přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Španělská provincie migruje na Linux, IBM končí se Symphony

Španělská provincie migruje na Linux, IBM končí se Symphony

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: IBM končí se Symphony, zapojí se do vývoje OpenOffice.org. Španělská provincie Extremadura migruje čtyřicet tisíc počítačů na Linux. Mandriva zatím přežívá. OilRush: Hra o ropu linuxovou hrou roku? Humble Bundle pro Android. Mozilla Firefox 10 s dlouhou podporou. KDE 4.8. SMPlayer 0.7.0 podporuje mplayer2.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

IBM končí se Symphony, zapojí se do vývoje OpenOffice.org

Společnost IBM dala vědět, že po čtyřech letech končí s vývojem kancelářského balíku Lotus Symphony. Ten vychází z OpenOffice.org a liší se od něj především rozhraním. IBM se vrátí právě k OpenOffice.org. Důležité je hlavně to, že chce IBM také přispět k jeho vývoji. OpenOffice.org se před pár měsíci vzdal Oracle a odložil ho do inkubátoru nadace Apache. V IBM tak může získat silného „kmotra“. Na druhou stranu tu máme ještě LibreOffice, které také podporují autority jako třeba Google a většina linuxových distribucí. Často se spekuluje o tom, zda by nebylo nejvýhodnější oba tyto kancelářské balíky opět spojit, ale žádného jasného vyjádření přímo od lídrů projektů jsme se nedočkali.

Lotus Symphony se odlišoval rozhraním Lotus Symphony se odlišoval rozhraním

Španělská provincie Extremadura migruje čtyřicet tisíc počítačů na Linux

Portál Evropské komise přinesl informaci o tom, že autonomní španělská provincie Extremadura kompletně přejde na Linux, což znamená nasazení na celkem čtyřicet tisíc stanic. Konkrétně půjde o upravený Debian, který se už pět let úspěšně používá v tamějším veřejném zdravotnictví. Hlavním důvodem přechodu je sjednocení počítačů ve veřejné správě. A Linux je pro to vhodný hlavně díky dostupnosti zdarma, bezpečnosti a možnostem centrálního spravování. Migrace by měla trvat zhruba rok a stane se druhou největší evropskou migrací k open source. Předčí ji jen plánované nasazení u francouzské policie, které probíhá postupně a jehož konečným cílem je devadesát tisíc stanic s distribucí Ubuntu v roce 2015.

Mandriva zatím přežívá

Na začátku roku jsme psali o tom, že je Mandriva na pokraji bankrotu, a pokud do 16. ledna nesežene peníze na další provoz, tak skončí. Nic se však nestalo a rozhodnutí o vyhlášení bankrotu bylo ještě několikrát posunuto. Poslední vyjádření na oficiálním blogu říká, že se o osudu Mandrivy rozhodne do poloviny února – snad už definitivně. V krátkém vyjádření se ještě píše, že Mandriva počítá s pomocí jakéhosi úřadu pro ekonomický rozvoj. Detaily bohužel neznáme.

Novinky ze světa softwaru

OilRush: Hra o ropu linuxovou hrou roku?

Multiplatformní strategie OilRush konečně vyšla ve finální verzi. Předcházelo jí mnoho testovacích verzí, které si mohli zahrát předobjednatelé. Hra je zasazena do vděčného postapokalyptického prostředí, které je dějištěm války o kriticky nedostatkovou ropu. Vaším úkolem bude řídit obranu svých ropných plošiny na moři a dobývat další. K dispozici budete mít leteckou a námořní armádu. Hra vznikla v ruském studiu Unigine a běží na vlastním enginu. Koupit ji můžete za dvacet dolarů na několika místech: Přímo na stránkách OilRush-Game.com, přes Centrum softwaru pro Ubuntu, Steam nebo Desuru, kterou jsme nedávno recenzovali.

Humble Bundle pro Android

Projekt Humble Bundle přináší další balíček multiplatformních her za libovolnou cenu. Tentokrát je ještě multiplatformnější než kdy jindy – kromě Linuxu, Mac OS X a Microsoft Windows hry podporují i mobilní Google Android. V balíčku najdete „tower defense“ Anomaly: Warzone Earth, abstraktní Osmos a 3D „puzzle“ EDGE. Jako už tradičně je připraven bonus pro ty, kteří zaplatí více než průměrnou částku – jedna z nejznámějších nezávislých her World of Goo. Všechny hry jsou na mobilní poměry celkem náročné a ne každé zařízení je zvládne, proto máte možnost vyzkoušet si demoverze.

Mozilla Firefox 10 s dlouhou podporou

Mozilla před několika měsíci přešla na nový cyklus vydávání, kdy nové verze prohlížeče Firefox a pošťáka Thunderbird vycházejí každých šest týdnů. Tento cyklus se však vůbec nehodil do korporátního prostředí, které upřednostňuje stabilitu a dlouhou podporu před novými funkcemi. Aby Mozilla své firemní uživatele neztratila, přichází s Extended Support Release (ESR) aneb s vydáním s prodlouženou podporou, které bude dostávat bezpečností záplaty 42 týdnů. ESR samozřejmě mohou využít i domácí uživatelé, ale Firefox se tím na hlavní stránce nijak nechlubí, musíte zabrousit hlouběji. Stejně je tomu u Thunderbirdu. A jaké novinky tedy desítka přinesla? Jedinou zmínky hodnou novinkou je, že většina rozšíření bude automaticky kompatibilní napříč novými verzemi. Dosud se rozšíření při přechodu na novou verzi prohlížeče často deaktivovala, což byl při častém vydávání nových verzí problém. O dalších menších úpravách čtěte v seznamu změn.

KDE 4.8

KDE čtvrté řady už je s námi dlouho a dostalo se do téměř „ideální“ podoby, takže poslední dobou novinek není mnoho. Co najdete ve verzi 4.8? Souborový správce Dolphin se dostal do verze 2.0 a přináší dvě novinky: Přepsané zobrazování souborů a seskupování souborů do kategorií (např. podle názvu, typu nebo času). Úprava vzhledu okenního správce KWin by měla být snazší díky technologii Qt Quick a jazyku QML. Poštovní klient KMail konečně umí e-maily v HTML nejen zobrazit, ale také je třeba přeposlat. Několika novinek se dočkal také globus Marble. Podrobnější informace o novinkách přináší článek Novinky v KDE 4.8. Oslava nové verze se bude konat v pražské pobočce společnosti SUSE.

Dolphin – seskupování souborů Dolphin – seskupování souborů

SMPlayer 0.7.0 podporuje mplayer2

Oblíbené rozhraní SMPlayer pro multimediální přehrávač MPlayer přináší ve verzi 0.7.0 několik užitečných novinek. V první řadě podporuje mplayer2, což překvapivě není další verze MPlayeru, ale fork, jehož hlavní předností je využití všech jader procesoru při přehrávání videa. Další novinkou SMPlayeru je základní podpora YouTube. Video můžete otevřít standardně přes nabídku, ale i prostým přetažením odkazu na okno přehrávače. Přibylo také menu pro oblíbená multimédia, kam můžete přidávat audio a video z různých zdrojů a můžete je třídit do složek. Prostě něco jako záložky v prohlížeči.

Jednou větou

Red Hat Enterprise Linux PCLinuxOS vydala vlastní sestavené LiveDVD. Vývoj forku GNOME Shellu Cinnamonu rychle postupuje vpřed – vyšla už verze 1.2. Pilně se pracuje také na vylepšení rozhraní Unity pro nadcházející Ubuntu 12.04. Video editor OpenShot v nové verzi přidává různé efekty a animace. Nástroje pro tvorbu screencastů Kazamu se ujal nový vývojář a vydává novou verzi.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz