přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Počítače pro školy - řešení na open source

Control

Počítače pro školy - řešení na open source

Loni se v Austrálii ujala vlády Labor Party, která v předvolební kampani slíbila, že každému dítěti zajistí ve škole počítač.


reklama

Rok uplynul a ukázalo se, že předvolební sliby se těžce plní. Peníze stojí nejen samotné přístroje, ale také jejich správa a třeba také elektřina; do toho přichází fenomén "finanční krize". Některé státy se začaly drahému řešení bránit. Prodlením začaly náklady dále narůstat, původní odhad počítal s 1,2 mld dolarů, pesimisté očekávali dvoj- až trojnásobek.

Řešení navrhla firma z Melbourne. Asi není třeba hádat, jako řešení to bylo.

Zástupce firmy hovoří o "jednoduché záležitosti", jež spočívá v otevřeném řešení. To prý přinese do vzdělání ve spojení s netbooky vysokou hodnotu. Firma chce nabídnout levné netbooky, jeden pro dva žáky. Každý žák bude mít svůj flash disk s operačním systémem a aplikacemi a volnou kapacitou pro ukládání dat. Výsledkem tedy bude masivní redukce instalací a nároků na správu, zároveň však nebude omezena použitelnost.

Firma navrhuje použít některý z modelů Eee, Aspire One, Dell Mini nebo podobné. Každý žák pak dostane dvou- až čtyřgigabajtový USB disk, na němž bude nainstalován Linux s požadovanými aplikacemi. V případě, že uživatel klíč uvede do nepoužitelného stavu, dostane prostě nový a na původní disk se nakopíruje obraz (image) nového systému.

Data budou žáci ukládat na USB klíč a synchronizovat s centrálním serverem, pokud bude nutné vyměnit USB disk s operačním syystémem, data se pak stáhnou zpět právě z centrálního úložiště. Přístupná pak budou pomocí webového prohlížeče, počítá se s využitím intranetu a využitím LMS jako Moodle nebo LAMS (obojí svobodný software). Smysl samozřejmě najde také existující bezdrátové pokrytí ve školách, stejně jako elektrické zásuvky.

Pokud žák USB disk zapomene doma, dostane ve škole dočasný, aby se nemohl vymlouvat, že nemá pomůcky. :-)

Náklady odhadované na "jednotku" (netbook, dva studenti) se pohybují ve výši 500 dolarů, v čemž je promítnuta cena hardwaru a softwaru.

Fima si uvědomuje, že si musí připravit reakce na očekávatelnou kritiku. Nasazení Linuxu ve školách může vést někoho k domněnce (Učitelka zabavila žákovi CD s Linuxem), že se děti nedostatečně připraví na "reálný svět", kde "vládne Microsoft". Realita je taková, že software se vyvíjí a až děti přijdou do "skutečného světa", ani produkty Microsoftu na ně nebudou čekat ve verzích, které poznaly ve škole. Má proto smysl učit se pracovat s Linuxem, Firefoxem, Openoffice.org apod. Nikde není psáno, že za 5-10 let budou (muset) dnešní děti používat Windows. Logické je, aby se učily pracovat s textovým procesorem a tabulkovým kalkulátorem než jen s konkrétními produkty, které se mění a vyvíjejí.

Ve škole se nemá učit práce s Windows, nýbrž práce s počítačem.

Volně zpracováno podle článku Sam Varghese: PCs for schools: an open source solution, vydáno 10.12.2008, citováno 18.12.2008. ITWire.com.

České prostředí

Když jsem článek četl, napadaly mě různé myšlenky, jaké by to bylo u nás, kdyby to bylo. Proč to nejde? Jsme na prosazení takové myšlenky příliš hloupí, neschopní, líní nebo máme zkorumpované vedení? Bojíme se změny, jsme přesvědčení o nenahraditelnosti Microsoftu, neumíme o tom ani diskutovat? Proč se u nás nenajde firma, která by tohle - bez požadavků na nemravný zisk - navrhla ministerstvu a snažila se to realizovat?

Ale na druhou stranu - netbooky nemají ani učitelé, natož děcka... :-(

Nahoru

Příspěvky

Počítače pro školy - řešení na open source
eM 18. 12. 2008, 18:22:10
Odpovědět  Odkaz 
Obavam se, ze tohle je v CR zatim nasproste sci-fi.
Vetsina zakladnich skol ma stale vybaveni, jake mela kdyz jsme ji opousteli (je jedno pred jakou dobou to bylo)
...Ano - krida, tabule a houba na mazani.
(docela smutne, rekl bych)

...ale abych nekoncil tak cerne...nekde maji i Meotar ;) :D
Vlastimil Ott Re:Počítače pro školy - řešení na open source
Vlastimil Ott 19. 12. 2008, 11:26:47
Odpovědět  Odkaz 
eM, to není pravda a je to takové prázdné tlachání, které mě znít poučeně a všeználkovsky. Tabule a houba jsou samozřejmě nadále důležité médium, ale zdaleka ne jediné. A pokud náhodou existuje škola, kde je jenom houba a tabule, pak měla neschopné vedení a líné rodiče, kteří pro své děti nevyžadovali to nejlepší. Ale pochybuju, že taková škola je.

Docela mi chybí zasvěcená a vážně vedená diskuze - nebo o ní nevím... (A neposílejte mě na Českou školu, tam se nediskutuje na úrovni.)

Proč velký dodavatel hardwaru nenabídne školství cenově dostupné řešení založené na netbooku a Linuxu?
Re:Re:Počítače pro školy - řešení na open source
eM 19. 12. 2008, 18:54:05
Odpovědět  Odkaz 
...to bylo samozrejme mysleno nadlehcene.

Zakladek, kde je ve tride zminovane vybaveni (tj. max. meotar a tabule) je strasne moc! To neni zadna iluze... A bavime se tu o Praze (mno, mozna je na venkove lip, to nevim).

Take bych rekl, ze si to neumeji zorganizovat. Ojedinelym Vystzrelkem je projektor. Pocitacova ucebna byva jedina a rada na vas vyjde parkrat za mesic (jestli vubec ... nektere predmety totiz moji vetsi smulu nez jine a to vcetne prirodnich ved!)

Osobne jsem navrhl zprovoznit zapraceny Dell a prudil o misto v poradniku na jediny mobilni projektor, ale ztroskotal jsem na tom, ze se nanasla dvoustovka na grafickou kartu do toho Dellu (vlasni me tam dat nenechaly). Na druhou stranu maji v pocitacove ucebne dotykovou tabuli, kterou se ucitelky boji pouzivat... Asi se nejaky vyssi urednik na Pze9 chtel blysknut, nevim... .

Proto nejake OLPC apod. se u nas konat nebude ... zatim (a to "zatim hadam dlouho potrva...zijeme preci v Kocourkove). Mne by se to libilo, ale realita je jinde.

PS: ze je na skolach stav jaky je se ani nedivim ... chybi jedna genrace ucitelu - po starsich ucitelkach tohle nemuzete chtit a "novi" ucitele stejne fungujou na cinklych widlych..Ale to by bylo na delsi debatu ;)
Martin Šín Počítače pro školy - řešení na open source
Martin Šín 18. 12. 2008, 19:28:33
Odpovědět  Odkaz 
Se studenty není problém, ti používají to co mají k dispozici... Když pominu, že neexistuje žádná školní agenda, která by fungovala bez problémů v Linuxu, veškerý specializovaný SW, se kterým by se studenti měli naučit (v případě naší zdravotnické školy), je určen pro Windows - některý ještě pro DOS, tak tady by se to dalo nahradit, no a konečně, že veškerá komunikace se zřizovatelem probíhá ve formátu .doc (či lépe .docx), pak už stojí v cestě přirozenému pokroku pouze vedení a učitelé sami.

Program co je zadarmo je divný, řešení, které je skoro zadarmo je podezřele levné a co je levné, to nevydrží. Když se takový učitel podívá co má doma, co mají na úřadech, co mu tlačí z banky i z řady informačních serverů, médií a televize, tak se nikdo nemůže divit, že to vypadá tak jak to vypadá.

Na druhou stranu, učitelé to sami zvládnout prostě nemohou, další práce se na ně valí ze všech stran - internetové žákovské knížky, nové rámcové vzdělávací programy i státní maturity, nařízení a vyhlášky, které se mění doslova ze dne na den a tak je docela těžké si ještě k tomu sednou k Moodlu a udělat e-learning nebo propagovat svobodný software s hypotékou na krku... Je to všude stejné. ;-)
Počítače pro školy - řešení na open source
hlína 19. 12. 2008, 12:51:33
Odpovědět  Odkaz 
A sakryš, v Austrálii by se měli připravit na delegaci obchodníků z MS, která jim ukáže jak se dělá "byznis", stejně jako to udělali se "stodolarovým notebookem". Prostě s MS na věčné časy a nikdy jinak, vy bídní vykradači IP!
Počítače pro školy - řešení na open source
DD 21. 12. 2008, 11:42:14
Odpovědět  Odkaz 
Problém by se dal rozdělit do tří částí : uživatelé-žáci, vyučující a vedení školy a nadřízený orgán. Přidávám zkušenosti z nejmenované ZŠ.
Žákům to je vcelku jedno - plochu na linuxovém desktopu měli ve většině případu vyměněnou dřív, jsem se nadál, firefox je pro ně stejný jako ten, který mají doma a openoffice jsou pro ně office co mají doma, jen mají ve škole "jinak" nastavené barevné rozhraní tlačítek a rámečků .... asi školní edice ... Trošku se diví, že jim nejdou spustit jejich oblíbené hry s .exe. Zasvěcení ze starších vysvětlují mladším, že to je tím, že ředitel hry prostě zakázal .... No tak paří hry po netu a ti nejmenší si oblíbily gcompris a podobné hry. Závěr - Ředitel si pochvaluje, že se žáci nerozptylují svými hrami, dětem nedělá problém práce s openoffice (ukládání souborů tak, aby je mohli doma otevřít), v mnoha případech ani netušili (dokud jim to vyučující neřekl), že jsou na linuxovém desktopu. PC mají i na chodbě, učebny jsou přístupné i o přestávkách a odpoledne, na desktopu dělají různé čáry, ale zatím nic nezbořili.
Pak tady máme druhou skupinu - vedení školy a vyučující. Tady je to horší. Starší ročníky nezvládly ani MS, práce s PC je pro ně trestem a nutným zlem a do toho někdo přijde ať se naučí ovládat linux .... bouře nevole a vychvalování MS se spustí jako nutná obrana. Mladší učitelé se rozdělí na ty, kteří se chtějí naučit něco nového a ty, kteří z opačného důvodu opět začnou vychvalovat MS - protože ten jakž-takž zvládají. Poslední je vedení a tady není o čem mluvit - komunikace se zřizovatelem probíhá na platformě MS (výstupy z účetního systému, bakalářů ... atd.) Tihle zkrátka musejí mít MS
Poslední skupina je nadřízený orgán. Pokud tady škola nemá nějakého přemýšlivého zastánce (většinou PC fandu) začnou se dít věci. Bude-li ředitel žádat navýšení rozpočtu např. o 2000,- Kč na nákup monitoru (za doslouživší), tak je odbyt s tvrzením, že nejsou peníze. Chce-li připojení k internetu musí udělat výběrové řízení, kde vítězem bude např. firma nabízející 2Mbps za 2.000,- Kč. Pak se o výsledku dozví na úřadě a "doporučí" firmu která nabízí totéž, ale za 10.000,- Kč. Chce-li ředitel existovat, doporučení vyslyší a přistoupí na absolutně stupidní argumentaci úřadu - např. vybraná firma zajistí propojení více škol navzájem. O nákupu PC platí totéž. Dále platí, že čím menší město (obvod) tím více peněz a míň korupce. Závěr - výhodnost nebo nevýhodnost nákupu - užívání free SW zde nehraje vůbec žádnou roli. Prosadí se to, z čeho kouká provize pro prosazujívšího. Malinká šance na rozumné rozhodování je, pokud na úřadě má ředitel svého zastánce (většinou PC fandu).
Je to tristní, ale je to tak.
Re:Počítače pro školy - řešení na open source
OP 26. 12. 2008, 21:34:39
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tak.
Akorát bych ještě dodal, že mám zkušenost, že velký vliv mají rodiče (většinou však nikoliv pozitivní). Na SŠ vždy (mluvím o období 2-6 let dozadu), když přišel nějaký rodič (většinou poněkud hysterický) a byl rozhodnut, že něco je špatně, tak se najednou něco začalo měnit (obvykle to však byly zcela neužitečné blbosti).

Jinak k začátku diskuse. Můžete mi někdo vysvětlit k čemu na ZŠ potřebujete něco víc, než tabuli, křídu, houbu a případně Meotar?
Nevychodili jsme základku všichni bez toho? A já si tedy nepřipadám ochuzený, naopak vím, že bych technikou byl rozptylován. (A ten Meotar jsme na ZŠ využili jednou - opravdu účelně). Takže ona jedna vybavená IT učebna zcela postačí, problém je spíš s vyučujícími.

Na SŠ je to trochu jiné. Nějaká technika se občas využije, ale nesmí se to přehánět. Učebna se taky hodí a zase jsem se setkal s tím, že byl větší problém s vyučujícími (no řeknu to takto: Teď studuji IT a na SŠ jsem si z IT / Latina zvolil Latinu :-) ). Je ale zas pravda, že jsme na střední měli půlku IT učebny linuxovou a učitelstvo jelo celé na linuxu (a měli tam tedy nějakou aplikaci jako elektronická třídnice, podrobnosti nevím...).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog