súčasťou alebo prílohou k zmluve a nie naopak - v texte obchodných podmienok zadefinované, že ak klikne človek na tlačítko registrovať tak súhlasí s dvojročnou zmluvou. Obchodné podmienky firma môže hocikedy jednostranne meniť, stačí dva týždne pred tým informovať zákazníka (podotýkam že ani toto nebolo zo strany firmy nikdy splnené pri uskutočnených zmenách). Tým pádom, keďže o zmluve sa zmieňuje len v obchodných podmienkach, z dvojročnej zmluvy, s mesačným 5 €-vým poplatkom sa môže stať napr. aj doživotná s mesačným poplatkom 1000 €. A ak by takúto zmenu zákon umožňoval, by tu existovali už len bezdomovci a milionáry. Autor si zaslúži pohorčenie tých, ktorý mu píšu a on im odpíše, že nemá s tým problém. Mal by sa radšej nad sebou zamyslieť, to je problém ak nemá s tým problém.
Lidská blbost za 60 eur
NCR 19. 06. 2013, 10:46:42
Odpovědět  Odkaz 
Vážený pane. Ak niekam zavesím článok a dourážam ľudí, tak musím byť 100% znalý problému a potom sa môžem k veci vyjadrovať. Vidím, že Vám ušli podstatné fakty tohto problému. Pri registráci som si obchodné podmienky prečítal pozorne a nebola v nich uvedená žiadna suma za používanie portálu. Podmienky mám uložené ako PrtScr
a podmienky po registrácii sa dennodenne menili a boli upravované v prospech prevádzkovateľa webovej stránky. Takže Vážený pán chytralín, základom pre budúcnosť je maximálne sa oboznámiť predmetom problému a až potom sa k danej veci vyjadrovať ak vôbec je z Vašej strany sa k čomu vyjadrovať. Váš článok je prípad človeka, ktorý skôr rozpráva, píše ako mu stihne mozog spracovať informácie pre akýkoľvek rozhovor, článok.
Re: Lidská blbost za 60 eur
Pavel Šimerda 20. 06. 2013, 12:09:36
Odpovědět  Odkaz 
Mě přijde pitomost na někoho bez zjevného důvodu vytahovat článek z roku 2009. Jistě, souhlasím, že Vlastimil Ott napsal do článku totální sračky a jako přinejmenším dobrému známému mu to řeknu klidně do očí. Ale proč to vytahovat po čtyřech letech?
Re: Re: Lidská blbost za 60 eur
Jan Kalina 20. 06. 2013, 12:35:52
Odpovědět  Odkaz 
Pretoze je zaujimave zbierat postrehy ludi, ktori su presvedceni, ze kazdy, kto sa nechal podviest, je automaticky hlupak. Pre cloveka, ktory je bytostne presvedceny o vlastnej dokonalosti, je kazdy iny clovek hlupakom. Chyba im pokora a vedomie, ze aj ten najgenialnejsi clovek moze byt uspesny iba vdaka existencie druhych. A pokial tym subjektivne najgenialnejsim ludom chybaju vyssie city, napriklad svedomie, je pruser na svete. Nemam pravo okradnut slepeho, napriek tomu, ze by to bolo lahke. Nemam pravo okradnut kohokolvek, o kom si myslim, ze nie je dostatocne bystry na to, aby moju lest prehliadol.
A ked niekto ani po styroch rokoch nema dostatok sebareflexie, aby sa za svoje blaboly ospravedlnil, tak mu patri aspon takato platonicka odplata.
Re: Re: Re: Lidská blbost za 60 eur
Pavel Šimerda 20. 06. 2013, 16:32:36
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj. Vysvětlení beru a do odplaty a křížové výpravy za omluvu se vám skutečně plést nebudu, jen bych snad pro příště poprosil, aby to v tom příspěvku bylo jasně napsáno ;). Každý máme nějaká ta blbá období nebo chvilková zatmění. Z Vlasty mám dojem, že je to inteligentní a vcelku milý člověk. Faktem je, že dneska pro člověka, který se něčím trochu více zabývá, je dost těžké určit si, kdy má ventilovat pocit, že většina lidí je mimo, a kdy nikoliv, když holt na každém rohu nenarazí na někoho, koho by si mohl vážit. Níže psané příspěvky Petra Valacha doporučuju s klidem ignorovat.
Re: Re: Re: Re: Lidská blbost za 60 eur
Jan Kalina 20. 06. 2013, 16:51:27
Odpovědět  Odkaz 
Samozrejme, akceptujem.
Len som chcel este dodat, ze vo vyspelych europskych statoch s takymito firmami urobia velmi rychly proces a to nielen vdaka flexibilite statnej spravy a organov cinnych v trestnom konani. Je to aj vdaka mentalite obyvatelstva a teda aj poskodenych. Na nemeckych, rakuskych, talianskych alebo svajciarskych forach by si nenasiel cloveka, ktory by poskodenych zosmiesnoval a toboz nie profesionala, ktory v takom duchu este napise clanok. Iba v postkomunistickych krajinach su este rezidua, ze podvodnik je vlastne sikulka, co vie vyuzit prilezitost, a poskodeny je hlupak, ktory si to v plnej miere zasluzi. Niektori diskutujuci zajdu este dalej, a kopiruju argumenty podvodnych firiem, kde budu tvrdit, ze na vine su ti, co zaskrtli okienko suhlasim so zmluvnymi podmienkami. Budu tvrdit, ze poskodeni su vlastne podvodnici, lebo tvrdili nnieco, co nie je pravda. A pokial sa to v nasej a vasej krajine bude hemzit takymito jedincami, podvodnik bude mat raj na zemi.
Stat by mal taketo flagrantne podvodne podnikanie ukoncit trestnym stihanim. Pretoze pokial si budu gauneri isti, ze sa im nic nestane a sud iba uzna zmluvy za neplatne, alebo im vyrubi pokutu, tak si iba zmenia meno, vsetky imanie presunu na novu firmu, vyhlasia insolventnost a budu robit neplechu dalej, ako napriklad firma Prolux.
Re: Re: Re: Re: Re: Lidská blbost za 60 eur
Pavel Šimerda 20. 06. 2013, 18:48:45
Odpovědět  Odkaz 
Jistě platí jiný kraj, jiný mrav a především jiná kultura a jiné historické zázemí. Jenže nakonec zjistíš, že vše je jenom o lidech a ani Rakušané, Italové a Němci nejsou bez poskrvny. Můžeš mezi další československé vlastnosti počítat i to, že se hrozně rádi trefujeme do vlastních řad. A to nejenom do vlastního národa, to už je takový folklór, ale i do lidí, kteří daný problém přímo nezpůsobily.

Já samozřejmě chápu tvé rozhořčení a souhlasím s tebou, že není v pořádku veřejně prohlašovat, že nám takové chování nevadí. Sám jsem měl rozepsanou reakci než jsem si všiml, že jde o starý článek. Mám ale obavu, že hlavní důvod, proč se po několika letech do Vlasty opíráš je, že nevíš, jak bys mohl situaci skutečně pomoct, je to tak?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lidská blbost za 60 eur
Jan Kalina 21. 06. 2013, 05:04:17
Odpovědět  Odkaz 
No, pomoct sa da jedine tak, ze sa snazit co najviac ludi dostat do obrazu. Ja sa tak snazim urobit prostrednictvom internetovych diskusii a pisani o probleme, ale zaber nebude nikdy 100 percentny. Bohuzial.
Lidská blbost za 60 eur
Miky 19. 06. 2013, 12:41:15
Odpovědět  Odkaz 
strašný mohgol tento autor článku, stalemelie svoje a nič ale zhola nič nevie o celom probleme ... aj si tak myslím či on náhodou nemá pomer s Pro Content ...., čo ????
Petr Valach Lidská blbost za 60 eur
Petr Valach 19. 06. 2013, 18:58:42
Odpovědět  Odkaz 
Soudruzi, mějte laskavě na mysli, že píšete na soukromý web, jestli chcete píčovat, založte si vlastní, pokud toho jste schopní. Tam si můžete urážet a nadávat do zešedivění.
Howgh.
Re: Lidská blbost za 60 eur
Pavel Šimerda 20. 06. 2013, 12:13:04
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj. Ty máš nějaký mandát mluvit za LinuxEXPRES? Já mám za to, že nikoliv a tudíž se nemůžu zbavit představy „blbečka, co si hraje na velkého šéfa“. Ale rád se nechám vyvést z omylu.
Petr Valach Re: Re: Lidská blbost za 60 eur
Petr Valach 20. 06. 2013, 13:50:29
Odpovědět  Odkaz 
:-)))))))))))))))))))))))))))))))
Lidská blbost za 60 eur
Jan Kalina 20. 06. 2013, 07:54:07
Odpovědět  Odkaz 
Na sukromnom webe, moze urazat verejnost iba ten, co ho zalozil a najlepsie, ked este neumozni diskusiu pod clankom aby sa eliminovala akakolvek spatna vazba a dotycny bol Boh, lebo zalozil web.
Lidská blbost za 60 eur
Jan Kalina 20. 06. 2013, 08:06:26
Odpovědět  Odkaz 
Ked cenzuruje stat, je to totalita, ked cenzuruju sukromne weby, je to ich vysostne pravo. Takze najlepsie stav je, ked je vsetko sukromne, potom bude aj totalne obmedzenie slobody slova ciste demokraticke. ;-)
Lidská blbost za 60 eur
Vladimír Kozák 20. 06. 2013, 20:36:01
Odpovědět  Odkaz 
Na něco takového - nebo podobného - skočí alespoň jednou v životě každý. Nemusí za tím být vždy hamižnost a podobné vlastnosti (může to být jen blbost :-), ale je to obvyklé. Je pak na člověku, aby vykonal sebereflexi, uvědomil si, jaký byl vůl, že svěřil osobní údaje nedůvěryhodné/neprověřené osobě/firmě, a poučil se z toho. Tím se z něj stane vůl o něco menší, a příště se něčemu podobnému vyhne. Z většiny příspěvků bohužel takováto sebereflexe cítit není, je tudíž pravděpodobné, že to ti lidé udělají znovu...
A to mne vážně překvapilo - myslel jsem, že na těchto stránkách na blbce nenarazím :-( Nemůže to být nějaká placená provokace "konkurence":-)
Také mne bohužel mrzí, že nikdo nevysvětlil těm postiženým lidem, že tady pláčou na špatném hrobě, že mají oslovit policii, soud, svého poslance, že mají demonstrovat před úřadem vlády, a nevylívat si svou žumpu tady.
PS: jsou nějaké konkrétní informace, jak se celý případ vyvinul?
Re: Lidská blbost za 60 eur
Jan Kalina 21. 06. 2013, 05:22:11
Odpovědět  Odkaz 
Pan Vladimir Kozak, katalogove podvody a ich odnoze su UPLNE NEZAVISLE na inteligencii cloveka. Su podvodne firmy, ktore sa specializuju na advokatov
http://www.spolecna-obrana.estranky.cz/clanky/aktuality/katalogove-podvody-se-nevyhybaji-ani-advokatum.html
alebo neslavne znamy Intercable Verlag napriklad podviedol stovky statnych institucii, sukromnych podnikatelskych subjektov, dokonca sudy alebo ministerstvo vnutra...mate pocit, ze tam vsade pracuju iba blbci?
A ked zadavate svoje udaje do eshopoveho obchodu, tak to znamena, ze ste blbec? Bohuzial, ak by som tam svoje udaje nezadal, tak mi tovar nepride, takze som asi blbec.
Ale v podstate chapem vasu reakciu, takto reaguje vzdy clovek, co sa s danym problemom nestretol a je automaticky presvedceny, ze jemu by sa to stat nikdy nemohlo.

Pripad sa vyvinul v podstate tak, ako sa iba vyvinut mohol. Sud samozrejme uznal ich zmluvy za absolutne neplatne, co gauneri ignoruju, a ich spamovy automat stale posiela vyhrazne a otravne emaily. Na tom vlastne cely podvod stoji a pada - na kalkulacii s ludskym strachom. Urobi sa system - posleme vyhrazny email niekolko tisic ludom a on sa uz niekto zlakne a zaplati. Velmi dobre vedia, ze nic ine absolutne nezmozu, iba sa spoliehaju, ze to nevedia ich obete.
Re: Re: Lidská blbost za 60 eur
Vladimír Kozák 21. 06. 2013, 15:21:59
Odpovědět  Odkaz 
Já jasně napsal, že se to může stát každému, a něco podobného se stalo i mně, ale jde o to, aby se to stalo člověku jenom jednou. Prostě ve stylu "Podvedl jsi mne jednou - hanba tobě, podvedl jsi mne dvakrát - hanba mně.". Od té doby nakupuji jen v dlouhodobě prověřených internetových obchodech, a osobní údaje bych do žádné ankety nenapsal, ani kdyby mi nabízeli barák a auto zároveň. Stejně tak takové ty telefonní a podomní prodejce čehokoliv posílám rovnou do prdele, aniž bych zkoumal, co vlastně nabízejí, a nemůžu udělat chybu :-) Jde prostě o to se poučit.
Hlavně že kauza skončila dobře, protože, jak jsem byl jednou poučen advokátem, u soudu je možné cokoliv, a být v právu moc neznamená...
Re: Re: Re: Lidská blbost za 60 eur
Jan Kalina 21. 06. 2013, 16:23:24
Odpovědět  Odkaz 
To, co spominate, je dalsi negativny dopad, ktory takito podvodnici vytvaraju.
A sice, ze oslabuju trhovy mechanizmus, ktory je zalozeny na elementarnej dovere. Bez tejto elemtarnej dovery by trh a vymenny system nemohol existovat. Podvodnici ho oslabuju tym, ze do kazdej aj tej najmensej obchodnej informacie vkladaju velku potrebu dodatocnej verifikacie, ktora zvysuje naklady. Vysledok je uz pomaly viditelny - spotrebitelia aj podnikatelske subjekty uz s principu odmietaju uplne vsetko, co im je obchodne ponukane a obzvlast, ked sa to zda vyhodne, v paranoickej vizii, ze sa jedna o skryty podvod.
Lidská blbost za 60 eur
Jan Kalina 21. 06. 2013, 06:24:32
Odpovědět  Odkaz 
P.S. Zumpu na ludi vylial pan Ott, ludia mu ju iba leju naspat do dvora.
Lidská blbost za 60 eur
w4rr10r 21. 06. 2013, 12:26:03
Odpovědět  Odkaz 
lol, takové panoptikum debilů se jen tak nevidí (oukej, možná málo chodím mainstreamové "zpravodajské" weby). O_o
Re: Lidská blbost za 60 eur
Jan Kalina 21. 06. 2013, 13:37:21
Odpovědět  Odkaz 
Alebo sa malo pozeras do zrkadla. Tam bude pes zakopany. :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog