přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux Mint Xfce

Linux Mint Xfce

linux_mint.png

Seznamte se s Xfce edicí nejoblíbenějšího derivátu Ubuntu, distribucí Linux Mint. Pozor, na rozdíl od klasického Mintu je jeho Xfce varianta postavena na Debianu, takže se vrací ke kořenům. Po jeho vyzkoušení si troufám tvrdit, že má nakročeno stát se nejvyladěnější Xfce distribucí vůbec.


Linux Mint

O Mintu už jsme ledacos napsali, mohla by vás zajímat především recenze jeho osmé verze s přídomkem Helena nebo seznámení s novinkami ve verzi desáté, pojmenované Julia. Linux Mint je bezpochyby nejoblíbenější derivát Ubuntu a Ubuntu je pravděpodobně nejoblíbenější distribucí vůbec. Podle serveru DistroWatch.com je Mint dokonce druhou nejpoužívanější distribucí, a to jak v období posledního půl roku, tak celého roku. Tyto výsledky se nedají brát příliš vážně, ale rozhodně bychom se neměli přít o to, že jde o velmi oblíbenou distribuci.

První vydání distribuce, označené Ada, vyšlo v srpnu roku 2006 a stavělo na Ubuntu 6.06. Od té doby uteklo hodně vody, ale to hlavní se nezměnilo, nové verze Mintu vycházejí vždy s mírným zpožděním po vydáních Ubuntu a na této distribuci, která je sama postavena na Debianu, staví už skoro pět let.

Komunitní edice

Téměř od počátku vývoje vycházejí vždy několik týdnů nebo měsíců po vydání Linux Mintu takzvané komunitní edice obsahující jiné prostředí než GNOME. Ze začátku šlo především o Linux Mint KDE Community Edition a Linux Mint Xfce Community Edition – edice postavené na Kubuntu a Xubuntu. Později se objevují i verze s Fluxboxem a LXDE a časem také mizí přídomek komunitní edice.

Linux Mint Debian Edition (LMDE)

Minulý rok vznikla edice Mintu, která obsahuje GNOME, ale na rozdíl od „klasické“ verze není založena na Ubuntu, ale na Debianu.

Zde si dovolím malou technickou vsuvku. Není žádným tajemstvím, že Ubuntu z Debianu vychází. Vztah mezi Debianem a Ubuntu je ale úplně jiný než vztah mezi Ubuntu a „klasickým“ Mintem (respektive mezi Debianem a LMDE). Zatímco Ubuntu tvoří kopie repozitářů Debianu a ty následně upravuje „na svém vlastním písečku“, Linux Mint pouze používá repozitáře Ubuntu (případně tedy Debianu u LMDE) a přidává několik dalších, vlastních. Mint tak můžete brát spíše jako přídavek a Ubuntu jako totální fork Debianu.

LMDE je distribuce s modelem rolling release, tedy „plynulého vydávání“. Znamená to, že neobsahuje číslo verze a nemusíte pravidelně distribuci povyšovat na další vydání. Debianu znalejším uživatelům už jistě dochází, že tento Mint stojí na větvi testing, takže obsahuje vždy (relativně) aktuální software, přestože je (relativně) stabilní. Slovíčko relativně jsem si neodpustil; víme, jak to někdy chodí.

Sami tvůrci uvádějí, že LMDE není kompatibilní s klasickou verzí Mintu a naopak je stoprocentně kompatibilní s Debianem. Kompatibilitu v tomto případě můžete brát jako možnost „zaživa“ přejít od jednoho modelu k druhému.

Linux Mint Xfce

Konečně se dostáváme k jádru pudla. Tento měsíc, tedy v dubnu 2011, byla vydána nová Xfce edice založená na LMDE respektive na Debianu. Brzy se přidá i edice s Fluxboxem. Abyste se v tom rychle vyznali, jde na první pohled poznat, jestli je daná edice postavena na Ubuntu, nebo na Debianu – pokud je v názvu číslo, jde o Ubuntu: Linux Mint 10 KDE je postaven na Ubuntu a Linux Mint Xfce na Debianu. Dává to smysl, protože distribuce s modelem rolling release nemají verze, které by se mohly číslovat (většinou se ale číslují vydání instalačních médií).

Uf, dost suchého povídání, jdeme na to.

Instalace

Živý a zároveň instalační ISO obraz stáhnete samozřejmě ze stránek Mintu, a to buď ve variantě 32bit, nebo 64bit. V obou případech můžete stahovat z českého zrcadla na strahovském Silicon Hillu. Jedná se o instalační DVD, protože je o něco větší než kapacita CD, ale později se plánuje nechat ho trochu „zhubnout“.

Volby spuštění Volby spuštění

Celá instalace probíhá pouze v angličtině, ale vývojáři o tom vědí a pracují na nápravě. Po nabootování živého systému stačí na ploše spustit položku Install Linux Mint. Proces instalace není nijak složitý ani ničím zvlášť zajímavý, takže dále jen v obrazech.

Živý Linux Mint Xfce Živý Linux Mint Xfce

Výběr jazyka systému Výběr jazyka systému

Vytvoření uživatele Vytvoření uživatele

Souhrn instalace Souhrn instalace

Průběh instalace Průběh instalace

Instalace je hotova Instalace je hotova

Používání

Nebudu tady objevovat Ameriku a zaměřím se na věci, které jsou jiné než v jiných distribucích.

Design

Co by to bylo za recenzi linuxové distribuce, abych se nezabýval designem. Pro někoho nejdůležitější, pro někoho nejméně důležitá věc. Přiznám se, že patřím spíše do druhé skupiny, protože jsem zastáncem názoru, že vzhled systému je záležitostí nastavení a nikoli toho, jak distribuce vypadá hned po instalaci. Na druhou stranu chápu, že výchozí vzhled tvoří určitý dojem.

Linux Mint Xfce je po vzoru posledních verzí „klasického“ Mintu laděn spíše do šeda než do zelena, jak tomu bývalo dřív. Zelené jsou pouze doplňky a detaily, což se mi líbí. Systém působí uceleně a nenuceně. Na rozdíl od Ubuntu a na něm postavených edicích Mintu nezobrazuje recenzovaná edice při startování hezkou grafiku, ale pouze textový výpis. Mně to nevadí, ale na někoho to může působit trochu moc „geekovsky“. Od přihlašovací obrazovky už ale vše vypadá „mintovsky“.

Start systému Start systému

Přihlašovací obrazovka Přihlašovací obrazovka

Uvítací obrazovka zachovává kovový vzhled Uvítací obrazovka zachovává kovový vzhled

Zvolená sada ikonek je zajímavá, bohužel nepokrývá úplně všechno a s každým dalším programem může být méně konzistentní Zvolená sada ikonek je zajímavá, bohužel nepokrývá úplně všechno a s každým dalším programem může být méně konzistentní

Správce souborů Thunar Správce souborů Thunar

Odhlášení Odhlášení

Výběr softwaru

Zde opět více či méně platí, že na výchozím softwaru příliš nezáleží, protože si můžete z repozitářů Debianu doinstalovat prakticky cokoli, na druhou stranu jsme zase u toho prvního dojmu.

Xfce 4.6

Ačkoli už před nějakou dobou vyšla nová verze Xfce, konkrétně 4.8, Linux Mint Xfce, respektive Debian testing, zatím obsahuje starší verzi tohoto desktopového prostředí. To je samozřejmě škoda, ale jde jen o otázku času.

Je to zatím „jen“ Xfce 4.6 Je to zatím „jen“ Xfce 4.6

Další aplikace

Kromě samotného Xfce obsahuje distribuce samozřejmě i další software, jako je Mozilla Firefox a Thunderbird (nikoli IceWeasel a IceDove), GIMP, LibreOffice, F-Spot a další. Co mě jako fanouška Xfce mrzí, je použití některých aplikací nepocházejících z Xfce, ačkoli takové existují. Jako příklad uvedu File Roller z GNOME místo Xfce aplikací Xarchiver nebo Squeeze, textový editor Gedit taktéž z GNOME místo Mousepadu z Xfce nebo nějaké nezávislé GTK+ aplikace, jakou je například Geany. Další nepěknou věcí je, že ve výchozí instalaci chybí nějaký obyčejný prohlížeč obrázků, takže pro prohlížení fotografií musíte použít GIMP nebo F-Spot.

Multimédia

Jak bývá v Mintu zvykem, neměl jsem problém s přehráváním videí ani hudby v různých formátech, kvůli kterým musíte například v Debianu přidávat zvláštní repozitáře a speciálně je instalovat. MP3 soubory, DivX i originální DVD filmy hrají na výbornou. Co mě ale trochu nemile překvapilo, že distribuce obsahuje přehrávače Totem, GNOME MPlayer i VLC, což považuji za dost přehnané.

Přehrávání DVD není podmíněno doinstalováním dalších balíčků, funguje hned Přehrávání DVD není podmíněno doinstalováním dalších balíčků, funguje hned

Nástroje Mintu

To, co dělá z Mintu Mint, ale není šedivé pozadí a zelené ikony ani Mozilla Firefox místo IceWeaselu. Jsou to vlastní nástroje Mintu. Skoro všechny jsou dostupné i v této edici. Nebudu je představovat, více se o nich dozvíte v recenzi „klasického“ Mintu.

mintInstall mintInstall

mintUpdate mintUpdate

mintBackup mintBackup

mintNanny mintNanny

Kapitolou samou o sobě je mintMenu, v distribuci je obsaženo, ale ve výchozím nastavení je na panelu pouze klasická nabídka aplikací z Xfce.

Klasická nabídka aplikací Klasická nabídka aplikací

Pokud ale chcete mintMenu, jde jej na panel přidat. Klikněte pravým tlačítkem myši na panel a zvolte Přidat nové položky... V nově otevřeném okně vyberte XfApplet. V dalším okně vyberte mintMenu.

Vyberte XfApplet Vyberte XfApplet

Vyberte mintMenu Vyberte mintMenu

Klasickou nabídku odstraníte vybráním položky Odebrat z její kontextové nabídky a novou nabídku můžete přesunout na správné místo po vybrání položky Přesunout z podobné nabídky.

mintMenu mintMenu

Vlastní akce v Thunaru

Mint jako jedna z mála distribucí obsahuje v základní instalaci několik užitečných vlastních akcí ve správci souborů, většina z nich pochází přímo z dílny tvůrců distribuce. Pozor, k některým akcím schází doinstalovat pár balíčků, například balíček catfish k akci Search.

Vlastní akce v Thunaru (škoda té angličtiny, ale není problém akce přejmenovat) Vlastní akce v Thunaru (škoda té angličtiny, ale není problém akce přejmenovat)

Je to Mint, ale je to Debian

Jak vidíte, některé věci trochu skřípou, ale jsou to jen drobné detaily. Výhodou této distribuce je fakt, že se jedná o Linux Mint, takže přináší spousty svých nástrojů a vylepšení, ale zároveň se jedná o Debian, takže mu stačí, s Xfce především, méně paměti, než vyžaduje Ubuntu (čert ví proč). Navíc se jedná o distribuci s modelem rolling release, a proto vás nemusí každého půl roku obtěžovat povyšování distribuce. Zkrátka, Linux Mint Xfce si bere to dobré z obou dvou.

Opravdu je to Debian Opravdu je to Debian

Nahoru

Příspěvky

Ikonky?
Honza 15. 04. 2011, 09:10:36
Odpovědět  Odkaz 
Můžete mi prosím napsat co je to za ikonky? Vypadají dost dobře, Mint sice nepoužívám ale to icon theme bych si hned nainstaloval.
Re:Ikonky?
daks 15. 04. 2011, 09:46:54
Odpovědět  Odkaz 
Myslím že je najdeš tady:
http://www.omgubuntu.co.uk/2010/10/install-linux-mint-x-theme-ubuntu/
Re:Re:Ikonky?
Honza 16. 04. 2011, 09:57:21
Odpovědět  Odkaz 
Paráda, díky moc.
Mint je ... - skoda slov...
Debian squeeze 16. 04. 2011, 22:12:44
Odpovědět  Odkaz 
Nechci nikomu brat vitr z z plachet :-)), ale nejlepsi distro postavene na Debianu je - Debian ;-)
Miroslav Hrončok Re:Mint je ... - skoda slov...
Miro Hrončok 17. 04. 2011, 08:36:13
Odpovědět  Odkaz 
Na tomhle je nejlepší, že tohle je Debian s několika nástroji navíc. Konkrétně Firefox místo IceWeaslu opravdu nepotřebuju, ale jinak dobré.
Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
Debian squeeze 17. 04. 2011, 09:49:26
Odpovědět  Odkaz 
Ok, pak jsi tedy ale zapomnel rict, co VSE v Mint oproti Debian-u CHYBI... :-\
Cili, Mint je mozna pro ty, co chteji mit Linux misto Windows (BFU), na multimedia, internet atd. atd. Ale nic vic...
Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
zaty 17. 04. 2011, 10:52:13
Odpovědět  Odkaz 
S LMDE jeste nemam zkusenosti, pouze s verzi 10 postavenou na Ubuntu. Chtel bych se tedy zeptat, co vsechno v Mint Debian Edition chybi oproti cistemu Debianu, co bych si nemohl doinstalovat z debianich repozitaru? Vzhledem k tomu ze Mint 10 je vlastne Ubuntu 10.10, jen ma navic repozitar s nesvobodnym sofwarem, cekal bych ze u LMDE to bude analogicke.
Re:Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
zaty 17. 04. 2011, 10:56:41
Odpovědět  Odkaz 
Oprava: Mint ma nesvobodny software v zakladni instalaci a repositare s Mint aplikacemi.
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
Miro Hrončok 17. 04. 2011, 12:29:24
Odpovědět  Odkaz 
Přesně takhle to je. Je to Debian s repozitářem navíc a s nějakými věcmi ve výchozí instalaci.
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
Miro Hrončok 17. 04. 2011, 12:27:28
Odpovědět  Odkaz 
Jediné, co debianní Mint oproti Debianu nemá jsou možnosti jiných architektur než ix86(_64) a možnosti jiné instalace, než je ta výchozí. Ale jinak nechybí vůbec nic. Co chybí podle Vás?
Re:Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
Debian squeeze 17. 04. 2011, 15:58:22
Odpovědět  Odkaz 
Treba LVM a disk encryption...
Zkusenosti s pouzivanim: Mint ma problemy s uvolnovanim pameti, CPU...
Debian, v poho.
Mint po roce pouzivani se pos....l jen tim, ze byl pravidelne aktualizovan (!), Debian se aktualizuje sam, ani po roce zadny problem nebo potreba obnovit ze zalohy...
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
Miro Hrončok 17. 04. 2011, 20:16:17
Odpovědět  Odkaz 
LMDE?
Re:Re:Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
zaty 18. 04. 2011, 17:27:04
Odpovědět  Odkaz 
Jste si jisty ze si nepletete klasický Mint postavený na Ubuntu s Mint Debian Edition? Mint Debian edition byl poprve vydan v zari 2010 a je to opravdu cisty Debian s nekolika Mint aplikacemi navic a par proprietarnimi kusy softu v zakladni instalaci.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
Debian squeeze 21. 04. 2011, 21:45:43
Odpovědět  Odkaz 
V LMDE to urcite chybi (LVM), to pos...ni se tykalo Mintu postavenem na Ubuntu sice, ale mozna i proto od te doby mam k celemu 'Mint crew' averzi, pac mi to prijde, jako kdyz vidlaci delaji "tunning" na nejnovejsim BMW...
Jak to asi muze dopadnout...

Aneb obracene - kdyz pouziji cisty Debian, vse co chci, si muzu doinstalovat a Debian (jako BMW) je znacka kvality :D, mam jistotu, ze nejspis to bude dobre - a me zkusenosti ukazuji, ze Debian je fakt cool, spolehlivy, stabilni system a neni duvod menit... :P
Re:Re:Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
grep 24. 04. 2011, 13:13:21
Odpovědět  Odkaz 
Howto install LMDE with LVM (with or without encryption)
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=141&t=71159
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
Debian Sqeeze 24. 04. 2011, 13:36:39
Odpovědět  Odkaz 
Jj, znam moznost instalace LVM i na Mint-mixy, vcetne LMDE z jineho zdroje, nez tamto forum.
Ale ruku na srdce - bezny uzivatel jen stezi s tim bude ztracet cas...

A proc take, ze, kdyz u originalniho Debianu mam vse a hned. A co neni vorig. Debianu, lze doinstalovat jinak nebo si to udelat v Pythonu, kdyz uz... :P

Jak se jiz nekdo zminil, krome "par nastroju navic" od Mint grupky, pro me osobne, Mint camp me uz nema co nabidnout, a to je znam ponekud dobre.

Radeji sazim na stabilitu, lety overeny spolehlivy vyvoj a dobre 'jmeno' ;-) Debian crew.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Mint je ... - skoda slov...
Petr Jezek 6. 05. 2011, 23:57:41
Odpovědět  Odkaz 
LVM bezni uzivatele nepouzivaji, neb nemaji duvod. Pokud vubec tusi, co LVM je... Mint je stale vice Debian s privetivym prostredim pro lidi, kteri linux tolik neznaji. Navic Mint funguje, a to spolehlive (Diadoru mam na Thinkapdu dva roky, jinak Arch...).
rozbity okenice na XFCE
Momo 21. 05. 2011, 01:42:20
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim, zatim je Mint XFCE skvelej ale pravdepodobne jsem si nejakou instalaci neceho naposled to byl Conky ale to s tim nechci davat do souvislosti, rozboural okna na administratorskym profilu. Vypada to ted tak ze vrchni lista s nazvem okna a tlacitky na minimalizaci a zavreni je uplne pryc, v oznamovacim baru otevrenych oken take nic neni. Skratka by mi pomohlo donutit ten rozbouranej profil aby si XFCE vygenerovali defaultni nastaveni a rozlozeni oken. Poradte prosim kde co umazat a nebo prepsat v konfiguraku aby se to stalo, hlavne at to nemusim komplet preinstalovavat. Dekuji
Miroslav Hrončok Re:rozbity okenice na XFCE
Miro Hrončok 24. 05. 2011, 14:38:45
Odpovědět  Odkaz 
Zkus smazat ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfwm4.xml
Linux Mint Xfce
daks 15. 04. 2011, 09:42:20
Odpovědět  Odkaz 
Díky za recenzi, teď používám "Ubuntí" Mint 10, ale chystám se přejít na některou verzi vycházející přímo z Debianu. Zatím se mi ale pod Debianem nepodařilo zprovoznit tiskárnu, která v Ubuntu v pohodě tiskne a taky mencoder, kterej docela často používám, mi nefunguje jako v Ubuntu, tuším že v Debianu není zkompilovanej s podporou nějakýho (možná) proprietárního formátu. Ale asi tomu dám ještě šanci, až nastane ta správná doba... :-)
Re:Linux Mint Xfce
mnicky 15. 04. 2011, 09:57:10
Odpovědět  Odkaz 
S tlaciarne pod Debianom rozchadzam takto:

- pokial nebezi cups, tak: # /etc/init.d/cups start
- potom otvorim v browseri adresu: http://localhost:631
- idem na: 'Administration' > 'add printer'
- najskor prihlasenie, potom este zopar klikov a tlaciaren funguje....
Re:Re:Linux Mint Xfce
daks 15. 04. 2011, 10:05:39
Odpovědět  Odkaz 
Já to dělám podle návodu, kterej jsem si sepsal tady:
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,53429.0.html
a v Ubuntu, resp. Mint 10 to tiskne, pod Debianem se sice všechno nainstaluje a tváří v pořádku vč. běžícího CUPS, ale při pokusu o vytištění zkušební stránky se nic nestane, ani se nezobrazí žádná chybová hláška.
Linux Mint Xfce
kozec 15. 04. 2011, 09:46:08
Odpovědět  Odkaz 
Honza: Tema sa vola Mint-x a najjednoduchsia cesta k nej bude hadam tadialto: http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mint-x-icons/
Linux Mint Xfce
hanz 15. 04. 2011, 12:08:47
Odpovědět  Odkaz 
Pořád hledám to správné rolling release distro a tenhle Mint vypadá nadějně. Naposled jsem zkoušel docela dlouho Arch, byl jsem z něj ze začátku nadšený, ale časem vyplavaly na povrch některé neduhy a rozhodl jsem se jít o dům dál.
Miroslav Hrončok Re:Linux Mint Xfce
Miro Hrončok 15. 04. 2011, 12:18:06
Odpovědět  Odkaz 
Sám používám Debian testing a to je podle mě dobré rolling release distro. Mint má něco navíc... asi nemá smysl z vyladěného Debianu přecházet na Mint (ostatně stačí přidat jeden repozitář a doinstalovat pár Mint nástrojů), ale jako distro na nový počítač bych sáhl po tomhle.
Re:Re:Linux Mint Xfce
hanz 15. 04. 2011, 12:56:14
Odpovědět  Odkaz 
Mě se po tom Archu právě líbí, že Mint člověk jen nainstaluje a nemusí nic moc dalšího nastavovat. Debian testing jsem jeden čas taky používal, ale nechal jsem se zlákat Ubuntu. Po čase mě ovšem právě začal štvát půlroční cyklus a přešel jsem na Arch.
Re:Re:Re:Linux Mint Xfce
w4rr10r 15. 04. 2011, 17:20:26
Odpovědět  Odkaz 
Tak nainstaluj ArchBang a nemusíš skoro nic řešit.
Který z Mintů?
pF 15. 04. 2011, 13:15:55
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj. Chtěl bych prarodičům nainstalovat na PC s 1 GB RAM Linux Mint postavený na Debianu. Napadá vás nějaký důvod, proč dát přednost Linux Mint Xfce před LMDE?
Miroslav Hrončok Re:Který z Mintů?
Miro Hrončok 15. 04. 2011, 13:46:27
Odpovědět  Odkaz 
Tak rozdíl je především v prostředí. Já preferuji Xfce, ale tohle se nedá jednoduše poradit. Bál bych se, že GNOME 2 za pár let zmizí z repozitářů Debianu a nebude v sílách Mintu to udržovat.
Re:Re:Který z Mintů?
pF 16. 04. 2011, 00:03:03
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsem se konečně dovzdělal v oblasti desktopových prostředí. U většiny informací o Xfce v češtině jsi jako autor uveden ty; díky! :) Xfce je zajímavá alternativa ke KDE a GNOME, určitě ho zkusím.
Linux Mint Xfce
Kexo 15. 04. 2011, 13:18:21
Odpovědět  Odkaz 
Tak ja som pouzival LMDE ale po dlhej dobe som presiel nazad na Mint 10 ... problem bol v tom ze som nedokazal nainstalovatkompletnu podporu jazykov. Debian proste nema ikonku na jazyky tak ako je tomu u Ubuntu a ked som to skusal robit cez dpkg-reconfigure locales tak to nikdy neslo proste po slovensky mi islo len cca 30% systemu ... Klikol som na menu dal som vypnut a dalej sa pytal uz po anglicky ci chcem Shut down alebo restart .... stravil som pri tom hodiny a hodiny casu hladal som rôzne repozitare aby som tam tu uplnu jazykovu podporu dal ale nic nepomohlo ... tak som sa nakoniec vratil k Mint 10 ale inak LMDE bol sviznejsi ako Mint 10 .... Osobne mi ani nevadilo ze je po anglicky lebo mi to nerobilo problem.... ale problem bol ked som ho nainstaloval a nefungovala kontrola pravopisu v OOffice v slovencine .... proste kompletna jazykova podpora pre gnome ako keby v Debiane nebola ... a pritom v ubuntu je ...
Miroslav Hrončok Re:Linux Mint Xfce
Miro Hrončok 15. 04. 2011, 13:49:42
Odpovědět  Odkaz 
Tomu nevěřím, neříkám, že to není možné, protože možné je všechno, ale s češtinou v Debianu nemám problém a nevidím důvod, proč by se slovenštinou měl být.
Re:Re:Linux Mint Xfce
Kexo 15. 04. 2011, 15:33:07
Odpovědět  Odkaz 
Cestina tam je ... ale slovencina ee ... mi je prd platna ceska gramatika ked pisem slovenske faktury ... proste akokolvek som sa snazil hladal som riesenia na forach vselikade dokonca som pisal aj na hlavne Mint forum a ani tam mi nevedeli pomoct ...
Dalsi zajimava recenze Linux Mint Xfce
grim 16. 04. 2011, 13:16:30
Odpovědět  Odkaz 
http://dasublogbyprashanth.blogspot.com/2011/04/review-linux-mint-xfce-201104.html (anglicky)
Linux Mint Xfce
volani.webnode.cz 11. 05. 2011, 21:21:51
Odpovědět  Odkaz 
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=154&t=71267&sid=02b649d2040058e6b2955f385a5530a8

http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=154&t=71266&sid=02b649d2040058e6b2955f385a5530a8
Linux Mint Xfce nebo Xubuntu?
Petr 20. 05. 2011, 19:03:22
Odpovědět  Odkaz 
Mám jeden dotaz.
Je lepší na netbook (8,9") dát Xubuntu nebo Linux Mint Xfce? Xubuntu běhá bez problémů, s Mint Xfce nemám zkušenost. Xubuntu není v čisté instalaci, ale jako doinstalace k Ubuntu. Tento článek je totiž hodně motivační...
Děkuji za názor.
Miroslav Hrončok Re:Linux Mint Xfce nebo Xubuntu?
Miro Hrončok 24. 05. 2011, 14:41:10
Odpovědět  Odkaz 
To záleží na Tobě. Já bych šel do Mintu.
Linux Mint Xfce
msh 9. 06. 2012, 01:18:58
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, aktuálně řeším, jakou zvolit distribuci. Přestože znám a umím použít základní *nixové příkazy, v oboru *nixových OS jsem nejspíše stále BFU. Aktuálně používám téměř rok Ubuntu 11.04 s GNOME namísto Unity. Spokojenost prakticky po všech stránkách, ale čas běží a podpora bude končit. Nechci přecházet na Unity ani na GNOME 3 a řeším, co vybrat jako náhradu. XFCE jsem před časem používal spolu s Xubuntu, to jsem přestal používat kvůli problémům s přepínáním rozložení klávesnice (což by měl být podle všeho problém XFCE, ne Xubuntu). XFCE mi celkově vyhovovalo a líbí se mi.

Co tak v počítači používám? Opera, Firefox, Seamonkey, Open/Libre Office, Gedit, Geany, GIMP.

Aktuálně se rozhoduji mezi LMDE s XFCE a Fedora XFCE Spin. Co jsem se dočetl o LMDE XFCE, tak by mi tam vyhovovalo prakticky všechno včetně "rolling release", ale trošku se obávám té "testovací větve". Nevím, co od toho očekávat a nerad bych řešil, že se po instalaci aktualizací některá část systému nebo některá aplikace "rozsype" takovým způsobem, že budu systém dávat půl dne dohromady, aby se s ním vůbec dalo pracovat. Rád bych se tedy zeptal, jaké jsou Vaše zkušenosti při dlouhodobém používání. Jak moc často (pokud vůbec) se stává, že něco po instalaci updatů přestane fungovat, jak moc je systém stabilní atd. Pokud jsem BFU, ale potřebuji fungující počíač, má smysl se té testovací větve obávat? Uvítám jakékoliv tipy a postřehy.

Fedora XFCE Spin byl prakticky náhodný výběr "něčeho jiného s XFCE". (Kromě výše uvedeného Xubuntu jsem před časem používal i openSUSE s XFCE, tam mi ale pořádně nefungoval zvuk.) Jak moc je podle vás tato distribuce (+ spin) vhodná pro BFU?

Předem díky za vaše názory.
Jiří Eischmann Re: Linux Mint Xfce
Jiří Eischmann 9. 06. 2012, 10:56:53
Odpovědět  Odkaz 
Osobně si myslím, že pro BFU by byl nejlepší Linux Mint ve standardní edici. Nemyslím si totiž, že rolling release distro je ideální pro BFU. Mění se mu systém pod rukama a upgrady přinášejí drobné problémy.
Fedora není tak pohodlná, např kodeky člověk musí doinstalovat ze speciálního repa. Na druhou stranu je v ní Xfce dobře podporováno, jsou repozitáře i pro nové Xfce 4.10, a představuje takový dobrý mix distribuce se zmraženými repozitáři a rolling release. U věcí, u kterých to dává smysl (např. kernel kvůli hardwaru), je rolling release, zbytek zůstává v aktuální verzi.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog