přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Proč Flashplayer pro Linux stojí za starou belu

POINT.X (2018-19)

Proč Flashplayer pro Linux stojí za starou belu

Flashplayer je na Linuxu problém již řadu let a stále se nic nemění. Proč?


reklama

Flashplayer je na Linuxu problém již řadu let. Verze pro Linux už sice výrazněji nezaostává v podpoře funkcí Flashe za verzí pro Windows, jako tomu bylo před lety, kdy se Adobe rozhodlo na Linuxu přeskočit celou verzi 8, ale do bezproblémového chodu má Flashplayer také hodně daleko a hlavně se nezbavuje problémů, které jsou mu vytýkány roky.
Náhodou jsem narazil na blog jednoho z vývojářů linuxového Flashplayeru a našel docela zajímavé počtení.

Nejzajímavější jsou tři příspěvky. V prvním si autor stěžuje, kolik pro Linux existuje různých zvukových serverů a API, ve druhém si stěžuje, že má Linux příliš mnoho API pro akceleraci videa. Ve třetím potom obhajuje, proč je Flashplayer mnohem méně výkonný než klasické video přehrávače.
Ač jsou některé jeho argumenty postavené na solidních základech a dobře obhájené, člověk se neubrání dojmu, že snahou autora je vykreslit situaci mnohem komplikovaněji, než ve skutečnosti je, a najít co nejvíc problémů a komplikací. Zajímavé také bylo zjištění, že ač krizituje různá linuxová API kvůli chybějícím funkcím, které jsou podle něj pro akceleraci videa ve Flashplayeru nutné (např. zpětné získávání dekódovaného videa), sám pořádně neví, co vlastně nabízejí, protože jak upozornili někteří čtenáři, ty funkce některá API nabízejí.

Zajímavý je také proces zpracování videa ve Flashplayeru, jehož návrh je očividně zastaralý a nad jeho očividnou neefektivitou se pozastavovali v diskusi i vývojáří z jiných projektú (do diskuse se zapojili i lidi z FFmpeg, MPlayeru atd.). Podle článku se však není nějaký radikální řez na pořadu dne (naopak se jen optimalizují algoritmy v současném řešení), i když odborníci z jiných projektů v diskusi nešetřili návrhy, jak situaci řešit mnohem lépe. Na jejich odborné komentáře však onen vývojář vůbec nereagoval, naopak se jenom hádal s ostatními o to, jestli má čtyřka prohlížečů Firefox, Safari, Chrome a Opera majoritu nebo ne. Za celou dobu nebyl schopný odpovědět ani na to, proč svobodná implementace Flashe Gnash může podporu HD videa mít a Flashplayer ne.

Celkově na mě články a odpovědi onoho vývojáře působili dost arogantně a podrážděně, jakoby dával najevo, že Linux ve skutečnosti nesnáší a programovat pro něj ho otravuje. S největší pravděpodobností je vývoj Flashplayeru pro Linux hodně podfinancovaný a já chápu, že se nevyplatí investovat stejné peníze do vývoje systému, který má mnohonásobně menší podíl než Windows, ale linuxové týmy jsou většinou složeny s lidí, kteří mají pozitivní vztah k Linuxu a mají entuziasmus (tuto zkušenost mám třeba z linuxového týmu Opery). To rozhodně není případ Adobe a tak se vůbec nedivím, že je situace taková, jaká je.

Flashplayer má však problém i na jiných platformách. Na Mac OS X je situace obdobá jako na Linuxu a i na Windows není zdaleka růžová. Podle mého názoru má Adobe poslední šanci Flash zachránit, možná, že už je příliš pozdě. Doba nekritického používání Flashe na tvorbu stránek je dávno pryč. Se stránkami čistě ve Flashi se setkávám čím dál méně. Dnes se používá především na poskytování multimediálního obsahu a i zde je jen otázka času, kdy se prosadí HTML5. Přímým konkurentem je Silverlight. Mnoho příznivců Linuxu ho nemá rádo už kvůli tomu, že je z dílny Microsoftu, ale nedá se mu upřít, že má mnohem lepší návrh (a implementaci) než Flash a že má i open-source implementaci v podobě Moonlight. Flash to má tedy výrazně nahnuté a neřešením problémů jako špatná akcelerace videa, vytěžování CPU a roky chybějící a slibovaná 64bitová verze Adobe jen zatlouká poslední hřebíček do rakve Flashe.

Uvolnění jako open source by mohlo dát dalšímu vývoji impulz. Obchodní model by to nijak výrazně nepoškodilo, naopak by si Flash zlepšil reputaci u open source komunity a přijal nápady z venčí, protože minimálně linuxový tým nyní příliš nehýří nápady a chutí je realizovat. Jak už psalo hodně lidí na onom blogu, věřím tomu, že kdyby se Flashplayer uvolnil jako open source, do několika měsíců by byly vyřešeny ty roky trvající problémy. Za pravdu mi dává i Gnash, který je v některých oblastech mnohem dále než Flashplayer.

Nahoru

Příspěvky

Vlastimil Ott Proč Flashplayer pro Linux stojí za starou belu
Vlastimil Ott 7. 04. 2010, 20:08:13
Odpovědět  Odkaz 
Má někdo lepší praktické zkušenosti s tím Gnashem? Mě to žraní výkonu fakt hodně irituje.. :-/
Petr Šafařík Re:Proč Flashplayer pro Linux stojí za starou belu
Peťoš 7. 04. 2010, 20:57:24
Odpovědět  Odkaz 
Ted jsem se chtěl zeptat... JAK vyměnit flashplayerplugin za gnash (slyším o něm prvně). Jde to?
Re:Re:Proč Flashplayer pro Linux stojí za starou belu
mnicky 7. 04. 2010, 21:56:57
Odpovědět  Odkaz 
Ano, ide to. Viac tu: http://www.gnu.org/software/gnash/ Osobne som skusal iba nejaku starsiu verziu z Debian repozitaru a ta teda nebola prilis oslnujuca. Youtube bol nekvalitny, tak som sa vratil spat k flashu... Ale mozno uz je Gnash niekde inde... Ak budete skusat, dajte vediet...
Miroslav Hrončok Proč Flashplayer pro Linux stojí za starou belu
Miro Hrončok 7. 04. 2010, 21:59:27
Odpovědět  Odkaz 
Dřív jsem instaloval jakési balíčky s ganshem, ale k funkčnímu flashi v prohlížeči jsem se nedostal, taky by mě to zajímalo.
Jiří Eischmann Gnash
Jiří Eischmann 7. 04. 2010, 22:08:44
Odpovědět  Odkaz 
Aby nevznikla nějaká mýlka. Gnash je v některých parametrech opravdu lepší, např. ta akcelerace videa. Problém je ten, že Flash je uzavřený a implementace je tak dost těžká a v samotné implementaci Flashe je Gnash pořád hodně za Flashplayerem. Dával jsem ho za příklad, protože netrpí neduhy, kterými Flashplayer trpí už roky a onen vývojář se vymlouvá, že jdou jen těžko řešit.
Miroslav Hrončok Proč Flashplayer pro Linux stojí za starou belu
Miro Hrončok 8. 04. 2010, 00:00:40
Odpovědět  Odkaz 
Jinými slovy neduhy netrpí, ale nefunguje? Sweet open source :D
Jiří Eischmann Re:Proč Flashplayer pro Linux stojí za starou belu
Jiří Eischmann 8. 04. 2010, 00:54:00
Odpovědět  Odkaz 
Nikdo netvrdil, že Gnash je lepší nebo funguje. Jen jsem říkal, že problémy, které vývojáři Flashplayeru považují za těžko odstranitelné, Gnash nemá. To, že je implementace Gnash slabá kvůli nedostatku dokumentace a malému počtu vývojářů je věc druhá.
Miroslav Hrončok Re:Re:Proč Flashplayer pro Linux stojí za starou belu
Miro Hrončok 8. 04. 2010, 01:03:53
Odpovědět  Odkaz 
To je škoda, flashplugin mě fakt s... zlobí.
Uzavřený Flash?
Case 12. 04. 2010, 14:17:56
Odpovědět  Odkaz 
Jak je to tedy s tím Flashem? Většinou se zmiňuje, že je uzavřený a není tudíž snadné napsat alternativní plugin. Tady ale jeden z vývojářů h264 ve (IMO) velice zajímavém blogpostu píše něco trochu jiného:

"The lack of a good free software Flash client is not really Adobe’s fault; it has become clear that the Gnash folks are completely incompetent and nobody else seems interested. Cody Brocious wrote his own Flash rendering code in a matter of days for purpose of a Flash->iPhone app converter; he only stopped because Adobe released their own mere days before he had intended to release his. The Flash spec is open, and there are existing free software implementations of every single codec in Flash: there’s really nothing stopping a good free implementation."

http://x264dev.multimedia.cx/?p=292

Jak to tedy je?
Jiří Eischmann Re:Uzavřený Flash?
Jiří Eischmann 12. 04. 2010, 14:46:06
Odpovědět  Odkaz 
Jen dokumentace mnohdy nestačí. Dokumentace Silverlightu je taky otevřená a přesto musí Microsoft dávat v rámci dohody vývojářům Novellu další know-how. Další věcí je, nakolik vývojové prostředí od Adobe produkuje Flash kompatibilní se specifikací. Podívejte se třeba na OOXML, to je otevřený, standardizovaný formát, ale to, co produkuje MS Office není ve shodě se specifikací. Potom je těžké pouze na základě specifikace programovat 3rd-party prohlížeč dokumentů, který by si s tím poradil.
Nevím, nakolik jsou vývojáři kompetentní nebo ne, ale už fakt, že samotný Flashplayer má tolik problémů a implementace se liší i mezi verzemi pro jednotlivé platformy, napovídá, že to zase taková trivialita nebude.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog