přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Stavím NAS pomocí softRAIDu

Control

Stavím NAS pomocí softRAIDu

Konečně jsem se donutil něco udělat se svým  multimediálním centrem . Původní plány byly mít z toho přehrávač videa s možností nahrávání ze satelitu, nicméně tento cíl jsem nesplnil. To proto, že laborování se satelitní technikou bylo tak časově náročné, že mi prostě vytekly nervy, koupil jsem krabičku TechniSat s možností nahrávání a multimediální kompík rozmontoval na součástky. Věci, které nebudu potřebovat (case, grafika, satelitní karta) šly na Aukro a ze zbytků si postavím  NAS .


reklama

Inu dokoupil jsem tedy dva nové 1,5 TB disky Samsung F2, novou case s možností rozšiřování, vzal si do konce týdne dovolenou a vrhl se na stavbu NASu. Na stroj jsem hodil Ubuntu Server v minimální instalaci a začal jsem nejprve ladit spotřebu. Základní deska s notebookovým Core2 procesorem, 2 GB RAM, třemi disky a zdrojem Fortron si vezme v zátěži max 70 wattů, v klidu je to cca 50 wattů a když odpojím klávesnici, vypnu USB a disky se uspí, tak se pod tu padesátku dostanu. Není to ideální, ale špatné to rozhodně není - na to, že jsem stavěl "ze zbytků".

Softwarový RAID jsem si vytvořil jednoduše - disky jsem rozdělil na třetiny, z čehož dvě třetiny na každém disku bude v konfiguraci RAID-0 a jedna třetina pak v RAID-5. Svazky jsem vtipně pojmenoval bigdata a safedata. Začal jsem tedy dělením disku. Otázka byla - jak naprosto přesně rozdělit tři disky? Použil jsem - světe div se - nástroj fdisk, který umožní vytvářet oddíly přesně po jednotlivých blocích (sektorech). Za pomocí kalkulačky (první disk je totiž jiné velikosti - F2 0,5 TB) jsem tedy vytvořil tři oddíly o velikosti cca 490 GB a dva oddíly o 1500 GB. Začneme.

apt-get install mdadm ssmtp mailx

Ty dva balíčky použijte pouze v případě, že nemáte nainstalován žádný poštovní server. Například v Ubuntu Server se neinstaluje v základní instalaci ani Postfix, u Desktopu však ano. Součástí mého zápisku nebude konfigurace ssmtp a mailx nástrojů pro odesílání e-mailů. Pokud používáte jiný MTA (např. Postfix), tak jej použijte.

Jak dál? Jádro v Ubuntu je na vše připraveno, takže stačí nainstalovat pouze balíček mdadm a začít s vytvářením pole. Nejprve vytvořím pole md0 (safedata) v RAID-5.

mdadm --create --verbose /dev/md0 --level=5 --raid-devices=3 /dev/sdc3 /dev/sda1 /dev/sdb1

Vytvoření RAID pole v Linuxu je opravdu hračka - příkaz netrvá ani chvilku a s nově vytvořeným zařízením md0 můžete ihned začít pracovat - tedy formátovat ho a používat. Nicméně na pozadí probíhá prvotní synchronizace pole, takže je dobré na nově vytvořené pole nahrávat jen data, o které zatím nechcete přijít. Pokud by se vyskytl nějaký problém během prvotní synchronizace, mohli byste o data přijít.

Při synchronizaci tedy v podstatě jde o test disků. Každopádně ji můžete sledovat příkazem

watch cat /proc/mdstat

V mém případě trvala slabé 2 hodiny. Já jsem nelenil a ihned se pustil do vytvoření souborového systému. Jelikož jsem nezadal velikost chunku, implicitně je 64kB. To jsem ostatně ověřil pomocí příkazu mdadm -D /dev/md0. Takže pro vytvoření souborového systému ext4 použiji následující parametry:


  • chunk size = 64kB (pro oddíl do 2 TB stačí)
  • block size = 4kB
  • stride = chunk / block = 64/4 = 16kB
  • stripe width = stride * (n data disks in raid5) = 16kb * (3 - 1) = 32kB


Vytvoření souborového systému jsem tedy provedl pomocí


mkfs.ext4 -v -m .1 -b 4096 -E stride=16,stripe-width=32 /dev/md0

Ze souboru /etc/mke2fs.conf je patrné, že implicitní volby pro vytváření souborového systému ext4 jsou vyhovující, proto jsem je neměnil. V mém případě (Ubuntu) to jsou volby has_journal, extent, huge_file, flex_bg, uninit_bg, dir_nlink a extra_isize.


Ještě k výběru souborového systému - zvolil jsem ext4, protože do NASu budu ukládat všemožné informace, od fotek přes zálohy až po velké soubory. Systém ext4 je dostatečně univerzální, přičemž poskytuje solidní výkon i pro velké soubory (podobně jako například XFS). Jelikož použiji UPS, tak neočekávám časté pády souborového systému - ext4 mi prostě bude stačit.

Podobným způsobem jsem vytvořil druhé pole v RAID-0 (strippingu):

mdadm --create --verbose /dev/md1 --level=stripe --raid-devices=2 /dev/sda2 /dev/sdb2

Zbývá ještě upravit soubor /etc/mdadm/mdadm.conf a nastavit v něm e-mailovou adresu (volba MAILADDR), na kterou bude odeslána zpráva v případě neočekávané události. Součástí balíčku mdadm je totiž démon, který provádí kontrolu všech diskových polí. Alespoň v Ubuntu to tak je, v ostatních distribucích to nebude jinak.

Ještě zbývá přidat definice jednotlivých polí do mdadm.conf souboru. Stačí přidat na konec výstup programu mdadm:

mdadm --detail --scan --verbose >> /etc/mdadm/mdadm.conf


Na úplný konec jsem vzal propisku a samolepicí papírek, napsal na něj jednotlivá pole a jejich oddíly. To celé pak přilepil dovnitř stroje. Může se to hodit.

Pokud mi zbude čas, napíšu něco o konfiguraci Samby a dalších služeb, které mi na mém novém NASu poběží.

Nahoru

Příspěvky

Stavím NAS pomocí softRAIDu
aaa 8. 07. 2010, 11:38:13
Odpovědět  Odkaz 
Nechapu proc tak slozite...Hlavne volba distribuce naprosto nevhodna na toto...Slo to udelat mnohem elegantneji a rozhodne za kratsi dobu... cca do pulhodiny... Volba softraidu v tomto rozdeleni je naprosoto nesmyslna... Clanek proto hodnotim 5 - proto to nikdo neopakoval...
Re:Stavím NAS pomocí softRAIDu
pepan 8. 07. 2010, 15:42:24
Odpovědět  Odkaz 
Nechapu kritiku kolegy "aaa"!! Kritiku tohoto typu neuznavam. Kdyz mas elegantnejsi reseni, tak se podel a nebo alespon neshazuj. A pokud kritizujes, tak konktretne co a proc. Jake to prinasi vyhody/nevyhody/rizika. Tento clanek je zaklad, ktery kdybych pred 10ti cetl, tak by mi v mych tezkych zacatcich usetril furu casu pri zkouseni. Autorovi muzu jen doporucit, aby se nebal a rozepsal vice do hloubky hlavne kolizni situace a jejich reseni (odebrani disku z za provozu, RAIDu, vymenu disku, ktery zacina odchazet a popr. brzdi cely RAID,atd...). Rozbehat RAID je relativne jednoduche. Ale kdyz se neco pos.. tak to dat dohromady v rozumnen case a bez ztraty kyticky je kumst. Je jsem se jednou tezce vydr... na zmene velikozti raidu za provozu.
Zacatek je dobry, drzim palec.
Re:Stavím NAS pomocí softRAIDu
lzap 8. 07. 2010, 17:21:39
Odpovědět  Odkaz 
Distro je pro mé účely ideální, hotové to bylo za chvilku, žádný FreeNAS a jiné hovadiny jsem používat nechtěl a disky jsem si rozdělil tak, jak potřebuji. Vždyť ty nevíš nic - na co to mám, z čeho jsem vycházel nebo proč jsem to tak udělal. Tvůj příspěvek je trapné plácnutí do vody.
Re:Re:Stavím NAS pomocí softRAIDu
Tomas Petrina 8. 07. 2010, 20:02:28
Odpovědět  Odkaz 
Nechci se nikoho zastavat. Jen proc je FreeNAS hovadina? Sam o nem moc nevim (pouzival jsem ho par let). Co je tam horsi oproti ubuntu?
Re:Re:Re:Stavím NAS pomocí softRAIDu
lzap 8. 07. 2010, 20:34:09
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se, trošku jsem se rozčílil. FreeNAS není pochopitelně hovadina, nicméně v mém případě úplně nevyhovoval. Můj požadavek nebyl jen čistokrevný NAS server. Tak je to. Pakliže bych chtěl jen NAS, mohl by sloužit skvěle.
Vlastimil Ott Re:Stavím NAS pomocí softRAIDu
Vlastimil Ott 8. 07. 2010, 18:10:00
Odpovědět  Odkaz 
Toto je blog, nikoliv článek připravovaný redakcí. Nevidím v něm problém - ať si doma každý staví, co chce a píše o tom do blogu... jsem rád, že si takové věci můžu přečíst.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz