přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tablet Wacom Graphire Bluetooth 6x8

Tablet Wacom Graphire Bluetooth 6x8

Uživatelé notebooků jistě znají všechna ta polohovací zařízení, ze kterých až běhá mráz po zádech – trackball, touchpoint, touchpad... a až se to nedá vydržet, tak si koupí malou myš i k notebooku. Počítačová myš má však k dokonalosti velmi daleko.


Zkuste si něco nakreslit tužkou nebo perem na kousek papíru a pak to samé udělat myší na obrazovce počítače. Jestli nepoužijete několikanásobné zvětšení, výsledek bude o poznání horší – nemluvě o vybarvování. Nastavovat v GIMPu krytí a doběh štětce pro každý tah je nesnesitelně zdlouhavé a rychlost práce se pak začne blížit nule. Naštěstí máme k dispozici mnohem lepší a v současné době cenově dostupnou alternativu – grafický tablet.

Obrázek:  1.jpg

Ovládání tabletu je velmi jednoduché a intuitivní – a jsem si jist, že i lidé, kteří nikdy nepracovali s počítačem, by neměli problém s jeho použitím (na rozdíl od používání myši, na kterou si ne každý rychle zvykne). Schopnosti a velikost tabletu jsou dány jeho cenou, ale ve všeobecnosti se dá říct, že funguje stejně jako tužka a papír. Já jsem se dostal k tabletu Wacom Graphire Bluetooth 6x8.

Grafické tablety používají pro zjišťování polohy princip magnetické rezonance – tablet vytváří magnetické pole, ve kterém se pohybují samotná ukazovací zařízení s pasivními elektrickými obvody, které toto pole mění. Je to velmi šikovný způsob, protože do pera ani myši už baterie potřebné nejsou.

Jak název produktu napovídá, jedná se o bezdrátové bluetooth zařízení, což má své výhody i nevýhody, o kterých se krátce zmíním níže. Součástí balení je tablet, myš, pero, stojánek na pero, Li-Ion baterie, napájecí zdroj s kabelem, instalační CD, další CD se softwarem a nakonec nutné příručky. Jak bývá u hardwaru zvykem, žádný ovladač ani software pro Linux na instalačních médiích nenalezneme.

Jelikož se jedná o bluetooth zařízení, není v balení obsažen žádný bezdrátový adaptér, ten je nutno koupit zvlášť (jestliže jej ještě nemáte). Výhody bezdrátových zařízení snad ani nemusím vzpomínat; nevýhoda – potřeba baterie pro napájení je také samozřejmá. Výhodou použití bluetooth rozhraní, místo u myší běžného speciálního přijímače a vysílače, je zejména fakt, že stačí jeden adaptér pro komunikaci s více zařízeními. Rušení jiných zařízení by – díky vyhrazenému pásmu a relativně krátkému dosahu – také neměl být problém.

Ujistěte se, že tablet je při zapnutí služby bluetooth (případně při startu počítače) vypnutý! Když zapnete tablet předtím, než proběhne spuštění služby bluetooth, tablet nebude fungovat a nejrychlejší způsob je pak jeho vypnutí a opětovný restart systému. (Restart není nutný, nicméně je to v tomto případě mnohem rychlejší způsob než manuální oprava.)

Konfigurace bluetooth adaptéru (značky Kensington) byla vcelku bezproblémová, stačilo mít v jádru povolenou podporu pro bluetooth a zapojit adaptér do USB. Ovšem s tabletem samotným už to tak snadné není – mé obavy ze slabé podpory v Linuxu se naplnily. Při hledání ovladače jsem nejprve procházel stránky a dokumentaci projektu LinuxWacom, ale o bluetooth modelech v dokumentaci nebyla ani zmínka a ovladač LinuxWacom pro X11 nefungoval. Patch, který jsem nalezl mezi hlášeními chyb, také nepomohl. Po několika dnech jsem naštěstí objevil upravenou verzi modulu jádra hidp (pro bluetooth HID zařízení) a také upravenou verzi ovladače LinuxWacom pro X11. Jelikož se jedná o zdrojové balíčky, postup instalace by měl být u všech distribucí stejný (používám Gentoo), pouze konfigurace bluetooth adaptéru se bude lišit.

Při práci ve Windows a následném rebootu do Linuxu tablet přestal fungovat, bylo nutno odpojit a znovu zapojit bluetooth adaptér, případně po vypnutí počítače z Windows také na moment odpojit napájení z elektrické sítě.

Před zapojením bluetooth adaptéru do systému je nejlepší připravit si modul jádra hidp. Nejprve stáhněte balíček se zdrojovými kódy (URL je v odkazech) a přesvědčte se, že máte v /usr/src/linux nakonfigurované zdrojové kódy k aktuálně používané verzi jádra, případně je ze svých distribučních médií nainstalujte. Následně rozbalte a zkompilujte zdrojové kódy modulu příkazy

tar -xjf wacom-bt-driver-03-06-2006.tar.bz2
cd wacom-bt-driver-03-06-2006
make -j2

V případě, že chcete zkompilovat modul pro jinou verzi jádra, než pod kterou právě běží váš systém, je potřebné ji uvést do souboru Makefile explicitně.

cp /lib/modules/`uname -r`/kernel/net/bluetooth/hidp/hidp.ko hidp_orig.ko
cp src/hidp.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/net/bluetooth/hidp/hidp.ko
depmod -a

Pro 64bitové systémy může být v některých případech nutné zaměnit lib za lib64. Následně stáhněte a rozbalte balíček s pravidly pro udev do adresáře /etc/udev/rules.d/. Teď je potřeba zjistit hardwarovou adresu tabletu a zapsat ji do konfigurace služby bluetooth. Zapojíme bluetooth adaptér do počítače, spustíme službu bluetooth a na tabletu zmáčkneme tlačítko módu discoverable. V Linuxu pak použijeme hcitool scan. Ten by měl vypsat seznam všech zařízení v dosahu, ze kterých si poznamenáme adresu tabletu. Správnost adresy ověříme příkazem l2ping [hw-adresa] a pak je nutné zjištěnou hardwarovou adresu zadat do konfiguračního souboru pro službu bluetooth – např. v Gentoo Linuxu je to /etc/conf.d/bluetooth, řádek HIDD_OPTIONS .

HIDD_OPTIONS="--connect [hw-adresa]"

V každé distribuci by však mělo jít zařízení připojit manuálně pomocí příkazu hidd --connect [hw-adresa] . V případě, že jste již měli adaptér zapojen v počítači před instalací nového modulu hidp, je potřebné zastavit bluetooth, odstranit starý modul z jádra, nahrát nový a znovu spustit službu bluetooth. Jestli používáte distribuci podobnou Red Hatu, pomůže vám skript reload ve stejném adresáři. V ostatních případech je to potřebné udělat ručně, případně restartovat počítač.

Když pak tablet zapnete a podíváte se do adresáře /dev/input, měli byste vidět přibližně toto:

crw------- 1 root root 13, 64 2006-12-20 15:33 event0
crw------- 1 root root 13, 65 2006-12-20 15:33 event1
crw------- 1 root root 13, 66 2006-12-20 14:33 event2
crw------- 1 root root 13, 67 2006-12-20 14:33 event3
crw------- 1 root root 13, 68 2006-12-20 14:33 event4
crw------- 1 root root 13, 69 2006-12-20 16:10 event5
crw-rw-r-- 1 root root 13,  0 2006-12-20 14:33 js0
crw-r--r-- 1 root root 13, 63 2006-12-20 15:33 mice
crw-r--r-- 1 root root 13, 32 2006-12-20 14:33 mouse0
crw-r--r-- 1 root root 13, 33 2006-12-20 16:10 mouse1
lrwxrwxrwx 1 root root      6 2006-12-20 16:10 tablet-graphire_bt-6x8a -> event5
lrwxrwxrwx 1 root root      6 2006-12-20 16:10 tablet-wacom -> event5

Dalším krokem přistoupíme ke stažení, kompilaci a instalaci ovladače pro X11 a pomocným programům. Pro tento krok potřebujete mít nainstalované potřebné knihovny a hlavičkové soubory X11 (v binárních distribucích balíčky -sdk nebo -devel pro Xorg). Stáhněte upravený balíček linuxwacom a proveďte následující:

Když nepotřebujete debugovat programy a sdílené knihovny, je vhodné z nich odstranit většinu nepotřebných symbolů příkazem strip. Budou pak mnohem menší a o něco rychlejší. Rozdíl je poznat při vlastní kompilaci větších (nebo velkého množství) programů - například knihovny pro Wine mohou bez použití stripu zabírat na disku více než 400 MB místa.

tar -xjf linuxwacom-0.7.2-zap.tar.bz2 cd linuxwacom-0.7.2 ./bootstrap ./cfg.sh make

V podadresáři ./src by nyní měly být spustitelné programy a potřebný ovladač pro X11. Programy (xsetwacom, xidump a wacdump) můžete nechat, kde jsou, nebo je nakopírovat na nějaké místo, aby „byly na očích“ pro všechny uživatele (např. /usr/local/bin/). Ovladač (wacom_drv.so) je potřebné nakopírovat do adresáře s moduly pro X11, v mém systému /usr/lib/xorg/modules/input/ . Nakonec je potřebné doplnit nastavení do konfiguračního souboru pro X11 (/etc/X11/xorg.conf) a restartovat X server (nebo celý počítač).

Section "InputDevice"
  Driver        "wacom"
  Identifier    "stylus"
  Option        "Device"        "/dev/input/tablet-wacom"   # USB ONLY
  Option        "Type"          "stylus"
  Option        "Mode"          "absolute"
#  Option        "USB"           "on"                  # USB ONLY
EndSection
Section "InputDevice"
  Driver        "wacom"
  Identifier    "eraser"
  Option        "Device"        "/dev/input/tablet-wacom"   # USB ONLY
  Option        "Type"          "eraser"
  Option        "Mode"          "absolute"
#  Option        "USB"           "on"                  # USB ONLY
EndSection
Section "InputDevice"
  Driver        "wacom"
  Identifier    "cursor"
  Option        "Device"        "/dev/input/tablet-wacom"   # USB ONLY
  Option        "Type"          "cursor"
  Option        "Mode"          "relative"
#  Option        "USB"           "on"                  # USB ONLY
EndSection
Section "InputDevice"
  Driver        "wacom"
  Identifier    "pad"
  Option        "Device"        "/dev/input/tablet-wacom"   # USB ONLY
  Option        "Type"          "pad"
#  Option        "USB"           "on"                  # USB ONLY
EndSection
Section "ServerLayout"
# Následující řádky pouze přidat do této sekce, stávající ponechat:
    InputDevice "stylus" "SendCoreEvents"
    InputDevice "eraser" "SendCoreEvents"
    InputDevice "cursor" "SendCoreEvents"
    InputDevice "pad"
EndSection

Nyní můžete vyzkoušet, jestli opravdu všechny zařízení fungují tak, jak by mají. Pero i „guma“ by měly fungovat v absolutním módu, tj. když pero přesunete do levého horního rohu, kurzor na obrazovce bude také vždy v levém horním rohu. Myš bude fungovat jako normální bezdrátová myš (relativní mód), na mém systému je však velmi pomalá a je pak potřeba upravit její zrychlení. Dále máme na tabletu dvě velká tlačítka, která zjevně nic nedělají. Naštěstí máme k dispozici upravený program xsetwacom, s jehož pomocí jim můžeme přiřadit funkci jakýchkoliv kláves na klávesnici.

xsetwacom set pad Button1 "core key control z"
xsetwacom set pad Button2 "core key control y"

Tímto na tlačítka nastavíme [Ctrl-z] a [Ctrl-y] – zpět a opakovat v historii příkazů většiny programů. V GIMPu je to velmi šikovné, práce s klávesnicí se tím značně omezí.

Obrázek:  2.jpg

Autor této upravené verze přidal ještě jedno malé vylepšení, a tím jsou skrytá tlačítka rozmístěná po celém okraji aktivní plochy tabletu. Lze jim přiřadit funkci programem xsetwacom stejně jako v případě dvou fyzických tlačítek, který jsme si ukázali. Polohu tlačítek zjistíte pomocí programu wacdump. Stačí s perem „zajet“ mírně za okraj aktivní plochy a dotknout se jím povrchu. Wacdump by měl ukázat, že např. tlačítko 10 je zmáčknuté. Jestli se vám funkce zamlouvá, je dobré si vytisknout (nebo nakreslit ručně) papírovou šablonu, na které bude poloha těchto tlačítek vyznačena a vložit ji pod průhlednou desku tabletu.

Tablet s tímto ovladačem funguje k plné spokojenosti, samozřejmě včetně citlivosti na tlak (512 úrovní). V GIMPu můžete mít ke každému z tří (pero, guma, myš) nástrojů přiřazen jiný GIMP nástroj (stačí např. perem vybrat jeden nástroj a gumou pak druhý, budou se přepínat automaticky). Přepínač na peru je také velmi šikovný, jedno tlačítko funguje jako prostřední tlačítko myši (posun obrázku) a druhé funguje jako pravé tlačítko (zobrazí menu). Dosah tabletu je nejméně šest metrů za přímé viditelnosti bluetooth adaptéru. Baterie podle výrobce vydrží asi 25 hodin, ale to v praxi záleží na intenzitě práce. Při stálém používání se výdrž sníží pod 20 hodin, co je ale stále celkem slušné.

Podpora v Linuxu není dokonalá, a tak jediným ukazatelem nabití baterie je modré světélko kolem tlačítka pro zapnutí. Když začne blikat, zbývá asi 1-1,5 hodiny použití baterie. Přesnost myši je také poněkud snížená, kurzor má někdy tendenci se samovolně cukat (při zkoušce tohoto tabletu ve Windows jsem tuto nepříjemnou vlastnost nezaznamenal). Když zapojíte tablet do elektrické sítě, myš se cuká ještě víc. Zřejmě je napájením mírně rušeno magnetické pole, ale u pera se toto ani v Linuxu neprojevuje. Při zhoršeném signálu je pohyb kurzoru velmi zpomalen.

Poznámka šéfredaktora. V derivátech Ubuntu je toto vše zdá se vyřešeno – modul pro Xorg je na svém místě a soubor /etc/X11/xorg.conf obsahuje požadované sekce. Tento článek tedy pomůže zejména uživatelům jiných distribucí, např. právě Gentoo.

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz