přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu MATE 16.04 na Raspberry Pi

Axis Talk 2021

Ubuntu MATE 16.04 na Raspberry Pi

raspberrypi.png

Základním operačním systémem pro malý počítač Raspberry Pi 3 je beze sporu Raspbian. V minulém díle jsme si ukázali jeho možnosti a jeho kompromisy v desktopovém nasazení. Nyní se podíváme, zda Ubuntu MATE nebude přece jen o něco vhodnější.


Ubuntu MATE

Ubuntu MATE 16.04 v úpravě pro Raspberry Pi je linuxovou distribucí, založenou nikoli na Ubuntu Snappy, ale na normálním Ubuntu, určeném pro platformu ARM. V jeho prostředí MATE poznají zkušenější linuxoví uživatelé staré dobré GNOME 2. Jeho hardwarové nároky jsou o něco vyšší než u PIXELu, kterým je vybavený Raspbian.

Ubuntu MATE startuje pomaleji a také nechá méně operační paměti aplikacím. Jeho užívání je ale velmi pohodlné, především pro uživatele přivyklé prostředí Windows. Stejně jako u Raspbianu je práce se zvukem, ethernetem a s bezdrátovými technologiemi plně funkční ihned po prvním spuštění.

Základní výbava distribuce se nijak neliší od standardního Ubuntu MATE pro PC a nemá smysl ji zde příliš rozebírat. Zmiňme se alespoň o Firefoxu 50.1.0, LibreOffice 5.1.4.2 a multimediálním přehrávači VLC 2.2.2 a souborovém manageru Caja 1.12.7, které mají uživatelé k dispozici hned po instalaci.

Na rozdíl od poněkud konzervativního Raspbianu mají tedy uživatelé k dispozici mnohem novější verze známých programů. Ani při doinstalování různých aplikací nečekejte žádná nepříjemná překvapení. Pro nepříliš zkušené uživatele je navíc dobrou zprávou, že většinu možných nastavení systému najdou podobně jako u Windows v přehledném Ovládacím centru.

ovladaci_centrum.png

Další přidanou hodnotou je podpora hardwarové akcelerace videa v přehrávači VLC. Není nutné ji nijak složitě zprovozňovat, ale postačí přepnutí výstupu videa ve VLC na ovladač OpenMax IL. Nutno dodat, že pokud potřebujete akcelerovaně přehrávat formáty MPEG 2 a VC1, nezbývá než dokoupit licence a vložit příslušné klíče do souboru /boot/config.txt na paměťové kartě.

Velmi doporučuji přidat na Panel Ubuntu MATE aplikaci Sledování změny frekvence CPU.

sledovani_zmeny_frekvence_cpu.png

Kliknutím na ni můžete snadno nastavit hodnotu Performance, která z lehce ospalého Raspberry Pi udělá mnohem ochotněji reagující stroj. Téhož docílíte s trvalým efektem nastavením několika parametrů v souboru /boot/config.txt.Kancelářský počítač

Práce v LibreOffice byla stejně jako u Raspbianu velmi příjemná a rychlá. Úzkým místem je pouhý 1GB  operační paměti Raspberry Pi. Proto zde platí o objemných obrázcích totéž, co bylo napsáno v hodnocení Raspbianu. Zaplnění paměti se u Ubuntu MATE projevuje o něco zrádněji. Nedochází k postupnému zpomalování běhu, ale chod aplikací a celého prostředí je krásně plynulý až do okamžiku, kdy se celá operační zaplní.

Pak nezbývá než čekat, než se systém vzpamatuje. Někdy nezabere nic jiného, než reset počítače. Do jisté míry by mohl pomoci swapovací oddíl, ale to by vyžadovalo instalaci operačního systému nikoli na paměťovou kartu, ale na připojený externí disk. Ještě bych měl dodat, že přístup ke složkám umístěným na síti (pomocí Samby) funguje v souborovém manageru Cajo dle očekávání naprosto bez problémů.

Multimédia a Internet

Základním prohlížečem není Chromium, ale Firefox. Prohlížení stránek je v něm celkem příjemné a plynulé. To ovšem bez větších výhrad platí, jen když si doinstalujete některý z doplňků pro blokování reklam. V opačném případě začne prohlížení stránek drhnout právě na nich. Co se týče webových aplikací, Gmail funguje nad očekávání svižně. Facebook už je trochu líný. Na rozdíl od Chromia v Raspbianu není přehrávání videa z YouTube v okně zdaleka tak dobré. Videa se poměrně dost cukají a u některých se namísto zvuku přehraje jenom jakési rušení.

V těchto případech doporučuji použít jednoduchý postup, který vyžaduje přehrávač VLC se zapnutou hardwarovou akcelerací. Video nepouštějte přímo v internetovém prohlížeči, ale jenom si zkopírujte jeho URL. Spusťte VLC a z jeho roletového menu vyberte Média – Otevřít síťový proud a vložte připravenou URL do pole na kartě Síť. VLC přehraje video přímo z YouTube v celoobrazovkovém režimu s minimálním zatížením procesoru a se správně dekódovaným zvukem.

youtube_ve_vlc.png

Zde je hlavní výhoda Ubuntu MATE. Akcelerovaný přehrávač VLC dokáže přehrát v celoobrazovkovém režimu většinou běžně používaných formátů. Přehrávání filmů je komfortnější než v Raspbianu, kde jste odkázání na z terminálu ovládaný omxplayer.

Shrnutí

Pro roli multimediálního desktopu je o něco vhodnější distribuce Ubuntu MATE, která má podporu hardwarové akcelerace videa k dispozici hned po instalaci. Doladění systému navíc díky Ovládacímu centru zvládnou i méně zkušení uživatelé. Ubuntu MATE ale také citelněji zatěžuje omezené zdroje Raspberry Pi 3, především operační paměť.

To se projevuje jak pomalejším chodem prostředí, tak i aplikací. Proto je těžké stanovit jednoznačného vítěze. Každopádně bych Ubuntu MATE doporučil méně zkušeným uživatelům, kteří by s vyladěním Raspbianu mohli mít potíže. V dalším dílu seriálu  opustíme oblast desktopu a podíváme se na Raspberry Pi v roli multimediálního centra.

Nahoru

Příspěvky

Ubuntu MATE 16.04 na Raspberry Pi
elous 30. 01. 2017, 11:40:26
Odpovědět  Odkaz 
Tento OS je docela slušný. Jen mu chybí 64bit pro rapi3. VLC přehrává docela zvláštně a špatně se ovládá ... může to být ale tím, že ho testuji na displeji 1024x600.
Testoval jsem i openSUSE Tumbleweed Xfce a to je svižnější , ale má hodně nedostatků. Nejde připojovat flash disky, nepracuje s interní WiFi a zubem. To jsou hlavní nedostatky. Jinak má ale docela slušnou základnu SW (musí se doinstalovat). Leap. ve verzi kterou jsem zkoušel měl trošku problémy s během).
Ubuntu MATE 16.04 na Raspberry Pi
Lubomír Čevela 30. 01. 2017, 14:20:56
Odpovědět  Odkaz 
openSUSE jsem zkoušel také. Tumbleweed Xfce na Rpi3 fungoval docela dobře, ale verze pro Rpi2 fungovala jenom v textové konzoli. Oproti současnému, velmi dobře vyladěnému Raspbianu nebo Ubuntu Mate, které oba jedou docela dobře hned po instalaci bylo s openSUSE mnohem víc práce. Při běhu VLC v celoobrazovkovém režimu se vyplatí znát klávesové zkratky. Dají se nastavit, ale doporučuji nechat je v základním nastavení. Uvedu zde alespoň tyto:

Mezerník - pauza
m - vypnutí zvuku (mute)
t - zobrazení zbývajícího a uplynulého času prehrávání
s - ukončení přehrávání
Ctrl + šipka nahoru / dolů - zvýšení / snížení hlasitosti přehrávání
Ctrl + šipka vpravo / vlevo - krátký skok vpřed / vzad
Ctrl + Alt + šipka vpravo / vlevo - dlouhý skok vpřed / vzad
Ubuntu MATE 16.04 na Raspberry Pi
Zdeněk Kaplan 17. 10. 2017, 20:26:44
Odpovědět  Odkaz 
Je mi 66 let, nejsem zcela nechápavý ani lenošný, ale jsem úplný začátečník s Ubuntu 16.04, které jsem si chtěl osvojit do penze. Jsem z něho nadšený až na jedno ALE! Často se mi domácí PC ve zlomku vteřiny zasekne a nepomůže nic jiného než PC vypnout (odpojením od sítě) a znovu rozběhnout. Pak zase delší nebo kratší chvíli PC běží a znenadání znovu tu svoji provokaci zopakuje. Chyba muže být v instalaci, ale i ve stroji, nevím, různě jsem ho zkoušel přemísťovat, zda mu není příliš teplo?!. V Práci jsem nainstaloval 16.04 vedle Win10, ale nejede mi na něm internet. Nejspíš nevhodně nastavená síť pro Ubuntu (ve W10 síť jede bez problémů). Náš síťař, když se dozvěděl, že se zajímám o Ubuntu rychle odešel a přestal se mnou srdečně komunikovat. Zkoušel jsem se něco dozvědět na různých diskuzních forech příznivců Linuxu (přečíst si odpovědi na otázky jiných podobných nešťastníků), ale přes velkou časovou investici jsem se dosud nedozvěděl vůbec nic pro mne použitelného, odpovědi jsou většinou hustou kombinací pro mne nesrozumitelných slov nebo zkratek a často i vulgarismů, kterými se častují navzájem jednotliví snaživí amatérští rádci - to mi nakonec i zabránilo položit vlastní dotaz.
Netrvám přímo na Ubuntu, přijmu jakoukoliv distribuci Linuxu vhodnou pro obecné použití + psaní not (využíval jsem dosud Capellu 2000). Byl byste ochoten mi pomoci v mém tápání? Děkuji a přeji trvale pevné zdraví. Ing. Zdeněk Kaplan, Brno, kaplanzd@seznam.cz.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Je možné nasadit aplikaci za jediný týden?

CiscoJestli jste někdy řešili nasazování aplikace, asi víte, že všechno odladit může být celkem zdlouhavá záležitost. Dokážete si představit, že na to máte jen týden? Že je to nemožné? Není! Jde to a ani to nemusí být příliš složité.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Jak bezpečné jsou bezpečnostní kamery? Nezmeškejte konferenci Axis Talk 2021

AxisÚtoky hackerů čím dál častěji míří na kamerové systémy. Jak se účinně bránit? I to bude tématem online konference společnosti Axis Communications, švédského světového leadera v bezpečnostních a smart city technologiích. Připojte se 20. a 21. dubna!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Axis Talk 2021