přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Používáte linuxové konzole?

POINT.X (2018-19)

Používáte linuxové konzole?

Dnes návod nečekejte ...


reklama

Dnes se výjimečně nebude jednat o návod, jen mě ve vlaku něco zaujalo.

Možná to znáte, pokud si člověk před vámi rozdělá noviny tak pokud zrovna nemáte nic lepšího na práci, pak jistě alespoň pohledem zabrousíte na to co je nového - shlédnete obrázky a pročtete alespoň titulky, pokud vám nic menšího vaše oční vada nedovolí. Dnes však můj zrak při odchodu spočinul na něčem zajímavém.

Notebook a u něj člověk, který se zrovna přihlašoval do konzole systému CentOS a tak si říkám, je to normální? :-) Jen pro úplnost dodejme, že tou linuxovou konzolí myslím tu tmavou obrazovku, do které se z grafického prostředí můžete dostat řekněme kombinací kláves Ctrl + Alt + F1 (až nějaké F6) a dál se mezi nimi přepínat pomocí Alt + F1 (až F6, resp. F7 je grafický režim - v Debianu..)

Už tak si připadám dost extrémní, když je v grafickém režimu spuštěno hned několik terminálů a již jsem tímto svým přístupem několik lidí (fyzicky vím jen o jednom ..) odradil, neboť místo klikání raději napíšu jeden či dva příkazy (spolu s kouzelným doplňováním bashe pomocí klávesy TAB) a to pak zaručeně působí nejen profesionálně, ale také to odrazuje ...

No a tak si tu říkám, proč asi měl tu konzoli otevřenou a nic kloudného mě nenapadá. Já třeba konzoli používám pouze v případě, kdy mi nejdou Xka (např. protože nemám "dobrý" ovladač nvidia) nebo chci restartovat nastavení Xorg no a konečně také u serveru, když najdu monitor a nechce se mi chodit ke svému počítači. Navíc pokud v takových nouzových případech v konzoli experimentuji, zpravidla se po nahození grafického režimu zapomínám odhlásit atp. Pamatujete starý dobrý příkaz startx? Už vím, nedávno jsem ho použil v RescueCD, ale jiná situace mě nenapadá.

Pokud by tento zápisek četl ten kdo ví o kom mluvím, pak to nemyslím zle, naopak fandím. ;-)

Nahoru

Příspěvky

Používáte linuxové konzole?
mnicky 25. 08. 2009, 22:13:38
Odpovědět  Odkaz 
Na staruckom notebooku, ktory som pouzival, ked som v zaciatkoch experimentoval s Linuxom, mi bezal iba BasicLinux (http://www.volny.cz/basiclinux/). Tam som pouzival startx ;-)
Martin Šín Proč se ptám ..
Martin Šín 26. 08. 2009, 18:50:14
Odpovědět  Odkaz 
Život bez grafického režimu si už neumím představit a i když běžně používám terminál, tak do linuxové konzole chodím pouze pokud není zbytí, ale nepracuji v ní. Proto mě zajímalo, zda ještě někdo výlučně nebo po většinu času pracuje čistě v té klasické linuxové konzoli. A jak vidím, tak takoví lidé existují. ;-) Díky
Používáte linuxové konzole?
Renek 25. 08. 2009, 22:51:45
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

Take pouzivam CentOS :-) a take pouzivam konzoli. Vetsinou kdyz:

- potrebuji neco rychle naprogramovat pouze jako cmdline aplikaci
- programuji nejake cmdline aplikace jako automaty na serveru (exporty a importy dat, prenosy dat ...)
- zmensuji binarni soubor z lazaru
- pripojuji se ke sluzebni siti pres OpenVPN
- konvertuji kodovani souboru
- nastavuji system
- instaluji drivery
...

Nedokazu si linux predstavit bez konzole.R.
Používáte linuxové konzole?
Renek 25. 08. 2009, 22:54:57
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim

Pardon, spatne jsem si precet clanek. Tu pravou konzoli (jak se prepina ... nebo primo nabiha misto GUI) pouzivam pri instalaci driveru NVidia grafiky. Ten se neumi nainstalovat pri spusteni GUI. Zbyle pouzivam jen jako cmdline v terminalu ;-)


R.
Používáte linuxové konzole?
tykef 26. 08. 2009, 07:58:32
Odpovědět  Odkaz 
Příjemný den.

Jelikož vyvíjím projekty které používají jen framebuffer rozhraní, tak velice často. Do X přepínám jenom, když potřebuju něco vygooglit. Konzole používám většinou první tři - editor, překlad, test. Na serverech taky X vůbec neinstalujeme ale pravda, tam se většina údržby odehrává přes ssh.

Tykef.
Používáte linuxové konzole?
Atrament 26. 08. 2009, 08:20:20
Odpovědět  Odkaz 
"pravou" konzoli používám často - jednak ji používám momentálně jako přihlašovací obrazovku do systému, protože jsem líný nastavovat si kdm nebo gdm, a taky ji občas použiju v případě, že spouštím něco u čeho čekám že to bude déle trvat - typicky kompilace jádra - ani nevím proč to dělám hádám že to bude prostě zvyk :) Nevidím na používání konzole nic nevhodného ani směšného, a pokud to někoho odrazuje, je to jeho problém...V grafice používám pro práci v příkazové řádce yakuake - není třeba mít puštěné desítky xtermů, stačí jedno yakuake které zvládá taby, a navíc je dostupné stiskem jedné klávesy, dle vaší volby. Vřele doporučuji!

PS: Toto píšu v elinks z konzole, v Opeře10 mi kdoví proč na tomto serveru nejde přidat komentář :)
Používáte linuxové konzole?
Márten 26. 08. 2009, 16:03:11
Odpovědět  Odkaz 
Používám a nevidím na tom nic divného.
Používáte linuxové konzole?
otula 29. 08. 2009, 11:58:17
Odpovědět  Odkaz 
Onen člověk mohl (kromě výše v diskuzi zmíněných možností) ten notebook používat především třeba pro vzdálenou správu serverů - takové příruční spravovátko. A čím méně věcí běží, tím déle baterka v noťasu vydrží.

A jen tak mimochodem: "shlédnete obrázky"? Od vystudovaného pedagoga je to pořádný úlet.
Používáte linuxové konzole?
Simi 30. 08. 2009, 19:05:20
Odpovědět  Odkaz 
Jelikož používám distribuci gentoo tak jsem termuinálu témeř nonstop .... jen málokdy mi nějaký na pozadí neběží, ale jelikož je řeč o konzoli tak tu používám třeba na přehrávání písniček když vím že budu experimentovat s Xorgem a budu ho neustále restartovat tak at mi písničky běžej plynule dál. Dále používám konzoli k instalování systému ... sic gentoo má grafický nástroje, ale když už si dělám systém tak nad ním chci mít dokonalý přehled tak hezky konzole a vše ručně.
Re:Používáte linuxové konzole?
Simi 30. 08. 2009, 19:07:16
Odpovědět  Odkaz 
A ještě jsem zapoměl dodat že Xorg mi občas příjde jako zbytečný ... používám mcabber, mplayer s podporou framebufferu, mpg123 pro prehrani mp3 a to je vicemene vse s cim si vystacim ... opomenuli editory jako vim ...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux