přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, První týdny s GNOME 3

POINT.X (2018-19)

První týdny s GNOME 3

Přece jen mi to nedalo a upgradoval jsem na GNOME 3. Tady jsou mé pocity z prvních několika týdnů používání.


reklama

Už je to několik týdnů, co jsem začal používat GNOME 3 a jeho rozhraní GNOME Shell. Musím říct, že jsem si prošel klasickým vývojem. Jsem docela konzervativní uživatel, který tíhne k názoru, že není třeba měnit něco, co funguje. Ke GNOME Shell jsem tedy přistupoval ze začátku skepticky, i když jsem v něm na rozdíl třeba od Unity viděl zajímavý nápad. Plánoval jsem na nové prostředí přejít nejdříve s další verzí spíše později. GNOME 3 jsem ale společně s Fedorou 15 prezentoval na stánku na několika akcích a při předvádění, jak to všechno funguje, jsem zjistil, že se to skutečně jednoduše a příjemně ovládá. Když vyšla Fedora 15, touha zkoušet nové věci zvítězila a já po dlouhých pěti letech přesedlal na osobním notebooku z Ubuntu na Fedoru 15 a začal GNOME 3 používat.

Po několika týdnech je situace taková, že GNOME 3 mi běží už i na pracovním notebooku, což samo o sobě vypovídá hodně, protože na pracovním notebooku jsem ještě více konzervativní, nemám ho totiž na zkoušení nových věcí, ale na práci. Nicméně na osobním notebooku se mi GNOME 3 osvědčil a hlavně se mi vždycky nechtělo opět zvykat na starý a méně pohodlný způsob ovládání v GNOME 2. Jaké jsou tedy mé zkušenosti a pocity z používání GNOME 3?

Myslel jsem si, že mi bude chybět taskbar. Ani náhodou! Dnes si na něj ani nevzpomenu. To samé platí o minimalizaci a ikonách na ploše. Vše se ovládá přes jedno tlačítko - windows klávesa. Chcete zjistit, jaké okna máte otevřené? Windows klávesa. Chcete přepnout mezi okny/plochami? Windows klávesa. Chcete spustit aplikaci nebo vyhledat soubor? Windows klávesa. Vše je skryto pod jednou klávesou a vás přitom při práci nic neruší a máte na okno, s kterým pracujete téměř celou obrazovku (kromě tenkého horního panelu). Velmi se mi líbí kombinace IM a notifikací. Pokud mi někdo napíše, vysune se mi zespodu obrazovky upozornění, v kterém můžu přímo odpovědět. Bubliny jednotlivých koverzací mám kdykoliv k dispozici ve spodním vysouvacím panelu. Tento nový systém by vás měl méně vyrušovat od práce. A opravdu to funguje, od práce vás to vyruší mnohem méně, než když musíte přepnout do okna IM klienta, abyste někomu odpověděli.
Líbí se mi i koncept dynamického přidávání ploch. Dosud jsem měl standardně nastavené 4, ale občas jsem se dostával do situací, kdy mi to už bylo trochu málo. Místo toho, abych si přidal další, jsem to vyřešil v těch 4. Nyní se mi ale plochy přidávají automaticky, abych měl vždy o jednu víc, než kolik zrovna používám.

gnome3.png
Přehled spuštěných aplikací, otevřených oken, ploch, chat,... vše v jednom náhledu.


GNOME Shell je také hodně přizpůsobitelný, ač se designéři GNOME snaží razit jednu cestu a nedávat v nastaveních uživatelům příliš velké právo volby. Celý je napsaný v JavaScriptu a tak, že rozšířením neklade prakticky žádné meze. Jenom za poslední měsíc se s rozšířeními pro GNOME Shell doslova roztrhl pytel. Už jsou i taková, která vám udělají z GNOME 3 zpátky GNOME 2 včetně taskbaru Přizpůsobit se dá výrazně i vzhled. Existuje už celá řada motivů pro GNOME Shell, stejně jako motivy pro GTK 3. Minulý víkend jsem si s nastavením vzhledu hrál a opravdu je to hodně flexibilní. Na rozdíl od GNOME 2 je v GNOME 3 vzhled definován formou kaskádových stylů, které jsou mnohem přehlednější než minulé verze a upravit si motiv k úplné dokonalosti může i laik.

gnome3_2.png
Trochu jiný motiv vzhledu.


Ale abych jen nepěl ódy na GNOME 3, zmíním i několik nedostatků, na které jsem narazil: práce s více monitory ještě trochu skřípe. Vypínání nebo zapínání dalšího monitoru za běhu občas prostě nerozdýchá. Možná je ale chyba v ovladači, nepátral jsem po tom. Problémem, který mě zase tak moc nepálí, nicméně existuje, je docela slušný memory leak GNOME Shellu. Já jsem se nikdy nedostal přes 300 MB, asi jsem ještě neměl dostatečně dlouhá sezení, ale někteří uživatelé reportují i 1,2 GB zabraných GNOME Shellem. Silná není zatím ani práce se soubory. Nautilus je jen obyčejná aplikace a v GNOME Shell se zatím dají vyhledávat jen nedávné dokumenty. Očekávám, že v další verzi pořádně integrují Zeitgeist. Doteď jsem také nepochopil, proč není v nabídce sezení vypnutí, restart a hybernace systému, ale pouze suspend. Naštěstí jde tato volba zobrazit po stisknutí klávesy Alt nebo po doinstalování rozšíření. Dotáhnuté také není ani upozornění na zprávy, které vám přijdou od kontaktu, s kterým si už chatujete. Pokud nezastihnete úvodní upozornění, může se vám lehce stát, že si zprávy nevšimnete.

To jsou však všechno dětské nemoci, které se, předpokládám, v další verzi vyřeší, a stále jsou nic v porovnání s problémy KDE 4.0. GNOME Shell mi přijde velmi dobře navržený. Oceňuji, že se autoři oprostili od tradičních desktopových konceptů (např. taskbar), nekopírují slepě konkurenci a jdou si vlastní cestou. Myslím, že GNOME 3 skýtá do budoucna velký potenciál.

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok První týdny s GNOME 3
Miro Hrončok 15. 06. 2011, 00:24:30
Odpovědět  Odkaz 
taskbar, minimalizace i ikony na ploše jsou strašlivé přežitky :)
Jiří Eischmann Re:První týdny s GNOME 3
Jiří Eischmann 15. 06. 2011, 00:38:36
Odpovědět  Odkaz 
Jestli to je přežitek nebo ne, je věc názoru, nicméně jsou to věci, které mi vůbec nechybí.
Miroslav Hrončok Re:Re:První týdny s GNOME 3
Miro Hrončok 15. 06. 2011, 05:59:49
Odpovědět  Odkaz 
Měl jsem na mysli, že nepotřebuji revoluční GNOME 3 :)
První týdny s GNOME 3
fri 15. 06. 2011, 07:44:35
Odpovědět  Odkaz 
Jsem rád, že to vývojáři GNOME 3 nezvorali. :-)

A už jsem si naplánoval, že někdy to GNOME 3 vyzkouším, a taky Awesome, což je tak jednoduché, když se s tím člověk naučí pracovat, že si k tomu budu, tuším, potřebovat přečíst návod, abych taky mohl začít rychle provádět ty základní činnosti, ke kterým to všechno je.
První týdny s GNOME 3
daks 15. 06. 2011, 09:24:04
Odpovědět  Odkaz 
Kdybych se už vzdal taskbaru a ikon na ploše (ale nerad :-), tak snad jediná změna, kterou bych uvítal, je přesunutí tlačítka aktivit doprostřed panelu - kvůli kratší cestě myší na větším monitoru. A to info o aktivní aplikaci co se vykresluje do ztracena by mohlo asi jít do háje. Jinak definice vzhledů pomocí CSS je docela sympatická věc. Celkem se těším na vyzkoušení, až si do v dalších verzích trochu "sedne", zatím je GNOME Shell trochu moc novej ;-)
První týdny s GNOME 3
CQ 15. 06. 2011, 09:36:43
Odpovědět  Odkaz 
V mojich očiach je Gnome3 určite posun vpred, len na systém notifikácií si neviem zvyknúť. Spodná lišta je ako drbať sa ľavou rukou za pravým uchom. V prvom rade mi vadí, že ak mi príde mail a ja práve nečumím na obrazovku, tak neskôr sa o tejto udalosti bez vysunutia lišty nedozviem. Integrácia s Evolution/Thunderbird je z tohto pohľadu dosť biedna. Niečo podobné zažívam s Empathy (o pidgine ani nehovorím).

Druhá vec, ak chcem kliknúť na akúkoľvek ikonku na spodnej lište, tak mi utekajú pod kurzorom (pri expanzii názvu), nieje to vôbec príjemné.

Systém notifikácií je jediná vec ktorá mi na novom Gnome vadí a ak sa táto vec doladí, tak Gnome3 sa stane veľmi zaujímavým prostredím (celková svižnosť, kaskádové štýly, gtk3 atd)
Jiří Eischmann Re:První týdny s GNOME 3
Jiří Eischmann 15. 06. 2011, 10:49:06
Odpovědět  Odkaz 
Ano, přece to je věc, která v GNOME 3 nefunguje dobře a mám s ní problémy i já. Nicméně podle toho, co vím, tak zrovna na tomto se intenzivně pracuje a v GNOME 3.2 už by to snad mělo fungovat mnohem líp.
První týdny s GNOME 3
teddy 15. 06. 2011, 16:45:42
Odpovědět  Odkaz 
zdravim,
zatim GNOME 3 nezkousim, ale z jakyho duvodu muze nekomu prijit efektivnejsi, kdyz nema taskbar? Kdyz tam je, staci jeden pohled a hned vite, co mate otevreno, jestli se tam treba neco deje apod. Kdyz ne, tak vzdy musite udelat pohyb navic - treba win klavesou - vsechno si zobrazit nebo prepnout. Pokud nemam ruce na klavesnici, tak bych se z toho zvencnul

Proc treba nejaky minitaskbar nemuze byt v horni liste? Ta je naprosto nevyuzita, pres celou delku je datum...genialni
Jiří Eischmann Re:První týdny s GNOME 3
Jiří Eischmann 15. 06. 2011, 17:22:47
Odpovědět  Odkaz 
Když zrovna pracuji s nějakou aplikací, tak nepotřebuji vědět, kolik a jaké okna mám otevřené. Tuto informaci potřebuju vědět až v momentě, kdy chci nějakou operaci s okny udělat. Do té doby je tam ten taskbar úplně zbytečně. O tom, jestli se zrovna něco děje někde jinde, má informovat systém upozornění a ne taskbar, to jen některá prostředí k tomuto taskbar znásilnila (mimochodem i GNOME 2).
Mimochodem už existuje rozšíření, které taskbar do GNOME Shell přidává, ale jak říkám, je to to poslední, co mi v GNOME 3 chybí.
Re:Re:První týdny s GNOME 3
daks 15. 06. 2011, 19:33:21
Odpovědět  Odkaz 
Ať už taskbar někomu vyhovuje, nebo mu připadá k ničemu, jako mnohem důležitější mi přijde možnost prostředí přizpůsobit si tak jak mi to vyhovuje, k čemuž má snad GS prostřednictvím rozšíření celkem slušne našlápnuto...
Re:Re:První týdny s GNOME 3
sarlej 29. 06. 2011, 16:36:58
Odpovědět  Odkaz 
Taky mi to neprijde zrovna moc prakticke bez task baru, Fedoru 15 jsem zkousel docela dlouho, ale tohle mi na ni vadi nejvic.
Jak pisete potrebujete na vsechno win klavesu, s taskbarem ji nepotrebuji, coz je rozhodne plus. To uz mi pripada lepsi task bar v unity na strane monitoru. Dneska kdy je prevazna vetsina monitoru sirokouhlych, tak pri praci nezavazi (samozrejme jsou i vyjimky kdy vyuzijete celou plochu monitoru) tak jako taskbar dole nebo nahore a na zbytek veci je v unity ta win klavesa, takze z hlediska ergonomie mi unity pripada na ovladani rychlejsi a intuitivnejsi. Jen ty oznameni by mohli jeste doladit. Ale s pidginem mi stejne nefungovaly tak jak pisete v gnome 3.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:První týdny s GNOME 3
Jiří Eischmann 29. 06. 2011, 23:32:02
Odpovědět  Odkaz 
S taskbarem ji nepotřebujete, za to potřebujete najet myší na taskbar a kliknout na příslušné okno, jaký v tom je zásadní rozdíl? Jen ten, že v GNOME 3 mi tam ten taskbar nebo dock pořád nepřekáží.
Re:Re:Re:Re:První týdny s GNOME 3
sarlej 30. 06. 2011, 10:52:38
Odpovědět  Odkaz 
Kliknout na okno je ale potreba i v gnome 3 a pred tim jeste a win klavesa. A kdyz jsem u prepinani oken, tak pokud by jsem chtel pouzivat pro prepinani klavesnici, tak ta pri stisku win klavesy pro vyber okna nefunguje vubec a pokud pouziji alt-tab tak diky seskupovani je potreba jeste vybirat okna kurzorovymi klavesami. A bez taskbaru nemam hned prehled napriklad o prubehu stahovani, co mi zrovna hraje za skladbu, jak se jmenuje dokument ktery mam zrovna otevreny a na ktery odkazuji v mailu atd.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Re:Re:První týdny s GNOME 3
Jiří Eischmann 30. 06. 2011, 13:52:14
Odpovědět  Odkaz 
Klávesu Win mám vždy pod levou rukou a přijde mi jednodušší ji stisknout a potom se někde uprostřed obrazovky trefit na velké okno než jet myší až k dolnímu okraji monitoru a trefit se na malé tlačítko příslušného okna.
Co se týče toho poskytování informací taskbarem: 1. taskbar nemá sloužit k poskytování informací jako je průběh stahování apod., to si má prostředí vyřešit vhodnějšími cestami (systray, notifikace,...). 2. zásadní rozdíl mezi našimi názory je v tom, že já se v daný moment chci soustředit na práci v dané aplikaci a chci pro ni mít maximum místa. Opravdu nechci být 100 % času zahlcený informacemi jako průběh stahování, názvy dokumentů, s kterými nepracuji, velikostí zabrané RAM, vytížením procesoru, vytížením bandwithu apod.
Nikomu neberu, že je potřebuje pořád vidět, pro mě jsou to ale rušivé elementy, které zabírají místo.
Re: Re:Re:Re:Re:Re:První týdny s GNOME 3
Martin Konecny 22. 07. 2011, 11:14:50
Odpovědět  Odkaz 
co clovek, to nazor.. ale proc uplne ten taskbar zrusili? pro mnohe je to urcite duvod, proc prestanou Gnome (3) pouzivat. Jeden z nich jsem treba ja. opravdu se mi nechce jezdit mysi, i ocima, abych zjistil, kde mam dane okno, kdyz jich mam otevrenych treba 30. na taskbaru jsem treba videl jen casti nazvu otevrenych oken, ale porad bylo jednodussi si zapamatovat pozici okna v podstate na jedne linii. takhle musim bloudit po cele obrazovce, a hledat, kde to okno je.. to nemluvim o velmi "praktickem" menu gnome.. taky je to rozplacly na podstatnou cast obrazovky, a to taky neni moc prijemne.
rozhodne se mi nelibi, ze vyvojari gnome v podstate "zakazali" delat zmeny v rozvrzeni pracovni plochy tak, jak to uzivateli vyhovuje. ja osobne teda nejspis prejdu na xfce, nebo budu pouzivat jine distribuce, jako treba Linux Mint (dosud jsem pouzival Fedoru, Ubuntu).
První týdny s GNOME 3
Petr Topiarz 27. 06. 2011, 22:27:01
Odpovědět  Odkaz 
Já tomu nemůžu uvěřit, že to myslíte vážně. Co na počítači děláte? Jak Vám může vyhovovat, že nemáte stále optický přehled o otevřených oknech? Já jsem zkusil gnome3 a můžu říci, že se v tom nedá pracovat? Proč se mění zažité záležitosti. To fakt není rychlejší, je to prostě jen jiné, možná víc sexi, ale pokud chcete něco pořádného na počítači udělat, tak to musí být hlavně přehledné. Já se budu učit radši programovat v dalším jazyce, než ovládat další prostředí. Vlastě ani nechápu, proč se to ještě jmenuje Gnome....
Re: První týdny s GNOME 3
Martin Konecny 22. 07. 2011, 11:16:08
Odpovědět  Odkaz 
ja s tim mam taky problem, proto menim distribuci, anebo prejdu na xfce..
První týdny s GNOME 3
EX 29. 06. 2011, 10:11:52
Odpovědět  Odkaz 
K tomu taskbaru... Ja sice nepouzivam gnome 3 ale awesome wm, kde mam taskbar vypnuty... Preco? Jednoducho preto lebo pouzivam 9 ploch a na kazdej mam nieco ine (1 IM, 2 mail, 3 browser, atd).. takze ked mi napriklad niekto posle mail alebo spravu cez IM tak sa mi oznacenie plochy na ktorej sa nieco deje vyfarbi na cerveno.. takze ked vidim, ze je napriklad "1" cervena tak viem, ze mi niekto poslal spravu a podobne... mozem povedat ze uz som vyskusal snad vsetky druhy WM/DE a dynamicky wm ako awesome mi zatial najviac vyhovuje... excelentna konfigurovatelnost + tiling mod + efektivita prace je omnoho vyssia v porovnani s KDE alebo s inymi klikackami... kdeze pouzivam z 95% casu len keyboard, mys potrebujem velmy, velmy zriedka...
taskbar
rs 30. 06. 2011, 07:07:05
Odpovědět  Odkaz 
Taskbar je skvela vec ked potrebujem pracovat naraz napr. na piatich textovych dokumentoch otvorenych jednym programom. Stale mam na ociach ikonu programu aj ich nazvy vedl seba takze sa prepinam rychlo. V pripade ked nazvy nevidim tak je to ovela pomalsie. Nahlady suborov mi pritom velmi nepomahaju - pri texte vyzeraju vsetky rovnako.
První týdny s GNOME 3
pavolzetor 6. 07. 2011, 12:27:22
Odpovědět  Odkaz 
Tak, otestoval som gnome shell aj unity

vyhody gnome shell:
empathy notifikacie
pekny design

nevyhody:
extremna nekonzistencia notifikacnej oblasti
hrozne mrhanie priestorom
neprakticke ovladanie

a pouzivam unity, tak napisem jeho vyhody a nevyhody tiez

vyhody:
notifikacna oblast je konzistentna
bocny panel zobrazuje aj informacie (priebeh stahovania, pocet neprecitaje posty)
gwibber a jeho integracia
aj notifikacne bubliny su lepsie riesene (zmena jasu, hlasitosti)

nevyhody:
nekompletna integracia
nadbytocne tlacidla Subory, Aplikacie, Plochy v bocnom paneli (idu odstranit, ale proste default tam nemaju co hladat)
obrazok klavesnice notifikacnej oblasti
Taskbar
BoneFlute 17. 07. 2011, 16:34:05
Odpovědět  Odkaz 
Nejdříve jsem používal taskbar default, jak byl - tedy dole.
Pak, velice rychle, jsem dal taskbar skrývat. Překážel a bral místo.
Pak jsem ho přestěhoval do strany, protože těch oken tam bylo moc, a ve vertikále se jich tam více vejde.
Dneska mám seznam oken schované pod jedním tlačítkem (applet "Výběr oken 2.32.1") nahoře v rohu.

Chtěl jsem tím jen reagovat na "Jak Vám může vyhovovat, že nemáte stále optický přehled o otevřených oknech?" - že z odhadem nějakých dvanácti letech práce na počítači, jsem deset let taksbar nikdy nepotřeboval. A to jsem prosím programátor.
První týdny s GNOME 3
miv 27. 07. 2011, 18:23:10
Odpovědět  Odkaz 
No, bude to s Gnome 3 úplně stejné, jako s přechodem z KDE 3.x na 4. Nejdřív spousta nadávek, výhrůžek přechodu k jinému prostředí, pak ticho, nyní v pohodě a nadšení. Já jsem na Gnome 3 přešel nedávno ze Suse 11.3, kde jsem byl velmi spokojen (ještě předtím Debian 4, taky dobrý), vybral jsem si Fedoru 15... a můžu říct, že po starém gnome už ani nevzdechnu, nedávno jsem to zkusil, jen tak a málem jsem tam zabloudil... sice nejsem programátor, ale mám stále otevřeno několik oken textů, tabulek, www stránek, poslouchám u toho rádio nebo hudbu, koukám na TV, upravuji foto atd... a padlo mi to ruky jak příslovečná pr*el na hrnec... Prostě - lidi si zanadávaj, pár jich přejde jinam, z trucu a za rok bude Gnome Shell naprostá pohoda...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog