přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, XBMC 13.0 „Gotham“

XBMC 13.0 „Gotham“

XBMC

Nová verze 13 multimediálního přehrávače XBMC přináší mnoho novinek, včetně stereoskopického 3D renderingu, podpory hardwarového dekódování na přístrojích s Androidem či vyššího výkonu na Raspberry Pi.


XBMC je svobodný multimediální přehrávač pro celou řadu platforem (Linux, Windows, OS X, Android, iOS; existuje i speciální linuxová distribuce XMBCbuntu). Zvládne přehrávat video, zvuk a obrázky z různých zdrojů, místních či vzdálených. Kromě běžného uživatelského rozhraní ho lze ovládat dálkovými ovladači pracujícími na infračervené bázi, ale také vzdáleně prostřednictvím rozhraní JSON-RPC (jako ovladač lze použít například mobilní telefon).

Čerstvě vydaná verze 13.0 s kódovým označením „Gotham“ výrazně vylepšuje výkon na levném hardwaru Raspberry Pi. U platformy Android lze nově využívat hardwarové dekódování multimédií. Zajímavou novinkou je podpora stereoskopického 3D renderování, i když ho lze zatím použít jen omezeně kvůli absenci hardwarové podpory FullSBS/TAB (tedy musí vše „utáhnout“ procesor) a podpory 3D Blu-ray disků.

XBMC 13

XBMC 13 „Gotham“

Nahoru

Příspěvky

XBMC 13.0 „Gotham“
PL 5. 05. 2014, 10:59:59
Odpovědět  Odkaz 
Na výkon na RPi jsem zvědav, současný stav trochu bída (není divu s ohledem na výkon RPi) i na přetaktovaném je to hodně dýchavičné, i když snesitelné a k TV naprosto libová věc s minimální spotřebou.
Lukáš Jelínek Re: XBMC 13.0 „Gotham“
Lukáš Jelínek 5. 05. 2014, 11:21:16
Odpovědět  Odkaz 
Možná by se dalo použít o něco silnější železo, ne zase o tolik dražší: http://www.linuxexpres.cz/hardware/pcduino-raspberry-pi-pro-narocne I když je otázka, jestli by to na tom jelo...
Re: Re: XBMC 13.0 „Gotham“
tv divák 7. 05. 2014, 14:10:59
Odpovědět  Odkaz 
Už se na tom dá bez dalších opatření defaulně sledovat TV pořady a nahrávat z TV sticku?
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: XBMC 13.0 „Gotham“
Lukáš Jelínek 7. 05. 2014, 14:24:38
Odpovědět  Odkaz 
To bohužel nevím, TV stick nemám.
XBMC 13.0 „Gotham“
Pavouk 5. 05. 2014, 13:22:22
Odpovědět  Odkaz 
XBMC byl na mé nedávno vyřazeném Intel Atomu 1,6 GHz (2GB RAM) s Lubuntu jediný program, který mi dokázal přehrávat HD vide. To nezvládl Totem, VLC a jiné, co jsem tak vyzkoušel. A přitom je tak graficky vymakaný (až moc vymydlený). Klobouk dolů.
XBMC 13.0 „Gotham“
PL 6. 05. 2014, 13:15:28
Odpovědět  Odkaz 
Po otestování, na "In particular, opening your libraries, browsing through them, loading images and starting videos have all seen dramatic speed increases." říkám "No way!"

Rychlost od Froda v podstatě nezměněna. Právě procházení složek, nahrávání a startu videí (nedej bože když chce člověk video posunout) je na RPi k uzoufání pomalé a v13 nic nezměnila. Zejména vyhledávání videí ať už formou search nebo auto výběrem přes např. popular je bída. "working..." klidně 1-2 minuty. Přitom na obyč AMD zacate je to v podstatě okamžitě. Tady se obávám, že to brzdí celé nedostatek paměti a ani optimalizace s tím nic moc neudělají.

Nic to ovšem nemění na tom, jak parádní je RPi + XBMC věc. Není nad to se plácnout k TV a v klidu sjíždět plynule Full HD filmy a seriály v originále, bez stahování a se spotřebou pár W :-)
Re: XBMC 13.0 „Gotham“
Solitary 10. 05. 2014, 18:27:59
Odpovědět  Odkaz 
Vcera jsem updatnul, a za sebe muzu s jistotou rict, ze ke zrychleni doslo. Samozrejme je to stale udychane, ale hodne se zlepsili caste zaseky a lagy, kdyz clovek prochazel seznamem. Je to tedy porad pomale, ale aspon je to plynule pomale :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »