přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Multimedia v Raspbianu

Multimedia v Raspbianu

raspberry_pi_logo.jpg

Listopadová aktualizace Raspbianu přinesla kromě jiného překvapení v podobě plně hardwarově akcelerovaného přehrávače VLC. Spokojení uživatelé Raspberry Pi už tedy nemusí při přehrávání svých oblíbených filmů sahat po specializovaných linuxových distribucích, ale mohou si vystačit s „pouhým“ Raspbianem.


Nejprve se pokusím odpovědět na otázku: „Jak to vlastně hraje?“ Odpověď zní – skvěle. VLC při zapnuté hardwarové akceleraci plynule přehrává většinu běžně používaných formátů v maximálním rozlišení Full HD (1080p).

vlc.png

Přehrávání videa tedy funguje stejně dobře jako v přehrávači multimediálního centra Kodi viz díl seriálu věnovaný Raspberry Pi v roli multimediálního přehrávače. K tomu hardwarová akcelerace pracuje nejen při celoobrazovkovém přehrávání videa, ale též při přehrávání videa v okně. Kvalita obrazu přitom zůstává velmi vysoká bez různých artefaktů nebo cukání. Zaznamenal jsem pouze jednu drobnou chybu. Netýká se přehrávání videa samotného, ale umístění okna VLC po ukončení přehrávání videa v režimu Na celou obrazovku. Občas se jeho horní okraj dostane mimo obrazovku a s přehrávačem se nedá pracovat. To se ale dá snadno napravit posunutím okna při stisknuté klávese ALT.

Hardwarová omezení současných modelů Raspberry Pi ovšem stále zůstávají v platnosti. Nečekejte proto podporu kodeku H.265 (HEVC) ani podporu pro rozlišení 2k nebo 4k. Stále jsou také požadovány licenční klíče k odemčení podpory formátů MPEG-2 a VC-1. To ale nic nemění na faktu, že přehrávač VLC je verzi Raspbianu 2018–11–13 plně funkční a dokonale použitelný.

Instalace VLC

Máte-li nainstalovánu starší verzi VLC, je nezbytné se jí zbavit. Nejprve smažte složku /home/pi/.config/vlc s uživatelskými nastaveními VLC. K odstranění samotného VLC včetně všech konfiguračních souborů použijte příkaz v terminálu:

apt purge vlc

Ať už byl váš Raspbian bez VLC nebo jste ho v předchozích krocích úspěšně odstranili, nyní můžete spustit aktualizaci distribuce pomocí příkazů:

sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

Až poté doinstalujte přehrávač VLC:

sudo apt install vlc

Zbývá ještě zapnout podporu hardwarové akcelerace videa přímo v přehrávači. Spusťte VLC a v jeho menu Nástroje – Nastavení - Video nastavte roletku Výstup na hodnotu MMAL x11 splitter for Raspberry Pi.

vlc_nastaveni_video.png

Při problémech se zvukem doporučuji přepnout v Nástroje - Nastavení – Zvuk roletku Výstup na hodnotu Zvukový výstup ALSA.

vlc_alsa.png

Přehrávání DVD

Je samozřejmě možné pomocí externí DVD mechaniky, kterou připojíme do USB portu. Co se týče napájení, jsou DVD mechaniky poměrně „žíznivé“ a proto se neobejdeme bez napájeného USB hubu. Tím investice bohužel nekončí. Přehrávání DVD vyžaduje licenci pro odemčení hardwarové akcelerace kodeku MPEG-2. Tu je možné koupit na http://www.raspberrypi.com/mpeg-2-license-key/ za v přepočtu zhruba 71 Kč. Postup nákupu je jednoduchý. Pomocí příkazu

cat /proc/cpuinfo

zjistěte sériové číslo procesoru vašeho Raspberry Pi. Toto sériové číslo zadejte do objednávacího formuláře.

licence.jpg

Do 72 hodin obdržíte licenční klíč. Jeho hodnotu, tedy řetězec decode_MPG2=váš_licenční_klíč přidejte na konec souboru /boot/config.txt. Po restartu pak bude okamžitě možné přehrávat nechráněná DVD např. s vaším domácím videem.

Pro přehrávání chráněných filmových DVD, bude ještě nutné doinstalovat knihovnu libdvdcss2. Zahajte její instalaci pomocí příkazu:

sudo apt install libdvdcss2

Na otázku spuštění rekonfigurace libdvd-pkg odpovězte Ano.

libdvd-pkg.png

V dalším kroku doporučuji povolit automatickou aktualizaci libdvdcss2.

libdvdcss2_povoleni.png

Nyní už stačí vložit DVD s kýženým filmem do mechaniky a počkat si až vás systém vyzve k výběru aplikace, kterou bude DVD přehráváno.

prehravani_DVD.png

Převod audio CD do souborů FLAC nebo MP3

Když už máme k Raspberry Pi připojenou externí DVD mechaniku, proč ji nevyužít k dalším účelům. Přehrávání audio CD zvládneme snadno pomocí VLC, ale pro jejich „grabování“ např. do formátu MP3 budeme potřebovat specializovaný program. Asi nejvíc se mi osvědčil Asunder. Budete-li převádět CD do bezztrátově komprimovaného formátu FLAC, vystačíte si s jeho instalací pomocí příkazu:

sudo apt install asunder

Budete-li výsledné soubory komprimovat do formátu MP3, přidejte ještě instalaci enkodéru LAME pomocí příkazu:

sudo apt install lame

Nyní je potřeba spustit Asunder, podle potřeby si upravit formát názvů souborů a složek v Nastavení – Názvy souborů a také v Nastavení - Překódovat zapnout cílové formáty, do nichž bude obsah CD překódován.

asunder_prekodovat.png

Co dodat. Snad jen slovo „konečně“. Konečně se mohou uživatelé Raspberry Pi těšit z plné hardwarové podpory ve VLC. Jde o jedno z nejvíce žádaných vylepšení Raspbianu, které posouvá tuto distribuci o velký kus blíže ke komfortnímu užívání běžnými uživateli. Připojení externí DVD mechaniky pak ještě více rozšiřuje použitelnost desktopu postaveného na Raspberry Pi do oblastí, v nichž dosud dominovaly stolní přehrávače a počítače typu PC.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz