přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu 13.04: Ticho před bouří

Ubuntu 13.04: Ticho před bouří

ubuntu_circle.png

Canonical, firma stojící za linuxovou distribucí Ubuntu, ohlásila pravidelné půlroční vydání. Krom běžných novinek v podobě nových verzí programů, linuxového jádra a jiných vylepšení, se s tímto vydáním pojí také organizační změny v délce podpory a příslib světlejších zítřků. Jsou představené novinky dostatečným lákadlem pro aktualizaci z předešlých verzí?


Raring Ringtail

S nezajímavým číselným označením verze Ubuntu a jeho derivátů souvisí také tradiční zvířecí název, který vybírá sám otec projektu Mark Shuttleworth. Na svém blogu loni oznámil kódové jméno pro nadcházející rodinu distribucí – Raring Ringtail, ve volném překladu „dychtivý fret kočičí“.

01Fret kočičí: Maskot nového Ubuntu


Hlavním lákadlem Unity 7.0 je velký nárůst výkonu, tedy rychlosti i na pomalejších strojích. Protože se recenze zaměřuje na základní Ubuntu, bude věnována právě výchozímu prostředí Unity.

Základními rysy tohoto vydání je linuxové jádro ve verzi 3.8. a grafické prostředí GNOME ve verzi 3.6 doplněné u prostředí Unity 7.0.

U verzí dílčích částí systému se ještě zastavím, jádro ve zmíněné verzi obsahuje řadu příznivých novinek: Zvýšení výkonu Radeon ovladačů, podpora souborového systému F2FS, vylepšení podpory souborových systémů Ext4 a Btrfs, podpora hotplug CPU a další.

Překvapením může být setrvání grafického prostředí GNOME v půl roku staré verzi 3.6, uživatele prostředí Unity to naštěstí tolik pálit nemusí. Pokud chcete vyzkoušet čerstvý GNOME Shell a další součásti ve verzi 3.8, budete muset GNOME aktualizovat pomocí neoficiálních repozitářů nebo případně zvolit jinou distribuci.

02Průvodce instalací


Spolu s vydáním Ubuntu byly vydávány také oficiální distribuční klony zpravidla tvořené komunitou. Mezi oficiální distribuce z rodiny Ubuntu přibyly s tímto vydáním také Ubuntu GNOME a UbuntuKylin. Ani Ubuntu GNOME, které láká na nejlepší zážitek s čistým GNOME, paradoxně nenabízí jeho nejnovější verzi 3.8.

Unity: tvář Ubuntu

Když Canonical přišel před pár lety se svým kontroverzním prostředím Unity, znamenalo to v měřítku Linuxového světa malou revoluci. Od prvního vydání se toho ovšem zase tolik nezměnilo a každá verze postupuje „evolučními krůčky“. Nejinak je tomu s Unity 7.0, přestože je na něm odveden pořádný kus práce, běžný uživatel si drobných kosmetických změn ani nemusí všimnout.

Bylo mírně vylepšeno přepínání mezi okny jednoho programu, nyní stačí mezi okny přepínat otáčením kolečka myši nad ikonou daného programu v Launcheru. Přibyla také možnost vybrat do popředí okno programu z místní nabídky ikony podle názvu.

03Přepínání mezi okny jedné instance


Ve výchozím stavu je nově přístupná pouze jedna pracovní plocha, a proto v Launcheru chybí dříve přítomná ikona pro přepínání virtuálních ploch. Není třeba se ovšem obávat, vše je možné jednoduše vrátit do původního stavu se čtyřmi virtuálními plochami zaškrtávacím políčkem Povolit pracovní plochy v nastavení systému. Tento krok vychází nejspíše z toho, že tuto funkci cílová skupina uživatelů Ubuntu nepoužívala.

04Nastavení ikony pro přepínání ploch


Vyhledávání v nabídce Dash je chytřejší než dříve a vyhledá požadovaný výraz i přes mírné překlepy v názvu. Dokonalé to ale rozhodně není, stačí prohodit nebo vynechat více písmen, a vyhledávání je tak ztraceno.

Chytré vyhledávání v nabídce DashChytré vyhledávání v nabídce Dash


V nabídce Dash najdete nový Lens Messages (Zprávy), který nahradil původní Lens spolupracujícím s Gwibberem. Funkčně jsou srovnatelné, přímo v Dashi lze na podporovaných sociálních sítích vyhledávat, likovat, retweetovat apod.

Lens MessagesLens Messages


Posledními novinkami v nabídce Dash jsou nové animace a podpora Překryvných posuvníků v případě, že seznam přesahuje velikost nabídky. Tento typ posuvníků typických pro Ubuntu nejspíš znáte z jiných částí systému.

Overlay scrollbar v Dashi Overlay scrollbar v Dashi


V panelu přibyla nabídka pro synchronizaci, prozatím zde najdete rychlé volby ovládání Ubuntu One. Tyto nabídky pro sdružování voleb stejného charakteru jsou bezesporu krokem správným směrem, překážkou je ale prozatím chybějící podpora programů třetích stran.

Nabídka pro synchronizační služby Nabídka pro synchronizační služby


Nabídka pro ovládání Bluetooth byla mírně přepracována a s přepínači vyhlíží intuitivněji.

Nabídka ovládání Bluetooth Nabídka ovládání Bluetooth


Funkce pro změnu velikosti okna prostým přetažením na okraj pracovní plochy doznala vylepšení v podobě intuitivnější animace. Při přetažení okna na jednu z aktivních hran plochy se nyní roztáhne „duch“ okna, čímž je demonstrována samotná funkce.

Nová animace pro změnu velikosti okna Nová animace pro změnu velikosti okna


Drobná, přesto vítaná je také změna dialogového okna pro vypnutí/restart/odhlášení, které nyní koresponduje se vzhledem Unity.

Nové dialogové okno Nové dialogové okno


On-line účty, centrum pro nastavení různých cloudových služeb není novinkou, nyní je ovšem možné nastavit komunikaci i v rámci jednoho účtu. Modelová situace: Využíváte služeb Googlu v podobě IM Talku a webového alba Picasa. Chcete, aby vestavěný komunikátor Empathy spolupracoval s Talkem, ale už si nepřejete, aby se při vyhledávání v nabídce Dash objevovaly vaše fotky z Picasy.

Nastavení On-line účtů Nastavení On-line účtů

Výchozí aplikace

S každým vydáním jsou aktualizovány výchozí aplikace, případně prochází jejich výběr obměnou. V této verzi se z výchozí instalace vytratila komplexní aplikace pro správu sociálních sítí Gwibber, do budoucna se počítá s aplikací Přátelé, která bude společná pro stolní i mobilní Ubuntu. Současný stav aplikace je spíše technologickým demem, přesto ji lze pro základní úkony využít. Pokud by snad bylo někomu po Gwibberu smutno, dělí ho od instalace pouze pár klepnutí, je samozřejmě stále v repozitářích.

Správce souborů Nautilus, který ve verzi 3.6 přišel o řadu funkcí (např. dvoupanelový režim), byl pro jeho kritiku v Ubuntu 12.10 downgradován na verzi 2.4. V aktuálním vydání Ubuntu však už vývojáři neudržují starou verzi a Nautilus je spolu se zbytkem programů ve verzi 3.6. Hlavní výhodou je značné zjednodušení rozhraní, uživatelé toužící po pokročilém správci souborů mají z repozitářů na výběr celou řadu kvalitních produktů.

Nautilus má vyhlazenější rozhraní, bohužel přišel i o pár funkcí Nautilus má vyhlazenější rozhraní, bohužel přišel i o pár funkcí


Výchozím internetovým prohlížečem je dlouhá léta neohrožený Mozilla Firefox a ani s jarním vydáním se to nemění. Firefox má jako jediný privilegium být aktualizován přímo Canonicalem na novější verze, startovní verze je 20.0.

Firefox ve verzi 20.0 Firefox ve verzi 20.0


Kancelářský balík LibreOffice 4.0 získal lepší podporu proprietárních formátů, rychlejší ukládání a načítání mnoha typů dokumentů nebo možnost exportovat tabulky z Calcu jako obrázek. Rozhraní balíku si můžete jednoduše upravit díky nově přidané podpoře témat. Příjemnou novinkou je oficiální aplikace pro mobilní operační systém Android schopná ovládat prezentace Impressu. Novinka týkající se výhradně uživatelů Ubuntu je začlenění nativní podpory pro nabídky v horním panelu včetně podpory Ubuntu HUD (kontextové vyhledávání v nabídkách).

LibreOffice ve verzi 4.0 LibreOffice ve verzi 4.0

Ústupky a drobné nedodělky

Wubi, instalační průvodce pro Microsoft Windows, byl zrušen. Tato funkcionalita nebyla udržována a připravena pro Windows 8, proto se od ní upustilo. Při stahování starších verzí Ubuntu jsou majitelé „osmiček“ vyzývání k použití běžného postupu instalace. Jednalo se o jednoduchý instalátor vhodný pro naprosté začátečníky, dal by se považovat za vstupní okno do světa Ubuntu bez nutnosti hlubší znalosti práce s BIOSem. Jestli byl začátečníky opravdu využíván, je sporné.

Instalátor Wubi Instalátor Wubi


Dosavadní podpora běžných půlročních vydání byla osmnáct měsíců, ta je s aktuální verzí Ubuntu zkrácena na polovinu, tedy devět měsíců. Důvody jsou prosté, náklady na paralelní údržbu několika verzí jsou příliš vysoké. S touto změnou souvisí také konec distribuce oficiálních médií pro běžná vydání, média budou nyní dostupná pouze pro vydání s prodlouženou dobou podpory (LTS), která vychází každé dva roky.

Přestože je překlad ve velmi dobrém stavu, najdete nepřeložené řetězce přímo v uživatelském rozhraní. Nepřeložené řetězce v dialogových oknech a nastaveních se týkají převážně nově přidaných položek.

Výtek by se dalo samozřejmě najít více. Vzpomenu například mírně schizofrenní aplikaci pro nastavení Ubuntu One, odkaz na nastavení sice najdete v Nastavení systému, samotné okno se ale otevře samostatně a svým rozhraním naprosto nevyhovuje zbytku prostředí. Navíc, pokud má sekce On-line účty sdružovat všechna nastavení, patří nastavení Ubuntu One právě tam.

Jen pro nadšence

Celé vydání se nese v duchu drobných, ale veskrze pozitivních změn. Pokud jste se stávající verzí spokojení, jen těžko najdete důvod k přechodu na nejnovější vydání, tím spíš pokud přihlédnete ke zkrácené době podpory.

V nové verzi by naopak mohli najít útočiště uživatelé vlastnící „pomalejší železo“ nebo nějaký kus nepodporovaného hardwaru. Typickým „zákazníkem“ jsou samozřejmě zvědaví a nedočkaví uživatelé, kteří vítají každou změnu a Ubuntu 13.04 mají nejspíše od alfa verze. Aktuální Ubuntu můžete stáhnout na komunitních tuzemských stránkách.

Mnohem větší porci novinek přinese příští jarní vydání s prodlouženou podporou v roce 2014 (pokud vše půjde podle plánu). Vývojáři by do této verze rádi stihli kompletně přepsat Unity do Qt/QML, a sjednotit tak všechny dosavadní platformy. Unity by tak doznalo svého jména. Ještě zásadnější novinka pak čeká na stejnou verzi v podání zcela nového zobrazovacího serveru Mir.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Dík
Petr Valach 14. 05. 2013, 00:56:54
Odpovědět  Odkaz 
Popravdě jsem moc nesledoval změny v nejnovějším vydání, tohle je zajímavý a asi i celkem úplný přehled, díky za něj.
Andrej Pavelka Ubuntu 13.04: Ticho před bouří
Andrej Pavelka 14. 05. 2013, 16:55:04
Odpovědět  Odkaz 
Ozaj celkom pekný článok, ďakujem. Nevie niekto, ako by to malo byt so vstavaným software na synchronizáciu dát v počítači servorom Ubuntu One a jeho záťažou na procesor? Ja mám Ubuntu 12.04 LTS a musím povedať, že jeho záťaž na procesor je veľká. Pri prihlásení sa do systému zvyknem ten proces okamžite vypínať, lebo počítač spomaľuje.
Ubuntu 13.04: Ticho před bouří
Jenda 22. 05. 2013, 15:06:11
Odpovědět  Odkaz 
S Ubuntu jsem na výsost spokojen. Na 5 let starém NTB s dvoujádrem, 2GB RAM a integrovanou Intel grafikou běhá svižně a stabilně. Na NTB HP bezproblémová podpora veškerého HW. Na starším počítači (3GHz jednojádro, 1GB Ram) jsem radě zvolil Xubuntu. Přece jen té RAM je málo a již je to docela poznat. Canonicalu držím palce, aby se dostali do černých čísel. Snad se jim to podaří.
Ubuntu 13.04: Ticho před bouří
Siesta 7. 07. 2013, 18:22:32
Odpovědět  Odkaz 
Mám jej jako první Linux nainstalován na Notebooku Sony Vaio s i5 4gb ram a jediné co se mě nedaří je rozchodit síťovou tiskárnu. Už jsem z toho zoufalý.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Němec

Petr Němec

Petr Němec vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Rožnově pod Radhoštěm a nyní studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog