přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi

Unicorn

Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi

dvatydny.gif

Fedora se nebude ptát, odkud jsou její přispěvatelé, některé by totiž musela odmítnou kvůli embargu. Na podzim se můžete těšit na kurz „Úvod do Linuxu“ od nadace Linux Foundation. Ve středu 9. dubna se přijďte podívat do brněnského Red Hatu, mají den otevřených dveří. Raspberry Pi získalo otevřené ovladače pro své grafické jádro. Na Kanárských ostrovech se daří open source. A Dětská nemocnice v Rize používá Ubuntu.


reklama

Fedora řeší, co s přispěvateli z Kuby, Íránu či Severní Koreje

Členové FESCo (Fedora Engineering Steering Committee) na svém minulém zasedání řešili mimo jiné, jak se postavit k situaci přispěvatelů z Kuby, Iránu, Severní Koreje, Súdánu a Sýrie. Spojené státy totiž vůči těmto zemím uplatňují embargo, které mimo jiné znemožňuje distribuovat do nich Fedoru. Již v současné době tak místní komunity například nedostávají lisovaná DVD s Fedorou a se stejným omezením musí souhlasit všichni provozovatelé oficiálních mirrorů.

Embargo ovšem působí i v „opačném“ směru – vývojáři z těchto zemí by pak neměli do Fedory ani přispívat. Toto omezení se navíc netýká zdaleka jen Fedory, ale teoreticky veškerého opensource softwaru původem z USA. FESCo se rozhodla tento problém obejít doporučením, aby se vývojáři odpovědní za začleňování příspěvků do Fedory jednoduše na národnost přispěvatelů neptali a ani ji nijak aktivně nezjišťovali – když se o tom, že přispěvatel pochází z některé ze „zakázaných“ zemí, nedozví, nemusí tento problém nijak řešit.

Celý tento problém odstartoval Súdánec Mohammed Isam, který zažádal o zařazení správce souborů xtv do repozitářů Fedory. V jeho případě bylo rozhodnuto, že jeho příspěvek bude schválen, protože v současné době nežije v Súdánu, ale v Kataru.

Linux Foundation připravila online kurz „Úvod do Linuxu“

Nezisková organizace Linux Foundation mimo takových drobností jako vývoj samotného Linuxu připravuje i různé kurzy pro vývojáře, správce i obyčejné uživatele Linuxu. Ty jsou ale obvykle placené. Nyní ale ve spolupráci s organizací edX rozhodla nabídnout kurz „Introduction to Linux“, který normálně přijde na 2400 dolarů, nabídnout široké veřejnosti zdarma.

Projekt edX společně založili americké vysoké školy MIT a Harvardova univerzita a v současné době nabízí přes sto různých kurzů od třiceti univerzit z celého světa. Kurz LFS101x – Introduction to Linux je naplánován na třetí čtvrtletí letošního roku a účastníků by měl zabrat kolem 40 až 60 hodin.

Den otevřených dveří v brněnském Red Hatu

Pokud vás někdy zajímalo, jak to vypadá ve firmě, kde se vytváří open source, máte možnost se podívat, protože 9. dubna od jedné odpolední své dveře všem zvědavcům otevřou kanceláře brněnské pobočky společnosti Red Hat.

Na programu jsou prohlídky kanceláří s průvodci, kteří vám představí jednotlivé vývojářské týmy a projekty na kterých pracují, v plánu jsou také různé přednášky o samotné společnosti a různých opensource technologiích a soutěže, ve kterých si můžete vyzkoušet, jak jste na tom se znalostmi programovacích a skriptovacích jazyků používaných v Red Hatu a vyhrát přitom i nějaké ty zajímavé ceny.

Raspberry Pi slaví dva roky, jako dárek dostala opensource ovladače grafiky

Jsou již dva roky od chvíle, kdy šel poprvé do prodeje minipočítač Raspberry Pi Model B. V opensource komunitě velmi oblíbený hardware s sebou nesl nepěknou „uzavřenou skvrnu“ – ovladače použité grafické karty VideoCore IV od společnosti Broadcom představovaly nechtěný, ale nutný binární blob. To se nyní mění – Broadcom dal Raspberry Pi k druhým narozeninám dárek v podobě zpřístupnění dokumetance čipu a zveřejnění ovladačů pod licencí BSD.

Nadace Raspberry Pi následně vyhlásila soutěž od 10 tisíc dolarů, které získá ten, komu se jako prvnímu s použitím těchto ovladačů podaří na Raspberry Pi spustit hru Quake III v hratelné podobě.

Open data & gov

Kanárské ostrovy šetří díky open source

Španělsko je bez nadsázky na čele evropských zemí v migraci státní správy na otevřené technologie. Mezi nejznámější tamní projekty patří například kompletní přechod úřadů v provincii Extremadura na Debian či školství v Andalusii, kde běží na systému odvozeném od Ubuntu více než 200 tisíc počítačů.

Jako další „zářez“ si nyní může opensource software připsat Kanárské ostrovy, kde se připravuje velký přechod více než 30 tisíc stanic na OpenOffice a dřívějšími nasazeními otevřeného softwaru se podařilo snížit licenční náklady z více jak milionu eur na současných 750 tisíc, přičemž se očekávají ještě další úspory.

Řešení, které na Kanárských ostrovech zvolili, také popírá častý argument, že open source sice šetří na licencích, ale náklady na jeho podporu jsou pak vyšší – místní vláda v současné době platí za podporu svobodných řešení přibližně 300 tisíc eur ročně, předchozí proprietární varianta ale přišla na celý milion ročně.

Dětská nemocnice v Rize používá Linux již 11 let

Již od svého založení před jedenácti lety Dětská nemocnice v lotyšské Rize používá Linux a další otevřený software. K původnímu openSUSE, které na serverech pohánělo nemocniční informační systém, nyní přibylo tři sta stanic (z celkového počtu kolem šesti set), na nichž běží Ubuntu.

Pro IT oddělení nepředstavuje použití Linuxu žádnou výraznou zátěž a zmiňují i jeho snadnou správu a údržbu, ale lékaři a sestry si prý zvykají poněkud hůře – výuka IT na lotyšských školách probíhá na Windows, a Linux je tak pro ně novinkou. Z dalších otevřených technologií, které nemocnice mimo Ubuntu používá, lze zmínit například OpenLDAP, mailový server Zimbra nebo dohledový systém Zabbix.

Jednou větou

  • Kancelářský balík Calligra Suite vyšel ve verzi 2.8. Textový editor Words dostal podporu komentářů v dokumentu, tabulkový procesor Sheets získal vylepšenou podporu kontingenčních tabulek a rozsáhlého vylepšení se dočkal i grafický editor Krita.
  • Vyšel Linux From Scratch 7.5, speciální linuxová distribuce vydávaná ve formě příručky s instrukcemi, jak si postavit GNU/Linux svépomocí ze zdrojových kódů.
  • Odstartovalo páté kolo soutěže studentských týmů v programování RedBot. Letošní ročník je zaměřen na téma obchodování. Přihlášky se uzavírají 31. března.
  • Ubuntu pořádá třetí ročník Ubuntu App Showdown – soutěže o nejlepší aplikaci pro Ubuntu. Tentokrát se bude jednat o aplikace zaměřené především na mobily a tablety v QML, HTML5, portované z jiných platforem nebo zaměřené speciálně na čínsky hovořící uživatele.

Nahoru

Příspěvky

Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi
Antonín Houska 14. 03. 2014, 00:15:16
Odpovědět  Odkaz 
"Již v současné době tak místní komunity například nedostávají lisovaná DVD s Fedorou a se stejným omezením musí souhlasit všichni provozovatelé oficiálních mirrorů."

Jaka licence se na Fedoru vztahuje? A jak to jde dohromady s clankem 5 definice OSS (http://opensource.org/osd-annotated)?
Vojtěch Trefný Re: Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi
Vojtěch Trefný 14. 03. 2014, 07:32:15
Odpovědět  Odkaz 
Zákon je prostě víc než licence, s tím nikdo nic nenadělá.
Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi
Antonín Houska 14. 03. 2014, 14:37:21
Odpovědět  Odkaz 
Zákon a licence podle mě vůbec nestojí proti sobě, takže nemá smysl říkat, co je víc. Konkrétně: právě na základě autorského zákona máte právo spojit používání, úpravy a distribuci vašeho díla s určitou licencí, ať už open source nebo proprietární.

Vy ale zřejmě myslíte zákon, kterým vláda omezuje distribuci určitého SW. Možná, že to platí z pohledu distributora Fedory, ale autoři programů, které se spolu s Fedorou distribuují, mohou mít jiný názor.

Pokud bych napsal program, zveřejnil ho pod licencí GPL a někdo by ho distribuoval s určitým omezením, licence GPL neplatí a ke slovu se dostává "standardní copyright". Takže takového distributora můžu žalovat, že s mým dílem nakládá neoprávněně. (Zřejmě by bylo složité vyjádřit, jakou újmu mi tím způsobil, ale to už je jiný problém.)

Takže otázka je, jestli skutečně dochází k porušení licenčních podmínek, nebo ne.
Jiří Eischmann Re: Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi
Jiří Eischmann 14. 03. 2014, 18:07:29
Odpovědět  Odkaz 
Licence není nic jiného než typ smlouvy a ty jsou vždycky omezené zákonem. Uvedu absurdní případ: do licence si můžu dát, že vám dovolím používat můj software jen, když kompletně okradete svoji babičku.
Je jasné, že taková podmínka je v našem právním řádu neplatná.

Odkazujete se na článek pátý článek definice open source licence, jenže v tomto případě to není licence, která někoho distriminuje, ale zákon, který omezuje rozsah licence.

Pokud by se to vykládalo všude stejným způsobem, jakým to děláte vy, tak není platná celá řada smluv. Já třeba můžu od nějakého výborce získat licenci na výhradní prodej jejich zboží v EMEA, ale jenže je jasné, že kvůli embargu to neplatí pro všechny země, ale pro všechny kromě Sýrie a Íránu. Znamená to, že je licence neplatná?

Pokud licence nijak taxativně neříká komu, ale prostě říká všem, tak se IMHO odkazuje na zákon, který určuje, co to "všem" legálně je.

Navíc Fedora nijak nebrání distribuci dotčeného softwaru. Prostě jen říká, že takový je americký zákon a distribucí do daných zemí se může stahovatel dopouštět porušování zákonu.
Re: Re: Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi
Antonín Houska 15. 03. 2014, 00:04:02
Odpovědět  Odkaz 
"Licence není nic jiného než typ smlouvy a ty jsou vždycky omezené zákonem. Uvedu absurdní případ: do licence si můžu dát, že vám dovolím používat můj software jen, když kompletně okradete svoji babičku. Je jasné, že taková podmínka je v našem právním řádu neplatná."

Ano, je to typ smlouvy. Ale důležitý je i předmět smlouvy. Licence typu open source je smlouva o postoupení autorských práv. Pokud se tedy ukáže, že je licence OSS neplatná, řídí se vše podle autorského zákona. Pokud neakceptujete podmínky distribuce, jak je stanovil autor, distribuovat to nesmíte vůbec.


"Odkazujete se na článek pátý článek definice open source licence, jenže v tomto případě to není licence, která někoho distriminuje, ale zákon, který omezuje rozsah licence."

A otázka je, jestli konkrétní licence takovéto omezování "zvnějšku" toleruje.

Speciálně licence GPL se mi v tomto ohledu zdá velmi radikální. Doporučuji např. článek 7 v http://oreilly.com/openbook/osfreesoft/book/ch03.pdf

Jedná se tu sice o konkrétní problém patentů, ale myslím, že to vystihuje jistý princip: kdyby někdo - třeba i soud - chtěl vztah mezi mnou (autorem) a uživatelem upravovat, jdu od toho (“if we’re not playing my game, I’m taking my ball and going home”). A opět: licence neplatí, platí tedy copyright.


"Pokud by se to vykládalo všude stejným způsobem, jakým to děláte vy, tak není platná celá řada smluv."

Proč by se tak mělo vykládat "všechno"? Tady je řeč o licencích OSS, přesněji o jedné z nich (GPL).


"Navíc Fedora nijak nebrání distribuci dotčeného softwaru..."

Tady musím přiznat, že tomu článku nerozumím (píše se tam něco o DVD a mirrorech). Ani mi není jasný vztah mezi licencemi jednotlivých programů a licencí operačního systému jako celku. A nebo: považuje se distribuce Fedory za "derivative work" ve vztahu k systému GNU? I proto jsem svůj první příspěvek do této diskuze mínil spíše jako otázku.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi
Lukáš Jelínek 15. 03. 2014, 13:35:17
Odpovědět  Odkaz 
1) Licence typu open source rozhodně není smlouvou o postoupení autorských práv. V první řadě osobnostní autorská práva nelze nikomu postoupit, jsou nepřevoditelná. Dále principem "postoupení" je, že nabyvatel získává určitá práva a postupník je ve stejném okamžiku pozbývá. K ničemu takovému u těchto licencí nedochází. Autorovi stále zůstává celá škála majetkových práv, pouze je nabývají další osoby (které přijaly návrh na uzavření licenční smlouvy).

Pokud se ukáže, že je licenční smlouva zcela neplatná, pak se samozřejmě postupuje podle zákona a software nelze legálně užít ani ho rozšiřovat. Ovšem pokud nejde o úplnou neplatnost (a podle občanského zákoníku je třeba hledět na právní jednání spíše jako na platné než neplatné), zůstává licenční smlouva v prostředí českého práva platná v rozsahu, v jakém platná být může. Na její platnost v jiných jurisdikcích to vliv nemá.

2) Platnost určitého právního jednání a jeho zákonnost mohou být různé věci. Pokud někdo bez povolení vyveze mimo EU "zboží dvojího užití" (bezešvé trubky, grafit, letecké motory...), sice bude trestně stíhán, protože porušil zákon, ale na platnost uzavřených smluv to vliv nemá (zrovna tady je blízkost s tím embargem opravdu velká - mimochodem do tohoto režimu spadá i některý software, například na odhlučňování lodních vrtulí). Podobně jako když bude někdo poskytovat právní služby a nebude advokát, opět může být trestně stíhán, ale například jeho zastupování někoho před soudem bude platné.

3) Vztah mezi licencemi jednotlivých programů a operačního systému jako celku je velmi zajímavá otázka, na kterou nelze jednoduše odpovědět. Záleží na licencích těch programů a na způsobu, jak jsou programy do celého systému zapojeny. Pokud jde o pouhé seskupení (umístění na stejný datový nosič nebo do repozitáře), rozhodně nejde o odvozené dílo "derivative work". Něco jiného je, když bude některý program využit jako "lepidlo", který drží celý systém pohromadě - pak bude záležet na kompatibilitě licence tohoto programu s licencí celého systému. Pokud například bude takovýmto lepidlem BusyBox (což někdy bývá u embedded systémů), bude muset být celý systém (myšleno distribuce, ne jednotlivé programy uvnitř) pod GNU GPL. Běžné distribuce ale žádné takové lepidlo nemívají, autorským dílem je tedy jen to vlastní uspořádání jiných autorských děl.
Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi
Antonín Houska 16. 03. 2014, 14:33:17
Odpovědět  Odkaz 
Máte pravdu, autor svá práva neztrácí a ani příjemce nezískává právo rozhodovat o dalším osudu díla.

Výrazem "smlouva neplatí" jsem myslel stav, kdy autor od licenční smlouvy odstoupil, resp. smlouva platí, ale příjemce nesplňuje dané podmínky, takže mu ze smlouvy nevyplývají žádná práva.

Ještě k případu restrikcí na OS Fedora: pokud vydavatel přestával někam dodávat DVD, je to možná obdoba toho, že FSF prodává tištěné verze svých publikací. Uživatel si je stále může - v souladu s licencí - opatřit jinou cestou. Takže vydavatelé Fedory zřejmě jen hrají divadlo pro státní úředníky, protože se jim nechce do soudního sporu.
Lukáš Jelínek Re: Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi
Lukáš Jelínek 16. 03. 2014, 15:14:50
Odpovědět  Odkaz 
Ono je to v podstatě kontradivadlo vůči divadlu státu. Stát předstírá, že embargo v této podobě k něčemu je (podobně jako například kdysi obecně bránil vývozu silných šifrovacích technologií), a tvůrci Fedory zase budou předstírat, že ho nechtějí porušovat.
Re: Re: Trable Fedory s americkým embargem, otevřené ovladače pro Raspberry Pi
Pavel Šimerda 16. 03. 2014, 15:36:12
Odpovědět  Odkaz 
Pěkné shrnutí.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog