přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Převádíme video

Control

Převádíme video

Značka snadno ..


reklama

Ne každý den je posvícení. Dneska jsem třeba hledal nějaké nové programy pro snadný převod videa z jednoho formátu na jiný. To se může hodit třeba v situaci, kdy dostanete video v nějaké superkvalitě a přitom to váš starší počítač (nebo intel grafická karta ;-)) nestíhá, nebo také pokud si ho chcete shlédnout na MDA, PDA, mobilu MP4 přehrávači nebo něčem podobném.

V minulosti se mi vcelku osvědčili takové programy jako je ogmrip, handbrake, devede a samozřejmě nejoblíbenější z nich - mencoder. Schválně se zkuste podívat na stránku Mencoder Gentoo Wiki nebo dokumentaci k programu, neděste se a skočte třeba na kapitolu 10 a pak to přečtěte celé. ;-)

Grafické klikátko

Po dni hledání jsem dospěl k názoru, že bude snazší něco nového napsat než najít. Zpočátku vypadal nadějně program Transmageddon a později ještě nadějněji Arista. Tady poznamenejme, že Transmagedoon a Arista jsou úzce spjati dohromady, liší se svým grafickým rozhraním, ale přitom ze sebe navzájem oba programy čerpají (Arista kromě toho používá novější verzi gstreamer). Také platí, že používají gstreamer a to byl alespoň v mém případě kámen úrazu. V Debianu chybělo cosi a to cosi se mi nedařilo najít ani nainstalovat a tak tím moje pokusy s oběma programy skončily. Možná budete mít víc štěstí.

Nakonec jsem skončil na stránce Mobile Media Converteru hlásající líbivé "Zvolte si platformu a ne převaděč". Z toho je při nejmenším zřejmé, že program funguje v Linuxu, Windows a nově snad i v Mac OS X. Instalace proběhla snadno, jen jsem se programu nemohl dohledat. Nakonec jsem ho našel schovaný v /opt/MIKSOFT/MobileMediaConverter a po vstupu do tohoto adresáře ho spustil zadáním

./MobileMediaConverter

(Instalace přitom proběhla standardně pomocí dpkg -i mmc_1.5.0_i386.deb).

mmc.png

Program není nijak oslňující svým rozhraním rozhraním, co mě ovšem mile překvapilo je jeho funkčnost. Tlačítkem plus vpravo přidáte video, nastavíte kam se to má uložit (Output File/Folder) a požadovanou konverzi (výstup avi, 3GP, PSP, zvuková stopa, flash, atd.). Dál můžete vybrat kvalitu a konečně kliknout na tlačítko Convert! Výsledek byl v mém případě vždy pozitivní. Žádné chybějící knihovny, jejich nutná aktualizace nebo něco podobného.

Také můžete zkusit tlačítko uTube (pod tlačítky + a -). To vám pomůže ve stažení videa z YouTube, které můžete dál převést standardním způsobem třeba právě pomocí tohoto programu. Z mého pohledu se tento program programátorům z Kypru povedl. ;-)

Aktualizace

A máme tu vítěze. Po čem sáhnu když chci převést video z jednoho formátu do jiného, trochu ho oříznout nebo mu přidat nějaký ten filtr? Oblíbeným nástrojem, který s videem provede nejen zmiňované je program Avidemux. Jak jsem na něj mohl zapomenout .. ;-)

Program je možno použít nejen k úpravě domácícho videa, ale i k jednodušším úkolům, jako je převod z jednoho formátu do druhého. Nese s sebou některé přednastevné volby (v hlavní nabídce Auto) a pokročilé možnosti donastavení jednotlivých formátů zvuku a videa.

 

 

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok Převádíme video
Miro Hrončok 2. 02. 2010, 22:16:16
Odpovědět  Odkaz 
Pěkné a podle všeho otevřené :)
Dobrý kodek
GeBu 3. 02. 2010, 13:07:24
Odpovědět  Odkaz 
Mě zase trochu v linuxu chybí svobodný kodek MPEG2 srovnatelný s komerčními: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/246247 Co jsem tak pochopil, tak ani mpeg2enc ani ffmpeg srovnatelné nejsou. Ve Windows je to HC encoder.
Re:Dobrý kodek
Petr 3. 02. 2010, 13:54:18
Odpovědět  Odkaz 
mám trochu pocit, že je to trochu o voze a o koze HC encoder dělá trochu něco jiného než výše zmiňované v článku a mimo jiné HC encoder běží pod wine
Re:Re:Dobrý kodek
GeBu 3. 02. 2010, 15:35:23
Odpovědět  Odkaz 
Ano, máš pravdu. Bylo to jen takové povzdechnutí :). Díky za info, že běží pod wine.
Převádíme video
xvzf 3. 02. 2010, 11:03:48
Odpovědět  Odkaz 
Toto je moj vecny problem - konverzia videa pod Linuxom jednoducho a pohodlne. Diky za tip, vyskusam ;-) Momentalne pouzivam na tieto ucely WinFF (http://winff.org) ktory je napriek nazvu aj pre Linux, ale nie je az taky uzasny :-D
Převádíme video
Petr 3. 02. 2010, 13:57:29
Odpovědět  Odkaz 
Na základní převody se dá celkem snadno použít vlc na některé věci je toho třeba víc, např na převod .ts souborů jsem nenašel nic jiného a lepšího než ProjectX
Re:Převádíme video
Hobil 3. 02. 2010, 21:12:19
Odpovědět  Odkaz 
"např na převod .ts souborů jsem nenašel nic jiného a lepšího než ProjectX"
jj, muj oblibeny. Zcela jednoduche pouziti, bez parametru zvlada co je treba, vcetne zretezeni TS souboru tak, aby z filmu vznikl jen jeden. Pouzivam:
projectx && mplex -f 8 -o vystupni.mpg vstupni.m2v vstupni.mp2
Oba vstupni soubory vytvori z *.ts souboru projectx.
H.
Daniel Převádíme video
orca 13. 02. 2010, 19:30:52
Odpovědět  Odkaz 
A balíček rpm by nebyl ?
Převádíme video
orca 21. 02. 2010, 20:32:07
Odpovědět  Odkaz 
Mám dotaz na funkci programu , již jsem pochopil jak se spuští ale výsledek je nulovej a tohle to vypisuje :
>> Command executed:
"/home/daniel/Stažené/MobileMediaConverter/lib/ffmpeg" -y -i "/home/daniel/Videa/DETSKE/pixar/Pixar - Mike's New Car.avi" -vcodec h263 -s qcif -r 15 -b 100k -acodec libfaac -ac 2 -ar 32000 -ab 64k -f 3gp -map_meta_data "/home/daniel/Videa/pokus.3gp":"/home/daniel/Videa/DETSKE/pixar/Pixar - Mike's New Car.avi" "/home/daniel/Videa/pokus.3gp"
>> Result:
/home/daniel/Stažené/MobileMediaConverter/lib/ffmpeg: symbol lookup error: /usr/lib/libopencore-amrwb.so.0: undefined symbol: __gxx_personality_v0
Martin Šín Re:Převádíme video
Martin Šín 22. 02. 2010, 06:54:21
Odpovědět  Odkaz 
Chybě nerozumím a (podle mě) bude těžko dohledatelná. Na druhou stranu, zkuste si stáhnout MMC jako .tar.gz, rozbalit a spustit přímo z daného adresáře (./MobileMediaConverter) - možná jste to i tak dělal.. Co mi ale přijde divné, že se spouští ffmpeg, který je součástí MMC a přitom volá knihovnu libopencore-amrwb.so.0, která je umístěná v /usr/lib/ namísto umístění programu MMC (knihovna je dodávaná spolu s programem). No a výsledkem může být křížení různých verzí programu/knihoven a tato chyba...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux