přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu

PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu

pclinuxos.png

PCLinuxOS a jeho česká komunitní verze je pro mne velkým, ale příjemným překvapením. Instalace je natolik jednoduchá, že ji krok po kroku zvládne opravdu každý. Vzhled po instalaci je příjemný a lehce se v něm zorientují i lidé, kteří Linux nikdy neviděli. Nastavení je vyrovnané vhledem k poměru výkon/vzhled. Všechny základní funkce jsou okamžitě použitelné.


Když jsem dostal nabídku vyzkoušet a recenzovat PCLinuxOS, přesněji řečeno jeho českou komunitní verzi, řekl jsem si, že to bude jen otázka několikadenního testování. Dnes ho ale stále mám na svém počítači a nechci se s ním rozloučit!

Co je PCLinuxOS?

PCLinuxOS CZ je českou (česko-slovenskou) komunitou upravená verze operačního systému PCLinuxOS. Tato verze je distribuována jako live CD, které má českou a slovenskou lokalizaci a jejím výchozím jazykem je čeština. PCLinuxOS 2010 je postaven na linuxovém jádře 2.6.33.5-bfs a grafickém prostředí KDE SC 4.4.5.

Instalace PCLinuxOS

Předtím, než budete systém instalovat, je nutné stáhnout jeho ISO obraz ze stránek české komunity, vypálit ho na CD a nabootovat do svého počítače. Jediný důležitý krok, který musíte před instalací udělat, je, že musíte mít povoleno bootování z CD/DVD mechaniky přímo v BIOSu vašeho počítače.

Po nabootování systému do počítače (trvá asi tři minuty) se před vámi objeví tabulka s volbou rozložení klávesnice. Zvolíte požadované rozložení (přednastavené je české QWERTZ) a během několika sekund je před vámi použitelný desktop PCLinuxOS.

Vzhled desktopu je přehledný a ničím neruší Vzhled desktopu je přehledný a ničím neruší

Modře laděný desktop zapadá do pracovního prostředí KDE a i uživatelům, kteří vidí GNU/Linux poprvé, bude po pár chvílích jasné, kde najdou hlavní nabídku aplikací a jak se orientovat v rozbalovacím menu. S jednotlivými aplikacemi to bude asi horší, ty nejdůležitější si popíšeme později.

Grafický instalátor vás snadno provede instalací systému Grafický instalátor vás snadno provede instalací systému

Pokud se tedy rozhodnete instalovat systém na pevný disk, je hned jasné, jak na to. Na levé straně plochy jsou ikonky pro instalaci systému v české a slovenské jazykové verzi, a stejně tak je připravena velice podrobná, ale srozumitelná nápověda k instalaci.

Jediným místem, kde je v průběhu instalace nutné dávat větší pozor, je dělení disku Jediným místem, kde je v průběhu instalace nutné dávat větší pozor, je dělení disku

O instalaci se stará grafický instalátor draklive-install, který působí příjemným a kultivovaným dojmem. Krok za krokem, tak volíte místo instalace, zavaděč a jeho nastavení. Máte možnost zvolit zavaděč GRUB nebo LILO a výběr textového nebo grafického menu.

Je libo GRUB nebo LILO? Je libo GRUB nebo LILO?

Celá instalace trvá kolem třinácti minut. Na konci celého procesu jste vyzváni k restartu počítače a k vyjmutí CD z mechaniky. Po startu systému zbývá zadat nové heslo správce a vytvořit uživatele. Tímto je celý proces instalace ukončen a můžete začít pracovat se svým novým systémem.

První kroky

Jako první budete chtít svůj počítač určitě připojit k síti. Pokud používáte k připojení kabel, stačí zasunout do správné zástrčky a připojení se konfiguruje automaticky.

Stejně snadné je i bezdrátové wifi připojení. Vpravo dole v panelu dvojklikem otevřete ikonu dvou monitorů (známá i ve Windows) a otevře se vám panel připojení. Rozkliknete bezdrátové, zvolíte síť, zadáte heslo a je to.

Připojení je jednoduché a nevyžaduje žádné větší znalosti uživatele Připojení je jednoduché a nevyžaduje žádné větší znalosti uživatele

Připojení prostřednictvím GPRS/3G/EDGE je již složitější a vždy vyžaduje konfiguraci zařízení a ve většině případů i úpravy v základním systému. Proto toto připojení nemohu začínajícím uživatelům doporučit a s nastavením by se měli nejprve poradit u „odborníků“.

Dále bude nutné provést aktualizaci systému. Tu nejrychleji provedete tak, že v rozbalovacím menu kliknete na Více aplikací | PCLinuxOS | Rychlá instalace programů. Zvolíte kartu Ostatní a Nástroje.

Aktualizace systému je otázkou pouhých dvou kliknutí myší Aktualizace systému je otázkou pouhých dvou kliknutí myší

U tohoto instalátoru bych se na chvilku zastavil, jelikož se jedná o jednu z českých specialit systému. Je vyvinut tak, aby i lidem, kteří neznají problematiku instalačních balíčků v Linuxu, dovolil rychlé a jednoduché instalování některých vybraných programů. A jak jsem se dozvěděl přímo od vedoucího komunity, která má tento instalátor na svědomí, budou další programy přibývat.

Stejně jednoduchá jako aktualizace, je i instalace vybraných aplikací Stejně jednoduchá jako aktualizace, je i instalace vybraných aplikací

Další úpravy a nastavení můžete provádět spuštěním konfigurační aplikace přímo spouštěčem z panelu (dolní lišta). V aplikaci Pracovní prostředí může každý uživatel nastavit síť, vzhled aplikací a pracovní plochy, lokalizaci a rozvržení klávesnice, výchozí aplikace, monitor a plochu. Přidat fonty písma, nastavit multimédia a další více či méně potřebné záležitosti.

Potřebné základní nastavení lze snadno provést v aplikaci Nastavení systému Potřebné základní nastavení lze snadno provést v aplikaci Nastavení systému

Druhou možností je spuštění kontrolního centra PCLinuxOS. K tomuto ale musíte mít oprávnění správce a (jeho) heslo. V opačném případě není možné tuto aplikaci využívat. Mimo již zmíněných věcí je zde možné nastavit sdílení v síti, FTP rozhraní nebo Firewall, rodičovskou kontrolu nebo spravování uživatelských účtů.

Widgety jsou účinnými pomocníky a zároveň odliší váš desktop Widgety jsou účinnými pomocníky a zároveň odliší váš desktop

Pro milovníky grafických odlišností je tu ještě například možnost instalace widgetů. Widgety jsou miniaplikace, které slouží např. k zobrazování počasí, publikování nových článků na blogu nebo k prohlížení fotografií z oblíbeného alba. Widgety v KDE nainstalujete tak, že kurzorem myši přejedete do horního pravého rohu monitoru a zde se vám zobrazí nabídka Nástrojový box. Další postup je již velmi intuitivní a rychlý.

I takto může vypadat PCLinuxOS I takto může vypadat PCLinuxOS

Aplikace a jejich využití

Ihned po instalaci je k dispozici takové množství aplikací, aby bylo možné počítač využívat k těm nejběžnějším úkolům a účelům.

Jediný nedostatek jsem našel ve složce kancelář. Místo kompletního balíku je zde pouze textový procesor KWrite. Nicméně tento nedostatek vývojáři ošetřili tím, že sem přidali spouštěč pro snadnou instalaci kancelářského balíku OpenOffice.org. Takže stačí pouze kliknout a za chvilku už můžete pracovat s plnohodnotnými kancelářskými aplikacemi.

Multimediální výbava je zastoupena hudebním přehrávačem Amarok, který je velmi jednoduchý a přehledný. Má v sobě zabudovaný ekvalizér s možností několika předvoleb a ručního nastavení. Při připojení do sítě dokáže stáhnout z webu texty skladeb a podporuje jejich hodnocení. Na video je možné použít základní a jednoduchý přehrávač Dragon nebo výborný Kaffeine, který umožňuje přehrávání všech a hudebních a video formátů a zařízení včetně digitální televize (samozřejmě, pokud je připojen televizní tuner).

Na kartě Internet najdete nespočet aplikací pro připojení a využití webu. Nepřekonatelný a všem známý prohlížeč Mozilla Firefox, který dobře znají i uživatelé Microsoft Windows. Komunikátor Kopete podporující protokoly AIM, ICQ, MSN, Yahoo, Jabber, IRC, Gadu-Gadu, Novell GroupWise Messenger a další. Poštovní klient Thunderbird také nemusím nikomu představovat. Aplikace KBluetooth slouží - jak již název napovídá - k připojení zařízení prostřednictvím bluetooth rozhraní a KPPP zase k vytáčenému spojení třeba přes již zmíněné GPRS.

Připravených aplikací je mnoho a další lze snadno doinstalovat Připravených aplikací je mnoho a další lze snadno doinstalovat

Aplikací, které jsou v PCLinuxOS obsaženy ihned po instalaci a následné aktualizaci systému, je mnoho a není možné je zde všechny vyjmenovat, navíc ne všechny aplikace jsou určeny pro široké masy uživatelů, a tak by to bylo i zbytečné.

Měl bych jen připomenout K3B pro vypalování CD/DVD/Blu-ray. Jedná se o velmi mocnou aplikaci, která disponuje velkým množstvím zásuvných modulů a umí tak například převod hudebních a video formátů. A také nesmím zapomenout na všem známou aplikaci GIMP pro úpravu rastrové grafiky.

Instalace aplikací je díky Synapticu snadná a přehledná Instalace aplikací je díky Synapticu snadná a přehledná

O správu instalačních balíčků se stará podobně jako v systémech založených na Debianu utilitka Advanced Packaging Tool (neboli APT) s grafickou nástavbou Synaptic, nepracuje však s balíčky .deb, ale s balíčky .rpm. Instalace dalších aplikací a rozšíření je velmi snadná a zvládne ji většina uživatelů se základní znalostí Linuxu.

Pokud si přece jenom nebudete vědět rady, navštivte fórum PCLinuxOS Pokud si přece jenom nebudete vědět rady, navštivte fórum PCLinuxOS

Distro pro začátečníky

PCLinuxOS a jeho česká komunitní verze je pro mne velkým, ale příjemným překvapením. Instalace je natolik jednoduchá, že ji krok po kroku zvládne opravdu každý. Vzhled po instalaci je příjemný a lehce se v něm zorientují i lidé, kteří Linux nikdy neviděli. Nastavení je vyrovnané vhledem k poměru výkon/vzhled. Všechny základní funkce jsou okamžitě použitelné. Speciální instalátor pomáhá uživatelům migrujícím z jiných systémů a umožňuje jim tak snazší a nenásilné poznání nového systému.

PCLinuxOS je opravdu výborný systém pro začínající uživatele a ukazuje, jaký potenciál GNU/Linux má. Z tohoto důvodu ho můžu jedině doporučit všem, co by chtěli vyzkoušet Linux a zatím nenašli odvahu.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
rs 17. 09. 2010, 10:52:57
Odpovědět  Odkaz 
PCLinoxOS so vyskusal - asi pred mesiacom, sice nie cesku verziu. Predtym som mal na pc ubuntu 9.10, internet isiel v pohode. Pri PCLOS sice pripojenie fungovalo, ale neskutocne pomaly. Nepatral som po pricine a rovno som nahral nove ubuntu 10.04 kde je siet opat OK. Zaujimalo by ma, ci ma niekto tiez podobny problem na PCLOS a ako sa da riesit.
Re:PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
krcmarik 17. 09. 2010, 13:48:55
Odpovědět  Odkaz 
Pclinuxos instaluji pclinuxos casto. Na docela dost pocitacu ale z takovim problemem jsem se nesetkal spise naopak. Vetsina veci mi na rozdil od ostatnich distribuci jela uz rovnou uz po instalaci protoze narozdil od ostatnich ma pclinuxos uz na cd velke mnostvi ovladacu a clovek je nemusi nasledne doinstalovat z repra .
Re:PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
rodney 17. 09. 2010, 14:50:12
Odpovědět  Odkaz 
Setkavam se spodonymi problemi nejen u PCLOSU, ale jen kdyz se pripojuji pres svuj router. Jde o to, ze rychlost stahovani je ok, ale odezva a nacitani stranek firefoxu, konqerroru, opery.. je neskutecne pomala. (links v pohode) Neprisel jsem na to proc. Vim jen, ze kdyz jsem zkousel ruzne distribuce, tak u nekterych se ten problem projevoval, u jinych ne. Takze bych to vydel jen na defaultni nastaveni nakyho protokolu pro komunikaci s routerem.
Re:Re:PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
fuzadlo 17. 09. 2010, 16:53:36
Odpovědět  Odkaz 
Psal jsem o možných problémech s rychlostí wifi na fóru Ubuntu.
Pro PCLinuxOS to platí taky a dá se to jednoduše naklikat.
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,50329.0.html
Re:Re:Re:PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
rs 18. 09. 2010, 00:07:54
Odpovědět  Odkaz 
Este upresnim. Pripojenie mam cez DSL linku - dsl modem pripojeny ethernetovym kablom priamo do sietovky.
Re:Re:Re:Re:PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
migelo 18. 09. 2010, 13:51:45
Odpovědět  Odkaz 
fuzadlo odkazoval na vlákno, kde je to pospáno. Stačí změnit DNS. Mám ADSL od O2 a s mým routerem jsou jejich DNS na většině dister nepoužitelné. Existuje celá řada "free DNS serverů", vyplatí se jich pár zkusit.
PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
rodney 17. 09. 2010, 21:41:44
Odpovědět  Odkaz 
Jeste bych chtěl poděkovat za recenzi me oblibene distribuce. Ackoli v nasich kocinach neni moc v povedomi linuxaku, tak je to jedina distribuce, ktera mi vzdy temer bez problemu fungovala i na tom nejneobvyklejsim HW a diky tomu jsem se ji nebal doporučovat každému.
PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
Daník 18. 09. 2010, 09:39:37
Odpovědět  Odkaz 
Vypadá to zajímavě. Vzhledem k tomu že používám Mandrivu tak by mě zajímalo "jak moc se liší" od této hlavní distribuce? Nikde jem si nevšiml nějakého srovnání či vyjímek.
Re:PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
migelo 18. 09. 2010, 14:35:40
Odpovědět  Odkaz 
PCLOS jde ve vývoji svojí cestou a je zaměřen především na jednoduchost. Odlišnosti najdeš od vzhledu písma po adresářovou strukturu a přsto se jako uživatel Mandrivy zorientuješ velmi rychle. Vyzkoušej si LiveCD a uvidíš. VirtualBox nedoporučuji, není na takovou zkoušku vhodný.
Re:PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
kalasm 19. 09. 2010, 13:50:58
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,
Mandrivu mám rád, trochu ji znám, a tak dílem také odpovím.

Mandriva je "větší" - na vývoji je poznat zapojení více lidí a více věnované práce. Hezky vypadá a rychleji přináší novinky. A má i větší české fórum.
PCLinuxOS je "menší". Rodinnější prostředí na fóru. Hlavně je ale svižnější než Mandriva, a to je pro mě podstatné.
PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
Rover623 18. 09. 2010, 10:56:28
Odpovědět  Odkaz 
Ono jde asi spíš o to jaké chce člověk prostředí.Pokud chci Gnome,tak sáhnu po Ubuntu,pokud KDE tak je rozhodně lepší Mandriva a distra založená na ní,ono obecně aplikace pro KDE jsou obvykle mnohem promakanější než ty pro Gnome,ale ne vždy je to výhoda.PCLinuxOS má ovšem jednu velkou slabinu a tou jsou omezené možnosti repozitářů.Třeba to všemi proklínané Ubuntu obsahuje v repozitářích několikanásobně víc aplikací než PCLinuxOS
Re:PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
migelo 18. 09. 2010, 14:19:51
Odpovědět  Odkaz 
Dneska už není pravdou, že slabinou PCLOSu je repozitář. Za poslední dva roky se obsah repozitáře více než zdvojnásobil a počet balíků pořád roste. Také proto, že dobře funguje zařazování aplikací na žádost ve fóru. Nevtrdím, že repozitář obsahuje podobný počet balíčků jako Ubuntu, ale rozdíl už není několikanásobný.
PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
migelo 18. 09. 2010, 14:48:35
Odpovědět  Odkaz 
Také bych chtěl poděkovat za recenzi. O PCLOSu se u nás moc nemluví a jsem rád, že jste se rozhodl o něm napsat. Myslím si, že vzhledem k jeho kvalitám si pozornost zaslouží.
Václav Hejda Re:PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
Venca Hejda 19. 09. 2010, 20:38:04
Odpovědět  Odkaz 
I já děkuji, zvláště pak za odpovědi v této diskuzi, i za odpovědi, které tady ještě nejsou. :o)
Václav Hejda PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
Venca Hejda 19. 09. 2010, 20:40:53
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji všem, za všechny příspěvky v této diskuzi. Jsem rád, že česká verze PCLOSu, má tak velký ohlas. Děkuji
PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
mirekf 1. 10. 2010, 21:57:04
Odpovědět  Odkaz 
Pěkná recenze, na základě které jsem vyzkoušel instalaci ve VMware a musím uznat kvality této distribuce. Jednoduché, intuitivní, svižná. Pro začátečníky opravdu jako stvořená! Já osobně zůstanu věrný GNU/Linux Mint s GNOME ;-)
PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
Kup 15. 12. 2010, 07:31:12
Odpovědět  Odkaz 
Mám NB hp dv5 1150 a konečně mi funguje uspávání.V jiných distrech jsem měl smůlu(ubuntu aj).Pomohlo jen tvrdý restart,ale u této distribuce funguje.Byl jsem mile překvapen.Ikdyž v minulých verzích jsem měl problémy se stabilitou,Po nainstal. aktualizace už nenaběhl systém,ale teď je vše OK.
Problémy mám jen u TV karty(problém je i u ostatních dister.)a překladu do češtiny.Čtečku otisků prstů jsem nezkoušel.Problém v HW bude asi v linuxu vždycky problém a to je velká škoda pro rozšíření linuxu po světě a hlavně u nás.Češi znaj jen Windows...
PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
MOJE JMÉNO 18. 12. 2010, 07:04:44
Odpovědět  Odkaz 
MINT 9,10, GRENNIE, UBUNTU 10., 10.9, MANDRIVA 2010, SUSE 11.4, FEDORA 14, a už si ani nevzpomínám, co ještě jsem se pokoušel nainstalit na své PC. (ve verzích KDE, GNOME, LXDE, XFCE)Vše mélo problém (zamrzání ihned, či v průběhu instalace, či jiné nepřístojnosti)- zřejmě HW PC obsahuje nějakou kombinaci, která je pro většinu dister problém.PCLINUXOS naběhlo jako jediné naprosto korektně. Nemám jej doposud plně odladěné a odzkoušené, ale musím konstatovat, že mě velmi mile překvapilo. Díky tvůrcům !!
PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
Wrunx 3. 09. 2011, 23:10:52
Odpovědět  Odkaz 
PCLinuxOS 2010.10 cs instalovaný na TravelMate 5335 - bez problémů běžel, dokud jsem nezkusil instalovat Krusader (prostě jsem odkojený Nortonem no...). Pak se zasekl desktop, nemohl vytvořit io slave, aplikace sice šly spustit ale neviděly souborový systém. Po spuštění aktualizace na 2011.6 se problém "sám od sebe" vyřešil a všechno funguje jak má. Ne, Krusader už jsem znovu tahat nezkoušel :-)) ale instalace jiných aplikací z repozitáře proběhla zcela hladce.
PCLinuxOS CZ – Česká verze distribuce založené na Mandriva Linuxu
Christo 1. 08. 2012, 14:40:54
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj potřeboval bych poradit.Je možné si někde linux nechat poslat poštou abych jej nemusel stahovat? Nedávno jsem po tom koukal na internetu a tamožnost je ale bohužel jsi už nepamatuji stránky kde to bylo možné. Bylo to tam za 30Kč +70Kč poštovné.Nechci a nemohu si jej stáhnout. stačí mi poslat odpověd na e-mai Christo91@seznam.cz. Potřeboval bych PCLinuxOS live cd v češtině. předem děkuji za pomoc :-)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog