přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zamíchejte PDF souborem

Unicorn

Zamíchejte PDF souborem

PDF-Shuffler je grafický nástroj, který zamíchá se stránkami v PDF souboru


reklama

Potřebovali jste někdy spojit/rozdělit PDF soubory, přeházet/vložit/smazat, otočit nebo ořezat stránky v souboru PDF? Tak přesně tohle umí PDF-Shuffler.

Spojení/rozdělení PDF souboru

Pro přidávání souborů PDF se používá tlačítko Import pdf a uložení výsledku se provádí tlačítkem Export pdf.

PDF_Shuffler_006.png

Program sice neumí exportovat pouze vybrané snímky (možná bude umět v některé z příštích verzí), můžete si ale pomoct jinak - označením a smazáním těch stránek, které ve výsledku nechci. 

Kolotoč se stránkami

Běžně se setkávám s potřebou smazání/vložení nějaké stránky do souboru PDF nebo jejich přeházení. Mazat můžete jednoduše tlačítkem Delete page(s). Jak tlačítko napovídá, můžete smazat jednu nebo více stránek najednou. Jejich výběr se provádí obdobně jako v systému, tzn. v případě výběru více stránek kombinací levého tlačítka myši a kláves Shift resp. Ctrl. (Pokročilí uživatelé mohou další odstavec přeskočit.)

Výběr souvislé oblasti: kliknu na první stránku, stisknu klávesu Shift a kliknu na poslední - označí se všechny stránky mezi

Výběr nesouvislé oblasti: kliknu na první stránku a pak už držím klávesu Ctrl a postupným klikáním přidávám další stránky do výběru. Pokud chci některou stránku z výběru odstranit, pak na ní kliknu znova.

Přesun stránek se provádí jednoduše přetažením stránky na jiné místo. Tady to chce trochu trpělivosti a cviku, ale dá se na to zvyknout. Pokud chcete přesouvat více stránek najednou, pak je nejprve označte a při přesunu podržte klávesu Shift.

PDF_Shuffler_007.png

Stránky můžete také kopírovat, např. když už se vám nechce dál myslet na tisk první stránky dvakrát. Kopírování se provádí podržením klávesy Ctrl a současným přetažením stránky na místo určení.

PDF_Shuffler_011.png

Ořez a otáčení

Ořez a otáčení stránek je možné provádět s jednou i více stránkami najednou.

PDF_Shuffler_008.png

Na jednu nebo více označených stránek klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Crop page(s). Dál se zadává o kolik procent se to má vlevo (left), vpravo (right), nahoře (top) a dole (bottom) oříznout. Protože nejde ořez vrátit zpět, je dobré nejprve provést nějaké testování např. na pokusné stránce.

PDF_Shuffler_010.png

Tady je vidět prvních šest stránek po menším ořezu. Otáčení stránky (stránek) je podobné a jednodušší. Otáčíme buď po směru hodinových ručiček (clockwise) nebo naopak (counterclockwise). Otočení stránek použijete např. pokud chcete číst otočený dokument na počítači a přitom to nechcete opakovaně nastavovat v prohlížeči PDF souboru. No a k čemu je ořez? Těžko říct, tady záleží na tom jak dobře si rozumíte s tiskárnou (a ona s dokumentem), kde chcete soubor PDF vytisknout.

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok Zamíchejte PDF souborem
Miro Hrončok 12. 09. 2010, 13:34:34
Odpovědět  Odkaz 
Paráda :)
Ivan Bíbr Re:Zamíchejte PDF souborem
bibri 14. 09. 2010, 18:22:29
Odpovědět  Odkaz 
Nečteš a nevíš :). Máme to v knize už minimálně rok :).
Miroslav Hrončok Re:Re:Zamíchejte PDF souborem
Miro Hrončok 15. 09. 2010, 13:26:51
Odpovědět  Odkaz 
Čtu to napřeskáčku, něco jsem už četl čtyřikrát, některé části vůbec :)
Miroslav Hrončok Zamíchejte PDF souborem
Miro Hrončok 12. 09. 2010, 14:11:00
Odpovědět  Odkaz 
http://neverhood.etomite.cz/files/cs.po
Roman Bořánek Zamíchejte PDF souborem
Roman Bořánek 13. 09. 2010, 19:03:36
Odpovědět  Odkaz 
To vypadá moc pěkně, díky.
Zamíchejte PDF souborem
Honza 17. 09. 2010, 08:43:50
Odpovědět  Odkaz 
Shuffler je geniální aplikace. Má jednu drobnou nevýhodu (a kdyžtak mne opravte, zkoušel jsem to někdy na jaře) – ať pracujete s jakýmkoliv pdf, výsledný uložený soubor je uložen vždy pouze v jednom typickém standardu. Tzn. pokud budete pracovat s pdf z OpenOffice, nic se neděje, pokud ale budete pracovat s pdf vyššího standardu, třeba pro tiskovou kvalitu (např. ze Scribusu), degraduje Shuffler vyšší standard na nižší (nemluvě o různých standardech z InDesignu nebo Quarku).
Zamíchejte PDF souborem
Mikimana 17. 09. 2010, 18:04:55
Odpovědět  Odkaz 
Je to dobrý soft, ale má své limity. Například při práci s většími soubory (ve smyslu počtu listů, spojování vícero souborů atd.) je už zase lepší pdftk z řádky... jinak dobrý.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux