přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Převádíme video

Převádíme video

Značka snadno ..


Ne každý den je posvícení. Dneska jsem třeba hledal nějaké nové programy pro snadný převod videa z jednoho formátu na jiný. To se může hodit třeba v situaci, kdy dostanete video v nějaké superkvalitě a přitom to váš starší počítač (nebo intel grafická karta ;-)) nestíhá, nebo také pokud si ho chcete shlédnout na MDA, PDA, mobilu MP4 přehrávači nebo něčem podobném.

V minulosti se mi vcelku osvědčili takové programy jako je ogmrip, handbrake, devede a samozřejmě nejoblíbenější z nich - mencoder. Schválně se zkuste podívat na stránku Mencoder Gentoo Wiki nebo dokumentaci k programu, neděste se a skočte třeba na kapitolu 10 a pak to přečtěte celé. ;-)

Grafické klikátko

Po dni hledání jsem dospěl k názoru, že bude snazší něco nového napsat než najít. Zpočátku vypadal nadějně program Transmageddon a později ještě nadějněji Arista. Tady poznamenejme, že Transmagedoon a Arista jsou úzce spjati dohromady, liší se svým grafickým rozhraním, ale přitom ze sebe navzájem oba programy čerpají (Arista kromě toho používá novější verzi gstreamer). Také platí, že používají gstreamer a to byl alespoň v mém případě kámen úrazu. V Debianu chybělo cosi a to cosi se mi nedařilo najít ani nainstalovat a tak tím moje pokusy s oběma programy skončily. Možná budete mít víc štěstí.

Nakonec jsem skončil na stránce Mobile Media Converteru hlásající líbivé "Zvolte si platformu a ne převaděč". Z toho je při nejmenším zřejmé, že program funguje v Linuxu, Windows a nově snad i v Mac OS X. Instalace proběhla snadno, jen jsem se programu nemohl dohledat. Nakonec jsem ho našel schovaný v /opt/MIKSOFT/MobileMediaConverter a po vstupu do tohoto adresáře ho spustil zadáním

./MobileMediaConverter

(Instalace přitom proběhla standardně pomocí dpkg -i mmc_1.5.0_i386.deb).

mmc.png

Program není nijak oslňující svým rozhraním rozhraním, co mě ovšem mile překvapilo je jeho funkčnost. Tlačítkem plus vpravo přidáte video, nastavíte kam se to má uložit (Output File/Folder) a požadovanou konverzi (výstup avi, 3GP, PSP, zvuková stopa, flash, atd.). Dál můžete vybrat kvalitu a konečně kliknout na tlačítko Convert! Výsledek byl v mém případě vždy pozitivní. Žádné chybějící knihovny, jejich nutná aktualizace nebo něco podobného.

Také můžete zkusit tlačítko uTube (pod tlačítky + a -). To vám pomůže ve stažení videa z YouTube, které můžete dál převést standardním způsobem třeba právě pomocí tohoto programu. Z mého pohledu se tento program programátorům z Kypru povedl. ;-)

Aktualizace

A máme tu vítěze. Po čem sáhnu když chci převést video z jednoho formátu do jiného, trochu ho oříznout nebo mu přidat nějaký ten filtr? Oblíbeným nástrojem, který s videem provede nejen zmiňované je program Avidemux. Jak jsem na něj mohl zapomenout .. ;-)

Program je možno použít nejen k úpravě domácícho videa, ale i k jednodušším úkolům, jako je převod z jednoho formátu do druhého. Nese s sebou některé přednastevné volby (v hlavní nabídce Auto) a pokročilé možnosti donastavení jednotlivých formátů zvuku a videa.

 

 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »