přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, DevConf.cz 2014 – část druhá

DevConf.cz 2014 – část druhá

devconf2014_1.png

Během víkendu 7.–9. února se v Brně na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity konal šestý ročník konference DevConf.cz. Je to akce pořádaná společností Red Hat, zaměřená především na vývojáře, systémové správce a pokročilé uživatele.


Sobota

Sobota začala přednáškou o novinkách v poslední a připravované verzi jádra. Thorsten Leemhuis se zaměřil zejména na uživatele a administrátory a mluvilo se třeba o změnách v ovladačích pro grafické karty, náhradě IPTables – NFTables.

3D tiskárna tiskla odznáčky pro vstup na party (foto František Zatloukal) Tisk odznáčků Fedora na 3D tiskárně (foto František Zatloukal)

Souborové systémy

Lukáš Czener popsal novinky ve vývoji souborových systémů, porovnal statistky (počet vývojářů a commitů) vývoje ext3, ext4, XFS a Btrfs. Ze srovnání bylo patrné, že ext3 vyvíjí nejmenší počet lidí a nachází se v režimu údržby, kde jsou opravovány chyby, ale nedochází k přidávání dalších funkcí. Na druhou stranu Btrfs se může pochlubit největším počtem vývojářů, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně mladý (a nestabilní) souborový systém.

Byly zmíněny i problémy, se kterými se musí vývojáři souborových systémů poprat, zejména perzistentní paměť. V podstatě se jedná o DRAM kombinovanou s flash pamětí, takže je extrémně výkonná (miliony IOPS oproti přibližně stovce u klasických disků), a je tedy potřeba k tomuto zařízení přistupovat jinak – třeba cachování do paměti RAM, která je stejně výkonná jako perzistentní paměť, postrádá smysl. Zájemcům o podrobnější informace ohledně tohoto typu paměti byla určena přednáška Rica Wheelera.

Pokročilé funkce procesoru ve virtualizaci

Eduardo Habkost rozvedl problémy, na které naráží při povolování dalších funkcí procesoru v KVM. Zmínil zejména možnou nekompatibilitu při přesunu virtuálního stroje z počítače s moderním CPU na starší stroj. Různé programy na správu virtuálních počítačů se chovají konzervativně, aby byla zajištěna maximální přenositelnost. Eduardo zmínil i způsoby, jak povolit novější funkce procesoru, což se hodí zejména v případech, kdy nebude potřeba virtuální stroj někam přesouvat.

Sobota byla zakončena party sponzorovanou společností Red Hat v nedalekém klubu Fléda. Vstup byl umožněn jen držitelům odznáčku, který si mohl kdokoliv po vyplnění krátkého registračního formuláře vyzvednout během pátku a soboty na stánku Fedory.

Sobotní večerní party Sobotní večerní party

Neděle věnovaná Fedoře

Prakticky celá neděle se týkala Fedory, a zejména konceptu Fedora Next, který představil ve své přednášce Matthew Miller. Po ní následovala diskuze o novém směřování této distribuce, během které se však prakticky nic nevyřešilo hlavně kvůli nedostatku času. Odpoledne mohli zájemci přijít na několikahodinový workshop s Lennartem ohledně systemd.

Konferenci bych ohodnotil určitě velice kladně. Celá akce byla perfektně zvládnutá, a jestli jste se tohoto ročníku nezúčastnili, tak si příští rok udělejte čas a přijďte se podívat. Záznamy přednášek jsou již dostupné na YouTube kanálu Red Hat Czech.

Matthew Miller Matthew Miller (uprostřed)

Můžete se těšit na rozhovory

Na serveru LinuxEXPRES očekávejte ještě rozhovory s Danem Vrátilem, Lennartem Poetteringem, Pavlem Tišnovským, Danem Walshem a Lukášem Czenerem.

Za pomoc při tvorbě reportáže a rozhovorů z DevConf.cz děkujeme společnosti Red Hat. Za poskytnutí fotografií děkujeme Tomášovi Bžatkovi (je jejich autorem, pokud není uvedeno jinak).Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Všechny blogy »

Sophos