přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače

Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače

Raspberry Pi

Proces proměny Raspberry Pi do podoby vynikajícího multimediální přehrávače není složitý a ani nezabere mnoho času. Přesto bude vyžadovat trochu pozornosti počínaje výběrem komponent, přes instalaci systému, konče jeho nastavením.


Výběr komponent

Prvním a možná nejdůležitějším krokem, při sestavování přehrávače je výběr vhodných komponent. K samotnému Raspberry Pi 3 totiž budete potřebovat napájecí zdroj, paměťovou kartu, a HDMI kabel pro připojení k televizoru nebo monitoru. Uvedený komplet ještě můžete doplnit krabičkou, která bude Raspberry Pi chránit před poškozením. Při jejím výběru je nutno vzít v úvahu další komponenty o které svůj přehrávač rozšíříte, nejčastěji zvukovou kartu.

Zkusme se podívat na čtyři příklady sestav, určené ke splnění různých nároků. Uvedené ceny prosím považujte za orientační, mohou se v různých obchodech lišit. Začněme asi nejčastějším provedením přehrávače, který bude připojen výhradně pomocí HDMI kabelu k vašemu televizoru. V tomto případě poslouží HDMI k přenosu obrazu i zvuku.

Položka

Cena

Počítač Raspberry Pi 3 Model B 64-bit 1 GB RAM

1100 Kč

Onenine nebo Oficiální krabička pro Raspberry Pi

200 Kč

2,5A oficiální microUSB napájecí zdroj

265 Kč

Paměťová karta SanDisk 4GB microSDHC UHS-I Class 4

100 Kč

HDMI Kabel

100 Kč

Celkem

1765 Kč

Další příklad sestavy je určený pro uživatele, kteří si nevystačí s HDMI a budou svůj přehrávač propojovat například s receiverem, soundbarem nebo jinou komponentou audio řetězce pomocí digitálního výstupu S/PDIF.

Položka

Cena

Počítač Raspberry Pi 3 Model B 64-bit 1 GB RAM

1100 Kč

HiFiBerry univerzální krabička

340 Kč

2,5A oficiální microUSB napájecí zdroj, černá

265 Kč

Paměťová karta SanDisk 4 GB microSDHC UHS-I Class 4

100 Kč

HiFiBerry Digi+ Pro

1400 Kč

HDMI Kabel

100 Kč

TOSLINK kabel, průměr 5mm

100 Kč

Celkem

3405 Kč

Uživatelé, kteří budou svůj přehrávač připojovat k dalším zvukovým zařízením pomocí analogového výstupu kvalitní zvukové karty dojdou s následující sestavou k cenově shodnému výsledku. Alternativně je možné použít velmi zajímavou zvukovou kartu RaspiDAC Rev.3 (RCA+JACK) vyráběnou v ČR a k ní vhodnou krabičku 3D Raspi DAC.

Položka

Cena

Počítač Raspberry Pi 3 Model B 64-bit 1 GB RAM

1100 Kč

HiFiBerry univerzální krabička

340 Kč

2,5A oficiální microUSB napájecí zdroj, černá

265 Kč

Paměťová karta SanDisk 4 GB microSDHC UHS-I Class 4

100 Kč

HiFiBerry DAC+ Pro

1400 Kč

HDMI Kabel

100 Kč

RCA stereo kabel

100 Kč

Celkem

3405 Kč

Jako poslední je uvedena minimalistická sestava založená na Raspberry Pi Zero W. Tato sestava zvládne přehrát totéž co předchozí tři, jenom reakce uživatelského rozhraní Kodi u ní budou přece jen o něco rozvážnější. Je stejně jako první sestava určena k připojení k televizoru výhradně pomocí HDMI kabelu a na rozdíl od všech ostatních si její uživatelé budou muset vystačit s WiFi, případně s připojením externího pevného disku nebo flash disku pomocí USB. Ano, je možné použít síťový adaptér do portu USB, ale pak bychom se cenově dostali do blízkosti první uvedené sestavy založené na Raspberry Pi 3.

Položka

Cena

Počítač Raspberry Pi Zero W

320 Kč

Oficiální Raspberry Pi Zero krabička

140 Kč

2,5A oficiální microUSB napájecí zdroj

265 Kč

Paměťová karta SanDisk 4 GB microSDHC UHS-I Class 4

100 Kč

HDMI - miniHDMI kabel

110 Kč

Raspberry Pi Zero USB Adapter

70 Kč

Celkem

1105 Kč

Ani jedna z uvedených sestav není opatřena vypínačem a proto bude velice užitečným doplňkem všech uvedených sestav zásuvka s vypínačem,

Poznámka: Pro všechny, kteří si s výběrem komponent nejsou příliš jistí, nabízí e-shopy, jako například Rpishop a Minidroid, různé startovací sady, které obsahují vše potřebné pro sestavení vašeho přehrávače.

Instalace pomocí NOOBS

Otázka výběru vhodné linuxové distribuce byla otevřena v minulém dílu. Připomeňme si, že pomyslným vítězem se stala distribuce LibreELEC. K její instalaci na paměťovou kartu budeme potřebovat fungující počítač vybavený čtečkou MicroSD. Můžeme postupovat dvěma různými způsoby. Začněme tím jednodušším, při němž použijeme instalátor NOOBS.

Stáhněte ze stránky https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/ soubor s archivem ZIP a rozbalte jeho obsah na paměťovou kartu.

Stažení NOOBS

Po vložení karty do Raspberry Pi a jeho zapnutí vás instalátor vyzve k výběru systémů k instalaci. Pokud bude vaše Raspberry využíváno pouze v roli multimediálního centra, vyberte položku LibreELEC a nechte instalaci doběhnout až do konce.

Můžete také využít toho, že instalátor NOOBS umožňuje instalaci dvou a více vybraných systémů najednou. Nemohou sice běžet současně, ale je možné je přepínat při startu počítače v tzv. multi-bootu.Velice osvědčenými kombinacemi jsou např. Raspbbian a LibreELEC nebo Raspbian a OSMC. V takovém případě je potřeba použít paměťovou kartu o kapacitě nejméně 8GB, lépe však 16GB a více.

Instalace LibreELEC pomocí instalátoru

Alternativním postupem je použití instalačního programu. Ten vám sice na kartu nahraje pouze jeden operační systém, ale zato na rozdíl od NOOBS můžete získat jeho úplně nejnovější verzi. Stáhněte instalačního program pro LibreELEC z horní části této stránky. Spusťte ho a všimněte si, že postup jeho použití je velice názorně označen číslicemi v barevných kroužcích.

  1. V roletce Vybrat verzi zvolte verzi pro Raspberry Pi 2 and 3.

  2. Klepněte na tlačítko Stáhnout. Po chvilce čekání dojde ke stažení obrazu systému.

  3. Nyní vyberte jednotku vaší karty pomocí roletky Vybrat USB disk nebo SD kartu.

  4. Stiskem tlačítka Zapsat instalaci dokončete.

LibELEC

Nastavení po instalaci

Po prvním startu se spustí instalační asistent (wizard), který uživatele provede základním nastavením systému krok za krokem. Po prvním úvodním kroku následuje nastavení jména systému, v dalším nastavení sítě a ještě o krok dále je možné zapnout přístup k vašemu přehrávači přes ssh nebo vypnout sambu. Na závěr se sice asistent rozloučí, ale zkušenější uživatelé dobře vědí, že skutečná práce s nastavením systému teprve začíná.

Nastavení češtiny

Začneme doinstalováním příslušného jazykového doplňku. V hlavní nabídce Kodi si najděte položku Add-ons, klepněte na ni a poté použijte symbol otevřené krabice vlevo nahoře, který slouží pro vstup do instalace doplňků.

Kodi Addons

Dále projděte přes položky Install from repository – Kodi Add-on repository – Look and feel – Languages a v seznamu jazykových doplňků zvolte položku Czech.

Kodi Czech

Klepnutím ji vyberte a stiskem tlačítka Install zahajte instalaci doplňku.

Kodi Install Addon

Systém se vás následně zeptá, zda budete chtít rovnou přepnout nastavení systémového jazyka.

Kodi Switch Language

Doporučuji zvolit Yes a za okamžik už s vámi Kodi bude komunikovat česky.

Toto nastavení je možné kdykoli snadno změnit v části Systém, která je ukryta pod symbolem ozubeného kola v záhlaví Kodi. Zde vyberte dlaždici Nastavení rozhraní, položku menu Regionální a hodnotu Jazyk. Celá cesta je tedy se zapnutou češtinou Systém – Nastavení rozhraní – Regionální – Jazyk nebo v angličtině System – Interface settings – Regional - Language. Touto cestou byste také museli jít, pokud byste na dotaz přepnutí systémového jazyka reagovali No.

Kodi - jazyk

Vypnutí přebytečných položek v Hlavní nabídce

Dalším krokem bude vypnutí některých položek v hlavní nabídce na úvodní stránce. Například většina z nás nebude využívat PVR a proto např. položka Televize může být bez obav vypnuta.

Kodi Televize

Cesta k úpravě položek hlavní nabídky je Systém – Nastavení vzhledu – Položky hlavní nabídky. Zde je možné snadno vypínat nebo zapínat jednotlivé položky přesně dle vašich potřeb.

Kodi - položky hlavní nabídky

Připojení síťových složek

Tento krok asi všichni nevyužijí, ale je užitečné se o něm zmínit, ještě než začneme s instalací českého repozitáře doplňků. Zkusme si příklad, kdy soubory s videem jsou uložené na NASu a sdílené prostřednictvím Sítě Windows (SMB).

V hlavní nabídce vybereme položku Filmy a klepneme na tlačítko Vstoupit do sekce souborů.

Kodi - sekce souborů

Zvolíme Přidat videa.

Dále můžeme pokračovat dvěma možnými způsoby. První z nich je bezpečnější a bude fungovat za všech okolností, tedy i u složek sdílených z Windows 10. Klepneme na nápis <Žádné> a zadáme plnou cestu ke sdílené složce s prefixem protokolu SMB, tedy např. „smb://jméno_počítače/složka1/složka2/“.

Druhý postup je založený na procházení složek. To od verze 8.1.2 systému LibreELEC v Síti Windows (SMB) nefunguje. Příčinou je vyřazení bezpečnostně problémového protokolu SMB1. Namísto vypsání cesty klepněte na tlačítko Procházet.

Kodi - Přidat videa

Vyberte položku Síť Windows (SMB) postupně se proklikejte ke kýžené síťové složce.

Kodi - síť Windows

Tlačítkem OK potvrďte její výběr a Kodi vás vrátí do předchozího dialogu Přidat zdroj videa. Tím jsme se dostali do stejného stavu jako kdybychom vypsali plnou cestu ke sdílené složce a oba postupy proto budou dál pokračovat shodně.

Dialog Přidat zdroj videa ukončete stiskem tlačítka OK. Systém se nyní zeptá na nastavení obsahu. Klepnutím na položku Tento adresář obsahuje a výběrem Filmy upřesníte Kodi, jak má se složkou zacházet.

Kodi - Filmy

Dialog ukončíte stiskem OK. Systém už se jen zeptá zda má vaše filmy zaindexovat tj. aktualizovat informace pro všechny položky v této cestě, což potvrdíte stiskem Ano. Velmi podobný postup bude fungovat při přidávání složek s hudbou. Jen podotýkám, že zdroj videa vám bude nabízet pouze soubory s videem a zdroj hudby pouze soubory s hudbou. Toto bývá častým kamenem úrazu, pokud si sdílené složky pojmenujete nějakým obecným jménem např. multimedia a není tedy předem zřejmé, jaký typ souborů se v nich nachází.

Instalace českého repozitáře doplňků

Navštivte stránku https://kodi-czsk.github.io/repository/ a stáhněte si ZIP archiv obsahující instalační soubor repozitáře. Soubor s archivem nahrajte buď na flashdisk nebo na do některé z vašich síťových složek.

Nejprve musíme povolit instalaci doplňků z neznámých zdrojů. Začneme opět na symbolu ozubeného kola, pod nímž se ukrývá nastavení systému. Cesta k nastavení je Systém – Nastavení systému – Doplňky. Zapněte položku Neznámé zdroje a odklepněte tlačítkem Ano upozornění, že je to na vlastní nebezpečí.

Kodi - Neznámé zdroje

Pomocí klávesy Esc se vraťte do hlavní nabídky, vyberte položku Doplňky a vstupte do instalace doplňků pomocí symbolu otevřené krabice vlevo nahoře, stejně jako když jsme přidávali doplněk obsahující češtinu. Vyberte položku Instalovat ze souboru zip.

Kodi - instalovat ZIP

Nyní ukažte Kodi cestu k dříve staženému souboru a klepněte na něj. Kodi by vám mělo ohlásit, že doplněk byl úspěšně nainstalován.

Ještě vše zkontrolujeme. Vraťte se do položky Doplňky v hlavní nabídce a opět pomocí symbolu otevřené krabice vstupte do instalace doplňků. Vyberte položku Instalovat z repozitáře. V seznamu repozitářů se vám nyní objeví kýžený repozitář Kodi CZ & SK Doplňky.

Kodi - repozitář CZ/SK

Nyní se nacházíte ve výchozím bodě pro instalaci doplňků. Jejich výběr a instalaci už nechám na vás. Postup instalace je velmi podobný jako u instalace doplňku pro češtinu. Jenom některé doplňky budete brát ze standardního Kodi Add-on repository např. Youtube nebo Vimeo, jiné pak z českého Kodi CZ & SK Doplňky. Tipy na zajímavé doplňky najdete v předchozím dílu seriálu.

V příštím dílu seriálu bychom se mohli podívat na instalaci a základní nastavení OSMC nebo na nejméně 7 zajímavých krabiček určených pro Raspberry Pi.Nahoru

Příspěvky

Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
Roman 9. 12. 2017, 12:55:00
Odpovědět  Odkaz 
Tlačiarensky škriatok: tabuľka komponentov pri použití RaspiDAC je rovnaká ako pri použití HiFiBerry :-)
Re: Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
Lubomír Čevela 11. 12. 2017, 10:35:55
Odpovědět  Odkaz 
Tabulka je správně. Ke zvukovce HiFiBerry DAC+ Pro s analogovým výstupem budete potřebavat HiFiBerry univerzální krabičku. Alternativou k této sestavě je sestava svRaspiDAC Rev.3 (RCA+JACK) u níž použijete krabičku 3D Raspi DAC.
Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
Lojza 9. 12. 2017, 14:07:46
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, zvládne Kodi přehrát soubory odkazující do internetu? Například vnitřek souboru m3u:

http://mail@mail.cz:heslo@sledovanitv.cz/vlc/playlist
Re: Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
nobody 9. 12. 2017, 19:40:37
Odpovědět  Odkaz 
pouzivam Kodi se sledovanitv uz nekolik let, ale primo pres jejich doplnek, kterej uz sice nejakou dobu neaktualizovali, zaroven odkaz stahli i ze svejch stranek, ale ke stazeni je stale: http://d.sledovanitv.cz/xbmc/
doplnek umoznuje zobrazit ZiveVysilani a NahranePorady (v tech lze bezproblemu pretacet/preskakovat reklamy)
NEumoznuje zobrazeni TVProgramu, NahratPorad, SmazaniNahravky
Re: Re: Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
nobody 9. 12. 2017, 19:45:22
Odpovědět  Odkaz 
pro jistotu, sice se jmenuje doplnek xbmc, ale chodi od verzi xbmc po kodi 17.x...
doplnek funguje jak Kodi na x86 PC, tak s Kodi na Raspberry :-)
Re: Re: Re: Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
tmysik 9. 12. 2017, 19:59:08
Odpovědět  Odkaz 
zkuste https://lf.bukova.info/web/guest/kodi-pvr-for-sledovanitv.cz
Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
nobody 9. 12. 2017, 20:27:41
Odpovědět  Odkaz 
no zrovna sem chtel napsat ze sem na tohle narazil :-) uz to prave pul hodky zkousim :-)
PVR sem v Kodi nikdy nepouzival takze trochu tapu, zaroven mi nezobrazilo Kodi polozku TV s Confluence tematem (vychozi do Kodi16) ktere pouzivam i v 17 protoze to nove vychozi (Estuary) mi prijde (slusne receno) silene...

kazdopadne PVR-Sledovanitv vypada na prvni pohled celkem dobre, umi TVProgram (ale zobrazuje mi jen budouci programy, ne predchozi abych si mohl pustit nebo nahrat porad do 7dni zpetne), umoznuje naplanovat nahravku, jen je matouci ze v nahravkach nejsou videt naplanovane/nenahrane, ty jsou videt jen mezi "casovace", coz na druhou stranu je zas dobre ze v nahravkach se nepletou nenahrane, ale je to nezvyk :)

kazdopadne vyborne ze to nekdo dela neoficialne a navic opensource, kdyz oficialne na to kaslou :) zkusim to chvili pouzivat a pak nahlasim issue...
Re: Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
nobody 9. 12. 2017, 20:41:19
Odpovědět  Odkaz 
ad Confluence, kdyz sem na toto tema prepnul zpet, tak polozka Televize uz v hlavni nabidce je a funguje :-)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
Lojza 10. 12. 2017, 16:52:44
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za všechny odpovědi, zajímalo by mě jestli existuje i nějaké elegantní řešení pro home made IPTV. soubor m3u napříkad takto:

#EXTINF:-1,1 : CT 1
http://192.168.1.10:9981/stream/channel/b434c12187ef5c723ffc0eb7e598eca9
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
nobody 10. 12. 2017, 17:48:34
Odpovědět  Odkaz 
nezkousel sem, ale melo by to jit pres:
http://kodi.wiki/view/Add-on:IPTV_Simple_Client
http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-nastaveni-iptv-pomoci-pvr-iptv-simple-client
Re: Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
tmysik 9. 12. 2017, 20:00:07
Odpovědět  Odkaz 
zkuste https://lf.bukova.info/web/guest/kodi-pvr-for-sledovanitv.cz
Raspberry Pi – problém s I2S out
Z. Tománek 20. 12. 2017, 20:09:36
Odpovědět  Odkaz 
poradí mi někdo, jak aktivovat I2S výstup Rasperry PI3 přímo na DAC ES9018K2M?(nefunkční)Mám nainstalovaný přehravač Volumio (HiRes hudební soubory), momentálně používám USB výstup do SA9023 a dále po I2S sběrnici do jmenovaného DAC. Toto uspořádání je funkční, ale jelikož USB převodník SA9023 umí vzorkování jen do 96kHz, soudím, že vyšší rozlišení případně DSD musí
zpracovat Raspberry, který to již nezvládá (dropouty).
Prodejce DAC s ES9018 (DIY INHK) uvádí, že propojení Raspberry do DAC po I2S je možné.
viz *The single ES9018K2M DAC PCB can be used individually with only 3 wire I2S signal connected from Raspberry Pi, BeagleBone Black, cm6631a, amanero etc.
Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
blizzard 25. 12. 2017, 11:46:15
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

neviem, ci existuje vela uzivatelov modulu RasPiDAC, ale skusim.

Poskladal som, nainstaloval podla navodu.
– aplay -l detekuje kartu
– lsmod najde 3 moduly raspidac
– mplayer prehrava hudbu, pricom na prevodniku zasvieti modra dioda.

Ale – podla navodu mam skusit nastavit hlasitost na sluchatkach. Takyto stlpec v alsamixer vobec nemam.

Nejaka podobna skusenost? Pripadne co by som mohol skusit? Myslel som, ze na karte je nejaky automute, ktory „sa“ len prepina a nema to daco s ovladacmi apod.

Vopred vdaka.
Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače
Lubomír Čevela 25. 12. 2017, 14:53:22
Odpovědět  Odkaz 
Pokud pracujete ve standardním desktopu Raspbianu, zkuste klepnout pravým tlačítkem myši na symbol reproduktoru v levé části panelu. Měl by se Vám objevit nápis "USB device settings" nebo něco podobného. Po klepnutí na tento nápis se vám zobrazí okno "Audio device settings". To má vlevo dole tlačítko "Vybrat ovládací prvky". Klepnutím na uvedené tlačítko si můžete vybrat ovládací prvky "mixéru" vaší zvukové karty. Doporučuji zkusit položky "Analogue" a "Analogue Playback Boost". Bohužel to nedokážu popsat přesněji, protože moje zvukovka není RaspiDAC ale HifiBerry DAC+ Pro a ta sluchátkový výstup nemá.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Windows 10 Genuine Lifetime License pouze €12 (315 Kč), skvělé slevy až 91 %!

Windows 10Přestože už tu bude co nevidět systém Windows 11, je nyní ten správný čas na získání Windows 10, protože všichni současní majitelé Windows 10 již brzy dostanou bezplatný upgrade na Windows 11.

Pokračování ...