přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, DevConf.cz 2014 – část první

DevConf.cz 2014 – část první

devconf2014_1.png

Během víkendu 7. až 9. února se v Brně na Fakultě Informatiky Masarykovy Univerzity konal šestý ročník konference DevConf.cz. Je to akce pořádaná společností Red Hat zaměřená především na vývojáře, systémové správce a pokročilé uživatele.


Přednášky probíhaly ve třech velkých sálech a k dispozici byly ještě tři místnosti pro workshopy. Na konferenci se vystřídalo celkem 96 přednášejících a počet návštěvníků přesáhl tisícovku. Všechny přednášky byly v angličtině, což je vzhledem k početné účasti ze zahraniční jenom dobře. Během dne bylo zajištěno občerstvení. Konferenci zahájil Tim Burke (viceprezident pro cloud computing a virtualizaci) a mluvil zejména o firmě Red Hat, srovnání jejího cloudu s konkurencí a budoucnosti společnosti. Keynote byla streamována do všech přednáškových sálů.

Tim Burke zahajuje konferenci Tim Burke zahajuje konferenci

Docker

V pátek byla skvělá přednáška Alexandera Larssona o kontejnerech. Docker je rozšířením formátu LXC a poskytuje vysokoúrovňové API čili ve výsledku umožňuje používat lehkou variantu virtualizace – oproti spouštění plnohodnotné virtualizace má Docker mnohem menší nároky na systémové prostředky a celkový čas spouštění kontejneru je v řádu sekund.

Pro ještě jednodušší používání jsou dostupné předpřipravené obrazy s nejrůznějšími distribucemi – např. Ubuntu, Centos, Busybox, a vytvoření kontejneru je tak otázkou jednoho příkazu v terminálu. Jádro je přebráno z hostujícího systému, což výrazně šetří spotřebu systémových prostředků. Tato technologie cílí zejména na obyčejné uživatele – umožní jednoduše spouštět aplikace, které třeba nepůjde do aktuální distribuce nainstalovat kvůli závislostem.

Naplněný sál při přednášce na téma Docker Naplněný sál při přednášce na téma Docker

DevAssistant

Bohuslav Kabrda představil účastníkům konference pomůcku pro vývojáře – DevAssistant. Ten umožňuje bleskově inicializovat projekt v několika programovacích jazycích (C, Python a další), vytvořit pro něj repozitář, popř. udělat fork jiného projektu. Jako experimentální funkce je zde podpora pro vytváření kontejneru pomocí Dockeru.

Bohuslav Kabrda a jeho přednáška o nástroji DevAssistant Bohuslav Kabrda a jeho přednáška o nástroji DevAssistant

GNOME Software – správa aplikací pro uživatele

Během pátku se dostalo i na dvě přednášky týkající se desktopových prostředí. První byla o aplikaci GNOME Software – nový nástroj GNOME pro správu aplikací. Oproti ostatním však nepracuje s balíky, ale s aplikacemi, a je tedy mnohem vhodnější pro běžné uživatele.

KDE 5

Dan VrátilSiddharth Sharma popsali hlavní rozdíly oproti aktuálně stabilní čtvrté řadě KDE. Dostalo se také na ukázku nové plochy Plasma 2, která však na rozdíl od KDE Libs a Frameworks není ještě připravena na běžné používání. Nové KDE je postupně přepisováno na nový toolkit Qt 5, který mimo jiné přinese podporu pro Wayland.

Představení KDE 5 Představení KDE 5


Na konec byly do programu zařazeny Lighting Talks – desetiminutové přednášky, které si návštěvníci konference během dne vybrali. Poté následovala procházka po městě s Donem Sparlingem.

Pokračování příště

Pokračování reportáže bude vydáno za týden. Kromě toho se můžete těšit na slíbené rozhovory s Danem Vrátilem, Lennartem Poetteringem, Pavlem Tišnovským, Danem Walshem a Lukášem Czenerem.

Za pomoc při tvorbě reportáže a rozhovorů z DevConf.cz děkujeme společnosti Red Hat. Za poskytnutí fotografií děkujeme Tomášovi Bžatkovi.

RedHat.png

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

Zabezpečte firemní komunikaci a chraňte citlivé informace vaší společnosti pomocí MailStore

Stále více malých a středních podniků (MSP) přechází na Microsoft 365 v cloudu. Očekávají přitom, že jejich data jsou zde automaticky v bezpečí. Jenže tak tomu není. Přestože cloudové služby nabízejí vysokou úroveň zabezpečení, nejsou data v Microsoft 365 archivována a zálohována automaticky.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »