přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 3.30: ve znamení výkonu

GNOME 3.30: ve znamení výkonu

gnome.png

GNOME 3.30, které vyšlo v září, se nese především ve znamení zlepšování výkonu. V posledních vydáních se aspekt výkonu poněkud upozadil, takže se vývojáři rozhodli dohnat v této oblasti resty. Nejedná ale zdaleka o jedinou novinku. Těch je opět celá řada, tak se na ně pojďme podívat.


Zlepšený výkon GNOME Shellu

V poslední době si uživatelé stěžovali na horší výkon GNOME Shellu. Bylo nahlášeno několik problémů, kde se Shell nechoval příliš hospodárně při spotřebě paměti (obecně byly tyto problémy označovány za memory leaky, ale u většiny z nich se o skutečné memory leaky nejednalo). Najít a opravovat takové chyby v javascriptovém kódu a gjs není úplně jednoduchá věc. Nicméně některé z těchto problémů byly opravené, na některých se stále pracuje. Pokud se vám ale stává, že spotřeba paměti GNOME Shellu roste do GB, s největší pravděpodobností se nejedná o chybu v GS, ale v grafických ovladačích (typicky nouveau).

Ve verzi 3.30 se také přešlo na novou verzi javascriptového enginu SpiderMonkey, což se taky podepsalo na zvýšeném výkonu. V květnu se na univerzitě v Cambridge konal hackfest zaměřený na zlepšení výkonů napříč celým desktopem GNOME. Výrazný rozdíl dělá i to, jak s GNOME pracují a nastaví ho distribuce. Např. Fedora v tomto udělala ve verzi 29 velký pokrok a rozdíl je opravdu znatelný. Cílem je, aby GNOME opět slušně běželo na počítačích s pouze 2 GB paměti.

Flatpak

Od poslední verze GNOME vyšel Flatpak 1.0, který přinesl celou řadu zlepšení. Zlepšovala se také podpora Flatpaku v GNOME. Software nyní umí aplikace nainstalované přes Flatpak automaticky aktualizovat. Hodně projektů v GNOME už má CI postavené na Flatpaku, takže s každým commitem do projektu se vygeneruje nový flatpak s nejnovější verzí aplikace. Uživatel si jej může stáhnout, pár kliknutími nainstalovat a třeba ověřit, že to řeší jím nahlášenou chybu.

Rozvíjí se také oficiální repozitář Flatpaku – Flathub. Od posledního vydání GNOME se počet aplikací zdvojnásobil a nyní jich tam najdete už přes 400.

software-updates.jpg Nastavení automatických aktualizací v Software.

Nastavení

Tato část GNOME se v posledních vydáních dočkala řady změn. Tentokrát jich také není úplně málo. Nově přibyl panel pro nastavení Thunderboltu, který minule zmeškal termín a dostal se jen do několika distribucí, které ho nasadily jako downstreamový patch.

Panely, které se týkají nastavení hardwaru, jsou nyní dynamické. To znamená, že pokud daný hardware v počítači nemáte, panel se ani nezobrazí. Pokud tedy třeba nemáte bezdrátovou síťovou kartu, nezobrazí se vám panel Wi-Fi, protože by stejně neměl co nastavovat.

GTK+ 3.24

Dlouho vycházel framework GTK+ ve stejné kadenci jako GNOME. Z GTK+ 3.22 před dvěma a půl lety ale udělali vydání z dlouhodobou podporou, které bude udržované, dokud nevyjde GTK+ 4. To se začalo vyvíjet v oddělené větvi s označením 3.8x.

Čekání na GTK+ 4 se ale protáhlo, tak nyní vývojáři udělali vydání 3.24, které přináší do stabilní větve pár užitečných věcí z připravované čtyřky: výběr písma nyní umožňuje lepší kontrolu nad vlastnostmi písma typu OpenType. Byla také zlepšená podpora emoji a kontrola nad vstupními událostmi.

Aplikace

Nautilus

Minule jsem psal o tom, že Nautilus se zbavil kódu, který se staral o ikony na ploše, protože bránil hlubším změnám v aplikaci a dalšímu rozvoji. Carlos Soriano, správce Nautilu, mezitím napsal rozšíření pro GNOME Shell, které tuto funkcionalitu nabízí. Pokud jsou pro vás ikony na ploše stále nutná součást uživatelského zážitku, nainstalujte si ono rozšíření.

V nové verzi má Nautilus přepracovanou horní lištu. Jinak vypadá zobrazení cesty k aktuální složce. Pokud začnete vyhledávat, vyhledávací pole neukrojí z náhledu složky, ale překryje cestu ke složce, takže Nautilus působí kompaktněji. Je také jednou z prvních aplikací, které přenesly aplikační nabídku z horní lišty do okna (i když v horní liště se zatím nachází také).

nautilus-pathbar.jpg Správce souborů s novým zobrazením cesty k aktuálnímu adresáři.

Podcasty

Zcela novou aplikací jsou Podcasty (GNOME Podcasts), které, jak název napovídá, vám umožňují stahovat a sledovat podcasty. Aplikaci zadáte adresu kanálu a ona vám bude hlídat nové epizody a nabízet je ke stažení a přehrání. Pokud nechcete s podcastem strávit tolik času, můžete si zapnout rychlejší přehrávání.

podcast.jpg Nový klient na podcasty.

Hry

Aplikace GNOME Games se profiluje jako takové herní centrum ve vašem počítači. Dokáže třeba zobrazovat i hry, které máte nainstalované ve Steamu. Skvělá je ale především pro fanoušky retro her, protože nabízí rozhraní pro celou řadu emulátorů starých konzolí. Nově jdou vstupy herního ovladače namapovat na klávesnici, takže nutně ovladač už nepotřebujete. Oficiální verze ve Flatpaku obsahuje také další 4 emulátory, takže podporuje výrazně více her.

Web

GNOME Web (známý taky jako Epiphany) má novou užitečnou funkci, na kterou jsme zvyklí z větších prohlížečů: režim pro čtení, který zobrazí pouze podstatný text.

epiphany-read.jpg Prohlížeč Web přepnutý do textového režimu.

Boxy

Boxy nově podporují RDP, což zapadá do cíle, podle kterého mají Boxy být univerzálním nástrojem pro přístup k různým „boxům“, ať je to lokální virtuální stroj, vzdálený virtuální stroj, nebo vzdálený fyzický stroj.

Za největší novinku u Boxů ale považuji to, že se je podařilo kompletně rozjet ve Flatpaku. Jejich funkčnost totiž dost závisela na jeho závislostech (qemu, libvirt, kvm…), které nebyly v řadě distribucí v ideálním stavu (staré verze, nevhodné buildovací flagy atd.). Vývojáři Boxů tak nemohli zajistit dobrou stabilitu a funkčnost aplikace napříč distribucemi. To se s oficiálním flatpakem ve Flathubu mění.

Disky

Aplikace na správu disků a oddílů Disky získala možnost připojovat svazky, které jsou šifrované VeraCryptem.

Lokalizace

GNOME 3.30 je, jak už je posledních 10 let tradicí, kompletně přeloženo do češtiny. Dokumentace je na 98 %, zbývá asi 200 řetězců a víceméně chybí jen překlady licencí a dokumentace ke GTK+. Slovenština je na tom o cosi hůře a už několik vydání se pohybuje kolem 95 %. To se týká uživatelského rozhraní. Dokumentace je přeložená pouze z 1 %.

Na co se těšit

Jarní vydání 3.22 by mělo přinést změny ve vzhledu. Připravuje zcela nová sada ikon, které budou zjednodušené a budou lépe odpovídat moderním trendům. Změna měla přijít již v tomto vydání, ale nakonec se zvolil odklad, protože se jedná o věc, kterou není dobré uspěchat. Drobné aktualizace by se mělo dočkat také výchozí téma vzhledu Adwaita.

gnome-icons.jpg Stará a nová ikona editoru gedit.

S souvislosti s tímto se nedávno otevřela debata, jestli by se měla podporovat i jiná témata než Adwaita. Už dnes je oficiálně podporovaná jen Adwaita, ale pořád je možné jednoduše instalovat další. Často toho využívají i distribuce, aby se odlišily. Problém je v tom, že potom často svá témata dostatečně netestují na aplikacích a stává se, že někde potom uživatel dostane třeba černé písmo na černém podkladu. Stěžovat si ale nejde za autorem tématu, ale za autorem aplikace. Proto se čím dál častěji stává, že autoři aplikací Adwaitu jako téma vynucují, aby měli kontrolu nad tím, jak bude u uživatele vypadat. Výsledek této debaty je pořád otevřený, ale už dnes vyvolává velké vášně.

Software by měl nabídnout rozhraní pro správu práv aplikací ve Flatpaku. Uživatel bude mít přehled, kam až může aplikace dosáhnout, a tato nastavení měnit. To bylo zatím možné pouze v rozhraní flatpaku pro příkazovou řádku.

Už v tomto vydání bylo naplánováno přepracování přihlašovací a uzamčené obrazovky, designové návrhy existují, ale vývojáři GNOME Shellu jsou zaneprázdnění urgentnějšími problémy. Možná se ale dočkáme na jaro.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog