přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Trable s grafikou Intel

POINT.X (2018-19)

Trable s grafikou Intel

Aneb běží vám dobře? ;-)


reklama

Je to zajímavé jak se člověk s odstupem času mění. Nejdřív nedá dopustit na procesory AMD pamatujíc cenu a způsob výroby procesorů Intel s/bez matematického koprocesoru. ;-) Ne, že by to bylo mezi Nvidií a ATI snad jiné, že... Ale v poslední době na něj holt nedám dopustit, i když mě trápí.

V posledních verzích ovladač Xorg se jménem intel prostě nějak zlobí a zlobí. Integrovanou grafiku mám (dle výstupu lspci)

Intel Corporation 82945G/GZ Integrated Graphics Controller

a Xka jsou jednoduše líná. Projevuje se to třeba trhaným videem, pomalým pohybem v nabídkách atp. Co mě těší, že nejsem sám, bohužel rady na řešení problému se různí. Jedni doporučují downgrade, jiní naopak upgrade ovladače xserver-xorg-video-intel, objevují se také rady na aktualizaci jádra na novější verzi nebo změnu použitého akcelerátoru z aktuálního EXA na zastaralý Xaa, pomocí volby xorg.conf.

Option       "AccelMethod"    "Xaa"

Další řada fajnšmekrů také nabádá k poladění ovladače spočívajícím k přidání takových hesel jako

Option "VideoRam" "65536"
Option "LinearAlloc" "6144"

nebo

Option       "AddARGBGLXVisuals" "True"
Option       "XAANoOffscreenPixmaps" "true"
Option       "DRI"            "true"

Bohužel žádné z mnou vyzkoušených řešení zatím nebylo zcela účiné.

A k čemu, že jsem se nakonec přiklonil? Vcelku spolehlivou metodou mi připadlo použití staršího Xaa, s kterým se ale nedá v budoucnu počítat. Nakonec jsem tedy aktualizoval jádro na možná lepší 2.6.30 a zmiňované problémy téměř zmizely, ale po zapnutí akcelerovaného desktopu jde výkon opět směrem dolů.

A jak jste na tom vy? :-)

Odkazy

Xorg & Intel

Nahoru

Příspěvky

Trable s grafikou Intel
Márten 22. 06. 2009, 21:09:56
Odpovědět  Odkaz 
Taktéž jsem problémy s grafikou měl (R61, X3100, Jaunty). Po upgradu na jádro 2.6.30 a použití nejnovějších Intel ovladačů mi jde vše opět bez problémů. Šlo mi hlavně o Mathematicu, která byla nesnesitelně pomalá. Nyní je zase rychlá a na systém se opět mohu spolehnout.

Jedinou jizvou na jinak čisté tváři je jakási nově vestavěná podpora KMS (bůvíí, co to je) v jádře 2.6.30-10 (číslování dle Ubuntu), jež má za následek vyšší rozlišení v konzoli. Bohužel se mi to ještě nepodařilo spolehlivě vrátit nazpět (editace menu.lst--> vga=číslo--> při odhlášení z prostředí mi Xorg zatuhne). Už si začínám zvykat na to vyšší rozlišení (kdyby aspoň bylo hned od začátku bootu, ale nejdříve naběhne v 640x480 načítání ovladačů z jádra a pak se to přepne na 1024x768 - nevypadá to esteticky dobře).
tpelc dell, intel X3100, Ubuntu 9.04
tpelc 23. 06. 2009, 07:57:56
Odpovědět  Odkaz 
Na velmi podobné sestavě jako Márten taky poznávám zpomalení, ale jelikož je to více méně pracovní notebook a účetnictví není na grafiku nejnáročnější, zůstávám u distribučního jádra a ovladačů.

Zkoušel jsem sice podle nějakého návodu upgrade na 2.6.30, ale přišel jsem tím o proprietální ovladač k wifi a to jsem si nemohl dovolit. Takže jsem zpět a čekám na 9.10 ...
tpelc Překlep?
tpelc 23. 06. 2009, 08:00:48
Odpovědět  Odkaz 
BTW, nemá být v předposlední větě namísto "směrem dolů" - "směrem vzhůru"? Protože takto mi souvětí moc nedává smysl.
Martin Šín Re:Překlep?
Martin Šín 23. 06. 2009, 08:12:09
Odpovědět  Odkaz 
Opraveno, moc jsem šetřil písmenka. ;-)
Trable s grafikou Intel
Márten 23. 06. 2009, 17:11:56
Odpovědět  Odkaz 
tpelc: https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/ppa
Je tam 2.6.30 pro Jauntyho se vším všudy a nejnovější Xorg.
tpelc Re:Trable s grafikou Intel
tpelc 24. 06. 2009, 13:32:17
Odpovědět  Odkaz 
Márten: dík.
Příležitostně vyzkouším ...
Jiří Eischmann Re:Trable s grafikou Intel
Jiří Eischmann 25. 06. 2009, 06:29:44
Odpovědět  Odkaz 
Doporučuji spíše tento repozitář:
http://ppa.launchpad.net/ubuntu-x-swat/x-updates/ubuntu
xorg-edgers je opravdu divočina, člověk nikdy neví, co se objeví v updatech. X-swat obsahuje jen poslední stabilní ovladač.
Trable s grafikou Intel
Atrament 24. 06. 2009, 10:55:41
Odpovědět  Odkaz 
Zrovna včera jsem celý den zkoušel rozseknout tento problém, mám grafiku Intel i915 v notebooku a výkon je zatím nejlepší s použitím UXA parametru a jádra 2.6.28.9 a tím nejlepší mám na mysli, to že všechno funguje více méně jak má ale výkon není nijak oslnivý.S jádrem 2.6.30 je sice výkon o dost lepší, zase se mi ale prapodivně systém cuká - při přehrávání videa to třeba jede několik minut v pohodě pak se to prostě zastaví na pár okamžiků, různě to sem tam poskočí a zas to pokračuje dál.Včera jsem se tedy pokusil si zkompilovat git verzi xorgu spolu s git verzí jádra 2.6.30 a git verzí ovladačů (prostě všechno co možná nejnovější) v naději, že se mi podaří to nějak zprovoznit. Bohužel jsem narazil na problém že ze zdrojáků drm se nějak vytratil modul i915, čímž vlastně celý pokus skončil. Zatím jsem neměl čas zkoumat, co se s tím modulem stalo.Momentálně tedy asi nejlepším řešením pro intel grafiky se zdá být jádro 2.6.28 s AccelMetodou UXA. Snad se to brzy nějak urovná a pojede to líp...
Trable s grafikou Intel
rs 27. 06. 2009, 09:01:17
Odpovědět  Odkaz 
Ja so to vyriesi tak, ze som sa na cele ubuntu vykaslal, pretoze mi grafika nesla na ziadnom UBUNTU, vyskusal som vsetko od verzie 5.10, bolo to to iste. Tak som nasiel stare CD s PCLinuxOS z roku 2007, nainstaloval a dokonala spokojnost - grafika slape vyborne, kodeky idy, WINE programy startuju minimalne 2X rychlejsie ako na ubuntu. Zatial ho mam do aprila a bez jedineho problemu. Ubuntu dovi...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux