přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux na světových burzách

Linux na světových burzách

penize.jpg

Linux začínal jako projekt studenta a toto stigma si nesl dlouhou dobu. Ještě před deseti lety označovala známá analytická společnost Gartner Linux za „hype du jour“ a představitelé Microsoftu prohlašovali, že Linux je pro ně konkurentem pouze na trhu pro studenty a kutily a že nikdy nebude hrát významnou roli na trhu s komerčními řešeními.


Navzdory tomu se Linux prakticky rozšířil do všech oblastí informačních technologií včetně těch, které jsou doménou drahých komerčních řešení. Jednou z takových oblastí jsou i tradingové systémy, které jsou srdcem burz všeho druhu. Linux v posledních letech nasadily všechny významné světové burzy. To je velmi dobrá vizitka, protože se jedná o oblast, ve které jsou kladeny vysoké nároky na řešení. Musí být maximálně stabilní a bezpečné, protože jakýkoliv výpadek má za následek ztrátu v řádech milionů dolarů a poškození reputace burzy. Musí být také velmi rychlé, protože rychlé obchodování znamená vyšší příjmy pro burzu a spokojenější obchodníky.

Linux na Wall Street

New York Stock Exchange je největší akciovou burzou na světě a byla jednou z prvních, která na Linux přešla. V roce 2007 běžela na kombinované platformě proprietárních unixových systémů HP-UX, AIX a Solaris. Bylo to způsobeno tím, že NYSE byla v té době krátce po dvou akvizicích – v roce 2006 se spojila s Archipelago Exchange a o rok později se společností Euronext. Vznikla tak těžko udržovatelná a neintegrovaná kombinace platforem. Při pokusu o integraci vedení burzy zjistilo, jak vysoké jsou náklady na opuštění technologie. Proto se v roce 2007 rozhodlo, že již nechce záviset pokud možno na žádném dodavateli technologie, a zavrhlo všechny tři unixové platformy. Linux jim možnost volby dával, protože je při výběru hardwarové platformy mnohem flexibilnější než jeho unixová konkurence. Flexibilita byla hlavním důvodem, proč Linux začal vytlačovat na tomto trhu komerční Unixy, které na něm dominovaly přes dvacet let.

Jako dodavatele si NYSE vybrala společnost Red Hat a její systém Red Hat Enterprise Linux. Fungování na RHEL bylo ze strany NYSE doposud natolik dobře hodnoceno, že se v roce 2010 rozhodla při integraci na úrovni middlewaru přejít z různých proprietárních aplikačních serverů na open-source aplikační server JBoss, který taktéž vyvíjí společnost Red Hat.

Společnost NYSE Euronext dnes neprovozuje pouze newyorskou burzu, ale také burzy v Amsterdamu, Paříži, Lisabonu, Bruselu, San Francisku a dalších městech.

Foto: bfishadow Foto: bfishadow

Rychlost na německý způsob

Nejnovějším trendem je u tradingových systémů snaha o co nejvyšší rychlost a co nejkratší odezvu. 46 % celkového denního objemu obchodů na NYSE tvoří vysokofrekvenční strategie, kde je odezva tradingového systému klíčovou záležitostí. Rychlost je tedy pro mnoho obchodníků velmi důležitá. Burzy kvůli tomu mezi sebou zahájily závody o co nejrychlejší burzovní systém. Před dvěma lety Deutsche Börse oznámila, že vyvinula novou generaci svého tradingového systému Xetra, který dokáže zpracovat více než milion obchodů za vteřinu, a nechala tak za svými zády i NYSE, jež byla do té doby považována za nejrychlejší burzu světa.

Systém Xetra využívá technologii IBM WebSphere MQ Low Latency Messaging a stejně jako tradingový systém NYSE běží na operačním systému Red Hat Enterprise Linux. Kromě tří německých burz pohání také burzy v Dublinu, Vídni, Budapešti, Sofii, Šanghaji a Evropskou energetickou burzu.

Velké kolečko londýnské burzy

Mediálně určitě nejšťavnatějším případem přechodu na jiný operační systém byla London Stock Exchange. Její vedení se totiž rozhodlo přejít na tradingový systém TradElect, který byl postaven na frameworku .NET a běžel na Windows Serveru a Microsoft SQL. Dodavateli řešení se staly společnosti Accenture a Microsoft. Především pro Microsoft byla tato zakázka velice důležitá. Měla totiž posloužit jako referenční projekt v konkurenčním boji proti Linuxu, který se začal na tomto trhu nepříjemně rozpínat. Proto také Microsoft tento projekt velmi medializoval a na portálu Get The Facts publikoval případovou studii s titulkem „Londýnská burza dává přednost Windows před Linuxem kvůli spolehlivosti“. To ještě nikdo netušil, že se firmě tato kampaň vrátí jako bumerang.

Foto: mccun934 Foto: mccun934

8. září 2008 nastal po hodině obchodování výpadek, který trval dlouhých sedm hodin, což je pro burzu takového významu něco těžko představitelného. Situace byla o to horší, že zrovna v ten den převzala americká vláda dvě hypoteční agentury a hypoteční krize začala naplno. Zatímco ostatní burzy zažívaly hektický den, obchodníky na londýnské burze při čekání na oživení systému naplňovala beznaděj. Zúčastněné strany sice prohlásily, že výpadek nebyl způsoben samotným tradingovým systémem, ale pověst TradElect už byla definitivně pošramocena. Rok na to LSE oznámila, že končí s TradElect, do kterého investovala 65 milionů dolarů, a přechází na systém, který poběží na Linuxu.

Mnoho komentátorů se domnívalo, že přechod způsobily problémy se spolehlivostí TradElect, která byla kompromitována sedmihodinovým výpadkem. Co však tradingovému systému od Microsoftu a Accenture opravdu zlomilo vaz, byla odezva, která vysoko překračovala odezvu konkurenčních systémů, běžících na Linuxu. LSE nakonec zvolila jako dodavatele společnost MilleniumIT ze Srí Lanky, do které také majetkově vstoupila. Nový systém, pojmenovaný Millenium Exchange, přinesl rychle své ovoce. Stál třicet milionů dolarů, tedy polovinu předchozího, ročně ušetří kolem patnácti milionů dolarů na provozních nákladech a hlavně je výrazně rychlejší. Dokonce se stal nejrychlejším tradingovým systémem na světě, když dokázal vyřídit obchod za 0,126 ms. Představitelé LSE se nechali slyšet, že 99,9 % obchodů bude vyřízeno do 0,4 ms. Jen pro srovnání: TradElect dosahoval odezvy 2,7 ms.

Foto: Chris Brown Foto: Chris Brown

Kromě LSE poběží Millenium Exchange také na dceřiných burzách, kde dosud běžel systém, postavený na Windows, nebo se na něj mělo přejít. Nedávno LSE oznámila, že Millenium Exchange poběží na operačních systémech SUSE Linux Enterprise Server a Solaris.

Můžeme spekulovat o tom, nakolik byl výpadek LSE způsoben zvolenou platformou. Co však hovoří jasně, je srovnání odezvy: Poslední pokus Microsoftu uchytit se na burzách ztroskotal kvůli rychlosti. Jestliže Linux poráží komerční Unixy především díky flexibilitě, u Windows se mu to daří díky rychlosti.

Další

Vyjmenoval jsem pouze tři případy nasazení Linuxu velkými hráči na trhu burz. Je jich však mnohem více. GLOBEX, který pohání mimo jiné největší světovou komoditní burzu Chicago Mercantile Exchange, běží na Red Hat Enteprise Linuxu. Na tentýž systém momentálně přechází i burza v Kataru. Fúzi nedávno oznámily společnosti BATS a Chi-X, které jsou světovými lídry v oblasti elektronických obchodovacích systémů a taktéž používají linuxovou platformu.

Na burzách tedy začíná Linux dominovat podobně jako na superpočítačích, kde má větší než devadesátiprocentní podíl na trhu. Monopolu se však obávat nemusíme. Na rozdíl od ostatních systémů je Linux poskytován více dodavateli, kteří si budou i nadále konkurovat.

Článek vyšel v prvním čísle magazínu Open source & praxe.

Nahoru

Příspěvky

Linux na světových burzách
Milhouse 20. 12. 2011, 09:43:07
Odpovědět  Odkaz 
No, jedna věta je přesně to, co je ve světě software(ale i jinde) nejdůležitější. To je ten motor pokroku! A to i bez komunismu. ;o)

"Monopolu se však obávat nemusíme. Na rozdíl od ostatních systémů je Linux poskytován více dodavateli, kteří si budou i nadále konkurovat."

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog