přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, PcDuino – „Raspberry Pi“ pro náročné

PcDuino – „Raspberry Pi“ pro náročné

PcDuino_sm.jpg

Líbí se vám koncept oblíbeného minipočítače Raspberry Pi? Chcete však raději zařízení, které má více výkonu a integrovaný WiFi adaptér?


PcDuino V2 bylo na trh uvedeno teprve nedávno společností LinkSprite. Jako oficiální distributor je pro ČR společnost HW Kitchen. Jedná se tzv. mini-pc kompatibilní s Arduino. Nabízí se mnoho možných scénářů využití – od nízkoúrovňového programování přes řízení kamerových systémů až po obsluhu serveru. V této recenzi jsem programování vynechal a soustředil se zejména na multimédia a servery.

PcDuino V2 PcDuino V2

Technické parametry pcDuino V2:

CPU: 1 GHz ARM Cortex A8
GPU: OpenGL ES2.0, OpenVG 1.1 Mali 400 core
DRAM: 1 GB
Úložiště: 2 GB Flash, slot na SD karty až do 32 GB
Video výstup: HDMI
USB: 1× USB 2.0 (je potřeba využít hub pro zapojení klávesnice a myši)
OS: Lubuntu, Android ICS
Rozhraní na rozšíření: 2,54 mm výstupy kompatibilní s Arduino
Síťové rozhraní: RJ45 a USB WiFi Dongle

Jak lze vidět, tak výkonné je zařízení dostatečně na prohlížení internetu, přehrávání multimédií případně obsluhu nějakého serveru. Na své si přijdou také vývojáři, pro které je připraveno vývojové prostředí ArduinoIDE. Podporovány jsou jazyky C, C++, Python a Java s podporou pro Android SDK, což je dle mého názoru dostačující.

Pro pcDuino bylo vytvořeno API, které umožňuje přístup ke všem funkcím při použití jednoduchého programovacího jazyka Arduina. Je upraveno tak, aby mohla opensource komunita jednoduše vyvíjet výpočetně závislé projekty za použití rozsáhlých katalogů Arduino Shieldů.

Vývojové prostředí Arduino – spuštěním dojde k zahájení blikání LED diody na Arduinu Vývojové prostředí Arduino – spuštěním dojde k zahájení blikání LED diody na Arduinu

Výchozí operační systém – Lubuntu 12.04

Jako výchozí operační systém je zde ARM port linuxové distribuce Lubuntu 12.04. Volbu prostředí LXDE lze hodnotit jenom kladně, běhá svižně i ve Full HD rozlišení. K prohlížení internetu slouží Chromium, jako textový editor je zde AbiWord, pro tabulky Gnumeric a pro multimédia XBMC. Pro testování jsem použil poslední oficiální verzi (ze 6. září 2013) obrazu, kterou jsem po flashnutí zaktualizoval klasicky pomocí apt-get.

Takové to domácí serverování

Jednou z dalších možností, jak pcDuino použít, je vytvoření serveru. Otestoval jsem kompletní LAMP (Linux+Apache+MySQL+PHP), FTP a SSH. Instalace byla primitivní, stačilo použít tasksel, který vše obstaral. Během ní se sice nezobrazovaly žádné informace o průběhu, ale po několika minutách byla zdárně dokončena. Trochu jsem si taky pohrál s Bukkitem, serverem pro oblíbenou hru Minecraft. Všechno fungovalo naprosto bez problémů.

Multimédia bez problémů

Přes WiFi síť jsem byl schopen přehrávat maximálně 720p,1080p jsem poté otestoval z lokálního úložiště (SD karty). Obojí fungovalo naprosto plynule bez jakýchkoliv záseků, deformací obrazu atp. Pro ovládání doporučuji využít aplikaci Yatse pro Android, která váš telefon doslova přemění na dálkový ovladač. Pro streamování obsahu z mobilního telefonu se mi zase nejvíce osvědčila aplikace Skifta. Můžete tak z jakékoliv televize udělat SmartTV nebo obohatit chytrou televizi o plnohodnotné aplikace.

Potřebujete akceleraci grafiky?

Bohužel je ve výchozím nastavení grafické jádro (Mali 400) neaktivní. Pro jeho aktivaci je potřeba zkompilovat ovladač pro X server a nainstalovat uzavřené ovladače od ARM. Navíc je dokumentace na webu pcduino neaktuální, a proto je potřeba trochu zapátrat. Já vás tohohle ušetřím a sepíši zde stručný postup na zprovoznění jak 2D, tak i 3D akcelerace. Ta funguje jen přes EGL, takže ji stejně většina aplikací nebude umět využít.

Pro editaci souborů jsem v tomto návodu použil nano. Na začátek jen připomenu, že se provedené změny uloží klávesovou zkratkou CTRL + X a potvrzením přepsání souboru (Y). Chtěl bych jen upozornit, že po povolení 3D akcelerace začalo docházet k pádům multimediálního centra XBMC. Využití tedy spíše očekávám, jakmile bude více aplikací podporovat EGL.

1. Nainstalujte potřebné balíky

sudo apt-get install build-essential libdri2-dev xorg-dev xutils-dev 
git git-core automake libtool libdrm-dev
xutils-dev x11proto-dri2-dev libltdl-dev nano

2. Upravte konfigurační soubor X serveru

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

První blok bude vypadat takto:

Section "Device"
	  Identifier "Mali FBDEV"
	  Driver "fbturbo"
	  Option "fbdev" 		"/dev/fb0"
	  Option "DRI"			"false"
	  Option "DRI2" 			"true"
	  Option "DRI2_PAGE_FLIP"	"true"
	  Option "DRI2_WAIT_VSYNC"	"false"
 	  Option "SwapbuffersWait" "false"
  Option "Debug" "true"
EndSection

Pokud máte starší verzi firmware, tak bude potřeba odstranit řádek Disable "glx" z druhého bloku. Poté editujte předposlední blok, kde do Modes dosaďte rozlišení svého monitoru.

Section "Screen"
  Identifier  "Mali Screen"
  Device   "fbturbo FBDEV"
  Monitor   "Monitor0"
  SubSection "Display"
    Depth 24
    Modes "1366x768-60"
  EndSubSection
EndSection

3. Upravte konfigurační soubor pro knihovnu hardwarového akcelerátoru

sudo nano /etc/udev/rules.d/50-mali.rules

Přidejte tyto dva řádky:

KERNEL=="mali", MODE="0660", GROUP="video"
KERNEL=="ump", MODE="0660", GROUP="video"

4. Nainstalujte binární ovladače Mali

git clone https://github.com/linux-sunxi/sunxi-mali.git
cd sunxi-mali
git submodule init
git submodule update
sudo make install

5. A na závěr je potřeba zkompilovat ovladač X serveru

git clone https://github.com/ssvb/xf86-video-fbturbo.git
cd xf86-video-fbturbo
autoreconf -vi
./configure --prefix=/usr
make
sudo make install

6. Proveďte restart zařízení

Funkční OpenGL ES skrze EGL Funkční OpenGL ES skrze EGL

Vyplatí se?

Jako výhody bych vypíchl výkonný a moderní hardware (ARMv7, 1GB RAM, 2GB NAND) a přítomnost WiFi adaptéru přímo na desce. Jako nevýhodu pak lze brát menší povědomí o tomto zařízení mezi vývojáři, a tedy méně podporovaného softwaru (oproti známějšímu Raspberry Pi).

Oficiálně na něj jsou dostupné pouze 2 operační systémy – Lubuntu a Android. Neoficiálně lze pak doinstalovat Arch Linux. Škoda je také problémů s 2D a 3D akcelerací, to jsou však věci, které mohou být opraveny vydáním nového firmware. PcDuino lze považovat za PC a Arduino v jednom a za cenu přibližně 1500 Kč mohu jeho nákup jenom doporučit.

hwkitchen

Za poskytnutí pcDuino V2 děkuji HW Kitchen.

Nahoru

Příspěvky

PcDuino – „Raspberry Pi“ pro náročné
desdy 22. 11. 2013, 17:41:32
Odpovědět  Odkaz 
teď si ho koupil kamarád, tak ho testuje... zatím prý naprostá spokojenost...
tady jsou další minipočítače do 100$
http://chiptron.petus.cz/news.php?readmore=26
Miroslav Hrončok PcDuino – „Raspberry Pi“ pro náročné
Miro Hrončok 23. 11. 2013, 16:46:14
Odpovědět  Odkaz 
Moc jsem to nepochopil s tím Arduinem, je to plnohadnotná náhrada za Arduino? A pokud ano, tak za které? Mega?

Nám by se to hodilo, kdyby mohla Arduino část obsluhovat 3D tiskárnu z hlediska firmwaru a na PC části by běžel ten soft, který těď pouštím z počítače.

Budem na 3D tiskárny mountovat Raspberry a propojovat je a Arduino-like elektronikou, tak jestli by zkrátka šlo použít tohle jako náhrada za obojí?
Lukáš Jelínek Re: PcDuino – „Raspberry Pi“ pro náročné
Lukáš Jelínek 23. 11. 2013, 16:57:58
Odpovědět  Odkaz 
Mrkni sem, třeba tam najdeš odpověď: http://www.pcduino.com/?page_id=1618 (o těch Arduino-specifických věcech nic moc nevím, takže nevím, jak si uvedené informace vyložit)
Re: PcDuino – „Raspberry Pi“ pro náročné
me 24. 11. 2013, 23:46:18
Odpovědět  Odkaz 
pcDuino ma konektory, ktere lze pouzit pro rozsireni o moduly navrzene pro "zakladni" Arduino (Arduino Mega ma konektoru vice). Kompatibilita pravdepodobe neni 100%, protoze Arduino pracuje s 5V a PcDuino pracuje s 3.3V. Take je mozne, ze budou drobne rozdily mezi signaly na konektorech. Modulu pro Arduino je opravdu hodne, takze moznost pouzit je s PcDuino muze byt pro nekoho prinosem. Je ale treba prekontrolovat, zda modul bude pracovat i s 3.3V a zda vsechny potrebna signaly jsou OK (treba specialni funkce jako PWM, I2C, ...). Pravdepodobne bude treba take modifikovat/prepsat knihovnu pro ovladani modulu. Osobni zkusenost s pcDuino nemam...
Re: Re: PcDuino – „Raspberry Pi“ pro náročné
me 25. 11. 2013, 00:40:57
Odpovědět  Odkaz 
Nasel jsem, ze existuje modul, kteri prizpusobi 5V moduly pro 3.3V PcDuino

http://www.cutedigi.com/development-tools/pcduino/shield-to-bridge-arduino-shield-to-pcduino-with-level-shifter.html

Seznam vyzkousenych modulu pak zde:

http://www.pcduino.com/?page_id=917#comment-6464

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


 • Distribuce: Fedora
 • Grafické prostředí: GNOME

| blog



Public Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...



Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Windows 10 Genuine Lifetime License pouze €12 (315 Kč), skvělé slevy až 91 %!

Windows 10Přestože už tu bude co nevidět systém Windows 11, je nyní ten správný čas na získání Windows 10, protože všichni současní majitelé Windows 10 již brzy dostanou bezplatný upgrade na Windows 11.

Pokračování ...