přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu

Daktela

Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu

raspberrypi.png

V minulých dílech seriálu jsme zhodnotili vlastnosti serveru postaveném na malém počítači Raspberry Pi. Nyní se podívejme, zda si stejně dobře povede v roli desktopu.


Je předem jasné, že desktop postavený na hardware, který výkonově odpovídá levnému mobilnímu telefonu nebude žádným lamačem rekordů. Začněme možnostmi, které uživatelům poskytne, pokud je založen na linuxové distribuci Raspbian.

Raspbian je vlastně Debianem, upraveným pro Raspberry Pi. Jeho současná verze 2017-01-11 je vybavena desktopovým prostředí PIXEL, které je založeno na LXDE. Toto prostředí docela dobře vypadá a díky nízkým hardwarovým nárokům jsou jeho odezvy velice svižné. Také potěší, že zvukový výstup, připojení na ethernet, nastavení WiFi a Bluetooth, fungují hned po instalaci, což jak si vzpomínám nebylo vždy samozřejmé.

PIXEL

Hned po instalaci najdete v současné verzi Raspbianu vynikající webový prohlížeč Chromium. Jde o výrazné zlepšení oproti předchozím verzím, kterým kraloval nepříliš zdařilý prohlížeč založený na Epiphany. Jinak je výbava Raspbianu pro dektopové použití poměrně spartánská. V základní instalaci najdete LibreOffice 4.3.3.2, souborový manager PCManFM 1.2.3, klienta elektronické pošty Claws Mail, textový editor Leafpad 0.8.18.1, prohlížeč PDF souborů Xpdf 3.03 a několik vývojářských prostředí. Multimediální přehrávač nebo editor fotografií a spoustu dalších užitečných programů si už musíte doinstalovat sami. Snadnou instalaci všeho potřebného zajišťuje aplikace PiPackages ukrytá pod názvem Add / Remove Software.

Hned po prvním startu doporučuji změnit heslo uživatele „pi“, upravit nastavení obrazu na celou obrazovku a přepnout jazykové nastavení na češtinu. Všechny tyto úkony lze nejsnadněji provést pomocí utility, kterou najdete v panelu v cestě Preferences – Raspberry Pi Configuration. Roztažení obrazu je skryto na kartě System pod položkou Overscan. Nastavte ji na hodnotu Disable. Změna hesla uživatele „pi“ je ukryta pod tlačítkem Change Password a nastavení češtiny najdete na kartě Localisation.

Utility

Zkušení linuxoví uživatelé možná raději sáhnou po terminálu a utilitě raspi-config, která jim umožní stejná nastavení. Při postupném doinstalovávání aplikací jsem narazil na nepříjemné problémy s některými balíčky. Například balíček s klientem ownCloudu 1.7.0 už je příliš starý pro provoz současné verze ownCloudu a proto nezbývá, než nainstalovat jeho vyšší verzi z alternativních zdrojů. Jako další příklad uvádím oblíbený správce hesel Keepass2, který po instalaci z repozitáře distribuce nefunguje vůbec kvůli nekompatibilní verzi knihoven Mono. Vše je samozřejmě řešitelné, ovšem méně zkušení uživatelé si s uvedenými problémy pravděpodobně neporadí.

Kancelář

Rychlost práce v LibreOffice mi připadala přijatelná, tisk dokumentů na připojenou tiskárnu fungoval rovněž bez problémů. Například i tento článek vznikl zčásti ve Writeru na Raspberry Pi 3 a také jsem ho včetně všech obrázků dokázal bez problémů vytisknout. Jenom pozor na dokumenty s velkým množstvím objemných obrázků. Běh LibreOffice budou výrazně brzdit. Opatrnost s objemnějšími obrázky také platí pro pro práci v GIMPu. Jakmile vás počítač začne varovat výrazným zpomalením chodu, je potřeba přestat „tlačit na pilu“. Přístup ke složkám umístěným na síti (pomocí Samby) je díky souborovému manageru PCManFM 1.2.3 plně funkční.

Multimédia a Internet

Zde velice záleží na tom, zda dokážete zprovoznit hardwarovou akceleraci videa, konkrétně podporu knihovny OpenMax IL. Ono sice přehrávání videa z YouTube nebo Stream.cz bude v okně Chromia fungovat i bez ní, ale Full HD obraz přes celou obrazovku už procesor neutáhne. Můžete snadno doinstalovat přehrávač VLC, ale nebude to stačit. Jeho verze z repozitářů Raspbianu harwarovou akceleraci nepodporuje. Totéž platí pro multimediální centrum Kodi. Pod Raspbianem sice funguje, ale opět bez akcelerace a navíc při ukončení jeho běhu dochází k nepříjemnému zatuhnutí celého systému.

Nezbývá, než se při přehrávání videa spolehnout na akcelerovaný omxplayer, který se spouští z terminálu. Zkušenější uživatelé se jistě také mohou pokusit o poměrně komplikované rozcházení akcelerované verze VLC. Je pravděpodobné, že v budoucnu dojde ke zlepšení tohoto neutěšeného stavu. Technicky je to možné. V systému LibreELEC je totiž hardwarová akcelerace plně funkční a v něm obsažené multimediální centrum Kodi si proto poradí s naprostou většinou formátů videa v celoobrazovkovém režimu.

Shrnutí

Jednodeskový počítač Raspberry Pi 3 s linuxovou distribucí Raspbian je překvapivě dobře použitelný pro kancelářskou práci. Obstojí v ní i přes „papírově“ nízký výkon hardware mnohem lépe, než například tablet vybavený operačním systémem Android. Raspberry Pi 3 za to vděčí vynikající LibreOffice, plnohodnotnému webovému prohlížeči, jednoduchému přístupu k síťovým složkám a přítomnosti ovladačů pro většinu běžně používaných tiskáren.

Pro přehrávání celoobrazovkového videa ať už z YouTube nebo jiných zdrojů doporučuji dát přednost instalaci dual bootu s operačním systémem LibreELEC pomocí instalačního manageru NOOBS. V příštím dílu bychom se mohli podívat na to, jak dobře si Raspberry Pi 3 porozumí s linuxovou distribucí Ubuntu Mate 16.04.

Nahoru

Příspěvky

Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
daks 23. 01. 2017, 09:31:27
Odpovědět  Odkaz 
Tenhle parádní seriál mě přivedl k tomu, abych si RPi pořídil a docela se těším na díl o Ubuntu Mate.
Původně jsem měl otázku, jak se v konzoli nastaví bootování do GUI, a počítám, že odpovědí je raspi-config (zatím nemám možnost ověřit).
Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
nobody 23. 01. 2017, 17:48:24
Odpovědět  Odkaz 
presne tak, v konzolovem nebo gragickem raspi-config lze naklikat jestli ma startovat do text/konzole nebo gui/desktopu :)
Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Lubomír Čevela 23. 01. 2017, 09:43:31
Odpovědět  Odkaz 
Současná verze Raspbianu bootuje do GUI "out of box". Jinak máte pravdu příkaz sudo raspi-config je správnou volbou. Přepnutí do Desktopu najdete v položce Enable Boot to Desktop/Scratch (tuším třetí shora).
Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
daks 23. 01. 2017, 12:08:47
Odpovědět  Odkaz 
Ano, Raspbian po instalaci bootuje do GUI a mě šlo o situaci, kdy nastavím bootování do konzole a pak se případně budu chtít vrátit ke GUI. Předpokládám, že bych řešení snadno našel, např. tady: http://raspberrypi.stackexchange.com/questions/7261/how-to-set-my-raspberry-pi-to-boot-into-the-gui, ale tenhle článek mi odpověděl dřív, než jsem se tím začal zabývat ;)
Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Luděk Šťastný 23. 01. 2017, 10:56:45
Odpovědět  Odkaz 
Jsem moc rád, že se někdo zabývá také použitím RPi na desktopu, informace o Ubuntu MATE bude jistě přínosná. Na svých stránkách:

https://ubuntu-mate.org/raspberry-pi/

uvádějí, že akcelerace videa ve VLC je funkční pouhým nastavením v jeho grafickém rozhraní, jsem zvědav, zda tomu tak opravdu je.

Je škoda, že desktop postavený na RPi např. Pi-top, je tak drahý v porovnání s levnými nebo repasovanými notebooky.
Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Lubomír Čevela 23. 01. 2017, 13:42:30
Odpovědět  Odkaz 
Ano, je tomu tak, akcelerace v Ubuntu Mate funguje. Detaily najdete v příštím dílu seriálu.
Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Pepa 23. 01. 2017, 13:02:54
Odpovědět  Odkaz 
Me by celkem zajimalo jak efektivne zalohovat pametovku. Uz to resim celkem dlouho. Nejlepsi se jevi prikaz dd ale obnova funguje pouze opet na stejnou pametovku (totozny vyrobce a kapacita, nekteri vyrobci maji o par bitu jinou velikost a uz to nefunguje). Nevi o necem funkcnim? Diky
Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
DH 23. 01. 2017, 16:16:03
Odpovědět  Odkaz 
použití dd: cílová karta nesmí být menší, větší není problém. Takže stačí pohlídat, že se v RPI "aktivně" používá nejmenší z karet v domácnosti/sadě. Ale super je prográmek přímo v nabídce Raspbianu, který se tam objevil celkem nedávno - ten si poradí i s odlišnou velikostí bez problémů.
Re: Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Pepa 23. 01. 2017, 20:24:28
Odpovědět  Odkaz 
No me se tedy nepovedlo zalohu obnovit ani na vetsi pametovku, zkoncilo to vzdy spatne treba se pokazil nejaky oddil...
Ten programek jak pises jsem nezkusil pac v Rpi2 neni a ani mi nesel stahnout z ofiko repo (je možné že to teď půjde ale nezkoušel jsem vícekrat)
Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Ka 23. 01. 2017, 20:46:29
Odpovědět  Odkaz 
Nechat si na konci karty treba 0.5GB nevyuzite misto. Naslednou kopii pomoci dd omezit parametry "bs= count=" + rezerva. Takze napriklad z 8GB karty budu pouzivat jen 7.5GB, dd kopii budu mit 7.6GB. Pak se vleze na kazdou kartu s oznacenim 8GB.
Re: Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Pepa 24. 01. 2017, 17:50:25
Odpovědět  Odkaz 
Jak by tedy vypadal konkretni prikaz?
Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Vítek 24. 01. 2017, 21:48:36
Odpovědět  Odkaz 
Mně se osvědčil na zálohování RPI tar. Záloha je menší než při použití dd, neřeším velikost karty a navíc mohu udělat zálohu za chodu, aniž bych RPI vypínal.
Podstatou je, že se systémový oddíl připojí do jiného přípojného bodu a pak se celá složka zabalí tarem. Zálohu provádím na samba server připojený do bodu /media/smb
Je potřeba ihned stejně zazálohovat boot oddíl. Jinak není záruka, že pak záloha systému naběhne správně.

Příkazy jsou následující:

sudo mount -t ext4 /dev/mmcblk0p2 /mnt/from
cd /mnt/from
sudo tar cfvj /media/smb/rpi-system.tar.bz2 ./
cd /
sudo umount /mnt/from
cd /boot
sudo tar cfvj /media/smb/rpi-boot.tar.bz2 ./

Asi by se na celou zálohu dal napsat script a spouštět jej automaticky třeba v cronu. Ale k tomu se teprve nějakou dobu chystám.

Potom stačí na nové kartě vytvořit oddíly, naformátovat a zálohu tarem zase jen ve správných oddílech rozbalit. Např.
tar xvf /mnt/zaloha/rpi-system.tar.bz2
Re: Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
nobody 25. 01. 2017, 10:20:59
Odpovědět  Odkaz 
neni potreba to montovat jinam, jiste ti jde o to aby se tarem nekomprimovali dalsi mountpointy (dev,proc,sys,...) na to ma tar (i rsync) primo parametr:

--one-file-system při tvorbě archivu se zdrží v místním systému souborů

do crony se spis zamysli na rsync, kterej bude zalohovat jen to co se zmenilo, takze mnohemmnohem rychleji a nebude tolik nachylne na to ze se pri tar (za chodu systemu) muzou menit soubory "pod rukama"

btw: i to DD lze rovnou pri vytvareni (takze neni treba mezikrok) protahnout pres pipe a komprimator (gzip, bzip2, xv) a velikost je pak take mala (navic pred vytvarenim vytvorit(a hned smazat) v celem volnem miste soubor obsahujici nuly aby se nekomprimoval smazanej bordel)
Re: Re: Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Pepa 25. 01. 2017, 18:50:36
Odpovědět  Odkaz 
Ufff zacinam se v tom ztracet, neni to nekde lepe rozepsane co konkretne ktery parametr prikazu dela? Snad se v tom uspesne prohrabu...
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Lukáš Jelínek 25. 01. 2017, 20:03:57
Odpovědět  Odkaz 
Tar je popsaný například tady: http://man7.org/linux/man-pages/man1/tar.1.html
Re: Re: Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Vítek 25. 01. 2017, 23:04:55
Odpovědět  Odkaz 
Díky za připomenutí parametru --one-file-system a tím odstranit zbytečný mount systému.
Ještě radši uvedu celý příkaz na zálohu sytému, kdyby ho někdo potřeboval.
tar cfvj /media/smb/Jessie.tar.bz2 --one-file-system /

rsync je pro pravidelné zálohování určitě vhodnější.
Na jednorázové a nepravidelné zálohy je ale podle mne lepší a jednodušší tar. Zvláště, když chci zálohovat na jiný souborový systém nebo pak zálohu někam přenášet či vypálit na DVD.

Jasně, že se dá i dd zkomprimovat. Ale to pročištění volného místa, aby byla komprese účinná, není pro paměťovou kartu moc vhodné. Může to trvat dlouho a paměťová karta se opotřebovává zbytečnými zápisy.
Na duplikaci je dd super. Ale na zálohy radši používám tar. Jakou metodu použít prostě závisí na konkrétní situaci.
Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Pavel 23. 01. 2017, 15:24:35
Odpovědět  Odkaz 
Raspi se nechá bez problémů používat na kancelářskou práci. Již rok používám RPi2 s Raspbianem Mate. Mate je o dos vyspělejší prostředí pro každodenní práci než Lxde. Pro doplnění konzolová verze raspi-config má více nastavení oproti verzi GUI.
Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
nobody 23. 01. 2017, 17:53:43
Odpovědět  Odkaz 
ja v Raspbianu LXDE nahradil mnohem vyspelejsim Xfce (Mate nikde nepouzivam, Xfce vsude ;)

btw: k tomu "prostredi Pixel", to je kachna, je to v jen sada temaoken+ikony+pismo+wallpaper jak to ostatne popsali sami tvurci pri predstaveni, akorat ze se zaclo papouskovat "prostredi Pixel" (obcas doplnene o to "zalozene na LXDE")
https://www.raspberrypi.org/blog/introducing-pixel/
Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
nobody 23. 01. 2017, 17:55:49
Odpovědět  Odkaz 
ad Kodi... pouzivam ho s RPi2 (RPi3 ceka v supleti) uz pekne dlouo kazdej den,
http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install_Kodi_on_Raspberry_Pi#Raspbian (sekce Alternative source) jsou tam 2 ruzne repositare kde je Kodi 16.1 ve stable a v unstable 17 beta/rc

pri vypnuti Kodi nedochazi k zadnemu zatuhnuti, ale (protoze Kodi nebezi na X11 ale primo na framebuffer a sachuje se s VT) zustane vyset, staci prepnout na konzoli CTRL+ALT+F1 a zpet na desktop pres CTRL+ALT+F7
pripadne "opravit" poustec /usr/bin/kodi kde na konci radek:
VT="$(fgconsole)"
zmenit na:
VT="7"
Re: Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Lubomír Čevela 23. 01. 2017, 21:48:44
Odpovědět  Odkaz 
Na váš popud jsem zkusil Kodi v Raspbianu znovu a namísto bezdrátové klávesnice jsem raději připojil obyčejnou. Máte pravdu. Nejde o pád systému, ale o snadno řešitelnou neshodu v nastavení Kodi. Je možné se s ní snadno vypořádat postupem, který jste popsal. O instalaci modernějších verzí Kodi do Raspbianu jsem se pokoušel v minulosti několikrát.

Uvedené odkazy mi tedy nejsou neznámé. Postup z http://michael.gorven.za.net/ funguje pouze pod verzí "wheezy". Verze 16.1 z repozitáře "Piplware" viz https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?p=832735#p832735 bohužel nedokáže přehrát akcelerovaná videa, se kterými si Kodi z LibreELECu hravě poradí.Šlo o verzi 16.1 Git: 2016-04-25-b08ce71-dirty. Jednoduchý postup, který bych si dovolil poradit i méně zkušeným uživatelům nemám. To je důvod, proč jsem se přiklonil k dual bootu. Zkoušel jsem vše na Raspberry Pi 3 :-).
Petr Valach Raspberry Pi 3: Raspbian na desktopu
Petr Valach 23. 01. 2017, 22:15:52
Odpovědět  Odkaz 
Jsem velmi vděčný za srozumitelné a didakticky přesné články Lubomíra Čevely, a to jak o Gimpu, tak Raspu.

Kolega Tonda Judytka z LinuxEXPRES a ExoSpace.cz využívá Raspbian pro správu serveru, píše na něm články pro LinuxEXPRES, dokonce v něm tvořil i elektrickou síť v LibreCADu. A je rovněž autorem několika seriálů o Raspberry Pi, jednak hlavně na naší stránce ExoSpace.cz, jednak ale i zde na LE, kde se zabývá spíš praktickým využitím.

Další článek o Raspberry Pi je hotov a budete si ho moci v nejbližší době přečíst.

Díky nadkolegovi Čevelovi za jeho články.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Je možné nasadit aplikaci za jediný týden?

CiscoJestli jste někdy řešili nasazování aplikace, asi víte, že všechno odladit může být celkem zdlouhavá záležitost. Dokážete si představit, že na to máte jen týden? Že je to nemožné? Není! Jde to a ani to nemusí být příliš složité.

Pokračování ...


GFI webináře 04 - bonus

Public Relations

Jak bezpečné jsou bezpečnostní kamery? Nezmeškejte konferenci Axis Talk 2021

AxisÚtoky hackerů čím dál častěji míří na kamerové systémy. Jak se účinně bránit? I to bude tématem online konference společnosti Axis Communications, švédského světového leadera v bezpečnostních a smart city technologiích. Připojte se 20. a 21. dubna!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Axis Talk 2021