přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Převod MTS na DV, čím vytvořit jmenovky nebo štítky

Control

Převod MTS na DV, čím vytvořit jmenovky nebo štítky

Sepsal jsem pár tipů na zajímavý software: Operační systém v prohlížeči, převod videa pomocí WinFF a pak tip na vytváření štítků, jmenovek a cedulek.


reklama

Svět v prohlížeči

Operák v prohlížeči už tady byl alespoň jednou nebo dvakrát, uvedu tedy třetí případ: CorneliOS. Nedovedu si totiž představit reálné využití, ačkoliv je to tak sexy, mít systém v prohlížeči (nikoliv jen prohlížeč v systému). Kdo v praxi může takové systémy efektivně využívat? Ano, data si můžete ukládat někam do oblak, ale poslali byste tam svou práci? Já ne.

Jak převést MTS videa na "něco rozumného"

Kamera Canon Legria HFR18 nahrává v režimu až 1920*1080 na interní disk. Po připojení pomocí USB rozhraní lze videa zkopírovat na disk. Jsou ve formátu MTS, což je proud dat uložený jako MPEG , ale při přehrávání jsem těžce narazil. Obraz se seká, dojde k rozpadu A/V synchronizace. Vyřešil jsem to převodem na DV. Dalo mi ale práci zjistit, jak to udělat. Prokazatelně to jde příkazem

ffmpeg -i 00010.MTS -target pal-dv -aspect 4:3 ~/temp/test43.dv

Ale tohle není možné chtít po běžném uživateli, který bude chtít stříhat na Linuxu video. Hledal jsem, ale našel jsem pouze jediný program, a to nástavbu nad ffmpeg pojmenovanou WinFF (název nesouvisí s MS Windows). To je jediný mnou nalezený a funkční program, v němž lze naklikat převod videa, aby pak šlo stříhat. Navíc ještě ani není česky (kdo ho počeští?) a musíte si upravit poměr stran, počítá se s 4:3, ale moje video je 16:9.

Pokud ale stříháte v programu Kino, pak jste tohoto kroku ušetřeni, protože Kino videa na DV převést dokáže. Já jsem ale použil OpenShot a ten to neumí. WinFF tedy doporučuji.

Pro práci se štítky a jmenovkami

Prosím, hlavně ne vizitky. Program gLabels je určen pro vytváření cedulek, nálepek, štítků a dalších kancelářských nálepek či kartiček. Disponuje proměnnými, takže se krásně snadno dají vytvářet různé ceduličky s proměnnými údaji na jednom archu. Má českou nápovědu, díky českým překladatelům!

Nahoru

Příspěvky

Ivan Bíbr Převod MTS na DV, čím vytvořit jmenovky nebo štítky
bibri 1. 11. 2010, 07:16:24
Odpovědět  Odkaz 
>Prosím, hlavně ne vizitky.

Proč ne? Z pěti lidí, kterým jsem to doporučoval, chtěli čtyři právě vizitky. Jasně že jsou hnusné, ale to je dáno obsluhou, ne programem. Stejně hnusné by byly v čemkoliv jiném včetně opravdových nástrojů (nehledě na neschopnosti lidí poradit si např. se Scribusem).

O gLabels máme kapitolu v nové knize Ubuntu. Podle mne je to killer app - zítra se chystám zkoumat, jak to napojit na objednávkový systém.
Vlastimil Ott Re:Převod MTS na DV, čím vytvořit jmenovky nebo štítky
Vlastimil Ott 1. 11. 2010, 07:26:26
Odpovědět  Odkaz 
Já si myslím, že vizitky by si člověk doma dělat neměl, výsledky jsou strašné. Stačí se podívat, co dostaneš v hospodě na linuxáckém srazu... ;-)

Souhlasím s tím, že gLabels je boží program, zejména ty proměnné jsou kouzelná věc.
Ivan Bíbr Re:Re:Převod MTS na DV, čím vytvořit jmenovky nebo štítky
bibri 4. 11. 2010, 12:20:10
Odpovědět  Odkaz 
>Já si myslím, že vizitky by si člověk doma dělat neměl, výsledky jsou strašné. Stačí se podívat, co dostaneš v hospodě na linuxáckém srazu... ;-)

Však jsem psal, že budou hnusné, ale to není chyba toho nástroje...
Převod MTS na DV, čím vytvořit jmenovky nebo štítky
Petr 2. 11. 2010, 10:30:12
Odpovědět  Odkaz 
To video půjde dohromady podle mého názoru programem ProjectX což je právě věc na spojování a střih proudů a dalších věcí, používám na .ts soubory ze settopboxu, tak zkus třeba to půjde, je to v Javě.
Převod MTS na DV, čím vytvořit jmenovky nebo štítky
GeBu 25. 05. 2013, 14:43:29
Odpovědět  Odkaz 
gLabel by byl super, kdyby nerozděloval slova na konci řádku.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog