přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Příspíváte nějakému open source projektu?

POINT.X (2018-19)

Příspíváte nějakému open source projektu?

Zajímalo by mě, co musí takový projekt splňovat, aby ho podpořilo hodně lidí. A jakou podporu jsou ochotní poskytnout?


reklama

Nejprve mi dovolte jasnou otázku: Příspíváte něčím na nějaký open source projekt? Jistě můžete přispívat i na jakýkoliv jiný, nepočítačový, projekt, ale to bych rád nechal stranou, i když je to chvályhodné. Podporujete nějaký softwarový nebo 'obsahový' projekt? Jak - penězi? Vlastní aktivitou? Myslíte na něj před spaním místo počítání oveček?

Mě to zajímá, protože v Liberixu se tím zabýváme a hledáme způsoby, jak zkrátit cestu oné podpory od dárců k projektu. Je celkem jedno, jestli jde o peníze, práci/čas nebo jinou 'komoditu'. Máme projekty, které potřebují podporu. Jak to zařídit, aby ji získaly? Co požadovat, jakou měrou?

Ve stovce lidí je devadesát, kteří přijímají informace a aktivně se neprojevují. Devět zbylých se jednou za čas aktivně projeví. Jediný člověk ze sta je schopen a ochoten trvale realizovat nějakou činnost, kterou nemá v popisu své práce nebo ji vykonává ze své vůle. A to možná nemusíme mluvit jen o světě open source... Jak je to u vás v práci?

Příklad 1 - OpenOffice.org

Cíl: Český překladatelský tým OpenOffice.org potřebuje naléhavě spolupracovníky, kteří by se zapojili do překladu. Cílem je získat co nejvíce lidí, kteří alespoň malým dílem přispějí ke zlepšení českých překladů a jejich korektuře.

Koho potřebujeme: Překladatele, korektory (samozřejmě i ženského rodu).

Požadavky: Musí umět anglicky, ovládat kancelářský balík a jeho terminologii a nejlépe také software pro překlad.

Časová náročnost: Od hodiny týdně - čím více, tím lépe.

Objevily se ale nabídky peněz. Jak nabídky zpracovat, když poptáváme lidskou aktivitu? Nabídl jsem transparentní účet Liberixu, který k tomuto účelu slouží. Je to ale správně? Co za peníze pořídit? Nebo odměnit překladatele? Podle jakého klíče? Jak získat důvěru dárců? Jak je přesvědčit, aby přispěli opakovaně?

Příklad 2 - konference XY

Realizovat konferenci XY, sehnat dostatek financí na pokrytí nákladů, kam patří také minimálně cestovné pro lektory. Nejlepší by bylo vyplácet i honoráře, ale to se z nedostatku financí nedělá. Obvykle jsou organizátoři rádi, že se zaplatí jídlo a ubytování. Obvykle není problém získat dostatek lidí na zajištění akce na místě.

Cíl: Získat dostatečně vysoký rozpočet, a to do data T mínus 1 měsíc.

Co potřebujeme: Peníze.

Nebývá problém mít pomocníky, ale někdy chybějí právě peníze. Budou návštěvníci ochotni zaplatit vstupné? Co by za to měli dostat, aby byly obě strany spokojené? Nebo stačí pokladnička na dary? Nebo se zaměřit jen na hledání partnerů (=firem)? Kam ustupovat, nebo naopak - co jim nabídnout?

(Kdo jste na nějaké akci byli, zkuste se na to podívat touto optikou... jak se vám to zpětně jeví?)

Jak to máte vy?

Máte vy osobně potřebu podporovat vývoj softwaru nebo konání nějaké akce? Proč? Co nejčastěji nabízíte, pokud nabízíte, a proč? Co vám brání něco nabídnout?

Díky za reakce. Snažíme se v Liberixu pochopit principy toho, jak uvažují lidé z komunity, jak 'náhodní' uživatelé či čtenáři a jak vyložení fandové. Na základě těchto poznatků chceme upravit nabídky na spolupráci. Míst, kde bychom rádi nějak pomohli, je totiž stále víc a bez spolupracovníků to pochopitelně nepůjde.

Co je třeba jednou udělat, protože to ještě nikdo neudělal

Aktuálně se daří zapojovat více lidí do lokalizace OpenOffice.org, vytváříme množství doplňků pro OpenOffice.org, připravujeme náměty pro odborné školní práce (radikální pomoc by např. potřeboval Scribus), aby existovala jejich veřejná databanka, samozřejmě pracujeme na portálech, openMagazinu, sestavili jsme základní katalog Software pro školy a děláme další věci.

Jenže: Zcela chybí kvalitní propagační materiál Linuxu a OpenOffice.org, neexistuje kvalitní lokální (ČR) open-source marketing a PR. Nikdo netlačí na novináře z mainstreamových časopisů, nikdo nenatáčí virální videa, nikdo nepřipravil mediální plán pro novou verzi linuxové distribuce. Nikdo se nezabývá lobbingem, neuspořádá konferenci v Parlamentu nebo v nejbližší škole, nikdo netlačí na úřady, nikdo se nepustí do odborné diskuze s organizacemi jako BSA, IFPI, s mediálními radami atd.

Na tohle všechno hledáme lidi, protože víme, že tam někde venku jsou - "jen" je umět oslovit.  :-) Jak to vidíte vy?

Nahoru

Příspěvky

Příspíváte nějakému open source projektu?
fri 9. 05. 2010, 07:31:16
Odpovědět  Odkaz 
Ano.

Před časem položil otázku, která je nadsázkou, programátor jednoho z projektů, kterému přispívám: jestli mám v plánu přeložit všechny aplikace ve vesmíru? :-) Odpověděl jsem, taky s nadsázku, že všechny ne, ale skoro všechny.

Po čase jsem si vzpomněl na dávnou situaci, kdy jsem měl před mnoha a mnoha lety v určitém období cestou do školy dokola omílané představy o programování - které dodnes nedělám. Nebyly to ani tak halucinace, :-) , spíše fantazie oslabené mysli postižené velikášstvím: toužil jsem naprogramovat nový operační systém a vybavit jej spoustou významných programů - za což by mi byl celý svět vděčný. :-)

Ale budu to brát z té lepší stránky. Říkejme tomu vize. :-) Protože se splní vše, na co pomyslím v pravý čas. Mohl bych to vidět i z toho hlediska, že jsem tehdy zadal do programu mnoha dnešním programátorům jasný úkol, co pro mě mají připravit. :-) To říkám, aby věděli, odkud snad přišli k svému koníčku. :-)

Ale některým věcem trvá uskutečnění déle, než by se mi líbilo. Z hlediska strategie vědomě sáhodlouze neplánuju, protože to není díky této jistotě jejich uskutečnění ani potřeba. Holt si musím dávat větší pozor na to, co si přeju.

Ta veřejně prospěšná činnost měla svůj začátek, a díky tomu, že projektů, které by mě zaujaly a nebyly jen krátkodobou záležitostí, není už tolik, bude mít i svůj relativní konec extenzivního rozšiřování pole záběru, kterým se ale jen posune do dalšího stádia.

Na otázku, co bylo dřív, jestli slepice nebo vejce, jsem se rozhodl odpovědět tak, že jsem vytvořil nabídku, a na jejím základě roste i poptávka.
Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Pavel Stěhule 15. 05. 2010, 07:44:40
Odpovědět  Odkaz 
Přispívám do PostgreSQL - vlastní aktivitou.

Tvůj poměr 100/10/1 bych viděl spíš na 1000/20/1. 99% uživatelů se "veze" - v lepším případě spolupracují hlášením chyb, promile jich reálně pomáhá s vývojem. Že by někdo z nich finančně přispěl na vývoj je docela utopie - sám intenzivně používám fedoru, OO a v životě jsem na ně nezaplatil ani korunu - myslím si, že je nutné se zaměřit na podnikovou sféru - buďto jim prodávat některé produkty - školení, poradenství, reklamu nebo se nechat sponzorovat - velký byznys to není, ale je možné s tím přežít.
Vlastimil Ott Re:Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Vlastimil Ott 15. 05. 2010, 12:24:17
Odpovědět  Odkaz 
Nemusí to být vývoj, může se najít vydavatel knihy, někdo, kdo poskytne reklamu v médiu nebo vyrobí suvenýry. Nebo pošle peníze na propagaci v reklamním systému typu AdWords. Možností je hodně.
Příspíváte nějakému open source projektu?
multi 9. 05. 2010, 09:50:05
Odpovědět  Odkaz 
Moznost jak ziskat par korun na konferenci vidim v prodeji upominkovych predmetu a predmetu s linuxovou tematikou nebo logem oblibeneho projektu.
Clovek pak ma za ty penize i neco hmatatelneho a pouzitelneho, a kdyz je to treba tricko tak i praktickeho navic pak dal dela reklamu ;-). PS: Jeste jsem nikde nevidel poradne (0,5L) reklamni hrnicky.

Osobne jsem na sve byvale skole predstavoval Linux, kdyz me o to pozadal a domluvil to tam kamarad, ktery tam v tu dobu byl studentem.
Vlastimil Ott Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Vlastimil Ott 9. 05. 2010, 11:50:47
Odpovědět  Odkaz 
Prodej suvenýrů je zažité klišé. To je naprosto prodělečná věc, které má možná nějaký reklamní potenciál, ale jinak je to pro organizaci naprosto prodělečné. Výroba suvenýrů v malých nákladech (méně než tisíce) je drahá a ty peníze (tisíce korun) vám pak leží na skladě. Musíte mít člověka, který vyřizuje objednávky, tzn. balí to zboží, vyskladňuje, posílá, řeší problémy s poštou. Musíte mít taky nějaký sklad.

Hrnky jsou typický příklad - výroba je drahá, prodej nejistý, celé to musíte zaplatit, skladovat, posílat. Pokud chcete vyrobit kvalitní tričko, ne šmejd, jen výroba přijde na bezmála 300 Kč (kvalitní!), musíte mít dobrý návrh a dostatek velikostí. Nakonec vám na skladě zůstanou elka, protože je nikdo nechce a vy musíte odepsat x tisíc. Pro Liberix je to nemyslitelné.

Na té škole Linux používají? Dopadlo to nějak?
Roman Bořánek Re:Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Roman Bořánek 9. 05. 2010, 15:23:33
Odpovědět  Odkaz 
Na menší prodeje triček je vhodný třeba www.t-shock.eu. Zadavatel pouze vytvoří návrhy a poté už kasíruje, výrobu, e-shop a distribuci zajištuje T-shock. Takže když prodáš jedno tričko, netratíš prakticky nic, maximálně za tu práci, kterou jsi s tím měl. Základní cena je tuším 200 nebo 250 Kč, ke které si zadavatel nastaví svoji provizi a z toho vychází celková cena. Tričko dejme tomu za 350 Kč není až tak tolik, kdyby navíc lidi věděli, že tím podpoří svůj oblíbený web, projekt, cokoliv. Kvalita je celkem dobrá, rozhodně to není šunt. A mimo trička nabízejí i nějaké další předměty, třeba ty hrnečky.

A co se týče návrhů, vykašlal bych se na nějaká loga. Já bych takové tričko nenosil, bez ohledu na to jestli je tam tučňák, fajfka nebo něco úplně jiného. Připadal bych si jak chodící reklama. :-/ Chce to nějaké stylové a vtipné návrhy, třeba něco ve stylu XKCD...
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Vlastimil Ott 9. 05. 2010, 17:24:43
Odpovědět  Odkaz 
A na to právě hledáme lidi. Tohle nemusí dělat neziskovka. Resp. neměla by to dělat. Ale může to podpořit třeba reklamou na portálech...
Re:Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
multi 11. 05. 2010, 22:28:17
Odpovědět  Odkaz 
Na tej skole to byla hlavne osvetova akce pro zaky.
Jinak linux tam nejak pak zacali pouzivat, protoze asi meli pruser s piratenim SW, ale instalace byla "neodborna" a mozna i HW moc nesedl a samozrejme nezvyk, takze na to byli hl negatvni ohlasy.
Vlastimil Ott Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Vlastimil Ott 9. 05. 2010, 11:53:17
Odpovědět  Odkaz 
Ještě k logům - to jde jen v některých případech, velká většina OSS projektů to zakazuje, co jsem si zjišťoval (Ubuntu, Wikimedia, Mozilla, OpenOffice.org). Můžeme propagovat vlastní, ale je to rizikový podnik, na výsledný efekt jsou to příliš vysoké náklady.

Kdokoliv např. může udělat samolepky openMagazinu a rozdávat je. Kdyby někdo chtěl dělat hrnky, asi bychom mu nebránili. Nevím o tom, že by někdo projevil zájem.
Příspíváte nějakému open source projektu?
lzap 9. 05. 2010, 12:56:59
Odpovědět  Odkaz 
Ten komentar o stovce lidi je zajimavy. Odkud je?
Ivan Bíbr Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
bibri 9. 05. 2010, 15:02:11
Odpovědět  Odkaz 
Z praxe.
Re:Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
lzap 9. 05. 2010, 18:03:19
Odpovědět  Odkaz 
Takže jste to vymysleli. Pěkné... A pravdivé. Bohužel.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Jiří Eischmann 9. 05. 2010, 18:24:09
Odpovědět  Odkaz 
Je to tak. Nedávno jsem něco podobného říkal v souvislosti s českým Ubuntu. Používají ho v ČR tisíce lidí, na českém fóru je zaregistrovaných přes 18 tisíc uživatelů, počet aktivních je minimálně v řádu stovek... člověk by si řekl, jaká je to velká komunita, ale počet lidí, kteří něco aktivně dělají by se dal spočítat na prstech, když ne jedné, tak maximálně dvou rukou.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Vlastimil Ott 9. 05. 2010, 18:30:10
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem to četl, není to z mé hlavy, pouze vím, že je to pravda. Stejně jako "10000 hodin z vás udělá mistra".
Martin Šín Příspíváte nějakému open source projektu?
Martin Šín 10. 05. 2010, 07:12:04
Odpovědět  Odkaz 
Když mám čas - nahlásím chybu, udělám překlad. Když chci něco udělat, určitě si najdu způsob jak to provést (seženu člověka, který to dělal dřív, "má to na starosti", kontaktuji autory, atp.). Někdy to ale taky nevyjde a zůstane na mrtvém bodě.

Pokud hledáte spolupracovníky, měli byste jim především něco nabídnout a tím může být třeba jen to, že se budou podílet na něčem co má smysl i do budoucna. Chce to přesně říct o co se jedná, např. v případě takového megalomanského projektu jako je OO.org v širším a pak i v užším měřítku, kdy už bude jasně dáno co je třeba udělat (ať už se na to někdo přihlásí, nebo to někomu přidělíte). No a obecně mi přijde lepší dělat to po částech a někomu raději ani neukazovat co vše je třeba ještě udělat, jinak ho odradíte. ;-)
Re: Příspíváte nějakému open source projektu?
Jirka 10. 05. 2010, 10:36:48
Odpovědět  Odkaz 
No, snad ano.

Jakému? průběžně více projektům, uvedu snad jen openSUSE a příležitostně i jiné distribuce, Mozilla, OpenOffice.org a další.

Jak? Hlášením chyb, radami ostatním s používáním, propagací mezi nevědomými (a že jich je). No a samozřejmě používáním, protože to je předpokladem pro uvedené aktivity ;-).

Ad peníze (sponzoring): no, samozřejmě i o tom jsem uvažoval, ale jsem v situaci, kdy stále "je kam dávat" a problémem tedy není ani tak přebytek peněz, jako spíš jejich nedostatek ;-) Možná, že by stálo za úvahu zprovoznit některý jednoduchý systém jednoduše umožňující malé příspěvky s nízkými náklady - napadá mě dárcovská SMS, PayPal či cosi podobného. SMS má výhodu v tom, že mobil má snad každý, ale netuším, kolik si "cucne" operátor a jak je celá věc organizačně náročná... Možná se informovat u 602Office?
Vlastimil Ott Re:Re: Příspíváte nějakému open source projektu?
Vlastimil Ott 10. 05. 2010, 10:41:09
Odpovědět  Odkaz 
Nám se to nevyplatilo, zkoušeli jsme to tady na LE. Operátor si cucne maximum. Řekl bych to obráceně... vy jako obdarovaný si trochu cucnete, zbytek peněz jde operátorům.
Příspíváte nějakému open source projektu?
Lovap 10. 05. 2010, 10:40:57
Odpovědět  Odkaz 
Priamo určite nie, len nepriamo, si myslím: kupujem knihy (Mandriva a Ubuntu) od p. Bíbra :-). Celkove som do Linuxu za ten čas, čo ho používam dal asi toľko čo za 1 - 1 a pol licencie Win. Možno keby bol na dotyčných weboch zverejnený nejaký jednoduchý spôsob ako prispieť (finančne, nie som programátor/prekladateľ), tak by som ho s veľkou pravdepodobnosťou využil.
Vlastimil Ott Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Vlastimil Ott 10. 05. 2010, 10:42:57
Odpovědět  Odkaz 
http://www.liberix.cz/podporte-liberix-a-jeho-konkretni-aktivity/

Dary přijímáme na následujícím transparentním účtu:

* 2100055120/2010 (FIO)

https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-transparent.cgi?ID_ucet=2100055120
Re:Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Lovap 10. 05. 2010, 13:32:45
Odpovědět  Odkaz 
To je ale český účet, nie? Aby som vysvetlil - niečo som si zistil o tom FIO a vyzerá to, že by sa dalo celkom lacno tam poslať prniaze aj zo Slovenska. Neviem však ako to funguje - na ich stránke je to, samozrejme, podané z hľadiska ich klienta, tak neviem ako je to takpovediac "zvonku", mimo FIO a ešte zo Slovenska.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Příspíváte nějakému open source projektu?
Vlastimil Ott 12. 05. 2010, 23:23:56
Odpovědět  Odkaz 
Tak náš podpořte jinak a peníze pošlete slovenské SOIT: ;-)

http://www.soit.sk/sk/organizacia/kto-sme

Ta nefinanční podpora může být třeba - odkaz na LE, odkaz na openMagazin (+jeho šíření), odběr newsletteru Liberixu, vydání nějaké naší tiskovky (z webu liberix.cz) atd.
Příspíváte nějakému open source projektu?
Petr Hložek 21. 05. 2010, 13:54:20
Odpovědět  Odkaz 
Do ostatních projektů nepřispívám, pracuji s kamarádem na vlastním projektu. Ten projekt se týká našeho koníčku a je ve světě docela oblíbený.
http://www.cqrlog.com
Příspíváte nějakému open source projektu?
hydrandt 23. 05. 2010, 19:19:37
Odpovědět  Odkaz 
Přispěl jsem esmsce. Je tam na to velké tlačítko.

Nějaké racionální důvody? Nekladlo mi to žádné překážky, bylo to jednoduché. Ten program mě zaujal, používám ho každý den. Ještě je to umocněno tím, že s jeho pomocí dělám zadarmo to, za co bych normálně platil.

Iracionální důvody: Co je to tu za nové tlačítko? A ten projekt je mi prostě sympatický.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog