přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, XBMC 13.0 „Gotham“

Altair

XBMC 13.0 „Gotham“

XBMC

Nová verze 13 multimediálního přehrávače XBMC přináší mnoho novinek, včetně stereoskopického 3D renderingu, podpory hardwarového dekódování na přístrojích s Androidem či vyššího výkonu na Raspberry Pi.


reklama

XBMC je svobodný multimediální přehrávač pro celou řadu platforem (Linux, Windows, OS X, Android, iOS; existuje i speciální linuxová distribuce XMBCbuntu). Zvládne přehrávat video, zvuk a obrázky z různých zdrojů, místních či vzdálených. Kromě běžného uživatelského rozhraní ho lze ovládat dálkovými ovladači pracujícími na infračervené bázi, ale také vzdáleně prostřednictvím rozhraní JSON-RPC (jako ovladač lze použít například mobilní telefon).

Čerstvě vydaná verze 13.0 s kódovým označením „Gotham“ výrazně vylepšuje výkon na levném hardwaru Raspberry Pi. U platformy Android lze nově využívat hardwarové dekódování multimédií. Zajímavou novinkou je podpora stereoskopického 3D renderování, i když ho lze zatím použít jen omezeně kvůli absenci hardwarové podpory FullSBS/TAB (tedy musí vše „utáhnout“ procesor) a podpory 3D Blu-ray disků.

XBMC 13

XBMC 13 „Gotham“

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 3
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

XBMC 13.0 „Gotham“
PL 5. 05. 2014, 10:59:59
Odpovědět  Odkaz 
Na výkon na RPi jsem zvědav, současný stav trochu bída (není divu s ohledem na výkon RPi) i na přetaktovaném je to hodně dýchavičné, i když snesitelné a k TV naprosto libová věc s minimální spotřebou.
Lukáš Jelínek Re: XBMC 13.0 „Gotham“
Lukáš Jelínek 5. 05. 2014, 11:21:16
Odpovědět  Odkaz 
Možná by se dalo použít o něco silnější železo, ne zase o tolik dražší: http://www.linuxexpres.cz/hardware/pcduino-raspberry-pi-pro-narocne I když je otázka, jestli by to na tom jelo...
Re: Re: XBMC 13.0 „Gotham“
tv divák 7. 05. 2014, 14:10:59
Odpovědět  Odkaz 
Už se na tom dá bez dalších opatření defaulně sledovat TV pořady a nahrávat z TV sticku?
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: XBMC 13.0 „Gotham“
Lukáš Jelínek 7. 05. 2014, 14:24:38
Odpovědět  Odkaz 
To bohužel nevím, TV stick nemám.
XBMC 13.0 „Gotham“
Pavouk 5. 05. 2014, 13:22:22
Odpovědět  Odkaz 
XBMC byl na mé nedávno vyřazeném Intel Atomu 1,6 GHz (2GB RAM) s Lubuntu jediný program, který mi dokázal přehrávat HD vide. To nezvládl Totem, VLC a jiné, co jsem tak vyzkoušel. A přitom je tak graficky vymakaný (až moc vymydlený). Klobouk dolů.
XBMC 13.0 „Gotham“
PL 6. 05. 2014, 13:15:28
Odpovědět  Odkaz 
Po otestování, na "In particular, opening your libraries, browsing through them, loading images and starting videos have all seen dramatic speed increases." říkám "No way!"

Rychlost od Froda v podstatě nezměněna. Právě procházení složek, nahrávání a startu videí (nedej bože když chce člověk video posunout) je na RPi k uzoufání pomalé a v13 nic nezměnila. Zejména vyhledávání videí ať už formou search nebo auto výběrem přes např. popular je bída. "working..." klidně 1-2 minuty. Přitom na obyč AMD zacate je to v podstatě okamžitě. Tady se obávám, že to brzdí celé nedostatek paměti a ani optimalizace s tím nic moc neudělají.

Nic to ovšem nemění na tom, jak parádní je RPi + XBMC věc. Není nad to se plácnout k TV a v klidu sjíždět plynule Full HD filmy a seriály v originále, bez stahování a se spotřebou pár W :-)
Re: XBMC 13.0 „Gotham“
Solitary 10. 05. 2014, 18:27:59
Odpovědět  Odkaz 
Vcera jsem updatnul, a za sebe muzu s jistotou rict, ze ke zrychleni doslo. Samozrejme je to stale udychane, ale hodne se zlepsili caste zaseky a lagy, kdyz clovek prochazel seznamem. Je to tedy porad pomale, ale aspon je to plynule pomale :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

SUSECON 2017, světová konference o open source, poprvé v Praze!

Přihlaste se na globální akci zaměřenou na Linux, OpenStack, CEPH, Cloud Foundry, kontejnerová řešení Docker, NFV a další open source technologie.

Pokračování ...Public Relations

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 599 Kč.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Pavel Fric

Pavel Fric, 29. listopad

Palapeli


Pavel Fric

Pavel Fric, 19. listopad

Amarok


Všechny blogy »