přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS

Daktela

Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS

raspberry_pi2_uv.png

Jednodeskový počítač Raspberry Pi je asi zbytečné sáhodlouze představovat. 5 milionů prodaných kusů svědčí o jeho ohromujícím úspěchu. Modernizovaný model 2 je reakcí na rostoucí konkurenci a přináší podstatně vyšší výkon. Podívejme se na jeho vlastnosti a na možnosti jeho využití.


Základem Raspberry Pi 2 je SoC (system on chip) Broadcom BCM2836 z rodiny ARM Cortex-A7, který obsahuje čtyři procesorová jádra pracující na frekvenci 900 MHz. Součástí SoC je matematický koprocesor pro výpočty v pohyblivé desetinné čárce (FPU) a grafický procesor VideoCore IV podporující OpenGL ES 2.0, 1080p30, MPEG-4, chlubící se výkonem 24 GFLOPS. Deska ze spodní strany je osazena 1 GB RAM, pracující na 450 MHz.

Připomeňme si, že předchozí verze Raspberry Pi byly osazeny SoC Broadcom BCM2835 rodiny ARM Cortex-A6, obsahujícím pouze jedno procesorové jádro s taktem 700 MHz a bez dobrodiní matematického koprocesoru. Kvůli nepodporované instrukční sadě ARMv6 na ní nebylo možné provozovat linuxové distribuce DebianUbuntu vyžadující instrukční sadu ARMv7. Toto omezení u Raspberry Pi 2 neplatí. Testy také odhalily, že je nová verze díky uvedeným změnám v porovnání se svým předchůdcem 4x až 7x výkonnější.

Raspberry Pi 2 model B Raspberry Pi 2 model B

K připojení dalších zařízení slouží 4 porty USB 2.0, konektor pro připojení napájení je typu micro USB. Pro připojení monitoru nebo televizního přijímače poslouží HDMI výstup v plné velikosti, kousek od něj je na desce umístěn kombinovaný čtyřpólový 3,5mm jack, do nějž je vyveden audio výstup a výstup kompozitního videa. Neměli bychom zapomenout na slot pro microSD kartu, která slouží Raspberry Pi 2 namísto pevného disku. K síti počítač připojíte pomocí standardního ethernetového konektoru. Pro připojení kamery poslouží CSI konektor, displej můžeme připojit pomocí DSI konektoru. Další možnosti připojení různých zařízení nabízí 40 pinů GPIO.Použití

Britská nadace Raspberry Pi foundation původně vyvinula Raspberry Pi pro potřebu výuky informatiky na školách. Raspberry Pi ve své druhé verzi tedy zůstává ideálním počítačem „na hraní“. Díky snadno vyměnitelným paměťovým kartám můžete na jednom stroji střídat několik různých linuxových distribucí, které mohou být přizpůsobeny k mnoha účelům.

Deska také bývá často využívána v roli jednoduchého řídicího počítače nebo nenáročného serveru. Mnohem obvyklejší je ale její nasazení v roli multimediálního centra. K tomu přispívá její velmi dobrý grafický výkon, nízká spotřeba energie a vyladěná podpora známého prostředí Kodi (dříve nazvaného XBMC). Jen je nezbytné dokoupení licence pro hardwarovou akceleraci videa.

Multimediální centrum XBMC na Rasperry Pi Multimediální centrum XBMC na Rasperry Pi

Jak už bylo uvedeno, současná verze Raspberry Pi 2 model B poskytuje mnohem lepší výkon, než její předchůdce. Dle mého mínění je srovnatelný s mnohými netbooky nebo tablety nižší třídy. Z velkého výběru operačních systémů je dle mého mínění stále nejlepší volbou Raspbian, z webových prohlížečů se při mých testech nejlépe osvědčila svobodná verze Firefoxu – Iceweasel.

Raspberry překvapivě obstojně „utáhne“ i poměrně náročnou LibreOffice. Zázraky ale nečekejte. Například pro pohodlnou práci v GIMPu s fotografiemi ze současných digitálních fotoaparátů chybí dostatek operační paměti. Při zkoušení, co všechno deska zvládne, se ukázalo, že nenáročným uživatelům může výborně posloužit v roli „velmi lehkého“ linuxového desktopu.

Pracovní plocha systému na Raspberry Pi Pracovní plocha systému na Raspberry Pi

Sestavení počítače a instalace operačního systému

K sestavení počítače budete kromě Raspberry Pi potřebovat microSD kartu o kapacitě nejméně 4 GB, která poslouží v roli pevného disku, televizní přijímač nebo monitor, který je vybaven vstupem HDMI, krabičku, do níž Raspberry Pi vložíte a jistě také klávesnici a myš. K napájení Raspberry postačí napájecí zdroj o napětí 5 V, který je schopen dodávat proud nejméně 1 A a opatřený koncovkou micro USB. Což splňuje většina zdrojů dodávaných k mobilním telefonům nebo tabletům.

Instalace operačního systému patří mezi snadné. Začátečníci si zajdou na stránku http://www.raspberrypi.org/downloads/ pro archiv typu ZIP nazvaný NOOBS, který stačí v libovolném počítači rozbalit a jeho obsah překopírovat na paměťovou kartu. Tento obraz nabízí snadnou instalaci podporovaných operačních systémů.

Kdo dává přednost Ubuntu, pravděpodobně upřednostní Snappy Ubuntu Core nebo Raspbian, kdo má raději Fedoru, přivítá na své kartě Pidoru, příznivci Arch Linuxu také nezůstanou bez své oblíbené distribuce. Zkušenější uživatelé linuxu se pravděpodobně vyhnou použití NOOBS a stažený obraz jimi zvoleného operačního systému si na kartu překopírují pomocí shellového příkazu:

dd bs=4M if=2015-02-16-raspbian-wheezy.img of=/dev/sdd

Kde pod /dev/sdd je připojena microSD karta. Celý návod včetně detekce karty je uveden v oficiální dokumentaci. Uživatelé, kteří nenašli svoji oblíbenou linuxovou distribuci nebo jiný operační systém, mohou začít prohledávat alternativní zdroje. Najdete např. Arch Linux, openSUSE, vývojový program pro Windows 10, OpenWrt atd. Seznam většiny podporovaných operačních systémů najdete např. na stránce http://elinux.org/Rpi_Distributions.

Na závěr bych chtěl dodat, že Raspberry Pi 2 model B je zajímavý kousek hardware, který za nevelký peníz dokáže poskytnout poměrně „hodně muziky“. Příště bychom se mohli podívat na trvale běžící server postavený na Raspberry Pi 2 a na úskalí jeho provozu.

Nahoru

Příspěvky

Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
SpaceExplo 11. 05. 2015, 14:49:42
Odpovědět  Odkaz 
Hezky clanek, takove jednoduche shrnuti.

Opravim Vam nepresnost ohledne media centra a Kodi/XBMC: "Jen je nezbytné dokoupení licence pro hardwarovou akceleraci videa." - neni to nezbytne, HW akcelerace slape bez jakychkoli dokupovanych kodeku. Ty dokupovane kodeky jsou jen VC-1 a MPEG-2, ktery se stejne uz nekolik let v podstate nepouzivaji, a veskery mkv, i 1080p, jsou prehrany bez potizi.
Lukáš Jelínek Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Lukáš Jelínek 11. 05. 2015, 16:41:10
Odpovědět  Odkaz 
MPEG-2 že se nepoužívá? Kromě jiného standardní DVD jsou kódovány tímto algoritmem.
Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
pjenkys 11. 05. 2015, 18:17:19
Odpovědět  Odkaz 
Musím souhlasit, MPEG-2 se už nepoužívá. Jasně, DVD se tím kódují, ale kdo si dnes kupuje DVD? Buď blu-ray nebo HD ripy. A na přehrání DVD ze sbírky by doufám měl stačit CPU.
Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Tomáš 11. 05. 2015, 19:31:01
Odpovědět  Odkaz 
Používá se na DVB-T. Bez koupení kodeku si pak při zapnutí televizního vysílání na malině jen poslechnete zvuk.
Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
SpaceExplo 15. 05. 2015, 15:58:52
Odpovědět  Odkaz 
Jo, jasne, je fakt, ze ja to na TV vubec nepouzivam, takze tohle jde uplne mimo me.

A jak jsem pred chvili napsal nize, cena te license je asi 3 eura, takze to neni ani moc drahe.
Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
mm 13. 05. 2015, 13:57:58
Odpovědět  Odkaz 
Frikulíne, že ty nekupuješ DVD ještě neznamená, že je nepoužívá někdo jiný.
Vycházejí na nich nové tituly a jsou jich plné obchody.... Myslíš, že by je prodávali, kdyby je nikdo nechtěl?
Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
nobody 13. 05. 2015, 16:28:08
Odpovědět  Odkaz 
taky je to jedina moznost jak koupit fyzickej nosic, prehratelnej "donekonecna" "vsude", nenavazanej na HW/cloud, za 20-50Kc...
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Lukáš Jelínek 13. 05. 2015, 18:03:34
Odpovědět  Odkaz 
Když stál disk nějakých 600-700 Kč, nikdo to moc nechtěl. Ovšem za lidové ceny do 50 Kč se to opravdu prodává navelko. Sice to jsou většinou stokrát v TV ohrané filmy všelijaké kvality, ale když si třeba člověk kupuje v trafice krabičku cigaret za 80 Kč (uvádím jen příklad, jsem nekuřák), už tu dvacku za DVD klidně přihodí. Podobně v samoobsluhách u pokladen, mají tam toho štosy, lidé se v tom hrabou a přihazují do košíků.

DVD rozhodně není mrtvý nosič. Naopak Blu-ray je na tom prachbídně, například mechaniky do počítačů se neprodávají skoro vůbec a se stolními přehrávači a rekordéry je to podobné. Úměrně k tomu se (ne)prodávají i samotné nosiče.
Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
SpaceExplo 15. 05. 2015, 15:56:32
Odpovědět  Odkaz 
Neumim si uplne predstavit, jak na R-Pi 1/2 prehravat DVD. Ne ze by to neslo, ale nezda se mi to prilis logicke/vhodne.

Pokud uz nekdo chce pouzit R-Pi jako media center, tak bude s nejvetsi pravedepodobnosti tahat filmy pres sit nebo z pripojeneho USB disku.

Navic, cena te license je snad 3 eura a cela akce probiha ciste elektronicky s moznou platbou pomoci PayPal.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Lukáš Jelínek 15. 05. 2015, 16:17:22
Odpovědět  Odkaz 
Přehrávat DVD na tom jde úplně jednoduše - do USB se píchne externí mechanika. Leckdo ji má například k notebooku (protože u nich se už v poslední době interní mechaniky moc nevyskytují, hlavně u tenkých modelů), takže ji může využít i zde.
Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Michal 15. 05. 2015, 23:39:42
Odpovědět  Odkaz 
Externí mechanika je určitě dobré řešení.

Vadí mi ale, že k malému počítači se nedá sehnat malý displej. ALZA, TS, CZC apod. nabízí nejmenší displeje 14 palců.

Kde sehnat malý displej tak 8-10 palců vhodný k Raspberry Pi 2 model B ?
Re: Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Milhouse 16. 05. 2015, 07:04:56
Odpovědět  Odkaz 
Ach jo, je několik specializovaných obchodů.
http://zakladni-desky.heureka.cz/raspberry-pi-2-model-b-1gb/
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Brdečka 16. 05. 2015, 17:08:40
Odpovědět  Odkaz 
Odpověděl největší inteligent nebo provokatér.

Źádný z těch několika málo displejů nesplňuje podmínku tazatele: uhlopříčka 8-10 palců.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Milhouse 18. 05. 2015, 09:37:33
Odpovědět  Odkaz 
Hmmm, za to ty jsi mu hodně poradil, ty inteligente...

V nabídce je také 7" display, což by mohlo stačit.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Lukáš Jelínek 16. 05. 2015, 17:43:34
Odpovědět  Odkaz 
Možná u nás se nedá sehnat (i když při větším úsilí by to třeba šlo, těžko říct...), ale u Číňanů to problém není. Například tady jich mají hromadu: http://www.dx.com/c/car-accessories-799/car-video-systems-718/car-monitors-731
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
nobody 18. 05. 2015, 11:08:43
Odpovědět  Odkaz 
nebo regulerni LCD 7" s 800x600 za 21$ a postovne zdarma :)
http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-7-inch-Raspberry-Pi-IPS-LCD-Simple-version-With-HDMI-VGA-AV-Screen-Display/32295373598.html

narozdil od tech CarLCD nebude pripojeno pomoci nekvalitniho CompositeVideo...
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Lukáš Jelínek 18. 05. 2015, 11:40:32
Odpovědět  Odkaz 
Samozřejmě. Já jsem byl jen líný to hledat, tak jsem sem hodil odkaz na první displeje, které jsem tam našel.
Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
SpaceExplo 16. 05. 2015, 17:46:56
Odpovědět  Odkaz 
Jasne, pripojeni externi mechaniky urcite lze, pak je ovsem zapotrebi mit poreseny i zdroj k R-Pi, aby to cely utahlo.

Kazdopadne, nic to nemeni na faktu, ze dokoupeni licensi neni pro provoz Kodi/XBMC na R-Pi nezbytnou nutnosti - jak je napsano v clanku.
Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Lubomír Čevela 11. 05. 2015, 18:06:33
Odpovědět  Odkaz 
Díky za upřesnění. Vyšel jsem z toho, že nejen DVD, ale většina televizního vysílání v normě DVB-T je kódována v MPEG-2. Totéž platí pro stream z kabelovek v DVB-C a pro satelitním vysílání DVB-S. Například pokud si naladíte na svém satelitním přijímači multiplex satelitu Astra 3B, které obsahuje ČT1, ČT1 JM, ČT1 SM, ČT2, ČT24, ČT sport, ČT :D a ČT art, bude jeho stream kódován právě v MPEG-2. S jinými kodeky např. MPEG-4 (spíše H264) se u digitálního televizního vysílání setkáte poměrně výjimečně. Pro úplnost bych měl ještě dodat, že v oblasti streamování po internetu a sdílení filmů vládnou jiné kodeky. V této oblasti vám MPEG-2 opravdu příliš chybět nebude.
Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
XYZ 11. 05. 2015, 19:24:09
Odpovědět  Odkaz 
Chtěl bych z raspberry-pi-2 udělat domácí NAS server, má s tím někdo praktické zkušenosti? Například s použitím ownCloudu atd..
Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Lubomír Čevela 12. 05. 2015, 09:08:43
Odpovědět  Odkaz 
Připravuji navazující článek zaměřený na využití Raspberry Pi 2 pro stavbu serveru. Bude zahrnovat i provoz Owncloudu.
Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
XYZ 13. 05. 2015, 10:42:55
Odpovědět  Odkaz 
Paráda už se na tento článek těším :-)
Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Tester 15. 05. 2015, 12:15:39
Odpovědět  Odkaz 
Raspberry Pi ako NAS neodporucam. Skusal som to s nim, ale nakoniec som presiel k ZBOXu s uspornym Celeronom. Problem je hlavne ak mate k tomu pripojenych viac externych diskov a hlavne ak su niektore z nich formatovane na NTFS. Potom kopirovanie z disku na disk je uplna hroza. Kdesi som sa docital, ze pri pouziti NTFS pod Linuxom sa dost vytazuje procesor a Pi nema vykonu na rozdavanie.

O nieco lepsie je to ak su oba disky napr. formatovane na ext3, ale ani to nie je nic moc. Chvilku som to takto skusal, a to som musel skoro plny 500 GB disk prekopirovat na iny, preformatovat z NTFS na ext3 a znovu to nahrat spet, ale nebolo to ani tak ono a kopirovanie z disku na disk trvalo neskutocne dlho.
Dolezite je to ak by ste sa rozhodli napr. zrkadlit data na iny disk cez rsync, alebo ak nechcete prenasat data z externeho disku, na disk pripojeny k NAS, po sieti, ale pripojite ho k NAS a date kopirovat co potrebujete.

Nakoniec som nasiel ako alternativu ZBOX s uspornym Celeronom, aj s RAM, bez disku, ma to vyslo na 130 EUR. XBMCbuntu mi na tom bez z pripojeneho USB kluca a vo vnutri nemam zatial ziadny disk len same externe pripojene cez USB 2.0 (su tam NTFS aj ext3). Tato krabicka ma ale, na rozdiel od Pi, aj USB 3.0 a eSATA porty, takze moj "cestovny" externy disk, ktory je USB 3.0, a formatovany na NTFS, bez problemov pripojim a rychlo skopirujem z neho, alebo nan co potrebujem.
Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Milhouse 16. 05. 2015, 07:09:21
Odpovědět  Odkaz 
Šmarja panno, proč k linuxovému systému cpát M$ filesystem?! A ano, ntfs není v linuxu moc rychlí, ale za to může M$ svou uzavřeností! Nehledě na to, že samo USB má spotřebu CPU výkonu větší, než použití běžných sběrnic.

Použitím ext4 (né 3) nebo jiných lze dosáhnout kýženého výkonu. A stránek s optimalizací ext4 je na netu dost.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Lukáš Jelínek 16. 05. 2015, 12:13:13
Odpovědět  Odkaz 
Linuxový ovladač NTFS je implementovaný pomocí FUSE, tedy v uživatelském prostoru (jako běžná aplikace, nikoli modul do jádra). To samozřejmě přináší i podstatně vyšší nároky na procesor, protože každá operace znamená mj. přepnutí kontextu na jiný proces a pak zpět.
Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Tester 16. 05. 2015, 22:53:52
Odpovědět  Odkaz 
M$ filesystemy pouzivam preto aby v pripade potreby mohla manzelka, ktora ma notebook s Windows 7, odpojit jednoducho disk a pripojit si ho k svojmu notebooku. Ext3 som pouzil z toho dovodu, ze jediny zaujimavy rozdiel, ktory som oproti ext4 registroval bolo, ze ext4 ma implementovane zurnalovanie, ale to na externych diskoch nepouzivam, takze som zvolil ext3 na danom disku.

Dalsim dolezitym dovodom, pre ktory som sa ale rozhodol pouzit radsej ZBOX, ako pisem, je pritomnost USB3 a eSATA, kedze momentalne k nemu pripajam aj USB3 disk, kde napriklad primarne ukladam videa z videokamery a po pripojeni k tomuto NAS ich rsyncom synchronizujem na dalsi disk ktory je k nemu pripojeny a sluzi na finalne zalohovanie. Zaroven z tohto mojho "pracovneho a cestovneho" USB3 disku synchronizujem nove prirastky aj na iny disk, ktory mam ulozeny v inej lokalite.

Len tolko na vysvetlenie mojich dovodov. Mozno niekomu nebude chybat to USB3 a bude pouzivat len Linuxove filesystemy, ale aj tak si myslim, ze v pripade pouzitia viacerych diskov a kopirovania medzi nimi nebude ta rychlost kopirovania komfortna.
Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Milhouse 18. 05. 2015, 09:31:40
Odpovědět  Odkaz 
Hmmm, dovolím si opět navrhnout řešení a uvést věci na pravou míru.

EXT3=EXT2+žurnál. Takže ext3 je žurnálovací FS. Do Win7 mám nainstalovaný doplněk, který zpřístupní EXT3,4 i včetně zápisu. Tudíž není teba použít NTFS. Bohužel si teď přesně nevzpomenu na název, tuším ext2fsd, ext2fs, nebo podobné.

Samozřejmě, pokud je třeba USB3, tak je nutné použít jiný HW. Ale to je na jinou diskuzy...
Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
nobody 16. 05. 2015, 09:20:56
Odpovědět  Odkaz 
a zkousel jsi to s Raspberry Pi 2 ?? pocitam ze s Pi1 a asi jsi si nevsiml o ktere verzi clanek je ;) Pi 2 ma 2x vice RAM, 4x vice jader a CPU je rychlejsi a o generaci vejs...
Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Tester 16. 05. 2015, 23:11:10
Odpovědět  Odkaz 
Raspberry Pi 2 zatial nemam a momentalne o nom neuvazujem, kedze zatial pren nemam vyuzitie a vlastnim oba predosle modely z ktorych jeden mi momentalne lezi nevyuzity v sufliku.
Mozno ten vykon bude pri verzii 2 dostatocny, ale chcelo by to vyskusat ci a v akej konfiguracii bude dostatocny pre funkcionalitu NAS.
Ja vidim hlavne problem v pripojeni cez USB2 a predpokladam, ze v pripade pouzitia NTFS ten vykon nebude stale dostacujuci. Preto som pre istotu upozornil na problemy na ktore som narazil, a o ktorych som sa docital aj na viacerych weboch, pri mojich pokusoch s predoslou verziou.
Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
nobody 18. 05. 2015, 10:59:40
Odpovědět  Odkaz 
jasne, ale priste u upozorneni napis i ze zkusenosti jsou se starsi a pomalejsi verzi HW nez ke kteremu je clanek, ale aspon ze si uvedl cenu tveho ZBOXu za kterou by jsi mohl mit 4x Rapsberry Pi 2 :)

nicmene je pravda ze pokud nejake Pi pro NAS, tak je kvuli 1GBit LAN(i kdyz omezene na ~0.5GBit) a SATA portu vhodnejsi Banana Pi...
http://www.htpcguides.com/raspberry-pi-vs-pi-2-vs-banana-pi-pro-benchmarks/
Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
poldinko 8. 07. 2015, 11:19:43
Odpovědět  Odkaz 
Rpi2 ako NAS nie je ideálne ale zalezi ake funkcie ten NAS bude splnat, akt o ma byt medialny server a hlavna uloha je pustat filmy na TV s DLNA, tak uplne pohode, pri plnohodnotnejsom pouziti ako sietoveho disku ho najviac brzdi LAN - lebo je len 100MB ale na druhej strane 1GB LAN by nestihal procesor (USB2)

ja som zvolil ako nahradu orange pi, ktorý má SATA konektor a 1GB LAN, ale ani ten nevie vyuzit rychlost siete naplno (obmedzenie procesora)

pri owncloude to Rpi2 uplne staci najvacsi limit je upload internetu na ktorom bude rpi2 pripojene

inak odporucam na manažment NASu používať openmediavault, nastavenie a sprava je klikacka a funguje bezchybne
Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
kolemjdouci 11. 05. 2015, 23:25:07
Odpovědět  Odkaz 
No to je hrozny.
Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
kolemjdouci 11. 05. 2015, 23:26:49
Odpovědět  Odkaz 
To bylo mysleno jako k tomu zakoupeni kodeku.
Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Milhouse 12. 05. 2015, 12:13:59
Odpovědět  Odkaz 
A co je na tom hrozného?
Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
malina 14. 05. 2015, 16:37:21
Odpovědět  Odkaz 
Tvoje reakce. Ale aspoň už víme, komu posílat účty za licence na ten kodek.
Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Milhouse 15. 05. 2015, 09:00:24
Odpovědět  Odkaz 
Ty jsi ale ťuňťa! :D
Raspberry Pi 2 model B - HD
ox 12. 05. 2015, 12:58:48
Odpovědět  Odkaz 
- da se pres USB (nebo microSD) jednoduse pripojit externi HD?
- a z nej pripadne bootovat
Marek Uher Re: Raspberry Pi 2 model B - HD
Marek Uher 12. 05. 2015, 14:49:25
Odpovědět  Odkaz 
Ano, lze z USB zařízení bootovat. Pan Google napoví:

Google search: raspberry pi 2 booting from usb

http://jonathanmh.com/boot-raspberry-pi-from-a-usb-stick/
https://www.youtube.com/watch?v=NoN_SLMNEnk
http://www.berryterminal.com/doku.php/berryboot
...

Jen se obávám, že ta micro-SD karta tam musí zůstat. Bere se jako výchozí bootovací zařízení, ze které se buď zavede boot loader (např. BerryBoot), nebo je nutné zmodifikovat cmdline.txt. Další svazky (/, /boot, /var, /usr, /usr/local, /home, SWAP, ...) se pak už mohou zavádět / montovat z externího zařízení (USB hard disk, USB flash disk, ...).
Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Kroužící orel 13. 05. 2015, 12:10:26
Odpovědět  Odkaz 
Moc děkuji za článek a těším se na jeho pokračování, o Raspberry zase tolik praktických článků v češtině není. Sám zatím používám první řadu ve variantě B+ s TFT displejem jako desktop na web, psaní textů a přehrávání hudby. Pomalejší odezva nevadí, displej je ale dost malý, takže uvažuji o zajímavém notebooku Pi-top s Raspberry 2, který by na desktopovou práci byl pro mé potřeby ideální včetně přehrávání filmů. Nyní se spotřeba jedničky a dispeje bez wi-fi adaptéru s přehledem vejde do 5W a ten Pi-top by podle specifikací na tom měl být podobně, samotný displej si podle údajů na jejich webu řekne o 3W, což je paráda.

Svoje B+ bych poté využíval jako domácí server, moc rád se něco dozvím o jeho praktickém využití. Z důvodu kompatibility TFT displeje musím zatím zůstat u Raspbianu, což se díky Pi-topu změní.
Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Tester 15. 05. 2015, 12:33:10
Odpovědět  Odkaz 
Na beznu pracu a mnoho ineho odporucam Chromebooky s ARM procesorom, teraz je zaujimavy Acer s Tegra K1. Cenovo su Chromebooky s ARM procesormi vyhodnejsie ako ine notebooky, vykonovo su porovnatelne a prenositelnostou by som ich zaradil k Ultrabookom. Ja pouzivam uz skoro dva roky Chromebook Samsung s dvojjadrovym ARM procesorom a som s nim maximalne spokojny. Mam tam nainstalovany dualne okrem Chrome OS aj Xubuntu, prostrednictvom nastroja "crouton", a vyuzivam ho, okrem konverzie videa a upravy velkych obrazkov, na vsetko ostatne. Ma to niektore svoje obmedzenia, ale skoro na vsetko sa da najst riesenie.
Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Milhouse 16. 05. 2015, 07:11:12
Odpovědět  Odkaz 
Zajímalo by mě, jestli je nějaký rozdíl ve výdrži baterie v porovnání Chrome OS a Xubuntu? Můžete poreferovat? A Xubuntu je verze 14.04?
Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Tester 16. 05. 2015, 22:26:13
Odpovědět  Odkaz 
Myslim, ze vo vydrzi baterie nebude nejaky rozdiel lebo oba systemy bezia sucasne a pouzivaju ten isty kernel, z toho vyplyvaju aj obmedzenia, ze Google nedava do kernelu podporu pre Sambu, co je potrebne riesit cez smbnetfs, a zatial sa mi nijak nepodarilo vyriesit pripojenie na zdielane disky cez NFS.
Skor myslim, ze zalezi od toho co sa v danom systeme robi a v Chrome OS surfujem len po nete a pozeram videa na youtube, co najviac vycerpava bateriu. V Xubuntu pozeram napriklad DivX a H.264 videa ulozene lokalne na SD karte a robim nejake skripty alebo sa pripajam cez ssh alebo webbrowser na ine stroje.
Ano pouzivam LTS verziu Xubuntu 14.04.
Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Milhouse 18. 05. 2015, 09:34:23
Odpovědět  Odkaz 
Díky za info. Že běží oba současně jsem si neuvědomil. Ale i to by mohlo ovlivnit výdrž.
Re: Re: Raspberry Pi 2 model B – představení, sestavení, instalace OS
Kroužící orel 20. 05. 2015, 19:40:30
Odpovědět  Odkaz 
Ano, rozhodoval jsem se právě mezi Raspberry a Chromebookem. Nakonec jsem zvolil první řešení a kromě malého displeje jsem velmi spokojen, mám k dispozici soustavu tří powerbanků a tyto jsou schopny minipočítač nabíjet více, než den, pokud nemám připojen externí usb wifi adaptér. Výhoda je i v tom, že jej mohu nabíjet přímo z powerbanků a výhledově uvažuji o řešení typu Biolite Base Camp, které pomocí energie z ohně bude narozdíl od staršího Camp stove určitě schopen sestavu plynule nabíjet. Jen ta cena je zatím moc vysoká, ještě počkám. Proto si myslím, že kombinace Pi-top, powerbanků a Base Camp bude jako plně soběstačné řešení pro mě to pravé. Rozhodnu se, až Pi-top vyjde, na přelomu června a července výrobci slibují první várku.

Jinak to řešení přes couton je také zajímavé, kdybych byl schopen nějaký chromebook nabíjet podobným výše uvedeným způsobem a mohl bych použít libovolný linux, je to určitě zajímavé řešení. Měřil jste spotřebu? Tu někteří výrobci neuvádějí nebo např. jen procesoru, mě zajímá především ta. Je možnost některý z modernějších typů nabíjet pomocí microUSB? Pamatuji si, že tohle uměl HP Chromebook 11, o žádném novějším nevím.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Je možné nasadit aplikaci za jediný týden?

CiscoJestli jste někdy řešili nasazování aplikace, asi víte, že všechno odladit může být celkem zdlouhavá záležitost. Dokážete si představit, že na to máte jen týden? Že je to nemožné? Není! Jde to a ani to nemusí být příliš složité.

Pokračování ...


Kodys

Public Relations

Jak bezpečné jsou bezpečnostní kamery? Nezmeškejte konferenci Axis Talk 2021

AxisÚtoky hackerů čím dál častěji míří na kamerové systémy. Jak se účinně bránit? I to bude tématem online konference společnosti Axis Communications, švédského světového leadera v bezpečnostních a smart city technologiích. Připojte se 20. a 21. dubna!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Kingston - velká jarní soutěž