přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Scientific Linux - dobrá volba pro desktop

POINT.X (2018-19)

Scientific Linux - dobrá volba pro desktop

sl_tux.png

Mé začátky s linuxem, když nepočítám období studia, jsou spojeny s distribucí Red Hat (5.1, později 6.x). Snad proto mám k této distribuci vřelejší vztah než k těm ostatním. Tím však neupírám jejich kvalitu.


reklama

Když skončil Aurox (RH based, později FC based), hledal jsem nějakou distribuci založenou právě na Red Hatu (Fedoru jsem nechtěl). Přátelé a kolegové mi doporučili CentOS. Vynikající distribuce, i když je převážně pro servery, měl jsem ji na desktopu i notebooku. Jak šel vývoj aplikací dopředu, začínal jsem mít stále větší problémy s jejich instalací a zprovozněním. Čekal jsem na další verzi CentOSu jak na smilování. Bohužel další verze zatím nevyšla a informace o tom kdy vyjde je k nedohledání. Na fórech jsou zmíňky, že napřed bude verze 5.6 a pak (snad v srpnu) verze 6. Na serverech mi to tolik nevadi, ale na desktopu jsem tuto situaci nemohl takto ponechat. Začal jsem hledat nějakou vhodnější distribuci, která bude RHEL based, bude vhodná pro desktop a přitom stejně přívětivá jako CentOS.

Překvapilo mne, že RHEL based distribucí s aktivním vývojem není zas tolik, na rozdíl od distribucí založených na Debianu. Na stránkách DistroWatch jich najdete 10.

 • Asianux
 • CentOS
 • DigAnTel
 • Endian Firewall
 • Fermi Linux
 • Miracle Linux
 • NeoShine Linux
 • Oracle Linux
 • Scientific Linux
 • StartCom Linux

Po přečtení různých popisů a příspěvků na fórech mne zaujaly dvě RHEL based distribuce. Jednak dle toho, že desktop měly obdobný jako CentOS (nepřešlechtěný) a samozřejmě také dle toho kdo je vytvořil, abych měl alespoň nějakou jistotu dalších verzí.

 • Scientific Linux (RHEL based)
  The European Organization for Nuclear Research (CERN) spolu s Fermi National Accelerator Laboratory
 • Fermi Linux (Scientific Linux based)
  Fermi National Accelerator Laboratory

Scientific Linux (SL) verze 6.0 jsem testoval jak ve verzi alfa tak ve verzi final. Alfa měla nějaké nedostatky (například špatný přístup k repository) a já se u ní pěkně vyvztekal. Po instalaci final verze již bylo vše jak má. Na rozdíl od CentOSu byl pouze problém s instalací grafiky (NVidia - GeForce 9300M G). SL sice má již předinstalován nějaký univerzální nvidia driver, ale nebyl 100% kompatibilní. Při instalaci originálního driveru se mi objevovalo hlášení, že daný ovladač grafiky je blokován a že jej musím napřed uvolnit. Musel jsem pomocí mkinitrd upravit daný img soubor v adresáři /boot, restartovat PC a poté provést vlastní instalaci originálního NVIDIA ovladače.

Zkráceně:

 • Nainstaloval jsem tyto části
  • kernel sources (kernel-devel)
  • kernel headers (kernel-headers)
  • další nadstavby pro gcc
 • Updatoval jsem systém
 • Změnil jsem img soubor utilitou mkinitrd .... (dle dané syntaxe)
 • Nainstaloval jsem originální NVIDIA driver


Když jsem měl základní systém nainstalován, zprovozňoval jsem 3G modem (UMTS modem) Huawei K3765 od Vodafone.

vodafone_modem_huawei_k3765.jpg

Postup instalace UMTS modemu:

 • Přidal jsem si rpmforge seznamu do zdrojů (repository) a doinstaloval následující programy

  http://packages.sw.be/rpmforge-release/

 • wvdial (je v repository)
  utilita pomáhající nastavit a připojit počítač k Internetu pomocí modemu

  http://http://en.wikipedia.org/wiki/Wvdial
yum install wvdial
 • usb_modeswitch (není v SL repository, ale po přidání rpmforge ano)
  utilita na přepínání modu USB zařízení
yum install usb_modeswitch
 • comgt (není v repository)
  utilita fungující z příkazové řádky pro kontrolu, nastavení a komunikaci s 3G a 2G - HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM datovými zařízeními v prostředí linuxu

  http://sourceforge.net/projects/comgt/
wget http://sourceforge.net/projects/comgt/files/comgt/0.32/comgt.0.32.tgz 
tar xvf comgt.0.32.tgz 
cd comgt.0.32 
make all 
make install
 • Nakonec restartujete PC či notebook.

Screen Scientific Linux

Scientific Linux :: GNOME desktop


To bylo vše, co jsem musel provést se SL, abych jej mohl používat. Vše funguje jak má. Narazil jsem pouze na jeden problém a to u programu VirtualBox a na instalace Windows XP na něm. Instalace WinXP na VirtualBoxu proběhne bez problémů, taktéž VBoxGuestAdditions. Ale pak nastane ten okamžik, "kdy s tím chcete praštit". I obyčejné spuštění Unreal Commander vám shodí VirtualBox. Zda je to chyba VirtualBoxu nebo SL netuším. Ale vzhledem k tomu, že mi VirtualBox padá i na SalixOS (Slackware based), věřím, že je to problem V.Boxu.

A závěrem? Pokud máte rádi Red Hat distribuci nebo její varianty, je Scientific Linux dobrá volba.


Aktuální verze: 6.0 (RHEL6 based)
Datum vydání: 3.3.2011 - install verze, 8.3.2011 - live verze
Kernel version: #1 SMP Thu Feb 24 10:57:49 CST 2011
Kernel release: 2.6.32-71.18.1.el6.i686
Ostatní: release notes
GUI:  GNOME, KDE, IceWM


Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Scientific Linux - dobrá volba pro desktop
lzap 14. 03. 2011, 16:40:43
Odpovědět  Odkaz 
Mohu se zeptat proč zrovna RHEL6-based distro a ne Fedora? Je stabilita a dlouhotrvající podpora jediným důvodem?
Re:Scientific Linux - dobrá volba pro desktop
Renek 14. 03. 2011, 18:17:30
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

Ano, jednalo se mi spise o stabilitu a sviznost. Kdyz skoncil Aurox, na jeho strankach bylo sdeleni, Aurox konci, prejdete na Fedoru. Bylo to pochopitelne. Aurox byl v te dobe FC(5) based. Ale ta Fedora byla opatchovana a doupravovana. Kdyz jsem si vyzkousel samotnou Fedoru, tak byla dosti narocna na HW (stejna verze Fedory jako byla verze zakladu Auroxu). Jina distra na stejnem HW byla svizna, FC naopak pracovala "jako kdyz chce a nemuze". Nevim cim to bylo, ale odradilo mne to. Pozdeji kdyz jsem zkousel novejsi verzi (asi po dvou letech), tak pri otevreni chat okna skypu se mi restartovaly X-ka a znova jsem se musel logovat. A to jsem do toho okna ani nestacil nic napsat (a zadny jiny SW tam doinstalovan nebyl) ;-) Nemam vuci zadne distribuci zast, kazda distribuce ma sve pro i proti (CentOS napr. nepodporoval ncpfs), ale FC (na zaklade mych zkusennosti) mne od sebe odradila. Mozna ze uz posledni verze je jina, ale ja uz nemel zajem ji otestovat. Po zkusennostech s CentOSem jsem uz miril primo na RHEL. Proto jsem volil radeji stabilitu nez nejnovejsi SW vystrelky.

Tento clanek byl psan hlavne pro ty, co chteji RH Enterprise a v zadnem pripade nemel za ukol hanit Fedoru.
Re:Re:Scientific Linux - dobrá volba pro desktop
lzap 14. 03. 2011, 20:12:24
Odpovědět  Odkaz 
O žádném hanění nemůže být ani řeč. Jen mě to prostě zajímalo. Díky. Pěkný článek. Bezva.
Re:Re:Scientific Linux - dobrá volba pro desktop
loser 3. 04. 2011, 19:54:39
Odpovědět  Odkaz 
A k te stabilite -proc ne Debian stable?

A k LMDE nebo jinym linuxmint distrum: nechci nikoho urazet, ale zadny *mint se neda porovnavat ani s CentOs-em, ani s Debianem...

A ze ma LMDE v nazvu debian? No a...??
Ma to k stabilite a vsem co skutecny Debian nabizi tak daleko, jako Windows ME k serverovemu nasazeni... :-\ :D :D
Scientific Linux - dobrá volba pro desktop
volani.webnode.cz 16. 03. 2011, 00:50:54
Odpovědět  Odkaz 
Já naposledy zkoušel LMDE.
Ale!
Nebyl tam aktuální SW, bylo v základních repo málo SW, nebylo to stabilní a některé věci nefungovali..
viz: lmint.tk - většina "TOPICS" je ode mne :)

Jaké má výhody balíčkovací systém používající RPM balíčky oproti DEB (ano, v mintu ten správce softwaru je docela pomalý a náročný na HW a neukazuje ani odkud stahuje balíčky a synaptic zas nemá komentáře a použitelný kategorie atd.. )?

Na problém se závilostmi sem u debianů a ubntu nikdy nenarazil u OpenSuSe zato ano :) (ptalo se mě anglicky, přestože jsem měl nastavenou češtinu asi na 10 otázek jak vyřešit nějaký vzniklý problém/konflikt :D )

PS: jsem BFU, neumím programovat ani ovládat příkazovou řádku a v cfg se hrabu jen když už není jiná možnost :D

Když jsem kdyis zkoušel fedoru, tak tam dost věcí nefungovalo a neumělo to česky :D
Jak je na tom fedora s lokalizací u programů?
Re:Scientific Linux - dobrá volba pro desktop
Renek 16. 03. 2011, 09:04:43
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj.

LXDE je jen GUI. To neznamena, ze jsi nejak softwarove omezen. Ja mam GNOME a Xfce a presto pouzivam klidne nektere aplikace z KDE (K3B, Quanta, Krusader). Ale primo KDE si do Linuxu nedavam. LXDE jsem naposled pouzil u Knopixu. Pokud mas LXDE a nemas moznost si z repository nainstalovat SW treba pro KDE, tak je to omezeni ze strany vydavatele distribuce. U Ubuntu to jde.

Kazde distro ma urcite repositare. Proto jsem psal, ze jsem si doplnil dalsi zdroj. Ten kdo chce SL pouzit musi pocitat s tim, ze je vyvijen CERNem a ten ma na SW jiste jine naroky nez bezny uzivatel. Ja kdyz chtel CentOS, take jsem musel pocitat s tim, ze tam nebudu mit nejnovejsi SW vystrelky. A taktez jsem si doplnoval zdroje do repozitare.

Vyhody RPM vuci DEB? Tato otazka je jiste vtip ;-)
http://cs.wikibooks.org/wiki/Instala%C4%8Dn%C3%AD_bal%C3%AD%C4%8Dky#Rozd.C3.ADl_mezi_DEB.2C_RPM_a_TGZ

Vzhledem k tomu, ze existuje utilitka na prevod RPM na DEB a naopak (utilitka alien), tak bych rekl, ze ty vyhody budou stejne ;-) Ze se jedna pouze o jiny zpusob reseni stejneho problemu.

Mas naprostou pravdu, Debian ma zavislosti balicku lepe resene nez RH. Ovsem ono to neni o typu balicku, ale celkove o filozofii daneho distra (co do toho balicku das).

Ted k chybam FC a jinych distribuci. Snad nebudu muset chodit kanalama :-) Ano sam jsem se setkal s uvedenymi chybami u Fedory. Mam pratele co ji nemusi i pratele jako jeji zastance. A jiste maji obe strany pravdu. Kazda z nich ma totiz jine naroky a jine pozadavky na Linux. Samozrejme i jiny HW. Ja osobne FC nemusim, ale distribuce na jejim zaklade spatne nejsou. Aurox byl na Fedore a ja jsem nedal na nej dopustit. Jini zase Aurox nemuseli. Nebo jiny priklad. Mam na notebooku Ubuntu. Ma atipicke konfigurace ve srovnani s jinymi distribucemi a to se mi nelibi. Vztekam se u toho kdyz mam problem a prskam, ze jsou to Windows prevlecene do Linuxu. Kolega Ubuntak se mi pak smeje :-) Na druhou stranu musim uznat, ze Ubuntu ma vynikajici detekci HW a ze je to asi nejvhodnejsi distribuce na notebooky. Navic ma vynikajici podporu a velkou skupinu uzivatelu, co pripadny problem resi. A jeste se mi nestalo, ze by nekdo na foru napsal DEJ NAM POKOJ. Vzdy nekdo poradil. A ja jim za to dik. Na oplatku obcas radim ja tem druhym.

A takto bychom mohli diskutovat do nekonecna. Dobre tema na dlouhe zimni vecery. Nezalozime na toto tema forum? :-)))

Ono kdyz se to tak veme, at mas jakoukoliv distribuci, stale je to linux.

SuSE linux (Open SuSE) jsem mel nainstalovan uz nekdy davno a nejak jsem nemel potrebu jej instalovat. Ale kamarad jej mel a presel na Ubuntu. Dalsi kolega zas ma Mepis.

FC neumela cesky? Netusim mozna nektera verze ... Ono kdyz se nainstaluje Ubuntu cesky, tak taktez jsou nektera hlaseni anglicky. Kolega, co ubuntu pouziva a je jeho velkym fandou, rikal, ze si vzdy musi cestinu doinstalovat. Pokud se mylim, snad Ubuntaci odpusti. Ja mam veskere instalace linuxu anglicky. Ale pokud chybove hlaseni bylo pouze prevzato a pres GUI interpretovano, tak je to docela mozne.

Lokalizace programu? Zalezi na typu programu.
Re:Re:Scientific Linux - dobrá volba pro desktop
kwevej 22. 03. 2011, 15:42:33
Odpovědět  Odkaz 
Nazdar, on nemluvi o LXDE, ale o LMDE, coz je Linux Mint Debian Edition
http://linuxmint.com/
Re:Re:Re:Scientific Linux - dobrá volba pro desktop
Renek 22. 03. 2011, 23:31:02
Odpovědět  Odkaz 
Aaaa pardon prehledl jsem se. Dik za info.
Scientific Linux - dobrá volba pro desktop
volani.webnode.cz 5. 05. 2011, 12:23:03
Odpovědět  Odkaz 
Tak už jsem narazil na spousty problému se závislostmi a s upgradem u mintu :D
Nefunguje ani čistý upgrade z poslední verze LMDE ani přes GUI klikátko, synaptick a apt-get :D
Všechno skončilo nezdarem :D

Ta fedora byla fakt stará, zkoušel jsme teď verzi 14 a česky byla a vypadala jak staré ubuntu :D
Ale na rozdíl od něj tam byl nějakým program abrt a v něm se nakupilo asi za 5 minut cca 100chybových hlášení včetně různých chyb kernelů a já nevím čeho ještě. Bylo to tak pomalé že jsem odeslal asi 10 těch chybových hlášek a pak jsem to vypl. protože se to nedalo používat. Nnavíc jsem nenašel klikátko na výběr repozitářů (v nějákém návodu o nějakém psali, ale to nefungovalo "autor návodu mě odkázal na foru, kde ze mě dělali blbce že to chci editovat geditem a nejdou tomu dát práva roota a né něčím dle nich normálním jako nano, vim nebo čim to dělaj.. a nepovedlo se mi nastavit rozlišení a refresch u monitoru..).
Ale ano no, česky už to bylo :D
Rozchodit linux je pro mě mnohem těžší než zde zmiňovaný Windows ME takhle vypadá několika hodinové snažení: http://2i.cz/782ae3c91a
(firefox4 psal chybu že nemůže ukládat historii :D)..

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

René Baran

René Baran

René Baran (*1972) vystudoval pedagogickou fakultu JCU v Českých Budějovicích obor Výpočetní technika a informatika. Ve volném čase se věnuje sportu, četbě, hudbě, programování a fotografování.


 • Distribuce: Desktop: Linux Mint MATE, Server: CentOS / Debian
 • Grafické prostředí: MATE

| proč linux | blog