přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem

Control

Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem

Jak tak používám dva mobilní telefony, tak jsem postupem času začal zjišťovat, že by se mi hodilo mít kontakty synchronizované. Přidám kontakt do jednoho a ve druhém bude také. A pak jsem šel ještě kousek dál, kontakty bych rád viděl i v thunderbirdu.


reklama

Popsané řešení používám už několik měsíců a ač není technicky dokonalé, tak naprosto spolehlivě funguje.

Co budete potřebovat

  • telefon s podporou SyncML
  • datový tarif, který umožní HTTP přenos
  • smířit se s tím, že moje kontakty jsou uloženy v cizí databázi

SyncML server

Pro SyncML synchronizaci (HTTP) potřebujeme server, já používám www.mobical.net. Je intuitivní, mimojiné umožňuje pomocí SMS poslat konfiguraci synchronizace přímo na mobilní telefon. Synchronizovat umí mnohem více věcí než jen kontakty. Mezi užitečné vlastnosti patří i možnost uložení kontaktů do souboru.

 

Mobical.netMobical.net

 

Další alternativou je http://www.google.com/mobile/sync/ kde Google zastává roli SyncML serveru. Kontakty jsou pak dostupné pomocí Gmail.

Pokud se o své kontakty bojíte, pak asi jedině nainstalovat vlastní SyncML server, nezkoušel jsem.

Konfigurace mobilu

V mobilním telefonu je nyní třeba nastavit synchronizaci podle zvoleného serveru. Není to nic komplikovaného, u mobical.net je nejjednodušší si nechat konfiguraci poslat (zdarma). Následuje první synchronizace a úklid v kontaktech na straně serveru. Server je jediné místo, kde se dají kontakty mazat. Pokud je uklizeno na serveru, tak další synchronizací se kontakty přenesou zpět. Problémy mohou nastat se jménem, většina mobilů neřeší jméno a příjmení, první část se bere jako jméno. Já to měl přesně naopak. Další problém může být s typem čísla. Pokud použijete řešení, které popisuju dále, nepožívejte cell homecell work, ale pouze cell. Thunderbird má jen jedno políčko pro mobil.

A jde do tuhého. Stejné nastavení můžete dát na druhý telefon. Po synchronizaci máte na serveru kontakty z obou telefonů. Následuje úklid, zdvojené kontakty smažeme na serveru a přeneseme změny zpět na oba telefony.

Konfigurace thunderbirdu

Pro synchronizaci používám extension Tsync. Má jednu zásadní nevýhodu, od roku 2006 se na něm nepracuje a existuje pouze pro Thunderbird 2. Ale funguje.

Nastavení TSync pro mobicalNastavení TSync pro mobical

Nastavení je triviální, pouze jedno varování. Thunderbird má nastaveno automatické ukládání odchozích emailových adres. Pokud netoužíte po zahlcení mobilu emailovými adresami, tak si tuhle vlastnost vypněte nebo nastavte na jinou kolekci adres. Synchronizuje se Personal Addres Book.

 

Nastaví ukládání adresNastavení ukládání adres

 

No a už jen spustit, uklidit na serveru a to je vše. Na mobilech mám nastavenu pravidelnou synchronizaci, u thunderbirdu ji pouštím ručně.

Varování

Pokud si tímto způsobem smažete telefon na svou manželku a ta vám za trest neuvaří večeři, ale uteče s arabským šejkem a cestou ji unesou marťani, tak já za to nemůžu. Mě to fakt funguje.

 

Nahoru

Příspěvky

Jiří Eischmann Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem
Jiří Eischmann 2. 04. 2010, 00:21:30
Odpovědět  Odkaz 
Tak to máš štěstí, že ti to funguje. Já jsem zkoušel synchronizovat kalendář a úkoly již na třech telefonech a ani na jednom se mi to nepovedlo. Mám doma pár dní Nokii E52, tak to zkusím i s ní, ale jak na netu vidím, jak s tím laborovali jiní, tak se mi do toho moc nechce. Používám Evolution a ten žádné rozšíření pro SyncML nemá. Nastavit si vlastní SyncML server tak, aby fungoval s daným telefonem, je opravdu alchymie a SyncEvolution, který umí pracovat s online servery jako Mobical, momentálně v Ubuntu nefunguje.
Jirka Vrba Re:Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem
baf 2. 04. 2010, 08:53:53
Odpovědět  Odkaz 
multisync umí syncml i evolution, ale taky se mi to nepovedlo rozchodit. V repozitáři ubuntu je ještě multisync0.9, který má jiné gui a používá pluginy z opensync, ale neměl jsem na to trpělivost. Napoprvé to podle manuálu nejelo, chybu to hlásilo nic neříkající.
Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem
Coudy 6. 04. 2010, 20:54:03
Odpovědět  Odkaz 
ja som pouzival funambol, synchronizuje s Thunderbirdom, MS Outlookom, Pocket PC, Symbian. Podla webu aj iPhone a BlackBerry, ale to som neskusal.
Re:Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem
GeBu 6. 04. 2010, 21:30:03
Odpovědět  Odkaz 
Ten Funabol funguje tak, že se to synchronizuje přes internetovou službu?
Jirka Vrba Re:Re:Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem
baf 7. 04. 2010, 16:52:13
Odpovědět  Odkaz 
je to opensource SyncML server, takže ano. Akorát potřebuješ veřejnou IP adresu, kde ti to pojede.
Re:Re:Re:Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem
chr0ust 10. 04. 2010, 03:00:26
Odpovědět  Odkaz 
Mobical též používám pro synchronizaci telefonu s Kontact. Posílám si soubory do kompu abych z nich četl v Kontactu. Je to taková krkolomná berlička na synchronizaci mob zařízení s linuxem (tady se Linux tedy nepřibližuje lidu a to se píše rok 2010). Zaujal mě ten vlastní SyncML server od Funambol, ale ten nejsem schopen rozjet pro chabé znalosti OS. Nebyl by to námět pro článek/návod jak tuto mezeru se synchronizací alespoň nějak vyplnit? Já bych se s prosbou přimlouval za. Díky
Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem
Tomáš Vognar 13. 04. 2011, 15:43:32
Odpovědět  Odkaz 
Mě by zajímalo, jestli vyřeším Nokiácký problém se zdvojováním kontaktů, když přejdu k synchronizaci se serverem. Momentálně s Outlookem a je to krize. Jde pak synchronizovat se serverem Outlook Express, který většinově používáme? Outlook předpokládám ano.

Ještě mě zajímá, jestli je možné na některém serveru zřídit synchronizaci pro celou firmu. Nokia umožňuje (možná i jiné fony) mít u kontaktů nebo událostí nastaveno synchronizace veřejná/soukromá/žádná, tak to by se doufám mohlo využít v rámci firmy.
Jirka Vrba Re:Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem
baf 13. 04. 2011, 17:20:31
Odpovědět  Odkaz 
funguje to tak, že server má vždycky pravdu :) Když se s tím smířím a mažu kontakty na serveru, tak je vše ok. Pokud smažu někde jinde, tak se mi stejně vratí. Kontakty se mi nezdvojovaly, jen se mi stalo, že se mi 'ztrácely' čísla. Ve skutečnosti šlo o pojmenování polí (tuším soukromý mobil), které každý klient neviděl. Takže používám jen ty pole, které vidí všechny aplikace.

Telefony mám SE, tam nejde omezit co se synchronizuje, takže v tomhle neporadím.

Jinak TSync se dále nevyvíjí a jinou alterativu jsem zatím nenašel, škoda.
Synchronizace kontaktů s mobilním telefonem
Tomáš Vognar 18. 04. 2011, 22:38:59
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za odpověď. Mě se nikdy nic neztratilo. spíš jsem to tam měl i 3x. Stačilo změnit něco v kontaktu a po synchronizaci to tam bylo 1x stařé a 1x nové.
Měl jsem i mobil s Windows mobile. Oproti PC s XP s activesync to fungovalo naprosto 100%, není co dodat.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jirka Vrba

Jirka Vrba

Někdy v minulém století vystudoval stavební fakultu, kde i posléze působil a oblíbil si UNIX. Dále se několit let živil jako programátor, posléze vedoucí vývoje webových aplikací a dnes scrum master v Seznam a.s.


  • Distribuce: Ubuntu, Centos, OpenWRT
  • Grafické prostředí: GNOME KDE

| proč linux | blog