přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OwnCloud na Raspberry Pi – práce se soubory

OwnCloud na Raspberry Pi – práce se soubory

owncloud.png

V minulém dílu našeho seriálu věnovaném jsme se věnovali instalaci ownCloudu na server postavený na miniaturní počítač Raspberry Pi. Nyní je na čase podívat se na praktické využití tohoto řešení.


Začněme několika praktickými radami, které vyplývají z dotazů čtenářů u předchozích dílů seriálu a také z praktických zkušeností s provozem serveru.

Přihlášení do MySQL

Příkaz, který některým z vás nefungoval

mysql –defaults-file=/etc/mysql/debian.cnf

je možné nahradit příkazem

mysql -u root -p

Klient vás vzápětí vyzve k zadání hesla, které jste zadali při instalaci MySQL. Pro správu MySQL také můžete namísto řádkového klienta použít mnohem komfortnější aplikaci phpMyadmin, kterou je možné snadno doinstalovat pomocí příkazu

apt-get install phpmyadmin

Spustíte ji ve webovém prohlížeči zadáním URL https://192.168.1.100/phpmyadmin/, kde IP adresu 192.168.1.100 nahraďte IP adresou vašeho serveru nebo jeho adresou z DNS. Uživatelem je „root“, heslo použijte opět to, které jste zadali při instalaci MySQL.

phpmyadmin.png phpmyadmin.png

Instalace aplikací

Hned po instalaci vám ownCloud nabídne pouze Soubory, Obrázky a Aktivita. Pokud chcete používat další rozšiřující aplikace, klepněte na roletku hned vedle loga ownCloudu a už můžete doplňovat (povolovat) další aplikace. Doporučuji činit tak s mírou, neboť výkon serveru postaveného na Raspberry Pi je přece jen hodně omezený.

add_application.png

Česká diakritika v názvech souborů

V diskuzi u předchozího dílu byla otevřena otázka české diakritiky v názvech souborů. Verze 8.1.5, která je k dispozici ve vydání Raspbianu z 26. 2. 2016, s ní nemá nejmenší problém. To lze snadno ověřit vytvořením souboru s názvem „Růžovoučký kůň pěl ďábelské ódy.txt“ a jeho synchronizací napříč Xubuntu 14.04, Windows 10 a Androidem 5.0.

Aktualizace

Doporučuji opatrnost při aktualizacích ownCloudu. Jeho uživatelské rozhraní vám bude nabízet upgrade na nejvyšší verzi přímo v administračním rozhraní ownCloudu.

upgrade.png

Upgrade je takto velice snadný, ale pokud počítáte s tím, že použijete pro aktualizaci vašeho serveru  příkazy

aptitude update && aptitude safe-upgrade

zadané do terminálu, může se stát, že vám bude předchozí aktualizace ownCloudu přepsána starší verzí z balíčků, získaných z repozitáře linuxové distribuce. Výsledkem je nekonzistentní stav, jehož náprava je poměrně komplikovaná.

Je tedy možné buď aktualizovat všechno ze zdrojů distribuce a aktualizaci přímo v ownCloudu nespouštět nebo použít aktualizaci v ownCloudu a nadále aktualizovat z repozitářů distribuce jen to, co je nutné pro provoz Raspbianu, bez aktualizace samotného ownCloudu z balíčků distribuce.Synchronizace souborů

Začněme synchronizací složek mezi vašimi počítači a serverem, která funguje podobně jako u DropBoxu, OneDrive nebo Google Drive.  K ní potřebujeme kromě serveru příslušného desktopového, kterého stáhneme z příslušné stránky a nainstalujeme způsobem obvyklým pro danou platformu. Uveďme alespoň jako příklad příkazy pro instalaci klienta na linuxovou distribuci Ubuntu 14.04 a její deriváty.

sudo sh -c "echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/Ubuntu_14.04/ /' >> /etc/apt/sources.list.d/owncloud-client.list"

sudo apt-get update

sudo apt-get install owncloud-client

Nyní si projděme nejjednodušší postup připojení klientské aplikace k serveru. Spusťte klienta ownCloudu a zadejte adresu vašeho serveru.

nastaveni_desktopoveho_klienta.png

Po odsouhlasení certifikátu zadejte své jméno a heslo, které bylo zadáno při prvním spuštění ownCloudu.

prihlaseni_desktopoveho_klienta.png

Klepněte na tlačítko Další a v následujícím kroku na tlačítko Připojit.

vyber_co_sesynchronizovat.png vyber_co_sesynchronizovat.png

Celý postup uzavřeme klepnutím na tlačítko Dokončit. Nyní je ve vašem domovském adresáři složka ownCloud, která je plně synchronizovaná s obsahem serveru.

dokonceni_nastaveni_desktopoveho_klienta.png

Vše, co do složky vložíme, je klientem zkopírováno na server. Například náš soubor „Růžovoučký kůň pěl ďábelské ódy.txt“ se na serveru ocitl téměř okamžitě a bez ztráty české diakritiky v názvu.

soubory_desktop_browser.png

Samozřejmě, že je také možné pracovat se soubory přímo na serveru prostřednictvím webového uživatelského rozhraní. Pro synchronizaci s mobilními zařízeními slouží mobilní klientské aplikace. Jsou k dispozici pro Android pro iOS. Příznivce software zdarma nepotěší, že obě jsou placené. Platba ale není vysoká. Činila v době vzniku tohoto textu 20,37 Kč za verzi pro Android a 0,99 USD za verzi pro iOS.

klient_pro_android.png

Výhody celého řešení se projeví naplno, jakmile budete mít klientskou aplikaci ownCloudu zprovozněnou na několika různých počítačích. Například tento text postupně vznikal na dvou různých noteboocích a jednom desktopu.

Co se týče použití nového Raspberry Pi 3, mám pro vlastníky starší verze Raspberry dobrou zprávu. Podle mých předběžných testů sice poskytuje server postavený na Raspberry Pi 3 svižnější reakce webového rozhraní ownCloudu, ale starší „dvojka“ odvede při synchronizaci souborů srovnatelnou práci.

Na závěr

Dle mého mínění už jen řešení synchronizace souborů napříč platformami a webový přístup k nim postačí pro zdůvodnění investice do pořízení serveru postaveného na Raspberry Pi a je také dostatečnou odměnou za práci vynaloženou na jeho provoz a údržbu. Další aplikace, např. Kontakty a Poznámky, ještě více rozšiřují možnosti celého řešení. Ale o nich až někdy příště.

Nahoru

Příspěvky

OwnCloud na Raspberry Pi
JUDYTKA Antonín 11. 03. 2016, 20:41:35
Odpovědět  Odkaz 
Mé řešení OwnCloudu na RPi bylo malinko rozdílné. Nejprv jsem si do Raspbianu nainstaloval LAMP server a potom do složky /var/www/html jsem stáhl OwnCloud ze stránek owncloud.org a rozbalil ho v této složce. Tím pádem OwnCloud není z repozitářů systému a nehrozí, že by se při aktualizaci OS přepsala aktualizovaná verze a mohu bez obav využívat nejnovější verzi OwnCLoudu.
Re: OwnCloud na Raspberry Pi
Lubomír Čevela 13. 03. 2016, 22:08:32
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím s vámi. Server s ownCloudem je možné nainstalovat a také aktualizovat několika různými postupy. Některé jsem vyzkoušel při přípravě tohoto seriálu. Například si vzpomínám, že má první instalace používala nginx a SQLite. Instalace z balíčků ale má dle mého mínění jednu velkou výhodu. Je bezkonkurenčně nejjednodušší a při dodržení v textu uvedeného pravidla také poměrně snadno dlouhodobě udržovatelná. Proto jsem ji použil v předchozím dílu seriálu a proto také v textu upozorňuji na její omezení. Přechod na manuálně nainstalovaný ownCloud je samozřejmě vždycky možný. Bude-li zájem můžu se jím zabývat v některém z dalších dílů.
OwnCloud na Raspberry Pi – práce se soubory
Bukáček Oldřich 26. 03. 2016, 20:59:13
Odpovědět  Odkaz 
Rychlost přenosu souboru na Raspberry Pi lze zvýšit od 60% do 95% při použití nového připojení sítě přes USB 3.0 Gigabit Ethernet Adaptér.
Osobně jsem použil i-Tec USB 3.0 Gigabit Ethernet Adapter + HUB

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »