přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Trable s televizní kartou

Control

Trable s televizní kartou

Je to ten nejzábavnější kus HW co vás může potkat ..


reklama

TV karta je jistě jedním z těch nejzábavnějších zařízení v počítači, resp. tento HW by se vám měl o tuto zábavu postarat. Na druhou stranu, a co si bude povídat, je to taky HW, který se vám často postará o zábavu i v tom špatném slova smyslu. Jinak řečeno, podpora Linuxu je u výrobců televizních karet nulová a tak se opět spolehá na schopnosti linuxové komunity jako takové. Protože mám nyní konečně trochu volněji, mohl jsem opět oprášit tu svoji TV kartu.

Kdysi jsem koupil televizní kartu Gigabyte GT-PTV-TAF-RH no a v poslední době se jí snažím opět nějak zprovoznit. Karta je osazena čipy SAA7133/SAA7135 od firmy Philips a pyšní se možností přijímat analový i digitální signál. No, tím by její chvála skončila.

Pro správnou práci karty je potřeba načíst moduly i s příslušnými parametry

modprobe  saa7134 card=81 tuner=54
modprobe  saa7134_alsa

Tím by se zdálo vše hotovo, ale ... Karta přenáší zvuk přes sběrnici a tak je potřeba odpovídající HW, který umí číst z druhého zvukového zařízení ALSA (např. mplayer), takový tvtime, to např. neumí. Další zádrhel spočívá v chybě linuxového ovladače (za který přesto moc děkuji), která se v jádře projevuje chybou:

saa7133[0]: dsp access error

No a v reálném provozu se pak projeví tak, že prostě zvuk nehraje. (K chybě dojde po x-tém úspěšném spuštění televize a pak už zabere pouze restart počítače, takže to je docela nepříjemné.) Abych to zkrátil, protože jsem se dočetl, že chyba byla odstraněna, chtěl jsem si stáhnout a nainstalovat experimentální verzi ovladačů televizních karet a také věřím, že se může hodit i vám. Např. v situaci kdy aktuální jádro ovladač pro tu vaši televizní kartu neobsahuje, nebo hledáte jeho aktualizaci stejně jako já.

Na stránkách Wiki projektu V4L se můžete dočíst jak stáhnout a hlavně zkompilovat ty nejnovější ovladače třeba právě pro vaši televizní či jinou kartu. Pro zkompilování budete potřebovat hlavičkové soubory vašeho jádra, na Debianu stáhnete např. takto:

sudo aptitude install linux-headers-<verze_jadra>-<architektura> linux-kbuild-<verze_jadra>

což by mělo pro kompilaci stačit. Dál už se postupuje podle návodu, nejdřív musíte nainstalovat mercurial, což je systém pro správu projektu a všeho s tím souvisejícího.

sudo apt-get install mercurial

Dál bude jenom dobře si vytvořit nějaký adresář, vstoupit do něj a pak zadat

hg clone http://linuxtv.org/hg/v4l-dvb

Pak následuje kompilace modulů, tady doporučuju použít přepínač -i. Tento přepínač vám zajistí, že v případě chyby bude kompilace pokračovat dalším ovladačem. Přecejen platí, že se pohybujeme v oblasti experimentálních ovladačů a tak nemusí fungovat..

cd v4l-dvb
make -i

Instalaci provedete klasicky zadáním

sudo make install

Pamatujte, že se tím přepíší některé moduly dodávané s vaším jádrem! Pak už stačí tyto moduly znovu načíst, v mém případě a možná i ve vašem to vyřeší restart počítače... :-) Tím jsem tedy vyřešil aktualizaci svých ovladačů, tak můžu zas pokračovat v experimentování. No, narazil jsem na další záludnost - zatímco mplayer mi přehrává Novu bez problémů, mencoder obraz rozbije (objeví se tam taková tlustá čára a celé se to nějak zkroutí a rozbije), ale to zas někdy příště.

Nahoru

Příspěvky

Trable s televizní kartou
Renek 5. 08. 2008, 19:22:36
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

S TV kartami jsou casto problemy. Take jsem jeden cas zprovoznoval ten kus HW. Mel jsem tehdy od Geniusu Video Wonder Pro III (http://www.volny.cz/blizzardsweb/hardware-videowonder.htm). Pouzival jsem ji na prevod soukromych videozaznamu na DVD a mel jsem s ni ty nejlepsi zkusennosti co se tyce kvality. Dnes uz je bezne detekovana. Ale digital to neni.

Jinak jsem pouzival vetsinou grabovaci karty s BT chipsetem :-) S digitalem jsem si jeste nehral.


Rene
Martin Šín Re:Trable s televizní kartou
Martin Šín 5. 08. 2008, 20:01:57
Odpovědět  Odkaz 
No mezi námi, už se na ten digitál docela těším, ale u nás je digitalizace zatím na bodu nula, resp. přirovnal bych to používání železa v době kamenné. :-( Takže sice mám kartu co umí oboje, ale jsem rád za ty šmouhy analogového signálu.

Karta co zmiňujete bude myslím dobrá (podle ohlasu co pamatuji), ale to je problém starších karet - sice fungují zpravidla dobře (ne-li bezvadně), ale už je neseženete. Pak vám nezbude nic jiného než vzít co je zrovna na skladě a tam to je s podporou trochu horší. ;-) No, nahrávám a převádím a prostě hraju si, to je důležité. :)
Trable s televizní kartou
Irena Šafářová 6. 08. 2008, 08:51:38
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,
mám taky televizní kartu (už velmi dlouho), ale LifeView FlyDVB-T Hybrid Cardbus se stejným chipem. Měla jsem kdysi podobné problémy. Někde na fóru jsem vyšťourala, že je nutný propojovací kablík se zvukovou kartou, kterou mám zvlášť - není integrovaná. Tak jsem ho pořídila a od té doby problémy nemám.
Je pravda, že můj pc je mírně obstarožní, ale stále funguje spolehlivě. Nahrávám přes Kaffeine, zpracovávám v ProjectX, Avidemuxu a DVDStyleru.
Ira

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux