přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Groupware - cesta do ráje, nebo do pekel?

Groupware - cesta do ráje, nebo do pekel?

Kdybyste se nedávno zastavili u mě v kanceláři, asi byste se lekli. Kalendář nacpaný schůzkami, všude kolem popsané žluté lístečky, hromada dokumentace, návodů a cédéček s programy, o kterých už ani nevím, k čemu jsou. Telefonní seznam počmáraný jak led na stadionu. Na člověka, který se živí informačními technologiemi prostě hrůza. Rozhodl jsem se proto, že to tak nenechám.


Možná si z úvodu myslíte, že trošku přeháním, ale skutečnost je možná ještě daleko horší. Denně vyřizujete desítky e-mailů, do toho několik telefonátů a občas i osobních návštěv. Ani nevíte jak a ocitáte se v jakémsi virtuálním světě, kde pořád jenom něco sháníte, plánujete a nestíháte. Z tohoto začarovaného kruhu jsem se rozhodl vymanit. Jedinou cestu jsem viděl v použití groupware systému nejlépe s prvky CRM.

CRM je zkratka z anglického Customer Relationship Management, obecně používaná pro systémy podporující řízení vztahů se zákazníky.

Přípravná fáze

Než jsem navštívil oblíbené studnice open-source softwaru, rozhodl jsem se, že si ujasním, co vlastně chci. Prioritní pro mě byl open-source systém s webovým prostředím pod GNU GPL licencí, nenáročný na instalaci, správu a údržbu. Vzhledem k tomu, že jsem ho nechtěl používat sám, a musel jsem přinutit ostatní, aby ho také používali, měl být také uživatelsky přívětivý a pokud možno lokalizovaný. Po několika hodinách pátrání po internetu mi bylo jasné, že budu muset někde „slevit“. Vybral jsem proto deset největších kandidátů.

dot.project

Příjemný a přehledný vzhled, chybí bohužel webmail.

Obrázek: dot.project

Group Office

Velmi hezký groupware s mnoha funkcemi.

Obrázek:Group Office

Ivata

Velmi jednoduchý groupware, snadná správa. Bohužel nemá správu projektů a vyžaduje TomCat.

Obrázek: 3.jpg

more.groupware

Webové rozhraní není příliš funkční.

Obrázek: 4.jpg

OpenExchange

Poměrně propracovaný, není lokalizován.

Obrázek: 5.jpg

phpGroupWare

Z tohoto produktu vychází daleko lepší eGroupware.

Obrázek: 6.jpg

Tutos

Velmi jednoduchý vzhled, absence webmail klienta.

Obrázek: 7.jpg

Kolab2

Výborná spolupráce s Linuxem, horší webové rozhraní.

OpenGroupware

Špatná podpora češtiny, chybí lokalizace.

Po řádném promyšlení všech pro a proti mi „na stole“ zůstal Group Office a eGroupware. Vzhledem k tomu, že měl eGroupware více modulů, je známější a má částečnou podporu ze strany Red Hatu, rozhodl jsem se právě pro něj.

Po stažení archívu a jeho rozbalení jsem se pustil do instalace. Softwarově eGroupware nepatří mezi náročné programy. Vystačí si s Apache 1.3+, ve kterém je podpora PHP 4.3+ (doporučovaná 5). U databázového systému máte na výběr z MySQL (4 i 5), PostgreeSQL(7.2+), MaxDB, MSSQL a částečná podpora je i pro Oracle. Já jsem si vybral MySQL ve verzi 4. Dále jsem kvůli e-mailovým účtům doinstaloval také Courier-IMAP a pošťáka Postfix.

Po rozbalení archivu a nastavení patřičných práv jsem do prohlížeče netrpělivě zadal adresu pro instalaci. První krok průvodce byla volba jazyka. Chyběla zde čeština, což mi u instalace zase tak nevadilo. (Čeština podporována je, pozn. šéfred.) Zvolil jsem angličtinu a pokračoval dále. V dalším kroku mě průvodce upozornil na nutnou změnu ve dvou položkách v konfiguračním souboru PHP. Po opravě přistoupil instalátor ke třetímu kroku – zadání administrátorských účtů, přístupu k databázi a nastavení dalších položek jako je například server IMAP. Následovalo automatické vytvoření všech patřičných tabulek v databázi. Po této operaci jsem se poprvé přihlásil do systému eGroupware.

Obrázek: Kalendář eGroupware

Po přihlášení byl vidět prázdný kalendář na aktuální den, to-do list a zcela navrchu (pod stejnými ikonami, jako máte v KDE) 12 základních modulů. Nejprve jsem zatoužil celé prostředí počeštit. To jsem provedl v administraci pod položkou Uživatelské účty v záložce Předvolby. Následně jsem začal zkoumat celý systém. Dohromady jsem našel neuvěřitelných 23 pluginů včetně tlačítka odhlášení. Vzhledem k tomu, že by jejich popis vydal pomalu na celou knížku, pokusím se je alespoň vyjmenovat a u těch nejdůležitějších popsat základní funkce:

 • Administrátor – skrývá v sobě všechny ostatní ikony plus administraci uživatelů, skupin, služeb a zálohování;
 • Hlavní stránka – stránka definovaná uživatelem;
 • Felalimail – e-mailový klient (webmail);
 • Kalendář – skrývá v sobě jak klasický kalendář, tak i speciální zápisky, jako jsou To-do, Telefonní hovor a Poznámka;
 • Adresář – adresář kontaktů s možností importu a exportu;
 • MyDMS – virtuální filesystém s možností ukládat dokumenty;
 • Informační záznamník – slučuje funkci Adresáře, To-do listu, Poznámky a Telefonního hovoru;
 • Project Manager – manažer projektů;
 • Resources – zdroje (provázáno s kalendářem);
 • Time Sheet – pracovní výkazy;
 • Příručka – nápověda ke groupwaru;
 • Správce souborů;
 • Odhlásit;
 • WorkFlow – průběh práce;
 • Wiki – wiki založená na WikkiTikkiTavi;
 • Záložky – odkazy na zajímavé stránky s možností odeslat e-mail;
 • SiteManager;
 • News admin – správce novinek (v defaultní instalaci je chyba a nelze přidat novinku);
 • Hlasování – vytváření různých anket;
 • Znalostní databáze – vytváření různých manuálů a návodů;
 • ETemplate – nástroj na editaci šablon;
 • Nástroje pro překlad – možnost alternativního přeložení všech částí systému.

Co se mi na eGroupware velice líbí, je systém provázání dat a oprávnění. Cokoliv do systému zadáte, můžete neustále přesouvat z kalendáře do To-do listu, projektu a zase zpátky. Není problém vyhledat kontakty nebo třeba volný čas vašeho kolegy a naplánovat si s ním nový projekt. Sledovat plnění jednotlivých úkolů a delegování pracovních činností se s eGroupware stává opravdovou zábavou. Bohužel program se zřejmě vyvíjí daleko rychleji než dokumentace, a tak se stává, že zatímco máme nápovědu i k webmailu, který již několik měsíců v systému není, k důležitým položkám, jako je například Workflow, nenajdete v nápovědě ani čárku.

Pokud opomineme nápovědu a překlad, uvědomíme si, že stojíme před velmi kvalitním nástrojem, který nám může v práci mnoho věcí ulehčit, zefektivnit a zpříjemnit. Každému, kdo někdy alespoň chvíli o groupware řešení ve firmě přemýšlel, ho vřele doporučuji k vyzkoušení.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

předmět
groupworker 13. 08. 2007, 12:44:50
Odpovědět  Odkaz 
článek se mi líbí, ale tohle klišé, to je opravdu těžká váha: "…stává opravdovou zábavou" ;->
Groupware - cesta do ráje, nebo do pekel?
Vít Profant 17. 08. 2007, 12:51:17
Odpovědět  Odkaz 
Dobré, jenom nerozumím, jak jdou dohromady výroky: a) [Součástí programu je plugin] Felalimail – e-mailový klient (webmail) ; b) k webmailu, který již několik měsíců v systému není...
Groupware - cesta do ráje, nebo do pekel?
Michal Sládek 20. 08. 2007, 10:49:32
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, kterou verzi eGroupWare recenze popisuje, ale od 1.4ky je lokalizována do češtiny i samotná instalace. Jinak pokud chcete používat češtinu v Unicode (místo standardně dodávané verze v kódování ISO-8859-2), můžete si jí stáhnout tady: http://www.brotel.cz/opensource.php
Groupware - cesta do ráje, nebo do pekel?
David 28. 08. 2007, 02:36:19
Odpovědět  Odkaz 
Pokud jde o egroupware, chybí mi tam jen CRM aplikace, není možno rozhodit od sebe DB firem a osob, respektive, dokážu si přestavit jak to obejít, ale dělám si synchronizaci s evo2 a mobilem přes Syncml a tohle by nedělalo dobře.
Potom tam samozřejmě chybí plánování prvních kontaktů, sledování vývoje obchodu a následně vyhodnocení. Něco je slíbeno k vydání ještě do 1.4. a nechme se překvapit.

Jinak je to všechno v pohodě.
Groupware - cesta do ráje, nebo do pekel?
Pepa 16. 10. 2007, 20:45:23
Odpovědět  Odkaz 
Otázka: funguje někomu synchronizace kontaktů a kalendáře atd. mezi EGW a Thunderbirdem? Případně jak.
Groupware - cesta do ráje, nebo do pekel?
Jan Rippl 30. 12. 2007, 01:54:54
Odpovědět  Odkaz 
Osobně se domnívám (vlastní zkušenost), že nejlepší Groupware je phpGroupware, protože je velmi modulární, a lze si jej velmi snadno přizpůsobit. Opakem je eGroupware, které se musí instalovat celé (Debian balíky).
Groupware - cesta do ráje, nebo do pekel?
Tonda Levhart 12. 12. 2009, 12:09:54
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím! Doba pokročila, vývoj také. Používám EGW skoro rok (verze 6.0.1) a konečně mám něco, co mi plnohodnotně nahrazuje Outlook (to je dobrá věc od MS, ale drahá a na systému, který již nepoužívám). Ba co víc, mám z toho i textovou DB (pomocí Databáze znalostí). Jednoduchá správa, nenáročnost na prostředky, přístupnost, bezchybnost, provázanost, možnost využití i k jiným účelům (Projekty s Harmogramem, který může sloužit třeba jako ceník :-), vyhledávání, kategorizace (to je dobré si vhodně rozepsat, usnadňuje třídění a hledání záznamů). V porovnání s placenou verzí 602Groupware, kterou jsem zkoušel předtím, je to rozdíl třídy (včetně nároků na systém). Celé pěkně lokalizováno, na stránkách projektu jsou i manuály, takže no problem. EGW doporučuji jak pro společné sdílení na serveru, tak i jako aplikaci čistě na localhostu (XAMPP a EGW v /opt, dobře se to zálohuje [celé] a případně přenáší [celé] na jiný stroj či systém s Linuxem včetně extra adresářů FILES a BACKUP od EGW). Takhle v této sestavě bych to doporučil všem, co potřebují soustředit poštu a záznamy a dokumenty a já nevím co ještě do jednoho místa. Mimochodem, editor v Databázi znalostí je skvělý, chová se stejně dobře jako WORD nebo OO textový procesor a píšu v něm většinu věcí, stejně tak jako do něj ukládám některé články z webu (včetně obrázků a odkazů), stačí pak skopnout do OOo a vyexpedovat v PDF. Přestal jsem díky tomu používat spoustu aplikací, které jsou jako speciál lepší, ale naprosto neprovázané a tudíž trpící ztrátami a podobně. A čím déle s tím pracuji, tím více to využívám a objevuji ještě stále nové možnosti, takže s klidným svědomým říkám - špica.
Vlastimil Ott Re:Groupware - cesta do ráje, nebo do pekel?
Vlastimil Ott 12. 12. 2009, 12:12:53
Odpovědět  Odkaz 
Takový článek bychom velmi uvítali (a zaplatili). Nechtěl byste o tom napsat?

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Milan Kozák

Milan Kozák

I přestože jsem paranoidní neznamená, že mě nedostanou...


 • Distribuce: Debian, *BSD, Slackware

| blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »