přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Několik krabiček pro Raspberry Pi

Několik krabiček pro Raspberry Pi

Raspberry Pi

Malý počítač Raspberry Pi je možné používat i bez krabičky. Jen tak na stole. Ale jistě uznáte, že to není to pravé. Snad vám výběr té správné krabičky k vámi zvolenému účelu usnadní následující text.


Zkusme se nejprve zamyslet nad vlastnostmi, které by dobrá krabička pro Raspberry Pi měla mít:

  • ochranu desky počítače před mechanickým poškozením,
  • dobře vyřešené chlazení,
  • snadnou montáž,
  • snadný přístup k paměťové kartě,
  • snadný přístup ke pinům GPIO a dalším konektorům,
  • nízký útlum signálu Bluetooth a WiFi,
  • přijatelnou cenu,
  • atraktivní vzhled.

Je jasné, že současné splnění všech uvedených a místy protichůdných požadavků není dost dobře možné. Proto bude pro každý účel vhodný jiný typ krabičky. Pokud bude například určena pro server, bude nepochybně potřebovat co nejlepší chlazení, ale nemusí nabízet snadný přístup k pinům GPIO a nemusí mít ani atraktivní vzhled.

Chlazení

Otázka chlazení Raspberry Pi 3 byla podrobně probrána v článku Jak moc hřeje Raspberry Pi 3. Připomeňme si z něj několik základních informací. Při maximální zátěži bylo možné Raspberry Pi 3 uchladit pouze v otevřené krabičce. V uzavřené krabičce došlo za krátký čas k překročení teploty 80 °C, při níž se Raspberry Pi začíná bránit přehřátí snižováním taktu procesoru.

Dodejme, že původní měření bylo provedeno s plastovou krabičkou Oneine. Podívejme se na výsledky stejného měření, které bylo provedeno s hliníkovou krabičkou EMCO.

Grafy získané při měření obou krabiček jsou si velmi podobné. Také ostatní krabičky z našeho testu dosáhly až na jednu výjimku velmi podobných výsledků. Tou výjimkou je krabička Flirc. Její konstrukce počítá s odvodem tepla z procesoru (SoC) povrchem celé krabičky. Díky tomu Raspberry Pi 3 dosáhne při trvalé plné zátěži pouze 73,6 °C. To znamená, že nepřetaktované Raspberry Pi 3 v krabičce Flirc není možné za běžné pokojové teploty přehřát.

Skutečná provozní zátěž je ale mnohem nižší než u zátěžového testu. Například při přehrávání Full HD videa v Kodi a při použití ocelové krabičky HiFiBerry DAC+ (RCA) se teplota SoC pohybovala mezi 56° C – 58° C.  Raspberry Pi 3 se proto bude při běžné zátěži „cítit dobře“ v téměř jakékoli krabičce. Počítáte-li z vyšší zátěží, trochu pomůže opatřit procesor vhodným pasivním chladičem a bude-li to možné ponechat krabičku bez víka. Tato doporučení se samozřejmě netýkají krabičky Flirc.

Oficiální krabička

Autoři dali oficiální krabičce velice atraktivní aerodynamický vzhled. Je vyrobena z plastu, velice snadno se montuje a stejně snadno se rozebírá bez pomoci nástrojů.

Je také možné ji bez problémů používat při odstraněných bočnicích a víku. Díky tomu je u ní asi nejlepší přístup ke GPIO, display portu a portu kamery ze všech současných krabiček. Snadno přístupný je u ní též slot pro paměťovou kartu. Jednou z výhod této krabičky je světlovod, díky němuž je i při zavřené krabičce možné sledovat blikání dvou diod, signalizujících stav Raspberry Pi. Vzhledem k celoplastovému provedení vykazuje krabička nulový útlum WiFi a Bluetooth. Ke všem těmto vlastnostem přidejme dvě barevná provedení, konzervativní černošedé nebo veselejší malinovo-bílé a příznivou cenu kolem 200 Kč. Krabička je tedy jednoznačně nejvhodnější k Raspberry Pi určenému k různým pokusům, ale může také posloužit pro stavbu multimediálního přehrávače bez interní zvukové karty, pro řídicí počítač nebo pro pracovní stanici.

DesignSpark a Oneine

Asi největší konkurencí oficiální krabičce je krabička DesignSpark, která v nabídkách obchodů postupně nahrazuje téměř totožnou krabičku Oneine. Dochází k tomu kvůli nekompatibilitě Oneine s Raspberry Pi 3B+. DesignSpark je na rozdíl od oficiální krabičky složena pouze ze tří plastových dílů. Výrobce tuto krabičku dodává v černém, bílém červené a průhledném provedení.

Montáž Raspberry Pi do krabičky je díky zaklapovacím spojům ještě jednodušší, než u oficiální krabičky, ale při demontáži už se bez šroubováku neobejdete.

Krabička poskytuje přijatelně snadný přístup ke GPIO, display portu a portu kamery při sejmutém víku. Její velkou výhodou je mezera pod víkem, která počítá s možností provlečení plochých kabelů od interního display portu a kamery ven z krabičky. Slot pro paměťovou kartu je také snadno přístupný. Světlovod u ní ale chybí, signalizační diody jsou kvůli tomu vidět pouze při otevřeném víku. Velký otvor ve víku krabičky ve tvaru maliny je umístěný přímo nad SoC a spolu s gumovými nožkami na spodku krabičky mírně zlepšuje chlazení. Útlum WiFi a Bluetooth je u této celoplastové krabičky dle očekávání nulový. DesignSpark a Oneine patří se svou cenou mezi nejlevnější krabičky na českém trhu. Je vhodná ke stejným účelům jako oficiální krabička.

EMCO

Hliníková krabička od českého výrobce EMCO Case a.s. provází Raspberry Pi už od jeho první verze. Její současné provedení je přizpůsobeno pro Raspberry Pi 2 a 3. Krabička vypadá velice elegantně a je k dispozici ve třech barevných provedených, ve stříbrném, modrém a černém.

Montáž Raspberry Pi do krabičky patří mezi snadné, ale neobejdete se u ní bez křížového šroubováku.

Krabička EMCO rozhodně není vhodná k Raspberry Pi, určenému k různým pokusům. Když je plně smontovaná, jsou u ní přístupné pouze vnější porty a mírně zapuštěný slot pro paměťovou kartu. Dle mé zkušenosti se při zasouvání karty se občas podaří kartu zasunout mimo slot, načež je nutné krabičku rozebrat a kartu vyjmout. Hliníkové stěny krabičky nejsou opatřeny otvorem v místě antény a proto krabička dle očekávání vykazuje téměř stoprocentní útlum bezdrátových technologií WiFi a Bluetooth. Výrobce ke krabičce nabízí hliníkový VESA držák o rozměrech 100x100/75x75 mm. Krabička EMCO je tedy vhodná pro multimediální přehrávač bez interní zvukové karty připojený pomocí VESA držáku k vašemu televizoru nebo monitoru. Ovšem budete se muset obejít bez WiFi a Bluetooth.

Flirc

Ačkoli výrobce krabičky, společnost Flirc.tv, Inc klade největší důraz na její atraktivní vzhled, její hlavní přínos je v něčem jiném. Jak už zde bylo uvedeno, je Flirc jedinou krabičkou, která udrží teplotu Raspberry Pi 3 v přijatelných mezích i při trvalém maximálním zatížení. Ti, kdo by hádali výborné výsledky chlazení za „normálního provozu“, hádali by správně. Například teplota SoC serveru s nainstalovaným OwnCloudem se dlouhodobě pohybuje v rozmezí 42 °C – 56 °C.

To je možné díky konstrukci krabičky. Její tělo je tvořeno z velké části odlitkem z hliníku v němž je vytvarován chladič SoC. Raspberry Pi se k tomuto chladiči při montáži přilepí přiloženou oboustrannou teplovodivou páskou. Hliníková část krabičky díky tomu chladí SoC celým svým povrchem. Spodní díl krabičky je tvořena výliskem z plastu. Výrobce krabičky trochu „vybral“ hliníkový odlitek v místě, kde má Raspberry Pi anténu a proto je útlum signálu WiFi a Bluetooth prakticky neměřitelný. Zvídavější už si pomalu kladou otázku. Má tato krabička vůbec nějakou nevýhodu? Dle mého mínění pouze jednu – pořizovací cenu. Za cenu jedné krabičky Flirc koupíte tři oficiální plastové krabičky.

Plochý kabel ke GPIO nebo ke kameře je možné protáhnout vybráním ve spodní části krabičky. Do krabičky můžete vložit kromě Raspberry Pi některý z opravdu malých modulů např. RTC-Temp Slim. Zvuková karta ani jiné rozšiřující moduly se do ní ale nevejdou.

Krabička Flirc je momentálně na trhu v původním provedení a v novějším, které je často nazýváno Gen 2. Rozdíly mezi nimi jsou pouze kosmetické např. Gen 2 má spodní plastový díl opatřen vybráním pro snazší vyjímání karty a najdete na něm kruhové větrací otvory namísto obdélníkových.

Velice pohledné je původní provedení, opatřené modrým logem Kodi. To napovídá, že je krabička Flirc přímo určena pro stavbu multimediálního přehrávače. Dodávám, že také výborně poslouží i při stavbě lehkého desktopu nebo serveru.

HiFiBerry univerzální krabička černá

Máte-li v úmyslu vybavit svůj multimediálního přehrávač jednou ze zvukových karet rodiny HiFiBerry, bude vhodné sáhnout po krabičkách určených právě k tomuto účelu. První logickou volbou by měla být plastová univerzální krabička HiFiBerry.

Univerzální je proto, že její stěny jsou opatřeny zeslabeními, která se dají snadno vylomit a tím krabičku přizpůsobit pro většinu zvukových karet HiFiBerry. Montáž Raspberry Pi do této krabičky je velmi snadná. Stačí ho vložit dovnitř a trochu přitlačit do okamžiku zaklapnutí plastového dílu, který desku i s namontovanou zvukovou kartou zafixuje ve správné poloze.

Útlum signálu WiFi a Bluetooth je u této krabičky dle očekávání nulový. Spodní strana krabičky je opatřena gumovými nožičkami a také dvěma závěsy pro montáž na stěnu. V hodní části krabičky najdete vybrání pro provlečení plochých kabelů ke kameře a GPIO. Krabička je tedy vhodná nejen pro stavbu multimediálního přehrávače, ale také pro počítač určený  do role lehkého desktopu nebo k různým pokusům.

HiFiBerry ocelová krabička DAC+ (RCA)

Uživatelům, toužícím po atraktivnějším vzhledu svého multimediálního přehrávače, nabízí výrobce zvukových karet HiFiBerry, společnost Modul 9 GMBH krabičku vyrobenou z ocelového plechu. Především provedení s krytem z kartáčované nerezi se mezi vašimi audio komponentami rozhodně neztratí.

Krabička je poměrně těžká, kolem 200 g, což lze považovat za výhodu. Kabely mají menší tendenci, stahovat přehrávač ze stolu. Ačkoli je krabička kovová, útlum signálu WiFi je díky vhodně zvolenému prostřihu v oblasti antény zanedbatelný. Vzhledem k určení krabičky nikoho nepřekvapí absence otvoru pro plochý kabel kamery nebo GPIO.

Konstrukce krabičky je navržena tak, aby horní kryt přesahoval dno krabičky a tím usnadňoval chlazení Raspberry Pi. Bohužel hrany horního krytu jsou velmi ostré a proto po smontování poškozují povrch, na který je přehrávač položen. Trocha práce s pilníkem dokáže problém částečně napravit, ale jednoznačně nejlepším řešením je nalepení filcových podložek například z OBI nebo IKEA na spodní stranu krabičky. Pokud nestačí výška jedné, použijte dvě na sebe.

Montáž komponent do krabičky patří mezi komplikované. Nejprve je nutné namontovat pomocí dvou krátkých šroubů, dvou matiček a dvou sloupků HiFiBerry do víka krabičky. Potom pomocí zbylých dvou sloupků upevníte Raspberry Pi do její spodní části. Pak obě předmontované části musíte sesadit tak, aby plochý konektor zvukové karty dokonale seděl na GPIO sběrnici Raspberry Pi. To není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud nedojde ke správnému sesazení až „na doraz“ nemusí HiFiBerry kvůli nedostatečnému kontaktu fungovat. Doporučuji nakouknout před montáží do podrobného návodu od výrobce.

Shrnutí

Uvedený výběr krabiček jistě nezahrnuje zdaleka vše, co je na současném trhu k dispozici. Při volbě té nejvhodnější se především ptejte po účelu, k němuž bude hotová sestava nejvíc používána. Možnosti výběru se vám také výrazně zúží při použití rozšiřujících komponent např. zvukových karet. Namísto pokusu o odpověď na otázku, které z uvedených krabiček považuji za nejzdařilejší, se s vámi podělím o informaci o sestavách s Raspberry Pi, které používám. Server a desktop si užívají tepelného komfortu krabičky Flirc. Multimediální přehrávač, který je vybavený zvukovou kartou HiFiBerry DAC+ (RCA) ve verzi Pro, mám vložený ve stejnojmenné kovové krabičce. V dalším dílu seriálu se podíváme Pi Desktop od element14.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz