přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Několik tipů pro Raspbian

Několik tipů pro Raspbian

Raspberry Pi 3 B+

Nový model Raspberry Pi 3 B+ je v desktopovém nasazení opět o něco použitelnější než jeho předchůdce. Proto nadešel čas na několik jednoduchých postupů. 


Na začátku si zkusme jeden tip pro začínající uživatele Raspbianu. V následujícím textu je uvedeno velké množství příkazů určených pro terminál. Pro jejich provedení stačí spustit aplikaci LXTerminal z panelu nebo z Aplikačního menu (obdoba nabídky Start ve Windows) – Příslušenství a použít obligátní Kopírovat – Vložit (CTRL+C, CTRL+V), případně linuxový způsob kopírování pomocí výběru a prostředního tlačítka myši.

Potřebujete-li upravit některý z konfiguračních souborů Raspbianu např. /boot/config.txt, je možné k tomu použít textový editor Leafpad. Spusťte terminál a zkopírujte do něj následující příkaz:

sudo leafpad /boot/config.txt

Leafpad vám nabídne velmi podobné prostředí jako Notepad z Windows.

leafpad_config_txt.png

Upgrade na Raspberry Pi 3 B+

Nový model Raspberry Pi přináší spoustu vylepšení, ale také jednu nepříjemnost. Pokusíte-li se použít kartu se systémem starší verze, pak na obrazovce uvidíte pouze barevné spektrum testu GPU se symbolem žlutého blesku v pravém horním rohu obrazovky. Ti, kdo experimentovali s různými napájecími zdroji ví, že takto se Raspberry Pi brání nedostatečnému napájení. Používáte-li zdroj, se kterým předchozí verze 3 B fungovala bez problémů, nehledejte problém v něm, ale ve staré verzi systému, která model 3 B+ nepodporuje. Měla by pomoci jeho aktualizace provedená na starším Raspberry Pi 3 B pomocí následujících příkazů:

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Zjistil jsem, že v praxi uvedený postup vždycky nepomůže. Záleží na tom, v jakém stavu byl Raspbian před aktualizací. Pak nezbývá, než stáhnout čerstvý systém ze stránky https://www.raspberrypi.org/downloads/ a začít s jeho instalací.

Doplnění LibreELEC do Noobs 2.7.0

Současná verze NOOBS 2.7.0 nabízí pouze Raspbian a Raspbian Lite. Jak už bylo uvedeno v dílu Raspbian na desktopu, při vyšších nárocích na přehrávání videa se vyplatí dual boot s některým ze systémů určených pro multimediální přehrávač. Například LibreELEC 8.2.4, který velmi dobře funguje i na nejnovějším modelu 3 B+ snadno doplníte pomocí následujícího postupu. Nejprve na paměťovou kartu rozbalte stažený archív s NOOBS 2.7.0. Stáhněte archiv LibreELEC-RPi2.arm-8.2.4-noobs.tar. Po jeho rozbalení získáte složku LibreELEC_RPI2. Tuto složku zkopírujte do složky os na kartě s rozbaleným obsahem NOOBS.

obohaceni_o_libreelec.png

Po vložení karty do Raspberry Pi postupujte v instalaci obou systémů obvyklým způsobem.

Monitor paměti

Nový model Raspberry Pi 3 B+ se od svého předchůdce bohužel neliší ve velikosti operační paměti a proto následující postup zůstává v platnosti i pro něj. Když provozujete Raspbian z paměťové karty a proto nemůžete mít swapovací oddíl, dochází často k přeplnění paměti a následnému dlouhému čekání, dokud se systém nevzpamatuje. Jednoduchou pomůckou je aplikace pro sledování využití paměti, kterou umístíme na panel systému. Klepněte pravým tlačítkem myši na panel a vyberte položku Přidat / odebrat položky panelu. Na kartě Aplety panelu klepněte na tlačítko Přidat a ze seznamu vyberte položku Zdroj monitorů. Pomocí tlačítek Výš a Níž můžete Zdroj monitorů umístit na kýžené místo v panelu.

pridat_zdroj_monitoru.png

Máte umístěno? Klepněte na Zdroj monitorů v panelu pravým tlačítkem myši a vyberte položku Zdroj monitorů Settings, vypněte položku Zobrazuje využití procesoru a zapněte Zobrazení využití RAM a úpravu ukončete stiskem tlačítka Budiž.

monitor_ram.png

Výrazná červená barva, kterou máte pořád před očima vám pomůže udržet využití RAM v přijatelných mezích.

Boot z USB disku

Raspberry Pi 3 umí kromě jiného bootovat z libovolného „USB mass storage“ zařízení bez použití paměťové karty.  To je ale nutné povolit přepnutím OTP bitu (One Time Programmable) přímo v SoC Raspberry Pi. Tato změna je nevratná, ale neděste se. Po úpravě Raspberry Pi bootuje z USB flash disku nebo jiného zařízení jen tehdy, když ve slotu nenajde kartu s operačním systémem.

Samotné přepnutí OTP bitu je jednoduché. Nejprve proveďte aktualizaci distribuce pomocí příkazu:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Nyní otevřete soubor /boot/config.txt v editoru např. pomocí postupu uvedeného na začátku tohoto textu a vložte na jeho konec následující řádek:

program_usb_boot_mode=1

Po restartu Raspberry Pi dojde k přepnutí OTP bitu. Pak můžete uvedený řádek ze souboru config.txt vymazat neb ho už více není zapotřebí.

Akcelerace videa v Chromiu

Plynulost přehrávání videa např. z YouTube v Chromiu je možné zlepšit pomocí zapnutí podpory hardwarové akcelerace GPU.

Napište do adresního řádku Chromia:

chrome://flags

Vyhledejte a aktivujte následující funkce:

  • #enable-gpu-rasterization
  • #enable-zero-copy
  • #ignore-gpu-blacklist

Nyní upravíme spouštěč Chromia. V textovém editoru otevřete soubor chromium-browser.desktop, který najdete v /usr/share/applications. Upravte řádek

Exec=chromium-browser %U

na

Exec=chromium-browser --enable-native-gpu_memory-buffers %U

Po uložení souboru spusťte Chromium a vyzkoušejte výrazně zlepšené schopnosti přehrávání vašich oblíbených videí. Akceleraci videa v Chromiu můžete také zkontrolovat pomocí příkazu chrome://gpu vloženého do adresního řádku.

akcelerace_v_chromiu.png

Nastavení vlastního uživatele

Náročnějším uživatelů často vadí používání základního uživatele pi. V následujícím postupu si vytvoříme nového uživatele s podobnými vlastnosti. Asi nemusím příliš zdůrazňovat, že řetězec „uživatel“ je nutné nahradit jménem vašeho nového uživatele.

1. Vytvořte nového uživatele pomocí příkazu:

sudo adduser uživatel

2. Přidejte tohoto uživatele do skupin sudo a netdev. První z nich umožní používání příkazu sudo druhá úpravu nastavení síťových zařízení:

sudo adduser uživatel sudo
sudo adduser uživatel netdev

3. Nyní umožníme uživateli používat „su“ bez zadání hesla. K tomu zkopírujte soubor /etc/sudoers.d/10_pi-nopasswd do /etc/sudoers.d/10_uživatel-nopasswd a upravte následující řádek pro nově přidaného uživatele.

uživatel ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

4. Nastavíme automatické přihlášení vámi přidaného uživatele. V souboru /etc/lightdm/lightdm.conf upravte řádek s příkazem autologin-user na vámi vytvořeného uživatele.

autologin-user= uživatel

Tisk

Do Raspbianu je potřeba nainstalovat tiskový systém CUPS a doporučuji také přidat aplikaci system-config-printer, která umožní komfortní nastavení tiskáren a jejich parametrů.

system-config-printer.png

Nejprve nainstalujte tiskový systém CUPS pomocí příkazu:

sudo apt install cups

V druhém kroku doinstalujte system-config-printer.

sudo apt install system-config-printer

Další kroky záleží na typu vaší tiskárny. Začněte stiskem tlačítka Add a nechte se vést konfiguračním programem.

V příštím dílu tohoto seriálu si odpočineme od všemožných nastavení systému a podíváme se na vlastnosti několika zajímavých krabiček pro Raspberry Pi.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »