přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Převod VHS kazety do počítače

Převod VHS kazety do počítače

vhs.png

Kde by byla škola bez videa. Na kazetách je možno mít různé fyzikální nebo chemické pokusy, videa pro učitele cizích jazyků, dějepisu, zeměpisu, češtiny, odborných předmětů a dalších. Stejně jako se dřív vybavovaly učebny videem a televizí, dnes se do nich dávají dataprojektory a počítače. Jak převést videokazetu do digitální podoby, na to se podíváme v následujícím článku.


Co budeme potřebovat?

Já použil, co mi bylo dostupné, tzn. klasický video přehrávač a televizní kartu v počítači. To jsem pak propojil kabelem do S-video vstupu na televizní kartě na jedné straně a tři cinch konektory přes redukci do scartu na straně videa. Jinými slovy, pospojoval jak se dalo podle schopností obou zařízení.

Často promítané kazety utrpěly za těch mnoho let řadu šrámů a vad na kráse nikoli však na kvalitě. Předpokládejme tedy, že obsah na kazetě stojí za to převést a je ještě "koukatelný".

Nahrávání videa do počítače

Tady to bude chtít trochu zapátrat po internetu a doladit nastavení podle požadavků na převod a vlastností použité televizní karty (v mém případě Gigabyte GT-PTV-TAF-RH). Já k zobrazení videa v počítači použil mplayer v podobě následujícího příkazu:

mplayer tv:// -tv driver=v4l2:device=/dev/video0:input=1:alsa:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=32000:forceaudio:volume=100:immediatemode=0:norm=PAL -mc 0

A k nahrání do souboru vystup.avi pak mencoder volaný takto:

mencoder tv:// -tv driver=v4l2:device=/dev/video0:input=1:alsa:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=32000:forceaudio:volume=100:immediatemode=0:norm=PAL -mc 0 -ovc copy -oac copy -o vystup.avi

Když tak přemýšlím, odkud jsem čerpal, bylo to mj. ze stránek Tomáše Hanuska a jeho dnes přímo legendárního článku.

Takto spuštěný příkaz pro nahrávání se jednoduše ukončí stisknutím kláves [Ctrl+c] v okamžiku, kdy jsme na konci pásky. Výsledkem bývá zpravidla ohromný soubor (až několik desítek GB), který je nutné dál převést do nějaké rozumné formy. K tomu jsem si vybral kodek Xvid a populární program Avidemux.

Ořez videa

Protože se nahrávání videa do počítače výše uvedeným příkazem provádí naslepo (a ani to ničemu nevadí), bude vytvořený soubor na svém začátku a konci obsahovat "prázdné místo". První co tedy nastavíme je začátek a konec vlastního videa. To se provádí přesunem na začátek/konec videa a označení těchto míst tlačítkem označeným písmenem A resp. B (tlačítka jsou zvýrazněna na obrázku). Tím se v těchto místech objeví levá a pravá zarážka. Pro jemnější posun (převíjení filmu) můžete používat např. tlačítka šipka doleva a doprava na klávesnici počítače.

Avidemux s nastavenými zarážkami pro začátek a konec videaAvidemux s nastavenými zarážkami pro začátek a konec videa

Nastavení videa

V levém bloku Video zvolíme v rozbalovací nabídce místo původní Kopie možnost Xvid4. Kliknutím na tlačítko Nastavit můžete vybrat kvalitu výsledku. Mně se osvědčil Jeden průchod videa (je rychlý) s nastaveným Kvantizérem na hodnotu 4. Nižší hodnoty (1 až 3) jsou zpravidla zbytečně kvalitní a tak můžete volit hodnotu i vyšší s větší kompresí a nižší kvalitou obrazu.

Avidemux - nastavení videaAvidemux - nastavení videa

Další důležitou částí jsou Filtry. Protože se při nahrávání objevují při okrajích prázdná místa, je dobré je ořezat. To se provádí pomocí funkce Crop na kartě Transformace. Posuvníkem nejprve přejděte na nějakou část záznamu, kde je něco vidět a pak nastavte velikost ořezu na jednotlivých stranách obrazu. Pozor, šířka musí být u AVI souborů násobkem 8! (Proto volím na obrázku ořez vlevo a vpravo na 12 + 12 = 24, což je dělitelné 8.)

Ořezání okrajů videaOřezání okrajů videa

Protože snímek pořízený z kazety nelze v žádném případě srovnávat s digitálním snímkem, který známe z DVD a dalších médií, je dobré obraz trochu zmenšit. To se provádí opět na kartě Transformace pomocí např. MPlayer resize (obecně mám s filtry mplayeru/mencoderu dobré zkušenosti, přijdou mi subjektivně rychlé). Tady doporučuji nejprve zaškrtnout tlačítko Zaokrouhlení na 16 (opět dělitelnost 8) a nastavit dle vaší potřeby. O tom jak bude video vypadat se můžete vždy přesvědčit kliknutím na tlačítko Náhled v okně s výběrem filtrů videa.

Zmenšení rozměrů videaZmenšení rozměrů videa

Dál můžeme ještě třeba na kartě Šum použít MPlayer denoise3d pro odstranění šumu nebo na kartě Ostrost se pokusit o zaostření obrazu pomocí filtru Sharpen.

Správce video filtrů AvidemuxuSprávce video filtrů Avidemuxu

Také nezapomínejte výsledky použití jednotlivých filtrů kontrolovat pomocí náhledu.

Náhled na upravené videoNáhled na upravené video

Nastavení audia

Nastavení audia je o poznání jednodušší. Aby byla zvuková stopa co nejmenší a zároveň, abych se pokusil předejít případným problémům s přehráváním zvuku, volím raději formát MP3, který vyberete z nabídky v bloku Audio namísto původní možnosti Kopie. Co se týká nastavení, většinou netřeba nic měnit a tak můžete nechat výchozí hodnoty.

Nastavení zvukuNastavení zvuku

Pod tlačítkem filtry pak najdete mj. takové možnosti, jako je posunutí zvuku vůči obrazu nebo zvýšení hlasitosti zvuku.

Audio filtryAudio filtry

Export videa

Poslední rozbalovací nabídkou v levé části Avidemuxu je Formát, zde nechejte volbu AVI a dál se můžeme pustit do uložení výsledku. Uložení videa provedete kliknutím na tlačítko Uložit nahoře v panelu nástrojů nebo v nabídce Soubor | Uložit | Uložit video. O dalším procesu převodu budete bohatě informování v nově zobrazeném okně. Převod můžete přitom kdykoliv pozastavit nebo rovnou ukončit. Někdy se také hodí zaškrtnout tlačítko Po ukončení vypnout počítač.

Probíhající export videaProbíhající export videa

Časově náročné

Práce s videem obecně je náročná nejen na HW počítače, ale také na čas, který tomu musíte věnovat. Cílem článku bylo ukázat jednu z možností jak postupovat při digitalizaci nahrávek z videokazety. Pokud jste o něčem takovém přemýšleli, nebo se na to chystáte, tady máte postup jak to provést. Jestliže to děláte jinak a třeba i lépe, pak to právě sem prosím napište.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Převod VHS kazety do počítače
Samuel 1. 06. 2010, 19:58:10
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,
už dlhšiu dobu uvažujem, že niečo také spravám so svojími kazetami aj ja, ale zatiaľ som sa k tomu neodhodlal. Chcel by som sa opýtať bližšie k tej TV karte. Stačí kúpiť aj tú najlacnejšiu na ktorú narazím, alebo si treba dať na výbere záležať. Poprípade vedeli by ste odporúčiť nejakú konkrétnu?
Ďakujem.
Martin Šín Re:Převod VHS kazety do počítače
Martin Šín 1. 06. 2010, 21:57:20
Odpovědět  Odkaz 
Když jsem si tuhle televizní kartu kdysi koupil, tak jsem si v Linuxu ani neškrtl a ve Windows jsem zas zjistil, že do ní stejně nemám dostatečně dobrý signál, tak to bylo stejně nekoukatelné a putovala do šuplíku. Pak jsem jí po nějaké době vyndal a s nějakými problémy fungovala a nakonec už funguje v podstatě bez problému. Co tím chci říct?

Nejlepší je najít si nějakou kartu (lepší jsou starší časem osvědčené tv karty než horké novinky) a zkusit zadat jméno této karty spolu se slovem Linux nebo (dnes rozšířené) Ubuntu do vyhledávače (google) a uvidíte co vám to najde. Pokud bude ohlas ze strany uživatelů kladný, nelze než její nákup doporučit.

Pokud vám to přímo danou kartu nenajde, pak zkuste zjistit jaký má video čip a čip tuneru. Pozor záleží na obou. Mně např. z počátku fungoval pouze video čip, ale ne ten tuner a tak jsem mohl sledovat jen "předvolený" kanál, ale nemohl jsem ladit... Takže jinými slovy, zbytek je právě o těchto čipech, které musí být podporovány právě linuxovým jádrem, na dalším zpravidla nesejde. Rozdíl nejlevnější/nejdražší karta v tomto směru tedy nehraje žádnou roli. Ve vašem případě (pro převod videa) je také třeba aby měla nějaký šikovný vstup, třeba to S-video, nebo nevím jestli také nyní nedělají třeba HDMI atp..
Převod VHS kazety do počítače
Mintaka 1. 06. 2010, 22:27:51
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že se vyplatí si tu práci zjednodušit. Koupit/půjčit přehrávač VHS kazet s DVD vypalovačkou obsah rovnou převést na DVD. S tím pak v PC pracovat dál, když to bude potřeba.
Martin Šín Re:Převod VHS kazety do počítače
Martin Šín 2. 06. 2010, 20:25:34
Odpovědět  Odkaz 
Třeba se pletu, protože s tímto nemám žádné zkušenosti, ale v čem to práci usnadní? Rozpozná třeba takové zařízení začátek a konec videa, že bych jen vložil kazetu a spustil nahrávání, nebo budu muset pak na vzniklém DVD pátrat kde to je či to hlídat ručně při nahrávání .. Jinak na rychlé nahrání to bude jistě OK, jen mi ta chybí ta uživatelská přívětivost pro člověka, který to bude používat - aby např. kliknul na soubor a ono se to prostě přehrálo. Výhoda použité komprese videa pak je v tom, že se na DVD vejde víc filmů a tak nemusím sebou do hodiny tahat hromadu DVD, ale stačí mi jedno. U HW zařízení může (nemusí) být přednastaven nějaký kodek, který nemusí být úplně bez problémů co se týká přehrání na jiných zařízeních (nebo počítači).

Je pravda, že takový převod svůj čas potřebuje, ale měl jsem namysli čas potřebný pro vlastní převod kazety do počítače - např. 1h záznamu znamená 1h než se to převede (nahraje do počítače) a tak s tím člověk musí počítat a být poblíž, aby záznam včas zastavil a neobsadil si poslední volné místo na pevném disku. No a pak také čas potřebný k odzkoušení toho co se nazývá "pracovní postup" (postup převodu), dál to už je rutina, kdy se to oklikáním v avidemuxu nastaví a dál to zas chvíli nemusím hlídat.
Vít Baloun Re:Re:Převod VHS kazety do počítače
Vít Baloun 7. 06. 2010, 08:58:35
Odpovědět  Odkaz 
Kolega ve škole takové zařízení pořídil - a nepořizoval ho naslepo ale po přečtení různých recenzí atd, však to znáte. Zařízení bylo docela drahé (asi 20tis.) a výsledek: funguje. Ale nikdo ho nechce používat, protože DVDčka vlastně nikoho už dnes moc nezajímají, protože je podstatně pohodlnější v našich podmínkách plácnout video na server třebas ve formátu flv (který jsem velmi, velmi pohodlně získal převodem pomocí ffmpeg - sice kodekem Sorenson, protože na h.264 si podle verzí našich flashplayerů zatím netroufáme na plné nasazení a kodek On2, který stojí mezi těmito dvěma zmiňovanými, je proprietární a ffmpeg ho pokud vím neumí, opravte mě, jestli je něco jinak) a pak ho natahovat do www stránky a pouštět na fullscreen na dataprojektoru. Další věc: DVDčko pořízené tímto způsobem je opravdu hrubý a dost neotesaný materiál - není to rozumně ořízlé (analogový tv záznam většinou má podle stupně poškození různě deformované okraje) a pokud se tam objeví nějaké závažné závady (barevný posun atd), nelze to korigovat. Tedy lze, ale aby to člověk na tom zařízení nastavil, tak se na to raději rovnou vykašle...
Re: Re:Re:Převod VHS kazety do počítače
qube 17. 02. 2013, 17:25:06
Odpovědět  Odkaz 
Měl jsem možnost zařízení tohoto typu (přímá konverze analogového signálu na DVD) vyzkoušet, ale už bohužel nevím co to přesně bylo za výrobce a typ. Naprosto mi to ale stačilo a pro archivaci nedoporučuji. Výsledek byl totiž viditelně horší než VHS! Zařízení mělo nějaký limit na maximální datový tok a tak při rychlých scénách silně "kostičkovalo".
Přes několik pokusů s různými USB grabbery (které měly problém hlavně se synchronizací a kvalitou zvuku), jsem nakonec skončil u ADVC55 a DV kodeku. I zde jsou vidět komprimační artefakty u ostrých hran, ale ze všech workflow, co jsem zkoušel je toto nejpoužitelnější na následný postprocessing a archivaci.
Převod VHS kazety do počítače
NA 7. 06. 2010, 23:47:22
Odpovědět  Odkaz 
Sám takový postup používám. Vše (satelit, DV kamera, VHS) nahraji na DVD-RW v DVDrekorderu a s takto získaným záznamem (dle potřeby) pracuji podobně jako v článku.
Také většinou Avidemux jen většinou ukládám opět do .VOB (které mi nahrává rekorder).
Záznam neblokuje PC, cena karty a rekorderu (VHS a DVD jsou u mě dva stroje) není příliš odlišná.
Nepopírám, že mne k tomuto rozhodnutí přiměl výkon (spíš nevýkon) mého PC. Pokud však výroba a úprava videa nebude patřit mezi mé priority, považuji to i nadále za optimální řešení.
BTW Na okraje s rušením dávám raději poloprůhlednou masku.
Převod VHS kazety do počítače
NA 8. 06. 2010, 00:46:00
Odpovědět  Odkaz 
Jinak rekordér pozná konec kazety, i konec záznamu a přejde do režimu pauza. navíc se doba i délka nahrávky dají snadno nastavit.
Je to prostě jen rozdíl jestli TV kartu, výkoný HV, mencoder, a řešit konfiguraci nebo rekorder, volny počitač a nahrávky "jen" do DVD kvality.

Pokud má někdo doma HD rekorder je na tom líp.

Jestli výsledek skončí nakonec na DVD, intranetu, nebo někde na disku už nepředstavuje zásadní rozdíl ani se školním zařízením za 20 tisíc. Je pravda,že kvalita primárního zdroje je zásadní, ale pracujene s tím co máme.
Převod VHS kazety do počítače
Zdeněk 18. 03. 2011, 17:19:46
Odpovědět  Odkaz 
Žiji v Kanadě a mám zde mnoho kazet s českými filmy (originálně koupenými) a nebo s přetočenými televizními pořady (Silvestry, zábavné pořady,...). Nepociťoval jsem dosud potíž se přehráváním, protože jsem zde před lety pořídil videopřehrávač, který automaticky rozlišil systém PAL a kazety přehrával. Teď však přestal nenávratně fungovat. Koupil jsem zde přístroj, který převádí kazety do digitální podoby v počítači, ale tím zachovávám pouze kazety zakoupené zde (NTSC), systému PAL přístroj nerozumí.
Existuje, prosím, v Česku možnost zakoupení přístroje, který české kazety bude převádět do počítače? Na koho bych se měl obrátit? Pak bych potřeboval i transformátor z 220V na místních 110V, ale nevím, jak se zachová přepis, protože patrně je i jiná frekvence Hz v evropské a zdejší síti.
Uvítám každou radu, Děkuji, Zdeněk
Re:Převod VHS kazety do počítače
Štefan 19. 03. 2011, 01:07:48
Odpovědět  Odkaz 
Třeba zde: http://www.scorpion-elektro.com/katalog/item5976-dvdvhs-combo-lg-rc388.html
Ale dopravu asi dohodnout s prodejcem a 220/110V poradit se s Googlem.
Re:Re:Převod VHS kazety do počítače
Zdeněk 19. 03. 2011, 01:30:23
Odpovědět  Odkaz 
Moc Vám děkuju, Štefane, to je asi přesně to co hledám. Hned jsem stránku našel a napíšu tam bez odkladu. Děkuju! Zdeněk
Re: Převod VHS kazety do počítače-odpověd na otázku
Stanly 27. 01. 2013, 14:40:52
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den posílám vám odpověd na vaší otázku.Jsem taky z Kanady amám dost zkušeností.Můj email: s.lauber@seznam.cz Napište a domluvíme se. St.L.
Re: Převod VHS kazety do počítače-odpověd na otázku ze dne 18.3.2011 ve17:19:46 p.Zdeněk
Stanly 27. 01. 2013, 14:49:28
Odpovědět  Odkaz 
reaguji pane Zdeňku na váší otázku převod VHS na PC(digitalizace).A jak je to s transformátorem 220V/120V. M8m bohaté zkušenosti i z Kanady/Torontu.Prosím napište na Email: s.lauber@seznam.cz Díky St.L.
Převod VHS kazety do počítače
tondislav 26. 05. 2011, 12:55:24
Odpovědět  Odkaz 
Podle mě je daleko jednodušší svěřit to nějaké specializované firmě než draze nakupovat vše potřebné. Na internetu je hromada firem, za všechny zmíním alespoň www.prevodkazet.cz
Převod VHS kazety do počítače
Jirka 21. 01. 2012, 12:24:48
Odpovědět  Odkaz 
Převádím videokazety na DVD. Pokud má někdo zájem tak napište na zalohanadvd@gmail.com
Převod VHS kazety do počítače
Lampárd 27. 03. 2012, 13:02:17
Odpovědět  Odkaz 
Já se tu na to normálně vyseru a nic psát nebudu!
Re: Převod VHS kazety do počítače
jiri 27. 03. 2012, 17:36:59
Odpovědět  Odkaz 
A proč? Nějak to nechápu.
Re: Re: Převod VHS kazety do počítače
Jan 27. 10. 2012, 21:09:31
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím, já jsem tedy v Jihlavě našel spolehlivého pána, který mi 100 minutový film zpracoval, převedl na DVD, vytvořil 2 kopie a ještě pěkný obal a to vše celkem za 200,- Kč. Film je profesionálně sestříhaný, dodnes ho všude doporučuji a ještě předtím jsem kontaktoval videostudio v Brně, kde mi spočítali cenu na 3500,- Kč. No není to rozdíl?? Když už někde nabízejí levné ceny, tak je to bez sebemenší úpravy a staré VHS jsou někdy ve špatném technickém stavu (viz můj případ). Pokud by někdo chtěl kontakt na pána z Jihlavy, tak mi napište na email tf14@seznam.cz a nenechte se takhle nehorázně obírat u společností, které naúčtují tisíce. Ať je to nevídané, tak slušní lidé ještě nevymřeli!
Převod VHS kazety do počítače
Jan 15. 05. 2015, 18:40:57
Odpovědět  Odkaz 
Já doporučuji tuto firmu - http://www.video.ji.cz/ .

Cenově levnější jak jiné firmy a odvádí výbornou práci. Měl jsem kazetu 100 minut, platil jsem 300,- Kč za převod na DVD. Dostal jsem v ceně barevný pěkný obal, krabičku, dvě kopie (jednu barevně potištěnou s fotkou a druhou jako zálohu nepotištěnou). A to už bylo dokonce se základním sestříháním a vystříháním špatných technických záběrů (u mě často skákaly šedé rámečky).

Výhoda je, že lze zakázku poslat poštou. Navíc moc příjemný pán a skvělé jednání. Zakázka zpracována velmi rychle (do druhého dne od přijetí zásilky). Co jsem koukal na jiné firmy, tak za tyto služby, co mi dělali, bych jinde zaplatil většinou přes 1000,- Kč, tito mi to nabídli nejlevněji. A co jsem četl na jejich webu, tak je možné nahrát videa i na flash, čehož využiji asi příště, přecejen DVD se také po čase opotřebují a navíc je to i levnější.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz