přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 8 GB model Raspberry Pi 4B, Raspberry Pi OS a update Raspbianu

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

8 GB model Raspberry Pi 4B, Raspberry Pi OS a update Raspbianu

raspberrypi.png

Raspberry Pi Foundation uvedla v minulém týdnu Raspberry Pi 4B s 8GB operační paměti, nový 64-bitový Raspbian OS a také květnovou aktualizaci Raspbianu.


Oficiálně uváděná cena novinky 75 USD se v českých e-shopech proměnila na cca. 2 300 Kč. Kromě zvětšení operační paměti ze 4 GB na 8 GB u ní došlo ke změně napěťových regulátorů u konektoru USB-C. Jinak je deska totožná s 4 GB modelem. Testy renomovaného webu Tom’s Hardware ukazují výrazné zvýšení výkonu při kopírování velkých souborů, ale v ostatních úlohách se výkony 8 GB modelu Raspberry Pi 4B prakticky neliší od předchozí 4 GB verze.

Společně s tímto modelem byla uvolněna 64-bitová verze operačního systému, která už nenese jméno Raspbian, ale Raspberry Pi OS. Jde o veřejnou betaverzi, která se kvůli chybějící hardwarové akceleraci pro VLC a Chromium zatím příliš nehodí na desktopy uživatelů.

Zároveň vyšla aktualizace 32-bitového Raspbianu 2020-05-27. Stejně jako 64-bitová verze nese nyní jméno Raspberry Pi OS. Kromě jiného přinesla dvě nové aplikace. První z nich je lupa, kterou je možné zapínat a vypínat pomocí aplikace na panelu systému.

lupa.png

Druhá je knihovnička a obsahuje volně dostupné časopisy The MagPi, HackSpace, Wireframe a také spoustu e-knih s tématikou programování a Raspberry Pi. Uživatelé starší verze Raspbianu mohou aktualizovat pomocí příkazů:

sudo apt update
sudo apt full-upgrade

Nové aplikace je možné doinstalovat pomocí

sudo apt install mage rp-bookshelf

knihovnicka.png

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »